www.infoglobe.sk » Švédsko: Stockholm – Benátky severu

Švédsko: Stockholm – Benátky severu

Publikované: 28.2.2011
Švédske kráľovstvo, najrozľahlejší štát Škandinávie, sa rozprestiera na ploche 449 964 km² a patrí k najväčším krajinám Európy. Svojou nádhernou a rozmanitou prírodou, ale tiež zaujímavou architektúrou, Švédsko každoročne priláka množstvo návštevníkov, no napriek tomu tu aj v najväčšej turistickej sezóne vládne pokoj a necítiť tu žiaden zhon.

Švédsko je ideálnym miestom na trávenie dovolenky pre ľudí, ktorí radi obdivujú a spoznávajú čaro nedotknutej prírody. Táto škandinávska krajina vás ohúri naozaj širokou škálou krajinných typov, od nádherných piesočnatých pláži a zvlnených polí na juhu, cez mnohé úchvatné jazerá, horské bystriny či husté lesy, až po otvorenú pustinu, ktorá na úplnom severe prechádza do arktickej tundry. No na svoje si tu prídu aj tí, ktorí namiesto obdivovania prírody radšej vyrazia za krásami a zákutiami európskych metropol.

Stockholm

Mesto na vode

StockholmMy si dnes stručne predstavíme hlavné mesto Stockholm (Štokholm), o ktorom už samotný názov prezrádza, že to nebude obyčajné mesto na pevnine, ale niečo iné, výnimočné, mesto rozprestierajúce sa na viacerých ostrovoch, nachádzajúcich sa na hranici jazera Mälaren a Baltského mora („stock“ znamená vo švédčine brvno a „holm“ ostrov). Mesto na vode, Benátky severu, či hlavné mesto Škandinávie, aj takéto prívlastky si Stockholm vyslúžil od svojich obyvateľov či obdivovateľov. Jeho netradičná poloha na 14 mostmi navzájom prepojených ostrovoch ho robí neopakovateľným. Aj keď ide o európsku metropolu, mesto je až neuveriteľne zelené. Zo všetkých strán na vás bude dýchať severský pokoj a príjemná atmosféra stredovekej krásy. No napriek tomu Stockholm pôsobí tiež veľmi moderne a svojim spôsobom aj dynamicky.

Je dobré vedieť, že...

Národné múzeumČo ma ako prvé prekvapilo, bol fakt, že Švédi takmer vôbec nepoužívajú hotovosť. Kartou sa dá platiť naozaj takmer všade (výnimku tvoria asi len verejné toalety). Takže do budúcna viem, že zásobiť sa vymenenými švédskymi korunami nemá žiaden význam. Tiež by som chcela vyzdvihnúť, že napriek tomu, že sa Stockholm (v podstate celé Švédsko) môže našincovi zdať pridrahý, služby, za ktoré si zaplatíte, fungujú naozaj perfektne. Či už ide o mestskú verejnú dopravu, ktorá vás bez problémov dovezie do ktoréhokoľvek kúta mesta, alebo o slušnosť a ústretovosť personálu v hosteli či reštaurácii. Pokiaľ sa tu chystáte navštíviť aj viaceré pamiatky, múzeá alebo galérie, tak rozhodne odporúčam zakúpiť si Stockholmskortet (Štokholmskú kartu), ktorá vám bude platiť ako lístok na mestskú dopravu a zároveň ako vstupenka či zľavnenka na nespočetné množstvo turisticky vyhľadávaných atrakcií. Kartu si môžete zakúpiť s platnosťou na 24, 48 alebo 72 hodín. Tá vám taktiež platí ako lístok na Hop-on Hop-of Boat (loď plaviaca sa pomedzi ostrovmi, na ktorú môžete na ktorejkoľvek zastávke nastúpiť), ktorá premáva počas turistickej sezóny (od konca apríla do konca septembra) a je naozaj veľmi obľúbená. V Stockholme sa nachádza nespočetné množstvo múzeí, galérií a krásnych budov hodných obdivu. Nemusíte byť práve milovníkom histórie či umenia na to, aby ste tu našli svoju vysnívanú atrakciu. Mňa napríklad uchvátil pomerne nový symbol Stockholmu – krytý štadión Globen, na ktorého kupolovitú strechu sa môžete vyviezť preskleným výťahom v tvare vajíčka, ktorý sa pohybuje po vonkajšom plášti štadiónu, a obdivovať krásy mesta z vtáčej perspektívy. Dych mi vyrazilo aj múzeum vojnovej lode Vasa (Vasamuseet), ktorá ma očarila svojou zachovalosťou a obrími rozmermi. No bližšie si o tom porozprávame až v našom ďalšom pokračovaní.

