www.infoglobe.sk » Švajčiarsko: región Jungfrau – letná dovolenka v údolí Haslital

Švajčiarsko: región Jungfrau – letná dovolenka v údolí Haslital

Publikované: 21.5.2014
Aj tohtoročné leto bude v regióne Jungfrau plné najrôznejších zážitkov. Vydajte sa spolu s nami na poznávanie krajiny, kde sú pestrofarebne zakvitnuté horské lúky, zurčiace potoky a burácajúce vodopády, strmé skalné bralá a zasnežené ľadovce žiariace v jagavých lúčoch slnka.

Dnes sa opäť vydáme do krásneho údolia Haslital, ktoré sa nachádza v srdci Švajčiarska, konkrétne v oblasti Berner Oberland.  Okrem spoznávania čarokrásnej prírody si dnes predstavíme zopár tipov na výlety či aktivity a spomenieme aj niekoľko zaujímavých športových a kultúrnych podujatí.

© by Jungfrau Region, Mattias Nutt

Haslital je údolím nezvyčajných zážitkov, kde sa nachádza nespočetné množstvo turistických chodníkov pre rodiny, ale aj trasy pre vysokohorské túry (dovedna cez 1000 kilometrov značených turistických a cyklistických chodníkov).  Údolie je aj rajom bajkerov, či už preferujúcich rovinu alebo horský terén. Svoje si tu nájdu aj vyznávači adrenalínových športov, z ktorých spomeňme napríklad  paragliding. Zaujímavým zážitkom môže byť aj kúpanie v niektorom z horských jazier.  

© by Jungfrau Region, OK Eiger Bike

Pre menej akčnejších návštevníkov tejto lokality stojí za pozornosť panoramatická vyhliadka na vrchole Planplatten (2 245 m n. m.). Tá je súčasťou reštaurácie, na ktorú sa dostanete lanovkou Gelmerbahn so sklonom 106 %, čo z nej robí najstrmšiu pozemnú lanovku v Európe. Nemenej zaujímavá je aj atrakcia pri obci Grindelwald v podobe adrenalínovej lanovky First Flieger, ktorá vynesie návštevníkov vysokou rýchlosťou do výšav. Príjemné osvieženie počas nadchádzajúcich letných dní vám zas môže zabezpečiť výlet do ľadovcovej priepasti Gletscherschlucht Rosenlaui, do rokliny Alpbachschlucht alebo k vodopádom Trümmelbachfälle. Jedná sa o skutočné zázraky prírody.

© by Pfingstegg Cableway Ltd

O zábavu počas vašej dovolenky sa postarajú aj rôznorodé podujatia. Tak napríklad milovníci hudby by si nemali nechať ujsť festival  Musikfestwoche, kde budú hosťovať svetoznámi umelci (od 4. do 12. 7. 2014), priaznivci divadla zas podujatie Landschaftstheater Ballenberg pod šírim nebom (od 9. do 23. 8. 2014). Športoví nadšenci sa môžu tešiť na jeden z najdlhších pretekov v horskom behu (trail running) vo Švajčiarsku - 5. Mountainman, ktorý je výzvou pre extrémnych a vytrvalostných športovcov, ktorí sa pokúsia v rekordnom čase prekonať 80 kilometrov dlhú trať s prevýšením 5000 metrov (16. 8. 2014) alebo tiež na Alpenbrevet (23. 8. 2014), kde sa 2500 amatérskych cyklistov a cyklistiek vydá na dobrodružnú cestu dlhú až 276 kilometrov, ktorá vedie cez päť alpských priesmykov. Medzi nevšedné podujatia bude patriť napríklad 12. Eidgenössisches Scheller- und Trychlertreffen (od 29. do 31. 8. 2014), teda celošvajčiarsky zraz v zvonení kravskými zvoncami či Alpkäsefest - slávnosť horského syra s ľudovou hudbou a občerstvením (september 2014). A takto by sme mohli ešte dlho pokračovať...

© by Jungfrau Region Jost von Allmen© by Jungfrau Region, Andrea Hess

© by Jungfrau Region

Údolie Haslital ponúka jedinečné spojenie krásnej prírody v obklopení štyroch slávnych alpských priesmykov Brünig – Grimsel – Susten – Große Scheidegg, zábavy v podobe množstva atrakcií a podujatí a v neposlednom rade výrazného miestneho folklóru a bohatej tradície. Spoznajte aj vy kolorit krajiny, ktorý dotvárajú malebné salaše a slnečné pasienky, vysoké štíty, rozoklané bralá, zurčiace potoky a strmé vodopády.

