www.infoglobe.sk » Taliansko, Langhirano – miesto, kde sa rodí Prosciutto di Parma

Taliansko, Langhirano – miesto, kde sa rodí Prosciutto di Parma

Publikované: 28.4.2019
Určite poznáte nezameniteľnú sušenú šunku Prosciutto di Parma. My sme sa do jej tenkých plátkov už zahryzli a vydali sa na cestu severotalianskym regiónom Emilia-Romagna. Naším cieľom boli miesta výroby tejto špeciality. Spoločne dnes nahliadneme do zákulisia výroby prosciutta – dobroty, ktorú si svet zamiloval.

Po návšteve historických miest sme zamierili do menej známeho mestečka Langhirano. Donedávna sme ani my netušili, že existuje. No milovníci dobrého jedla ho zaraďujú medzi mestá, ktoré sa oplatí navštíviť. Každý rok sa tu koná festival šunky, a tá tu má i svoje múzeum.

závod na spracovanie šunky - Salumifico Massimo (Langhirano)Zastavili sme na okraji mestečka pri štvorposchodovej budove terakotovej farby s dlhými úzkymi oknami. Pod vetvami stromov pri vstupe je nenápadná smerovacia tabuľka s nápisom Salumificio Massimo. Na tomto pokojnom mieste sa nám o chvíľu odhalí tajomstvo údolia Langhirano a výroby slávnej parmskej šunky Prosciutto di Parma.

Údolie Langhirano leží priamo v srdci oblasti výroby parmskej šunky, ktorá sa vyrába medzi Via Emilia (Miláno - Rimini) a korytom rieky Enza neďaleko Parmy. Jej znak sa smie vypaľovať len v tejto oblasti. Tu, v okolí Parmy na území medzi riekami Taro a Baganza nájdete tých správnych mäsiarov a ideálnu klímu pre vznik vychýrenej delikatesy.

šunka v chladničke, Salumifico Massimo (Langhirano)Taliani vytvorili meno značke (parmskej šunke), ktorej kvalita a jedinečnosť tkvie „len a len“ v tom jedinečnom vzduchu medzi Alpami a Stredozemným morom, ktorý mäsko suší. Prosciutto nie je len výmysel dnešnej doby na pritiahnutie turistov a zviditeľnenie oblasti, ale táto pochúťka má za sebou i  dlhú históriu. Šunka bola známa už v dobe antického Ríma, keď Hannibal (217 pred Kr.) prišiel do Parmy a bol privítaný ako osloboditeľ. Veľmi si cenil, keď mu obyvatelia na oslavu pripravili bravčové stehno konzervované v soli v drevených nádobách. Objavenie tejto receptúry bolo ovplyvnené i prítomnosťou zdroja soli v blízkosti Parmy (napríklad Salsomaggiore).

Aby sme sa dozvedeli viac o spracovaní mäsa, navštívili sme miestny závod, kde nám ukážu rôzne štádiá výroby a zrenia prosciutta. Postupujeme na prvé poschodie rodinnej firmy na výrobu Prosciutto di Parma, kde sa spracováva mäso.

sušenie prosciutta, Salumifico Massimo (Langhirano)

Najprv sa dozvedáme o procese rozoberania deväť mesiacov vykrmovaných prasiatok. Tradične sa šunka vyrába z bravčového alebo diviačieho stehna. Jemné, mäkké, nasladlé a tučné mäso majú prasce vďaka tomu, že ich kŕmia kukuricou, jačmeňom a najmä srvátkou, ktorá vzniká pri výrobe taktiež značkou ovenčeného syru parmezán. Tieto zvieratá sú narodené a chované len v špeciálnych chovoch v desiatich krajoch stredného a severného Talianska. Dvaja chlapi rozoberú stehienka od kože a tuku, potom ich vystrieda soľmajster, ktorý nanesie tenkú vrstvu morskej soli, a to najmä na miesta krvných zrazenín. Dnes pomáha aj v tomto procese technika a my sa zoznamujeme s jediným strojom, ktorý sa v tejto miestnosti nachádza. Slúži na rolovanie šunky, čím z nej vytláča krv a tekutiny tak, aby sa nepoškodila kosť.

zrenie posciutta, Salumifico Massimo (Langhirano)Keď sa tu stehienka pomasírujú, šupnú ich do chladu (2°C) s vlhkosťou 90%. Celá chladiaca miestnosť je plná regálov, kde je poukladaná šunka. Na opačnej strane sa nám otvárajú dvere do miestnosti, kde už šunčičky visia jedna vedľa druhej. V týchto priestoroch prebieha tri mesiace umelé sušenie, pri ktorom sa zabijú všetky baktérie a šunka stratí najviac zo svojej hmotnosti.

