www.infoglobe.sk » Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantný odkaz Kyjevskej Rusi I.

Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantný odkaz Kyjevskej Rusi I.

Publikované: 12.10.2011
Kyjevsko-pečerská lavra patrí medzi jeden z najzaujímavejších architektonických komplexov, ktoré môžte na Ukrajine nájsť.

Kyjevsko-pečerská lavraKyjevsko-pečerská lavra je unikátny kláštorný celok, ktorý bol zapísaný organizáciou UNESCO na zoznam pamiatok svetového kultúrneho dedičstva. Nachádza sa v Kyjeve a jedná sa o pravoslávny mužský kláštor, ktorý je jedným z najstarších a najvýznamnejších kláštorov v oblasti Kyjevskej Rusi. Celok je tvorený nadzemnou časťou (náboženské stavby) a podzemnou časťou (jaskyne).

Začiatky Kyjevsko-pečerskej lavry siahajú do roku 1051, kedy sa mních Antonij ubytoval v jaskyni v svahu hory. Čoskoro sa k nemu pripojili ďalší rovnako zmýšľajúci mnísi, ktorí začali jaskyne rozširovať a neskôr, keď už podzemné jaskyne nestačili, začali stavať prvé nadzemné stavby. Kláštor Kyjevsko-pečerská lavrabol pomenovaný podľa: pečera – jaskyne a lavra označuje status kláštora, ktorý získavali veľké a významné kláštory svojou rozsiahlosťou, pripomínajúce skôr menšie mestečká s uličkami (v preklade z gréckeho „lavra“ – ulica).  

Kláštor sa staval počas mnohých storočí. Kniežatá a bojari podporovali mníchov, darovali im zlato, striebro a pôdu s roľníkmi. V 11. - 12. storočí bol postavený Uspenský chrám, kostol Jána Krstiteľa, Kostol nad bránou svätej Trojice, kostol Spásy na Berestove, Trapeznaya palata (refektórium – jedáleň mníchov) a celý areál kláštora bol obohnaný kamenným múrom so šírkou približne 2 metre.

V roku 1240 do Kyjeva vtrhli mongolské hordy chána Bátú a kláštor bol veľmi poškodený. K jeho ďalšiemu ničeniu došlo počas vpádu krymského chána Mengli-Gyreja do Kyjeva.   

Kláštor hral významnú úlohu v rozvoji ukrajinskej kultúry – podobu chrámu zdokonaľovalo majstrovstvo architektov a maliarov a bola tu založená tiež prvá tlačiareň na Rusi. V lavre žili a pracovali známi letopisci, spisovatelia, vedci, maliari, lekári alebo Kyjevsko-pečerská lavravydavatelia. Práve tu letopisec Nestor napísal „Povest vremennykh let“ – hlavný zdroj súčastných poznatkov o Kyjevskej Rusi.

Po veľkom požiari v roku 1718 začala rekonštrukcia zničených budov a výstavba nových. Vďaka tomu sa v polovici 18. storočí stala Kyjevsko-pečerská lavra veľkým kláštorom s plochou takmer 30 ha. Všetci ruskí panovníci venovali lavre veľkú pozornosť – Peter Veľký, Katarína a tiež Mikuláš II., ktorí lavru navštevovali a darovali mníchom zlaté kríže, lampáše či dokonca dosky náboženských kníh posiate diamantmi. Po revolúcii roku 1917 sa k moci dostali komunisti a skonfiškovali všetok kláštorný majetok. Samotný kláštor zavreli a za nejaký čas tu otvorili múzeum. Počas druhej svetovej vojny, v roku 1941, bol Uspenský chrám vyhodený do povetria Kyjevsko-pečerská lavraa dodnes sa nevie, kto bol aktérom – či Nemci alebo odbojári.

V súčasnosti je na území pamiatkovej rezervácie veľkej 28 ha rozmiestnených 122 architektonických pamiatok z obdobia 11. - 18. storočia. Územie lavry je rozdelené na dve časti – Hornú a Dolnú. Horná lavra je národná historicko-kultúrna pamiatka a v Dolnej lavre sa nachádza mužský kláštor.

Jaskyne Kyjevsko-pečerskej lavry predstavujú systém podzemných chodieb, ktoré sa skladajú z dvoch častí – blízkych a ďalekých. Zo začiatku žili v jaskyniach mnísi, ktorí tu neskôr pochovávali mŕtvych, medzi ktorými je okrem iných pochovaný i letopisec Nestor. V niektorých podzemných kobkách žili mnísi pustovníci, ktorí zasvätili celý život modlitbám. V múroch jaskynných chodieb zostali zachované okienka, cez ktoré sa podávalo jedlo a pitie.

