www.infoglobe.sk » SR: Zaujímavosti mesta Krupina – Vartovka

SR: Zaujímavosti mesta Krupina – Vartovka

Publikované: 6.10.2011
Mestečko Krupina, ležiace približne v strede trojuholníka tvoreného mestami Zvolen, Levice a Veľký Krtíš, spoločne navštívime už po druhýkrát. V minulom článku sme si priblížili polohu tohto mesta a predstavili v súčasnosti asi najvyhľadávanejšiu pamiatku v okolí – Turecké studne. Dnes si porozprávame niečo o histórii Krupiny a spoločne sa vyberieme na neďalekú strážnu vežu – Vartovku.

Na skok do minulosti

Oblasť, v ktorej sa dnes rozkladá mesto Krupina, bola podľa archeologických nálezov osídlená obyvateľmi tzv. lengyelskej kultúry už pred 5500 rokmi a odvtedy je kontinuálne osídlená až do súčasnosti. Aspoň tak to dokazujú archeologické nálezy objavené v katastri mesta či jeho blízkom okolí. Najstarším písomným záznamom o tomto území je listina Bela II., pochádzajúca z roku 1135. Koncom 12. a začiatkom 13. storočia prišli do tejto oblasti nemeckí kolonisti a z Krupiny sa stalo plnohodnotné stredoveké mesto. To však bolo centrom širšieho okolia už aj pred ich príchodom. Svedčí o tom napríklad Kostol sv. Petra z polovice 12. storočia. Pri vzniku a rozvoji mesta zohrala veľmi významnú úlohu aj stará stredoveká cesta, tzv. via magna spájajúca Krakov, Ostrihom a Budín. Sľubný rozkvet mesta násilne prerušil vpád Tatárov roku 1241, ktorí mesto spustošili. Približne v polovici 15. storočia bola Krupina ohrozovaná zvyškami vojsk bratríkov v službách habsburskej dynastie pod vedením Jána Jiskru z Brandýsa, ktorým sa nakoniec podarilo mesto obsadiť. Tí okolo kostola postavili obranné múry s baštami. Panovník Ladislav Pohrobok udelil Krupine roku 1453 privilégium, podľa ktorého mohla používať osobitnú ochranu uhorských panovníkov ako slobodné kráľovské mesto. Veľké škody utrpelo mesto aj počas nájazdov Turkov. Preto boli okolo mesta vybudované hradby s dvoma hlavnými bránami a okolo roku 1564 aj strážne veže tzv. vartovky. Vartovka nad mestom KrupinaBohužiaľ, do dnešných dní sa zachovala už len jedna z nich, a to Vartovka na vrchu Stražavár, o ktorej sa o pár riadkov nižšie dočítate aj niečo viac. Aj keď je pravda, že Turci mesto ešte viackrát ohrozovali a zajali pri tom mnoho miestnych obyvateľov, mesto Krupina sa im nikdy nepodarilo obsadiť. Turecké vojny ako aj stavovské povstania boli pre Krupinu tvrdým úderom, avšak aj z toho sa mesto postupne pozviechalo. Boli sem povolaní piaristi a k preslávenému piaristickému gymnáziu neskôr pribudla aj tzv. normálna škola. V roku 1797 zachvátili mesto až dva obrovské zničujúce požiare. V 19. storočí v Krupine pôsobili národovci Andrej Braxatoris spolu so svojim synom básnikom Andrejom Braxatoris-Sládkovičom. Slávnou krupinskou rodáčkou je aj spisovateľka Elena Maróthy Šoltésová (narodená roku 1855).

pohľad na mesto Krupina z Vartovky

Keďže dnešná časť o meste bola venovaná histórií, pri našich popisoch zaujímavostí Krupiny sa presunieme na historicky významnú a do dnešných dní jedinú zachovanú krupinskú vartovku na vrchu Stražavár.

Strážna veža nad Krupinou – Vartovka na vrchu Stražavár

Vartovka na vrchu StražavárNa Vartovku, ležiacu východne od mesta Krupina, vás priamo z centra mesta dovedie modrá turistická značka. Trasa je vhodná aj pre menej zdatných turistov a rodiny s deťmi, nakoľko sa jedná skôr o príjemnú prechádzku ako o nejaký turistický výstup. Značka vás prevedie popri kostole cez rieku Krupinicu, až sa nakoniec dostanete na východný okraj mesta na kopec Stražavár, na ktorom dodnes stojí strážna veža Vartovka. Pokiaľ sa vám však nechce prechádzať, nezúfajte. Až ku strážnej veži, ktorá v súčasnosti slúži ako turistická vyhliadka, sa môžete doviezť aj autom. Vyhliadka je voľne sprístupnená pre širokú verejnosť. Zo štíhlej veže, vysokej približne 13 metrov, sa vám naskytne nádherný kruhový výhľad na široké okolie. Okrem toho, že mesto Krupina máte odtiaľto ako na dlani, môžete obdivovať tiež nádhernú zvlnenú krajinu Krupinskej planiny, neďaleké kopce Štiavnických vrchov, no napríklad aj neďalekú Bzovícku pevnosť, ktorá vás možno zláka na návštevu. Na drevenú ochodzu vedie zvonka drevené schodisko. Vartovka, postavená okolo roku 1564, prestala začiatkom 18. storočia plniť svoju pôvodnú úlohu, a tak pustla. Až v druhej polovici 20. storočia sa ju podarilo obnoviť. Dnes je starostlivo zrekonštruovaná a každoročne ju navštívi mnoho turistov. Možno niekedy aj práve vy.