Globen

Text a foto: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Škandinávia 2012 VI. - Sarek 3
Publikované: 22.4.2013
Posledná, naozaj pohodlná, noc na treku po švédskom národnom parku Sarek nás stála nekresťansky veľa peňazí. Využili sme teda útulný zrub až do poludnia ďalšieho dňa a až potom sme sa vydali na cestu, v ústrety divočine. Už sme sa aj náležite tešili.

Škandinávia 2012 VII. - Sarek 4, návrat
Publikované: 29.4.2013
Na Sarek už definitívne padla hmla a my sme vedeli, že uskutočňovať ďalšie výlety na zaujímavé vyhliadky nemá žiadny zmysel. Ešte niekoľko hodín sme čakali, či sa počasie náhodou neumúdri, aj keď sme tomu už moc neverili. A naozaj, neumúdrilo sa, ba práve naopak, začalo nepríjemne a vytrvalo pršať.

Švédsko, Gammelstad – kostolné mestečko
Publikované: 17.6.2015
Po tom ako sme si vychutnali prechádzky fínskymi mestami Kuopio a Rovaniemi sme sa vybrali zakúsiť ďalšiu zo škandinávskych krajín. Tento raz ňou bolo Švédsko, presnejšie Švédske kráľovstvo.

Švédsko, Malmö: historické, ale aj moderné
Publikované: 5.1.2016
Z dánskej Kodane stačí do Švédska doslova len prejsť most. Aj keď naozaj riadne dlhý. Mohlo by sa zdať, že obe mestá sa budú vďaka malej vzdialenosti na seba veľmi podobať, ale opak je pravdou. Malmö pôsobí úplne iným dojmom - pokojnejším, monumentálnejším a dospelejším. Dýchne na vás aj jeho industriálna história a súčasné high-tech zameranie.

Švédsko, Na ceste medzi Göteborgom a Štokholmom I. - Göteborg
Publikované: 27.12.2015
Prehnuté pod osemdesiatkilovými batohmi sme s Dominikou stáli na zastávke, pred očami švédsky sen, mesiac putovania na vlastnú päsť. Mostom medzi Brnom a Göteborgom sa nám stal žltý autobus. Bezmála dvadsať hodín celkom pohodovej jazdy, čajky ako prvé dotyky mora, dva trajekty a kovové žeriavy vítajúce nás zakliesnené v prístave. Ako záchytne bójky sa v našom putovaní vynárajú informačné strediská, a tak naše prvé kroky v druhom najväčšom meste Švédska mierili práve tam. Mapky, letáky, informácie – krmivo pre cestovateľov. Človeku ani nezapne, v akej vzdialenej krajine kráča, keď ho sprevádzajú úsmevy okoloidúcich, ktorých sa pýta na cestu. Tie nemizli, ani keď sme sa pohybovali kdekoľvek inde.

Švédsko, Na ceste medzi Göteborgom a Štokholmom II. - Hlboko na severe
Publikované: 3.1.2016
Putovnú časť pobytu vo Švédsku sme s Dominikou začali "hlboko na severe", v kraji Bohuslän - jedenásť minút od Göteborgu. Ceny vo Švédsku sú úplne rovnaké ako v Čechách, akurát švédska koruna má inú hodnotu ako česká. Preprava je asi najdrahšou časťou putovania (ak máte jedlo so sebou z domu). Sieť vlakov a autobusov je ale hustá.

Švédsko, Na ceste medzi Göteborgom a Štokholmom III. – Bujná príroda aj tradičné švédske výrobky
Publikované: 10.1.2016
Po prímorskej ceste z Ljungskile do Uddevally nás čakali lesy ekoparku Halle-Hunneberg, ktoré sa rozkladajú v kraji Västergötland. Pretože sme s Dominikou zistili, že putovať s ťažkým ruksakom na chrbte je nielen náročné, ale navyše si cestu ani príliš neužívame, rozhodli sme sa vyhľadať informačné centrum a ruksaky tam nechať.

Švédsko, Na ceste medzi Göteborgom a Štokholmom IV. – Mestá a ich spisovatelia
Publikované: 17.1.2016
Posledné dni putovania sme s Dominikou strávili v meste Örebro, ktorého história siaha až do 15. storočia.

Švédsko, Na ceste medzi Göteborgom a Štokholmom V. – Z farmy do Štokholmu a späť domov
Publikované: 24.1.2016
Po trinástich dňoch prenocovania v stane nás v ten večer objala perina. S Dominikou sme dorazili na farmu južne od Norrköpingu, kde sme desať dní pracovali pre našich hostiteľov za jedlo a nocľah.

