www.infoglobe.sk » Taliansko, Bari – prístavné mestečko na pobreží Jadranského mora

Taliansko, Bari – prístavné mestečko na pobreží Jadranského mora

Publikované: 18.11.2022
Bari je hlavné mesto regiónu Apúlia, leží na pobreží Jadranského mora a po Neapoli je druhým najväčším mestom v južnom Taliansku. Cesta tam je pomerne rýchla. Letecky to z Prahy trvá asi hodinu a pol.

Jesenné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Pre cestu z letiska do centra vám tu každý odporučí vlak, ktorý je hneď pri východe. Lístok stojí len pár eur a môžete platiť kartou aj hotovosťou. Vlak ide priamo na stanicu Bari Centrale. Ďalej môžete použiť autobus, ktorý je označený ako shuttle bus. Autobus je klimatizovaný a pohodlný. Úplne najlepším a najlacnejším variantom je však mestská hromadná doprava za cca euro. Autobus je označený číslom 16. Jedinou nevýhodou je, že je to klasický mestský autobus, ktorý stojí na viacerých zastávkach.

hrad Castello Normanno Svevo   pohľad od hradu Castello Normanno Svevo

V meste sa nachádza nepreberné množstvo pamiatok. Tou prvou je hrad Castello Normanno Svevo, ktorý stojí na starovekých základoch. Tento hrad bol pôvodne pevnosťou, ale v 13. storočí bol prestavaný a v renesančnom období bol dorobený rohovými baštami. Tento hrad je aj akousi vstupnou bránou do starého mesta. Najvýznamnejšou pamiatkou je dozaista Basilica di San Nicola, v ktorej sú ukryté ostatky svätého Mikuláša. Tie sem z Myry (nachádza sa v dnešnom Turecku) priviezlo niekoľko námorníkov. Na stenách môžete vidieť pohrebné nápisy, vchod baziliky zdobia fresky s arabskými a byzantskými prvkami. Aj dnes je cieľom mnohých pútí.

Basilica di San Nicola

Snáď vo všetkých uličkách mesta je vyvesené čerstvo oprané prádlo. Takže to všade vonia po aviváži. Po ďalších metroch zas narážame na stánky s ovocím či kaviarničky. Keď budete mať pocit, že ste prešli snáď úplne všetko, vyrazte omrknúť miestne pláže. Pozdĺž pobrežia sa budete kochať krásnymi výhľadmi na mesto, prístav, ale aj na rybárov stojacích pri kraji a chytajúcich ryby. Po 20 minútach chôdze budete na pláži, kde môžete načerpať sily na hľadanie nejakej dobrej reštaurácie a na nákupy. Kúsok od starej časti Bari sa totiž nachádzajú ulice plné obchodov s módnymi značkami a sem tam sa nájde aj nejaká tá kaviareň.

námestie v Bari   prístav v Bari

Podvečer sa ulice začínajú plniť ľuďmi. V kaviarňach posedávajú turisti, reštaurácie pomaly otvárajú a ľudia sa len tak prechádzajú uličkami. Snáď všetky reštaurácie v Bari sa špecializujú na morské plody a niet sa čomu diviť, keď k tomu majú tak blízko. Takže nech si dá človek čokoľvek, nikdy neurobí chybu.

piesočná pláž Bari  ruch v uliciach  ulička v starej časti Bari

Mesto osloví snáď všetky druhy turistov. Môžete sa váľať na pláži, prechádzať sa historickým centrom či si len tak sadnúť do kaviarne a sledovať dianie navôkol.

 

GPS: 41°07'46.9"N 16°52'13.1"E

Text a foto: Kateřina Janovská

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko, polostrov Gargano – ostroha talianskej čižmy
Publikované: 2.8.2015
Hornatý a zelený polostrov Gargano spadá pod juhotaliansky región Puglia (Apulie) a milujú ho okrem turistov a cyklistov aj botanici z celej Európy. To pre mimoriadne bohatstvo druhov orchideí (je ich tu vraj 85!) a zvyšky pôvodného stredomorského opadavého lesa, ktorý sa tu nazýva Foresta Umbra.

Taliansko, Bari – Polignano a Mare spoločne s Monopoli
Publikované: 25.11.2022
Po noci strávenej v Bari sme mali namierené do mestečka Polignano a Mare. Najlepšie sa sem dostanete vlakom, ktorý jazdí pozdĺž celého pobrežia snáď každú polhodinu. Lístok si kúpite priamo na stanici v automate a môžete zaplatiť aj kartou. Doba jazdy je 30 minút.

Taliansko, Alberobello – mesto prekrásnych domčekov
Publikované: 2.12.2022
Našou ďalšou zastávkou je mestečko Alberobello, ktoré sa nachádza v talianskej provincii Bari. Alberobello je pre mnohých turistov jedno z tých zaujímavejších talianskych miest. Známe je vďaka svojej unikátnej architektúre domčekov, ktoré sú postavené v štýle „trulli“.

Taliansko, Lecce – v objatí baroka
Publikované: 4.5.2018
V minulej časti sme nejaký čas strávili na Sardínii a dnes sa opäť presunieme na pevninu. Naším cieľom bude mesto Lecce, ktoré nájdete na podpätku povestnej talianskej čižmy.

Taliansko, Kalábria – pokoj v špičke talianskej čižmy
Publikované: 21.7.2022
Niekedy mám dojem, že sa na túto časť Talianska trochu zabúda, a pritom je tak prekrásna. Kalábria sa nachádza na juhu Apeninského polostrova a je známa predovšetkým dlhými plážami, nádhernou krajinou, národnými parkmi, prírodou a skvelou kuchyňou.

Taliansko – mestá duchov
Publikované: 5.4.2021
V celom Taliansku je až na dvadsať tisíc miest duchov, áno, je to neuveriteľné číslo. Na svedomí ho má časté zemetrasenie a zosuvy pôdy, a tým pádom nevyhovujúce podmienky pre poľnohospodárstvo a život. Dnes spolu navštívime tie najznámejšie vyľudnené mestá a dozvieme sa niečo o ich minulosti a súčasnosti.

Taliansko, Sicília: Národný park Zingaro
Publikované: 30.9.2021
Jeden z najkrajších národných parkov Sicílie leží na severozápade ostrova. Je to najstarší národný park na Sicílii, ktorý vznikol v roku 1981. Pre tých z vás, ktorí ste milovníkmi pešej turistiky, bude tento trek nezabudnuteľný. Aj ja ho mám stále v živej pamäti a je to jedno z miest, kam by som sa rada pri ďalšej ceste na Sicíliu vrátila. Poďme ho objaviť spolu.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Gargano, polostrov v Apúlii
Pobrežie polostrova Gargano tvoria až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jaskyňami a bielymi...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

2.6.2023
Nenechajte si ujst podujatie,  ktoré dáva ľuďom možnosť spoznať obľúbené miesta záhradného umenia našej republiky novým spôsobom či nahliadnuť do bežne neprístupných parkov a záhrad.
31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 4. 6. 2023
sviatok:Lenka
dnes:
nedeľa 4.6.
17 °C
zajtra:
pondelok 5.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X