Text a foto: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Bzovík – ideálny tip na výlet
Publikované: 12.6.2014
V malebnom okrese Krupina sa nachádza mnoho zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. My sme si tento raz za cieľ nášho výletu stanovili obec Bzovík. Táto neveľká obec je známa predovšetkým bývalým kláštorom cisterciánskeho opátstva, no tým naše putovanie zďaleka končiť nebude.

Hrušov: Hontianska paráda 2015
Publikované: 14.8.2015
V dňoch 21. a 22. augusta 2015 sa uskutoční jubilejný 20. ročník netradičného festivalu tradičnej ľudovej kultúry - Hontianska paráda, ktorá je najväčším podujatím a prezentáciou obce Hrušov, ale zároveň i vrcholným prezentačným podujatím ľudovej tradičnej kultúry celého regiónu Hont.

SR: Kremnické gagy 2015
Publikované: 16.8.2015
Európsky Festival humoru a satiry Kremnické gagy je jedinečná medzinárodná prehliadka kultivovaného humoru, nezávislej satiry a zábavnej recesie s dlhoročnou tradíciou, ktorá sa už po 35. krát bude konať v meste Kremnica.

Sliač: Medzinárodné letecké dni SIAF 2015
Publikované: 19.8.2015
Desaťtisíce návštevníkov sa aj tento rok môžu tešiť na jubilejné Medzinárodné letecké dni SIAF 2015, ktoré sa uskutočnia v dňoch 29. a 30. augusta 2015 na leteckej základni Sliač.

Modrý Kameň: nové hračky na hrade
Publikované: 17.8.2015
Slovenské národné múzeum - Múzeum bábkarskych kultúr a hračiek vás pozýva do svojej vynovenej expozície hračiek.

Rimavská Sobota: výstava Skryté krásy divokej prírody
Publikované: 8.4.2016
V priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote prebieha atraktívna výstava skrytej krásy divokej prírody, ktorú si návštevníci môžu pozrieť do 30. apríla 2016.

GMM ziskalo ocenenie
Publikované: 31.8.2017
7. septembra 2017 získalo Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote Výročnú cenu revue Pamiatky a múzeá za rok 2016 v kategórii Akvizícia za akvizíciu rozsiahlej zbierky potápačskej techniky Petra Ferdinandyho z Revúcej. Cenu prevzala PhDr. Oľga Bodorová, riaditeľka múzea spolu s Petrom Ferdinandym.

Hontianske Nemce: festival Atmosféra 2019
Publikované: 17.6.2019
Nenechajte si ujsť čarovný festival s kvalitnou hudbou a množstvom sprievodného programu, ktorý sa uskutoční v prvý augustový víkend na lúke za Hontianskymi Nemcami (okres Krupina).

Valaská: 44. Festival dychových hudieb
Publikované: 27.5.2015
V poradí už 44. ročník festivalu dychových orchestrov s medzinárodnou účasťou sa uskutoční v obci Valaská pri Brezne v sobotu 6. júna 2015.

Víglaš: Žigmundov jarmok na zámku
Publikované: 1.5.2015
Na Zámku Vígľaš bude v nedeľu 3. mája vládnuť atmosféra stredoveku. Vrátite sa do obdobia vlády uhorského a neskôr českého kráľa a rímsko-nemeckého cisára Žigmunda Luxemburského (1368-1437), ktorý pôsobil aj na Vígľašskom panstve.

SR, Levický hrad – ideálne miesto na rodinnú vychádzku
Publikované: 11.5.2014
Mesiac máj sa často označuje ako „čas lásky“. No a k láske neodmysliteľne patria romantické vychádzky, či už vo dvojici, alebo spolu s vašimi šantiacimi sa ratolesťami, či milovanými rodičmi. Čo tak tentoraz vyraziť na nenáročnú prechádzku všetci spolu, celá rodina? Dnes si spoločne pripomíname Deň matiek, a tak by bolo pekné stráviť deň všetci pohromade.

SR: Bzovík – kláštorná pevnosť
Publikované: 23.6.2011
Bzovík – opevnený kláštor či protiturecká pevnosť? Kde leží, ako sa sem dostať, ale tiež kedy a prečo vznikol sa dočítate v dnešnom článku.

SR, Pohronie: Zvolen – mesto na sútoku Hrona a Slatiny
Publikované: 27.6.2013
Dnes budú naše kroky smerovať na stredné Slovensko. Navštívime zaujímavé mesto Zvolen, ktoré je dôležitým administratívnym a spoločenským centrom celého regiónu. Toto mesto ležiace na juhu Zvolenskej kotliny ukrýva viacero významných kultúrnych a historických pamiatok, ktoré rozhodne stojí za to vidieť.