Text: Oskár Mažgút

Zdroj: © Haslital Tourismus/Region Jungfrau Marketing AG, foto: © by Jungfrau Region, Mattias Nutt, © by Jungfrau Region, OK Eiger Bike, © by Pfingstegg Cableway Ltd, © by Jungfrau Region, Jost von Allmen, © by Jungfrau Region, Andrea Hess



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Švajčiarsko, Ženeva – hlavné mesto mieru II
Publikované: 2.9.2016
V minulej časti sme v krátkosti spomenuli, že Ženeva je sídlom mnohých medzinárodných organizácií a že tu okrem iného stojí aj Palác národov, ktorý je sídlom Spojených národov.

Švajčiarsko, Ženeva – hlavné mesto mieru I
Publikované: 26.8.2016
Pri našom cestovaní po celom svete dnes zostaneme v Európe. Naším konkrétnym cieľom bude Ženeva, ktorá sa často označuje ako hlavné mesto mieru. Ženeva je druhým najväčším mestom Švajčiarska (po Zürichu). Známa je ako domov mnohých medzinárodných organizácií (WHO, CERN, OSN atd.) a medzi jej ikonické dominanty patrí Palác národov (Palais des Nations), o ktorom si porozprávame v druhom dieli nášho cyklu.

Švajčiarsko: Engelberg pod horou Titlis
Publikované: 25.5.2015
Rezortné mesto Engelberg je štartovným miestom nášho výletu. Je známe pre bohatú sieť cyklochodníkov a peších chodníkov. Na svoje si tu v zime prídu aj lyžiari. Engelberg sa nachádza, dá sa povedať že v strede Švajčiarska, v kantóne Obwalden v nadmorskej výške 1050 metrov.

Švajčiarsko: Dolina Haslital – miesto rodinnej dovolenky
Publikované: 12.3.2014
V srdci Švajčiarska, v regióne Berner Oberland sa nachádza krásna dolina Haslital, ktorej kolorit dotvára mnohotvárne prostredie hôr. Spoločne sa v nasledujúcich riadkoch vydáme v ústrety spoznávaniu tejto turistami vyhľadávanej doliny.

Švajčiarsko, Luzern: mesto s mnohými naj… - VIDEO
Publikované: 12.2.2013
Hlavné mesto rovnomenného kantónu Luzern, bolo už v stredoveku nazývané mestom mostov. Ani dnes to nie je inak, našťastie. Všetko zostalo pri starom. A tak prvé čo vás pri prechádzke mestom napadne je, že na nedostatok mostov sa miestni obyvatelia nemôžu sťažovať. Ale takisto vás môže napadnúť aj to, že krajšie mesto ste ešte nevideli.

Švajčiarsko: Bazilej a okolie II.
Publikované: 10.11.2013
Bazilej je taktiež mestom mnohých múzeí, asi najznámejšie je Kunstmuseum (Múzeum umenia). Najradšej spomínam na prechádzky po nábreží rieky Rýn, kde sme, obzvlášť po zotmení, pozorovali osvetlené mosty, kláštor Minster a ďalšie budovy v centre mesta.

Švajčiarsko, Luzern: návšteva v najväčšom európskom dome dopravy - VIDEO
Publikované: 19.2.2013
Českým ekvivalentom pre švajčiarsky Verkehrshaus by mohlo byť snáď iba Národné technické múzeum v Prahe. Konkurovať najväčšiemu európskemu dopravnému múzeu v Luzerne ale nemôže.

Švajčiarsko: Na vode pri Zürichu - VIDEO
Publikované: 24.5.2011
Keď sa povie romantika, málokto si predstaví niečo, čo nemá nič spoločného s vodou. Romantické je šumenie morských vĺn aj svitanie nad riekou. Pohľad skrz hladinu nás dojíma skoro rovnako ako pohľad do očí nášho partnera. Kúpanie vo vani pri sviečkach je považované za samotný vrchol romantiky.

Švajčiarsko: Zürich - mesto bankárov-VIDEO
Publikované: 26.10.2011
Pre turistu je Zürich predovšetkým mesto rieky Limmat a nepatrne veľkého, o to však krajšieho historického centra. Pre Švajčiarov sa ale jedná v prvom rade o finančnú metropolu celej krajiny. Keby Zürich padol, padla by aj švajčiarska ekonomika, preslávená skoro rovnako ako ich hodinky. A tak niet divu, že sa Zürichu tiež hovorí „mesto bankárov“ a jeho obyvateľom „finančníci modernej doby“.