zrenie prosciutta, Salumifico Massimo (Langhirano)Potom šup s ňou o poschodie vyššie na prirodzené sušenie magickým vzduchom tejto oblasti. Sušenie mäsa na vzduchu patrilo v dobe, keď neboli chladničky a mrazničky k najrozšírenejším spôsobom konzervácie, a to najmä v južanských krajinách, kde sú vysoké letné teploty. Sušené, teda neúdené či inak tepelne neopracované mäso, patrí vďaka svojej špecifickej výraznej chuti ku gurmánskym lahôdkam dodnes. Zretie mäsa na vzduchu trvá aspoň deväť mesiacov, väčšie stehná zrejú i dva roky. Staré receptúry hovoria o ručnej práci nakladania a ošetrovania mäsa v zime. Najväčším umením bolo ustrážiť proces zretia. Ak bolo príliš teplo a vlhko, sušenie sa nezačalo a mäso sa skazilo. Ak bolo príliš chladno a sucho, stalo sa to isté. Ideálne bolo niečo medzi, dostatočne vlhko a chladno. Preto sa to nedalo robiť v lete.

ochranná značka Prosciutto di Parma, Salumifico Massimo (Langhirano)Z vrchných poschodí sa presúvame do vlhkej pivnice, kde v niekoľkých vysokých miestnostiach visia na drevených hradách nad sebou celé zrejúce stehienka. Toto vlhké prostredie je náchylné i na plesne, preto sa mäso natrie vrstvou šmalcu a tajnou zmesou korenín (napr. soľ, cukor, korenie, muškátový orech, koriander a horčicové semienka). Drevo prítomné v podobe hrád, na ktorých šunka visí jej dodáva ďalšiu sladkosť. Tu sa dostanete k stehnám šunky na blízkosť zahryznutia a môžete vstrebávať jej sladkú vôňu, ktorá určuje jej kvalitu. Táto šunka získala aj európsku známku ochrany pôvodu (Protected Designation of Origin - PDO), čo znamená, že sú vyrábané podľa tradičnej receptúry regiónu.

prosciutto na predaj (Langhirano)Keď sa prejdete alejou stehienok s vypáleným znakom Parma, vaše čuchové a chuťové bunky určite neostanú pokojné, preto prehliadka zámerne končí v obchodíku tejto firmy. Zabalené a známkou pôvodu označené kusy povestnej talianskej sušenej šunky prosciutto čakajú, že ste neodolali jej príbehu a odnesiete si ich so sebou. Odolali by ste?

 

GPS: 44°36'46.1"N 10°16'03.8"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakcia



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

EURÓPA: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami I. (1)
Publikované: 24.5.2020
V časoch, keď sa nemôžeme vybrať za poznaním iných kultúr resp. za hranice našej vlasti, možno padne vhod poobzerať sa i vôkol seba. Zistíme tak, že aj ľudia v minulosti sa museli vyrovnávať s nástrahami chorôb, ktoré vo veľkom zasiahli do chodu spoločnosti. Dôkazom toho sú pamätníky vyjadrujúce vďačnosť. Jedny z týchto pamätníkov, ktoré sme možno pominulé roky vnímali len ako body stretávania, sú morové stĺpy.

Taliansko, Lesignano de´Bagni  II. - cesta na farmu za syrom parmezán
Publikované: 12.5.2019
Očarila vás história, kultúra, príroda či gastronómia talianskeho regiónu Emilia-Romagna? Tak doplňte skladačku cestovateľských poznatkov o návštevu farmy, kde začína i končí príbeh slávneho syru Parmigiano Reggiano.

Taliansko, Lesignano de´ Bagni  I. - vznik slávneho Parmigiano Reggiano
Publikované: 5.5.2019
Pokiaľ ste neodolali chutiam, ktoré so sebou prináša návšteva okolia Parmy, určite nevynechajte ani návštevu farmy, kde vám predstavia proces vzniku syra parmezán, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou talianskej gastronómie. My sa teraz vydáme na jednu z týchto fariem neďaleko mestečka Lesignano de´ Bagni známeho i svojimi termálnymi prameňmi.

Taliansko – mestá duchov
Publikované: 5.4.2021
V celom Taliansku je až na dvadsať tisíc miest duchov, áno, je to neuveriteľné číslo. Na svedomí ho má časté zemetrasenie a zosuvy pôdy, a tým pádom nevyhovujúce podmienky pre poľnohospodárstvo a život. Dnes spolu navštívime tie najznámejšie vyľudnené mestá a dozvieme sa niečo o ich minulosti a súčasnosti.