Hrušov - Hontianska paráda 2013
Publikované: 14.8.2013
V dňoch 16. a 17. augusta 2013 sa uskutoční už 18. ročník netradičného festivalu tradičnej ľudovej kultúry - Hontianska paráda, ktorá je najväčím podujatím a prezentáciou obce Hrušov, ale zároveň i vrcholným prezentačným podujatím ľudovej tradičnej kultúry celého regiónu Hont.

SR: Hrušov, Hontianska paráda - Netradičný festival tradičnej ľudovej kultúry
Publikované: 15.8.2013
Patríte k milovníkom ľudovej hudby, obdivujete zručnosť ľudových remeselníkov, alebo sa zaujímate o takmer zabudnuté starodávne roľnícke práce a radi by ste si ich aj sami vyskúšali? Či len rozmýšľate, do ktorého kúta Slovenska sa vybrať na výlet? Tak už neváhajte a navštívte spolu s nami malebnú obec Hrušov, v ktorej sa už zajtra začína 18. ročník folklórneho festivalu Hontianska paráda.

SR, Brhlovce – jedinečné skalné obydlia
Publikované: 12.9.2013
Obec Brhlovce, ktorá sa nachádza neďaleko okresného mesta Levice v Ipeľskej pahorkatine, je známa predovšetkým unikátnou kultúrnou pamiatkou. V dnešnom článku sa vydáme do tejto obce a rozpovieme si jej príbeh od minulosti až po súčasnosť.

SR, región Novohrad: Fiľakovo mesto na slovensko-maďarskom pomedzí
Publikované: 20.4.2014
Dnes sa spoločne vyberieme do regiónu Novohrad. Navštívime najzaujímavejšie zákutia neveľkého mesta Fiľakovo, no a samozrejme neobídeme ani krásnu zrúcaninu stredovekého Fiľakovského hradu.

Hrušov: Hontianska paráda 2014
Publikované: 13.8.2014
V dňoch 15. a 16. augusta 2014 sa uskutoční už 19. ročník netradičného festivalu tradičnej ľudovej kultúry - Hontianska paráda, ktorá je najväčším podujatím a prezentáciou obce Hrušov, ale zároveň i vrcholným prezentačným podujatím ľudovej tradičnej kultúry celého regiónu Hont.

Nitra: Agrokomplex 2014
Publikované: 17.8.2014
Výstavisko Agrokomplex Nitra vás pozýva na 41. medzinárodnú poľnohospodársku a potravinársku výstavu, ktorá sa uskutoční v dňoch od 21. do 24. augusta 2014.

Nitra: Novembrový vínny festival
Publikované: 3.11.2014
Nenechajte si ani tento rok ujsť Nitriansky vínny festival 2014, na ktorom si budete môcť vychutnať tie najlepšie vína ročníka 2014 v prostredí historického Nitrianskeho hradu.

Detva: 54. Folklórne slávnosti pod Poľanou
Publikované: 10.7.2019
V druhý júlový víkend (12.-14.7.) sa uskutočnia tradičné Folklórne slávnosti pod Poľanou, ktoré divákom ponúknu úchvatné a strhujúce ľudové vystúpenia, ako aj niekoľko desiatok sprievodných podujatí.

SR: Zaujímavosti mesta Krupina – Turecké studne
Publikované: 29.9.2011
Neveľké mestečko Krupina, v ktorom žije okolo 8000 obyvateľov, leží v južnej časti stredného Slovenska na trase Zvolen – Šahy. Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že pre turistov patrí k menej zaujímavým kútom Slovenska, nie je tomu tak. Za návštevu rozhodne stojí.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Turecká - tradičné preteky takzvaných Krňačiek
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme na tradičné preteky takzvaných Krňačiek, k...

SR, Bzovík – kláštorná pevnosť
V malebnej Krupinskej planine leží obec Bzovík a pri nej rovnomenná protiturecká pevnosť či býval...

SR, obec Hrušov – Hontianska paráda
Netradičný festival tradičnej ľudovej kultúry, aj tak by sa dal opísať jedinečný folklórny festiv...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.7.2019
Originálny medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni sa tento rok uskutoční od 31. júla do 4. augusta 2019 v rodisku slovenského národného hrdinu Juraja Jánošíka v Terchovej.
23.7.2019
Výbor svetového dedičstva na svojom zasadaní v azerbajdžanskej metropole Baku rozhodol o zaradení Baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie a Národného žrebčína Kladruby nad Labem do zoznamu pamiatok svetovej hodnoty.
22.7.2019
Do 1. septembra 2019 máte možnosť využiť na cestovanie tradičný vláčik Hanička (motorový vozeň 810), ktorý jazdi na trati zo Spišského Podhradia do Spišských Vlachov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 7. 2019
sviatok:Vladimír
dnes:
streda 24.7.
31 °C
zajtra:
štvrtok 25.7.
33 °C