www.infoglobe.sk » SR: Zaujímavosti mesta Krupina – Turecké studne

SR: Zaujímavosti mesta Krupina – Turecké studne

Publikované: 29.9.2011
Neveľké mestečko Krupina, v ktorom žije okolo 8000 obyvateľov, leží v južnej časti stredného Slovenska na trase Zvolen – Šahy. Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že pre turistov patrí k menej zaujímavým kútom Slovenska, nie je tomu tak. Za návštevu rozhodne stojí.

Poloha mesta

mesto Krupina z VartovkyMestečko Krupina leží v severozápadnej časti Krupinskej planiny, v tzv. Bzovíckej pahorkatine, ktorá už predstavuje podhorie Štiavnických vrchov. Medzi jej najvýznamnejšie vodné toky patrí rieka Krupinica a riečka Bebrava. Nie však tá všeobecne známa Bebrava, ktorá preteká aj mestom Bánovce nad Bebravou, ale tá kratšia, menej známa, na ktorej je vybudovaná aj rovnomenná vodná nádrž Bebrava. Krupina sa rozkladá na mierne vyvýšených riečnych terasách a postupne sa rozrastá aj do miernych či strmších svahov Krupinskej planiny. Každého turistu určite očaria krásy okolitého prírodného prostredia a nádherné atraktívne scenérie, ktoré sa mu počas prechádzok po okolí naskytnú. Do západnej časti katastrálneho územia mesta zasahuje CHKO Štiavnické vrchy. Nachádzajú sa tu aj viaceré maloplošné chránené územia, ako napríklad Národná prírodná rezervácia Mäsiarsky bok, Prírodná rezervácia Holý vrch či Národná prírodná pamiatka Štangarígeľ (Krupinské bralce). V poslednom období sa návštevníci mesta, ale aj domáci, čoraz viac zaujímajú o doposiaľ málo známu historickú lokalitou Štrampľoch. A preto si o nej v dnešnom článku povieme niečo viac.

Štrampľoch alebo tiež Turecké studne

informačná tabuľa K naozaj zaujímavým pamiatkam mestečka Krupina patrí aj starý kamenný lom domácimi nazývaný Štrampľoch, no medzi širšou verejnosťou známy skôr ako Turecké studne. Nájdete ho východne od centra mesta, na ceste medzi Krupinou a rekreačnou oblasťou Tepličky. História miesta je však dodnes nejasná a opradená tajomstvom. Z názvu je síce zrejmé, že išlo o lom (nemecky Steinbruch = kamenný lom), avšak doposiaľ nie je jasné, prečo je časť z neho pomenovaná Turecké studne. Turecké studne pri meste KrupinaNevylučuje sa, že kameň z tohto lomu bol použitý pri viacerých stavbách, či už starovekých alebo novovekých, v samotnom meste Krupina. Mohol sa použiť napríklad pri stavbe Krupinských hradieb, brány, alebo tiež kostolov či kaplnky. Predpokladá sa však, že pravdepodobne išlo nielen o lom, ale tiež o akési obydlia, v ktorých sa v 16. a 17. storočí ukrývali Turci. Skutočný vek týchto obydlí je však ťažké presne určiť. Taktiež sa niektorí historici, ale aj miestni domnievajú, že časť tohto priestoru slúžila ako provizórne obydlie ešte aj v 19. a na začiatku 20. storočia. Nedá sa vylúčiť ani to, že tunajšie priestory kedysi mohli slúžiť ako pivnice, ktoré boli neskôr zaliate vodou. Aj v ich okolí sa totiž nachádza viacero pivníc vytesaných do brala, v ktorých sa uskladňovalo a dorábalo víno, keďže sa v krupinskom katastri až do 19. storočia vo veľkom pestoval vinič hroznorodý. Taktiež to mohli byť aj kúpele. Z vonkajšej strany lomu totiž vidieť akési kamenné schody a hore pozostatky, ktoré pri zapojení fantázie pripomínajú terasu. Kamenná izba vytesaná do skalného útvaru, ktorej vznik a účel doteraz nie je jasný, je ďalšou zaujímavosťou lomu. Jej vznik a účel je však stále zahalený tajomstvom.

lokalita Turecké studne pri meste Krupina
VartovkaV poslednom období prešla celá táto oblasť revitalizáciou a dôkladným vyčistením. Zo zaliatej skalnej izby bola vyťahaná voda a kal, ale tiež komunálny odpad, ktorý sem nezodpovední občania za mnoho rokov naznášali. Boli tu osadené lavičky a stôl, ako aj informačná tabuľa. V okolí vysadili novú zeleň. Dnes sa sem dostanete pohodlnou prechádzkou priamo z centra mesta po novoznačenom turistickom chodníčku.

 

V ďalšej časti sa dočítate o krupinskej strážnej veži –  Vartovke.

 

Text a foto: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Bzovík – ideálny tip na výlet
Publikované: 12.6.2014
V malebnom okrese Krupina sa nachádza mnoho zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. My sme si tento raz za cieľ nášho výletu stanovili obec Bzovík. Táto neveľká obec je známa predovšetkým bývalým kláštorom cisterciánskeho opátstva, no tým naše putovanie zďaleka končiť nebude.