Taliansko, Kalábria – pokoj v špičke talianskej čižmy
Publikované: 21.7.2022
Niekedy mám dojem, že sa na túto časť Talianska trochu zabúda, a pritom je tak prekrásna. Kalábria sa nachádza na juhu Apeninského polostrova a je známa predovšetkým dlhými plážami, nádhernou krajinou, národnými parkmi, prírodou a skvelou kuchyňou.

Taliansko, Parma I. – história mesta
Publikované: 31.3.2019
Najznámejšie Talianske mesto regiónu Emilia-Romagna, ktorého názov si spájame najmä s lahodnými chuťami šunky či syra, vám ponúkne nielen gastronomické zážitky. Skôr ako ochutnáme delikatesy tejto oblasti, zahryzneme sa do spoznávania bohatej histórie a pamiatok mesta Parma.

Taliansko: Salsomaggiore Terme III. – symbol mesta Terme Berzieri
Publikované: 23.12.2022
Krásne prírodné prostredie, blahodarné účinky termálnych prameňov, pulzujúci večerný život v uliciach a krása štýlu Liberty a Art Deco uplatnená v architektúre - to je kúpeľné mestečko Salsomaggiore Terme. Dnes spoznávanie tohto mestečka ukončíme, a to pohľadom na jeho symbol v podobe kúpeľného domu Terme Berzieri.

Taliansko: Salsomaggiore Terme II. – kúpeľné mestečko na úpätí Apenín
Publikované: 16.12.2022
Taliansko je okrem iného aj ideálnou destináciou pre tzv. zdravotnú turistiku. Tunajšie kúpele nie sú len o teplých prameňoch, vždy ponúknu i niečo naviac, či už ide o kultúrne aktivity alebo krásne prostredie. Preto sme nemohli pri návšteve vyhláseného kúpeľného mestečka Salsomaggiore Terme obísť jeho ulice a centrum. Poďme tam teraz spolu nahliadnuť.

Taliansko: Salsomaggiore Terme I. – od malej dedinky až po kúpeľné mesto
Publikované: 9.12.2022
Pri potulkách svetom sa dá spojiť príjemné s ešte príjemnejším, preto vás dnes zavedieme do kúpeľov. Spomedzi množstva talianskych kúpeľných mestečiek, kde si môžete zregenerovať svoju dušu i telo, sme si vybrali Salsomaggiore Terme nachádzajúce sa na úpätí Apenín v oblasti Emilia-Romagna.

Taliansko, Parma II. – svetské pamiatky v historickom centre
Publikované: 7.4.2019
Takmer každé Talianske mesto sa pýši nejednou architektonicky zaujímavou pamiatkou. Výnimkou nie je ani Parma. V meste môžete na každom rohu objaviť súkromný palác patriaci niektorej z tunajších zámožných rodín. Avšak my sa dnes vydáme za najnavštevovanejšími pamiatkami svetskej architektúry nachádzajúcimi sa priamo v srdci mesta.

Taliansko, Parma III. – umelecké skvosty v historickom centre
Publikované: 14.4.2019
Taliansko je krajina, kde môžeme obdivovať mnoho kostolov z rôznych období. Samotná Parma ich má vyše šesťdesiat. Mesto ponúka návštevníkom architektonický i gurmánsky zážitok, ktorý sa dozaista nezaobíde bez návštevy nejakého toho kostola. Sakrálne stavby totiž lákajú nielen na svoju duchovnú atmosféru, ale i umenie. Poďte s nami navštíviť pár z nich a dozvedieť sa tak, aké umelecké skvosty pod svojimi klenbami ukrývajú.

Taliansko, Parma – tu si pochutíte
Publikované: 6.7.2018
Máte radi parmskú šunku a parmezán? Teraz už určite tušíte, že tieto dve pochutiny sa zrodili práve v meste Parma. Takmer dvojtisícové mesto leží medzi Apeninami a Pádskou nížinou a je hlavným mestom severotaliaskeho regiónu Emilia Romagna.

Taliansko: Ochutnávka so značkou mesta Parma
Publikované: 21.4.2019
Pokiaľ vás cestovateľské chodníčky zavedú do regiónu Emilia-Romagna či oblasti okolo mesta Parma, určite neodoláte pokušeniu, ktoré tu na vás číha v podobe známych delikates. Zahryznite sa spolu s nami do lahodných produktov typických pre túto oblasť. Očarení krásami Parmy sme zamierili na jeden z mnohých statkov ponúkajúcich zážitok nielen pre oči, ale hlavne pre chuťové a čuchové zmysly.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká III.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká II.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Gargano, polostrov v Apúlii
Pobrežie polostrova Gargano tvoria až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jaskyňami a bielymi...

Taliansko, Benátky: Jeden večer v Benátkach
Letný večer v Benátkach... Foto: Jan Chaloupka, júl 2012

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
8 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X