Švajčiarsko: Zürich s nádychom starých časov - VIDEO
Publikované: 26.8.2011
Švajčiarsky Zürich je nie len veľmi kozmopolitným mestom, v ktorom si každý pripadá skutočne ako doma, ale je tiež oblasť, ktorá na človeka priam dýchne svojou históriou. To platí aj napriek tomu, že väčšinu pamiatok zvládne každý v pokoji obísť nie len za jeden deň, ale dokonca aj za pár hodín. Aj tak mu naň zostanú spomienky, ktoré z hlavy len tak nevymaže.

Švajčiarsko, Engelberg: Mt. Titlis a život pod ním - VIDEO
Publikované: 29.1.2013
Engelberg, v preklade Anjelský vrch, je útulné horské mestečko ležiace v samotnom stredu Švajčiarska, v kantóne Obwalden. Kantónov alebo tiež regiónov s vlastnou samosprávou je v krajine helvétskeho kríža ešte ďalších 25.

Švajčiarsko, Engelberg: život po švajčiarsky a kláštorný syr – VIDEO
Publikované: 5.2.2013
Do benediktínskeho kláštora, ktorý v údolí pod Titlisom stojí už do roku 1120, sme sa zviezli vo veľkom štýle – konským povozom. Na kozlíku sedela mladá Češka, ktorá sa vo Švajčiarsku snaží čosi si zarobiť.

Švajčiarsko: Pod vrchol hory Jungfrau
Publikované: 5.9.2011
Ak sa pri návšteve Švajčiarska rozhodnete pozrieť si horu Jungfrau, rátajte s tým, že potrebujete dobré počasie a dostatok času. Vydajme sa švajčiarskou železnicou na najvyššie položenú stanicu v Európe.


Súvisiaca fotogaléria

Švajčiarsko: Cestou na horu Jungfrau
Krásna krajina a dych vyrážajúce vrcholky hôr nás sprevádzajú cestou na najvyššie položenú železn...


Súvisiace video

ČR, Děčín - zámok: klenot Českého Švajčiarska
Zámok Děčín stojí na skalnom ostrohu, nad miestom, kde sa steká Labe s Ploučnicou. Děčínský zámok...

Švajčiarsko, Luzern: najväčší Dom dopravy v Európe
Poďte s nami na návštevu najväčšieho múzea dopravy v Európe – do luzernského Verkehrshaus-u. Ponú...

Švajčiarsko, Luzern: mesto s mnohými naj…
Luzern je podľa mnohých najkrajšie švajčiarske mesto, a už dlho aj obľúbenou turistickou destinác...

Švajčiarsko, Engelberg: tajomstvo kláštorného syru
Benediktínsky kláštor v Engelbergu, kde dnes žije asi 30 mníchov, bol postavený v roku 1120. Súča...

Švajčiarsko, Engelberg: život okolo Anjelskej hory
Engelberg – mestečko zasadené do romantiky švajčiarskych Álp s dominantou hory Titlis je obľúbeno...

Švajčiarsko: Zürich – mesto bankárov
V najväčšom, ale tiež najkrajšom mesteŠvajčiarska žije bezmála 400 tisíc ľudí. Zürich je významný...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

18.1.2020
V poradí už XXIV. ročník pretekov psích záprahov po hrebeňoch Orlických hôr sa koná v dňoch 21.–25. januára. Určený je nielen pre musherov a ich psov, ale tiež pre návštevníkov. Hneď v úvode si musíme pripomenúť, že tento pretek na dlhú trať je závislý od počasia.
17.1.2020
Nenechajte si ujsť Medzinárodné majstrovstvá v stavaní ľadových sôch - Tatry Ice Master, ktoré sa uskutočnia už 18. a 19. januára 2020 na Hrebienku vo Vysokých Tatrách.
16.1.2020
Kam sa vybrať pod stan v stredných Čechách vám poradí nová mapa kempingových miest, ktorú pre vyznávačov dovolenky v prírode pripravil tím Stredočeskej centrály cestovného ruchu.  Prehľadne spracované praktické a užitočné informácie tak nájdete pekne pohromade.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 18. 1. 2020
sviatok:Bohdana
dnes:
sobota 18.1.
-1 °C
zajtra:
nedeľa 19.1.
1 °C