Škandinávia 2012 V. - Sarek 2
Publikované: 15.4.2013
Hlavným cieľom našej výpravy do Škandinávie bol národný park Sarek. Potom, ako sme dorazili do východiskového miesta v meste Kvikkjokk, vydali sme sa na cestu po známej severskej ceste Kungsleden. V ten deň sme za necelé dve hodiny prešli iba kúsok a utáborili sa na mieste pri ceste. Večer začalo pršať a my sme v hĺbke duše dúfali, že ráno nás privíta už bez dažďa.

Švédsko: Malmö ako pulzujúca tepna Škandinávie
Publikované: 27.3.2013
Na brehu Baltského mora leží jedna z dôležitých metropol Švédska. Malmö - pulzujúca tepna Škandinávie, netypické švédske mesto s dánskym vplyvom alebo aj hromada štrku, ako ho s obľubou prezývajú domáci obyvatelia.

Škandinávia 2012 III. - Skuleskogen 2
Publikované: 1.4.2013
Prvá zastávka na našej ceste po Škandinávii bola v Národnom parku Skuleskogen. Vyrazili sme tam na dvojdenný trek, na ktorom nás neprivítalo práve to najlepšie počasie. Zmoknutí sme sa po prvý dvoch hodinách chôdze ukryli na noc do nádherného verejného zrubu. Keď sme sa ale ráno prebudili, po daždi nebolo ani pamiatky a na modrej oblohe svietilo prívetivé slniečko.

Švédsko: Stockholm – mesto na vode
Publikované: 14.3.2011
Stockholm jednoznačne patrí medzi najkrajšie a najzelenšie metropoly v Európe. Milovníkov histórie či umenia tu ohúri vyše stovka múzeí, ktoré sa venujú asi naozaj všetkým témam, ktoré vás len napadnú.

Švédsko: Stockholm – hlavné mesto Škandinávie
Publikované: 28.3.2011
Škandinávia sa rozprestiera na rovnomennom polostrove na severe Európy. Hovorí sa jej tiež krajina losov, trollov, fjordov, vysokých hôr, nekonečných rovín či sídlo Santa Clausa. Vďaka polohe, chladnejšej klíme a rôznorodej krajine je toto územie pomerne riedko osídlené, čo sa pozitívne odrazilo aj na charaktere prírodnej krajiny, o čom svedčí množstvo národných parkov.

Cestovateľské utorky v bratislavskom Poluse
Publikované: 13.3.2011
Všetci milovníci cestovania si prídu na svoje každý utorok v bratislavskom nákupnom centre Polus. Bez toho aby museli kamkoľvek vycestovať, budú môcť spoznávať krásy a pozoruhodnosti vždy inej časti našej planéty.

Viete, že? Švédsko - Najstaršia vojnová loď sveta
Publikované: 25.3.2012
Naše škandinávske putovanie nás po prvý krát zavedie do Švédska, kde bude naším cieľom stockholmské Vasamuseet, múzeum ukrývajúce jednu z najkrajších lodí sveta.

Škandinávia 2012 I. - Odjazd
Publikované: 18.3.2013
Lesy, hory, divoké zvieratá. Krajina prostých ľudí. Divočina. Po dňoch, týždňoch a mesiacoch strávených v meste a v kancelárii to boli práve tieto heslá, ktoré sme si chceli spájať s tohtoročnou dovolenkou. A tak sme zatúžili po návšteve kanadskej divočiny.

Švédsko: Uppsala - švédske centrum kultúry
Publikované: 22.2.2013
Uppsala je jedným z najväčších a najvýznamnejších miest vo Švédsku. Niektoré zaujímavosti o nej sa dozviete v nasledujúcom článku.

Škandinávia 2012 II. - Skuleskogen 1
Publikované: 25.3.2013
Trojtýždňové putovanie našej skupiny po Škandinávii začalo vylodením z trajektu v prístave Nynäshamn, v blízkosti Stockholmu. Bola jedna hodina popoludní, a tak sme sa ihneď vydali na cestu na sever. Došli sme k Botnickému zálivu a išli ďalej pozdĺž jeho brehov. Keď sa čas nachýlil k večeru, vybrali sme si na mape polostrov, na ktorom bola značená vyhliadka.

Švédsko: Severské metropoly IX – Stockholm
Publikované: 7.1.2017
Sme v kempe neďaleko Stockholmu a vyrážame na prehliadku mesta, ale najskôr sa zastavíme v múzeu Vasa.


Súvisiaca fotogaléria

Grónsko – kráľovstvo ľadu
Panenská príroda pokrytá desaťtisíce rokov starým ľadom pod správou Dánska, tak nejako by sme moh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 12. 2019
sviatok:Ivica
dnes:
nedeľa 15.12.
6 °C
zajtra:
pondelok 16.12.
9 °C