www.infoglobe.sk » Taliansko: Benátky

Taliansko: Benátky

Publikované: 15.11.2010
Mesto plné turistov, ktorí neustále prichádzajú, aby obdivovali jeho krásy cez deň i v noci. Hlavné námestie s bazilikou, úzke uličky, neutíchajúci mestský ruch, veselí Taliani, no najmä Canale Grande s množstvom výletných lodí a gondol sú najväčším lákadlom pre tých, ktorí sa rozhodli navštíviť toto rozprávkovo romantické miesto.

BenátkyBenátky (Venezia) sa nachádzajú v severotalianskom regióne Benátsko (Veneto) a sú jeho hlavným mestom. Je tu množstvo príležitostí na spoznávanie a odpočinok, no vychutnať si tu môžete najmä nezabudnuteľné romantické prechádzky či plavby po kanáloch a lagúnach. Spievajúci gondolieri ponúkajú svoje služby denno-denne a pohľad na čarokrásne mesto priamo z najromantickejšieho dopravného prostriedku je očarujúci. Benátky sú navštevované turistami po celý rok, no okrem sviatkov a osláv sem ľudia prichádzajú najviac v letnom období. Vtedy sú ulice či uličky preplnené turistickými skupinami rôznych národností, život a benátsky ruch vytvárajú miestni muzikanti, pouliční umelci či predavači často vyhľadávaných suvenírov.Benátky

Do Benátok je možné dostať sa viacerými dopravnými prostriedkami. Pravidelné autobusové linky ich spájajú s ostatnými talianskymi mestami, vlaky zabezpečujú spojenia aj do okolitých krajín. Celoročné trajekty loďou spájajú mesto s neďalekým Chorvátskom a z miestneho letiska vás do centra dostanú vodné taxíky či autobusy.

Najznámejšie pamätihodnosti

Najväčšia pozornosť návštevníkov sa sústreďuje na Námestie sv. Marka, spolu s umelecky hodnotnou bazilikou. Zaujímavosťou je, že ponúka niekoľko architektonických slohov, takže na jednom mieste sa môžete stretnúť s gotikou, renesanciou či románskym slohom. Vedľa nej sa nachádza ďalšie obdivované architektonické dielo Dóžov palác (Palazzo Ducale), ktorý bol sídlom vojvodu a vlády. S dvoma priečeliami gotického slohu z bieleho kameňa tvorí ideálny objekt pre každého fotografa. Napriek tomu je najfotogenickejšou historickou pamiatkou kostol Santa Maria Della Salute. Všimnúť si ho môžete hneď pri vplávaní do Canale Grande, ale nádhernú siluetu vytvára z pohľadu od Piazzetta San Marco pri Dóžovom paláci.

Benátky

Ďalším najnavštevovanejším miestom Benátok je najznámejší most Ponte di Rialto, ktorý prechádza cez Canal Grande. Týmto najstarším zo všetkých mostov, ktoré prechádzajú kanálom, prejde denne množstvo turistov, ktorí si z neho vychutnávajú čarokrásny pohľad na benátske zákutia či pokojnú plavbu gondol.Benátky

K vzácnym gotickým stavbám patrí aj tzv. Zlatý dom (Ca’ D’Oro). Táto budova pochádzajúca z 15. storočia sa pýši nádherným priečelím z vonkajšej časti a vzácnymi klenotmi v interiéri, ako sú maľby, sochy, tapisérie či fresky.

Kto by nepoznal benátsky karneval

BenátkyBenátky však ponúkajú aj ďalšie zaujímavé miesta, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Je tu množstvo múzeí a galérií, kostolov, o ktorých sa hovorí, že sú najkrajšie v Taliansku, či mosty, z ktorých každý má tu svoju históriu. Ak vás však chodenie a spoznávanie pamiatok unaví, môžete sa venovať nakupovaniu. Samozrejme v prípade, ak máte dostatok peňazí. Nájdete tu tovar z rôznych oblastí. Od muránskeho skla a remeselníckych výrobkov, cez oblečenie a karnevalové masky až po potravinové delikatesy.

Ak máte radi tradíciu, vyberte sa do Benátok vo februári. Karneval, ktorým Benátčania oslavujú príchod jari, trvá až do Popolcovej stredy. Počas neho sú ulice a gondoly preplnené rôznofarebnými maskami a Námestie sv. Marka (Piazza San Marco) plné hudby a divadla.

Benátky

Text a foto: Karin BogschováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Egua – talianska perla
Publikované: 13.8.2007
Táto krásna rieka sa nachádza v oblasti Piemont v severozápadnej časti Talianska. Rieka býva splavná zvyčajne na jar počas topenia snehu. Je problém naraziť tu na ideálnu vodu.