 

Nabudúce: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantný odkaz Kyjevskej Rusi II.

 

Text/foto: Maxim Kucer

Preklad: Zuzana Megerssová



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

SR, ČR: Pomoc pre Ukrajinu
Publikované: 1.3.2022
V týchto dňoch sme svedkom ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu čoho dôsledkom sú nielen straty na životoch, ale aj obmedzenie prístupu k základným životným potrebám obyvateľstva. Preto sa mimovládne organizácie i dobrovoľníci spojili a vytvorili viaceré finančné i materiálne zbierky určené na zmiernenie následkov vojnového konfliktu.

Tajomno okolo černobyľskej katastrofy. Cestovateľské kino navštívi mesto duchov
Publikované: 14.9.2020
Skutočný príbeh, ktorý by ani autori sci-fi lepšie nevymysleli! Cestovateľské kino sa vyberie na miesto, ktoré z noci na ráno zmenilo dejiny sveta. Návštevníci budú mať možnosť vydať sa medzi rozpadávajúce sa pomníky jednej z najväčších jadrových katastrof a spoznať príbehy tichých hrdinov aj tých, ktorí sa postavili neviditeľnému nepriateľovi svojou húževnatosťou.

Černobyľ je jedna z top lokalít adrenalínového turizmu
Publikované: 29.9.2019
“Nech sa atóm stane naším pomocníkom a nie protivníkom.” Takto znie slogan, ktorý pred viac ako 30 rokmi symbolizoval vrchol sovietskeho progresu. Dnes je jedným zo symbolov najznámejšieho mesta duchov na svete.

Pre tých čo zaujíma história, katastrofy, adrenalín aj objavovanie. Cestovateľské kino sa vyberie do Černobyľu
Publikované: 30.9.2019
Mesto duchov. Míľnik novodobej histórie. Černobyľ, kedysi pýcha sovietskeho zriadenia a čulé moderné mesto, dnes strašiak celého sveta.

Fascinácia Černobyľom. Cestovateľské kino navštívi mesto duchov
Publikované: 31.3.2019
Živý skanzen 80. rokov a jadrovej katastrofy, ktorá vystrašila svet. Cestovateľské kino sa vyberie do mesta duchov, ktoré pred viac ako tromi dekádami zahalil rádioaktívny mrak a premenil čulé, moderné ukrajinské mesto na strašiaka. O svoje (rádio)aktívne zážitky sa podelia Martin Dubeň a Yurij Syrcek. Hovoriť budú o tomto míľniku novodobej histórie, ale aj živote v černobyľskej oblasti pred a po katastrofe. Zdieľať budú nielen fotografie, zážitky, reálny život domorodcov, ale vysvetlia aj mýty, ktoré o Černobyle, Pripjati, atómovej elektrárni a vyľudnenej zóne kolujú.

Ukrajina: Kyjevsko-pečerská lavra - impozantný odkaz Kyjevskej Rusi II.
Publikované: 19.10.2011
Dnes sa pozrieme na chrámy, ktorými je Kyjevsko-pečerská lavra doslova posiata.

Ukrajina: Kyjev - Michajlovský Zlatovrchý chrám - dominanta pravoslávnej cirkvi
Publikované: 21.9.2011
Michaljovský chrám je jedným z najvýraznejším chrámom nielen v Kyjeve, ale tiež na Ukrajine.

Ukrajina: Virtuálna prechádzka vojnou postihnutých miest
Publikované: 5.7.2022
Kyjevská oblasť bolo jedno z prvých zasiahnutých území, kde pocítili miestni obyvatelia ruskú vojenskú agresiu. Jej ničivé dôsledky si nateraz môžete pozrieť virtuálne, a to prostredníctvom online múzea.

Ukrajina: Kyjev - Pamätník hladomoru - spomienky na peklo
Publikované: 28.9.2011
Ukrajina bola, ako jedna zo zväzových republík ZSSR, priamym svedkom ukrutností, ktoré komunistický režim páchal na svojich obyvateľoch. Ukrajina nechala postaviť pôsobivý pamätník, ktorý má pripomínať jeden z najväčších zločinov, ktoré sa jej v histórii stali.


Súvisiaca fotogaléria

Ukrajina, Ľvov - kultúrny skvost
Poďme sa aspoň virtuálne pozrieť do mesta Ľvov -  ležiaceho poblíž západnej hranice Ukrajiny neďa...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X