GMM ziskalo ocenenie
Publikované: 31.8.2017
7. septembra 2017 získalo Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote Výročnú cenu revue Pamiatky a múzeá za rok 2016 v kategórii Akvizícia za akvizíciu rozsiahlej zbierky potápačskej techniky Petra Ferdinandyho z Revúcej. Cenu prevzala PhDr. Oľga Bodorová, riaditeľka múzea spolu s Petrom Ferdinandym.

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami III. (2)
Publikované: 12.7.2020
Po týždni sa opäť vraciame do Kremnice, konkrétne k neskorobarokovému stĺpu Najsvätejšej Trojice, ktorý pripomína epidémiu, zobrazuje Najsvätejšiu Trojicu, tiež Immaculatu, ako aj svätcov. No okrem týchto štyroch ideových zobrazení má aj iný význam, resp. pripomína aj inú významnú udalosť.

SR: svetový Novohradský geopark
Publikované: 2.11.2020
Novohrad-Nógrád globálny geopark UNESCO bol prvým medzinárodným geoparkom európskej i globálnej siete geoparkov UNESCO. V súčasnosti sa zoznam medzinárodných geoparkov rozšíril o ďalšie tri geologicky jedinečné územia.

SR, Levický hrad – ideálne miesto na rodinnú vychádzku
Publikované: 11.5.2014
Mesiac máj sa často označuje ako „čas lásky“. No a k láske neodmysliteľne patria romantické vychádzky, či už vo dvojici, alebo spolu s vašimi šantiacimi sa ratolesťami, či milovanými rodičmi. Čo tak tentoraz vyraziť na nenáročnú prechádzku všetci spolu, celá rodina? Dnes si spoločne pripomíname Deň matiek, a tak by bolo pekné stráviť deň všetci pohromade.

SR: Bzovík – kláštorná pevnosť
Publikované: 23.6.2011
Bzovík – opevnený kláštor či protiturecká pevnosť? Kde leží, ako sa sem dostať, ale tiež kedy a prečo vznikol sa dočítate v dnešnom článku.

SR: Zaujímavosti mesta Krupina – Vartovka
Publikované: 6.10.2011
Mestečko Krupina, ležiace približne v strede trojuholníka tvoreného mestami Zvolen, Levice a Veľký Krtíš, spoločne navštívime už po druhýkrát. V minulom článku sme si priblížili polohu tohto mesta a predstavili v súčasnosti asi najvyhľadávanejšiu pamiatku v okolí – Turecké studne. Dnes si porozprávame niečo o histórii Krupiny a spoločne sa vyberieme na neďalekú strážnu vežu – Vartovku.

SR, Pohronie: Zvolen – mesto na sútoku Hrona a Slatiny
Publikované: 27.6.2013
Dnes budú naše kroky smerovať na stredné Slovensko. Navštívime zaujímavé mesto Zvolen, ktoré je dôležitým administratívnym a spoločenským centrom celého regiónu. Toto mesto ležiace na juhu Zvolenskej kotliny ukrýva viacero významných kultúrnych a historických pamiatok, ktoré rozhodne stojí za to vidieť.

SR: Hrušov, Hontianska paráda - Netradičný festival tradičnej ľudovej kultúry
Publikované: 15.8.2013
Patríte k milovníkom ľudovej hudby, obdivujete zručnosť ľudových remeselníkov, alebo sa zaujímate o takmer zabudnuté starodávne roľnícke práce a radi by ste si ich aj sami vyskúšali? Či len rozmýšľate, do ktorého kúta Slovenska sa vybrať na výlet? Tak už neváhajte a navštívte spolu s nami malebnú obec Hrušov, v ktorej sa už zajtra začína 18. ročník folklórneho festivalu Hontianska paráda.

SR, región Novohrad: Fiľakovo mesto na slovensko-maďarskom pomedzí
Publikované: 24.4.2023
Dnes sa spoločne vyberieme do regiónu Novohrad. Navštívime najzaujímavejšie zákutia neveľkého mesta Fiľakovo, no a samozrejme neobídeme ani krásnu zrúcaninu stredovekého Fiľakovského hradu.

SR, Dudince: tiché kráľovstvo liečivej vody - VIDEO
Publikované: 7.8.2022
Na upätí Krupinskej kotliny a rozhraní Štiavnických vrchov, Krupinskej planiny a Podunajskej nížiny sa rozprestierajú Dudince. Ideálna poloha spolu so stabilnými klimatickými podmienkami a nevídaným prírodným bohatstvom vytvárajú z tohto mestečka skvelé miesto pre oddych.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Turecká - tradičné preteky takzvaných Krňačiek
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme na tradičné preteky takzvaných Krňačiek, k...

SR, Bzovík – kláštorná pevnosť
V malebnej Krupinskej planine leží obec Bzovík a pri nej rovnomenná protiturecká pevnosť či býval...

SR, obec Hrušov – Hontianska paráda
Netradičný festival tradičnej ľudovej kultúry, aj tak by sa dal opísať jedinečný folklórny festiv...


Súvisiace video

SR, Dudince - kráľovstvo liečivej vody
Na upätí Krupinskej kotliny sa rozprestiera mesto Dudince, ktoré sa môže popýšiť nielen jedným z ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 6. 2023
sviatok:Žaneta
dnes:
štvrtok 1.6.
16 °C
zajtra:
piatok 2.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X