Trapani leží na Sicílii
Publikované: 22.8.2010
Začiatkom leta sa na tabuli s odletmi na bratislavskom letisku M. R. Štefánika objavila – pre mnohých doteraz neznáma – destinácia Trapani Birgi. A nízke uvádzacie ceny boli pre viacerých lákadlom pozrieť sa do málo známych končín ostrova Sicília...

Taliansko raz, Taliansko znovu VII.  
Publikované: 20.9.2010
Všetko má svoj koniec, a ako mal koniec náš pobyt na Ischii, bude mať koniec aj náš seriál. Pri odjazde bude pre vás dôležité stihnúť trajekt najneskôr okolo jedenástej – len tak zvládnete dlhú jazdu po diaľnici, pri ktorej sa už nebudete až tak dívať vpravo ani vľavo. Budete len hltať kilometre.

Chorvátsko: Rovinj – obdivovaný a romantický
Publikované: 27.12.2010
Pri spoznávaní istrijských miest by sme nemali vynechať mestečko Rovinj. Zablúdiť tu a vychutnať si tunajšiu atmosféru prinesie každému nadšenému cestovateľovi nezabudnuteľný zážitok. Obzvlášť, keď sa v chorvátskom meste cítime ako v Taliansku.

Bibione: symbol Benátskej riviéry
Publikované: 23.5.2011
Talianske letovisko Bibione patrí u nás vari k najznámejším dovolenkovým destináciám pobytov pri mori, navyše vzdialenosťou a cenovou hladinou aj najdostupnejším z ponuky cestovných kancelárií. Aj preto sa oplatí vedieť o ňom niečo nad rámec príjemných chvíľ strávených na dlhých piesočnatých plážach.

Taliansko: letovisko Caorle
Publikované: 25.7.2011
Mestečko Caorle patrí k najstarším letoviskám na Benátskej riviére. História pôvodne rybárskej osady siaha ďaleko do antických čias, čo potvrdzujú i viaceré historické pamiatky.

Taliansko: mesto Terst
Publikované: 20.6.2011
Mesto Terst patrí k najväčším prístavom na pobreží Jadranského mora. Za Rakúsko-Uhorska býval hlavným prístavom habsburskej monarchie, čo z neho urobilo nielen mondénne letovisko plné historických pamiatok, ale aj významné hospodárske a obchodné centrum.

Taliansko: Zámok Miramare
Publikované: 30.5.2011
Krajina s mnohými pozoruhodnosťami a miesto, kde sa ľudia opätovne radi vracajú. Taliansko ponúka historické pamiatky, nevšednú krásu a oddych vo viacerých atraktívnych lokalitách. Či už prímorské pobyty alebo poznávacie zájazdy, turistika či iné skvosty, každý tu môže uspokojiť svoje cestovateľské túžby.

Taliansko: Benátske ostrovy – Murano
Publikované: 26.9.2011
V Benátskej lagúne sa údajne ukrýva 118 väčších a malých ostrovov. Niektoré sú vzájomne prepojené mostmi a od pradávna tak vytvárali zaujímavé osídlenie, chránené pred nepriateľmi hlbokou vodou a zradnými močiarmi. Niektoré ležia trochu bokom od historických pamiatok v centre Venezie, aj tak však viaceré z nich stoja za návštevu.

Taliansko: Benátske ostrovy – Burano
Publikované: 10.10.2011
K najnavštevovanejším ostrovom v Benátskom zálive patrí malebný ostrovček Burano. Hoci sa nepýši takými historickými pamätihodnosťami ako samotné Benátky, turistov tam láka najmä pestrofarebný kolorit pokojného mestečka, ale aj výrobky miestnej čipkárskej tradície.

Talianska: Alpentrip VIII. - Stratení v Benátkach I.
Publikované: 7.10.2012
Miesto, ktorému kúzlu musí podľahnúť každý, kto sa trebárs len na pár hodín túla krivoľakými uličkami nad kanálmi tohto jedinečného mesta. O to viac, keď sa v ňom regulárne stratíte, ako sa to podarilo nám.

Taliansko: Alpentrip IX. - Stratení v Benátkach II.
Publikované: 14.10.2012
Druhá časť netradičného putovania po jednom z najpozoruhodnejších miest Európy snáď bude o čosi málo optimistickejšia.

Taliansko raz, Taliansko znovu VI.
Publikované: 26.6.2010
Keď budete na Ischii, určite budete chcieť zájsť trajektom pozrieť sa na Capri. Kedysi to bolo letné sídlo cisárov Augusta a Tiberia a v minulosti tu trávili svoje dovolenky mnohé slávne osobnosti – o. i. tu bol aj T. G. Masaryk či M. Gorkij, jazdil sem I. S. Turgenev a ďalší, svoje vily tu mali spisovatelia A. Munthe a C. Malaparte.

Rím alebo prechádzka „Večným mestom"
Publikované: 22.4.2008
Predstavte si teplý letný večer. Stáročná aj tisícročná krása bazilík, fontán a palácov „Večného mesta“ si po rušnom dni obliaka ružovkastý háv, ako sa posledné lúče slnka odrážajú od mramoru dych berúcich stavieb, ktoré tomuto mestu získali jeho nadčasovú priazeň návštevníkov z celého sveta.

Pompeje
Publikované: 4.2.2009
Sopečná tragédia, ktorá postihla talianske mestečko Pompeje (ležiace na úpätí Vezuvu) roku 79 po Kr., nám zachovala cenné informácie o živote ľudí tej doby.

Rím – úvod
Publikované: 4.8.2009
Dnes vám prinášame prvý diel seriálu o Ríme. Toto pútavé čítanie pre vás pripravil Filip Štrobich. Spolu s autorom sa na tvorbe fotografií k tomuto článku podieľali aj Jan Tichovský a Jan Lidmaňský.

Rím II. - Colosseo
Publikované: 18.8.2009
Našu cestu po Ríme sme minule zakončili na Plazza del Colosseo, len niekoľko metrov od stanice B, ktorá je označená modrou farbou. Avšak stanica tu nie je naším hlavným cieľom. Na neveľkom priestranstve tohto námestia sa rozprestiera niekoľko zatrávnených plôch, ktoré predovšetkým počas turistickej sezóny okupujú spolu s turistami predajcovia suvenírov a nutné povedať, bohužiaľ aj vreckári.

Rím VIII. - Fontana di Trevi
Publikované: 17.11.2009
Teraz sa vydáme za ďalším gigantickým dielom talianskej architektúry. Ak na predchádzajúcej zastávke bolo hlavnou „atrakciou“ schodisko, nie však ledajaké, ale rovno najväčšie svojho druhu s kaskádovými záhradami v Európe, teraz navštívime podobne veľkolepú fontánu, takisto jeden zo symbolov Ríma, ktorá je ohromujúca nielen svojou veľkosťou, no i samotným vzhľadom.

Taliansko raz, Taliansko znovu!
Publikované: 22.9.2009
Dnešná dovolenková turistika v cudzine je bohatšia, než pred niekoľkými desiatkami rokov – otvárajú sa pred nami vzdialené a exotické destinácie, lákajúce návštevníkov svojou nezvyčajnosťou a pozoruhodnými zážitkami. Ale málo platné, niektoré aj európske krajiny sú akési evergreeny. Stále sa do nich vraciame a nikdy nám nezovšednejú. Takým miestom je aj Taliansko, kolíska európskej kultúry, umenia

Taliansko: Benátky – svetoznámy karneval
Publikované: 4.2.2013
Carnevale di Venezia, alebo tiež Benátsky karneval, ktorý je najslávnejší svojho druhu v Európe, každoročne do Benátok pritiahne obrovské množstvo návštevníkov z celého sveta.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Benátky – Pestrofarebný karneval
Carnevale di Venezia alebo Benátsky karneval každoročne do Benátok priláka množstvo turistov z ce...

Taliansko, Benátky: Jeden večer v Benátkach
Letný večer v Benátkach... Foto: Jan Chaloupka, júl 2012

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Taliansko: Benátky – rozhľad zo zvonice
Campanilla (zvonica) oproti chrámu svätého Marka patrí k stavbám, ktoré vytvárajú typickú benátsk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

21.7.2021
Všetci milovníci slovenskej prírody a kvalitného prázdninového čítania by mali siahnuť po novom čísle Krás Slovenska, ktoré prináša mnoho zaujímavých článkov, ako aj rozhovorov či informácií.
20.7.2021
Medvedie dni, najobľúbenejší rodinný festival vo Vysokých Tatrách, potešia po ročnej prestávke opäť všetkých malých i veľkých návštevníkov. Na Hrebienku čakajú v dňoch 31. 7. a 1. 8. 2021 na účastníkov zábavno-vzdelávacie hry, súťaže a zaujímaví hostia.
17.7.2021
Až do 31. augusta 2021 sa môžete pozrieť na východočeské mesto Litomyšl a okolie z veže zámku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Poľsku:

TOP 5 MIEST v Poľsku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Poznaň – prechádzky aj kultúra

Osvienčim – spomienka na holokaust

Krakov – mesto kráľov a jedného draka

Varšava – zabudnuté mesto

Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 7. 2021
sviatok:Jakub
dnes:
nedeľa 25.7.
28 °C
zajtra:
pondelok 26.7.
28 °C