www.infoglobe.sk » SR, Zálesie – dedinka pri Malom Dunaji

SR, Zálesie – dedinka pri Malom Dunaji

Publikované: 21.10.2020
Poďte spolu s nami na výlet. Vydáme sa kúsok za Bratislavu (približne 10 km), presnejšie do obce Zálesie (historicky Gessayov), ktorá ponúka zaujímavé dejiny, ale hlavne prírodnú atrakciu lákajúcu tisíce návštevníkov.

Dejiny Zálesia sú úzko späté so susednou obcou Malinovo, keďže tunajšie územie patrilo do majetkov malinovského grófskeho panstva. V roku 1810 pozemky kúpili slávni Aponiovci a následne v roku 1920 sa novým majiteľom stal spoluzakladateľ Slovenskej ligy v Amerike Ignác Gessay. Ten si však pozemky nenechal, ale výhodne predal viacerým záujemcom zo severného Slovenska, čo sa stalo základom pre vznik novej obce Gešajov. Spočiatku sa novovzniknutá dedinka stala súčasťou Malinova, no po okupácii južného Slovenska Maďarskom sa Gešajov pričlenil k Ivanke pri Dunaji.

Ignác Gessay

Osamostatnenie nastalo v roku 1940. K premenovaniu pôvodného Gešajova na súčasné Zálesie, došlo v roku 1960. Zaujímavosťou je, že v roku 1976 bolo Zálesie opäť pričlenené k Ivanke pri Dunaji. Toto spojenie však neprinieslo očakávaný rozvoj, ale úpadok až do tej miery, že sa dedinka dostala na zoznam zánikových obcí. Avšak po opätovnom osamostatnení v roku 1990 a rozsiahlej výstavbe po roku 2000 sa Zálesie stalo snáď už natrvalo životaschopnou obcou.

Zálesie - prírodný areál

Z turistického hľadiska ponúka k videniu rímskokatolícku kaplnku svätej Trojice z roku 1939, modernistický kostol Najsvätejšej Trojice, prícestný kríž na konci obce, ktorému vďačí dejinnému  nepričleneniu k tzv. horthyovskému Maďarsku, bronzový reliéf zakladateľa obce na vchode do Obecného úradu či repliky plávajúcich dobových mlynov na Malom Dunaji označovaných ako Gešajovské mlyny.  

Korzo Zálesie

Avšak najväčším turistickým lákadlom je okolitá príroda. Zálesie síce leží v Podunajskej nížine, no nie je súčasťou Žitného ostrova, a to z jednoduchého dôvodu. Nachádza sa totiž na druhej strane Malého Dunaja. Pomerne rozľahlé územie tvorené riečnymi ramenami i jazerami najlepšie vystihuje v roku 2019 verejnosti sprístupnená atrakcia nazývaná Korzo Zálesie.

Korzo Zálesie s vyhliadkovou vežou

Korzo ZálesieKorzo ZálesiePo zaparkovaní na menšom parkovisku (pri zastávke autobusov, viďte GPS) sa po pár krokoch dostanete do prírodného areálu. Jeho dominantou je jednoznačne drevené mólo s menšou vyhliadkovou vežou, na ktorej vrchole sú umiestnené tabuľky s popisom miestnej fauny. Pomerne široká a hlavne dlhá drevená promenáda s prístreškami, lavičkami a viacerými naloďovacími zákutiami, ponúka fascinujúci pohľad na krajinu v okolí Malého Dunaja. Vďaka polohe aj prístupe je absolútne nenáročnou pozoruhodnosťou vhodnou pre všetky vekové skupiny.

Zálesie - prírodný areál

Korzo ZálesieZálesie - malý amfiteáter

V prírodnom areáli je ešte vybudovaný malý amfiteáter pre menšie podujatia a viaceré drevené altánky určené k oddychu. Nadväznosť móla z jednej strany uzatvára miesta lodenica a z druhej už spomínané Gešajovské mlyny.

Zálesie - upútavka na každoročný festival pre deti aj dospelých: Záleská divadelná púť

Romantickými pohľadmi na úchvatnú a návštevníkmi veľmi vyhľadávanú stavbu zasadenú do nádherných prírodných scenérií sa so Zálesím lúčime a presúvame sa do susedného Malinova.

 

(pokračovanie nabudúce)

GPS: 48°09'42.0"N 17°16'47.9"E (parkovisko)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Oskár Mažgút, Wikipedia.org - Peter ZelizňákDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Bernolákovo: obec slávnych osobností i pamiatok - VIDEO
Publikované: 6.3.2022
V západnej časti Podunajskej nížiny, na nive Malého Dunaja a Čiernej vody sa rozprestiera obec Bernolákovo. Nájdete tu skvostný Esterházyovský kaštieľ, viaceré unikátne sakrálne stavby či dokonca ruiny stredovekého hradu.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M. R. Štefánika I.
Publikované: 26.8.2015
Aj tento rok sme počas letných dní vyhľadali príjemné osvieženie v sedle nášho dvojkolesového tátoša. Keďže bývame v Petržalke, tak aj naším východiskovým miestom pre cyklovýlety je toto najväčšie slovenské sídlisko.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M.R. Štefánika II.
Publikované: 2.9.2015
Potom ako sme sa vydali na bicykloch z Petržalky cez Prístavný most, popri Malom Dunaji a skrz Vrakunský lesopark, sme sa ocitli pri letisku, odkiaľ budeme dnes pokračovať ďalej k nášmu prvému cieľu, a to k Pamätníku M.R. Štefánika.

SR, cyklovýlet: prírodná rezervácia Šúr – Bratislava
Publikované: 9.9.2015
Minulý týždeň sme naše rozprávanie skončili napojením sa na nový cyklochodník Jurava, v ktorého bezprostrednej blízkosti sa nachádza národná prírodná rezervácia Šúr nazývaná aj ako Jurský Šúr. Nedalo nám neodbočiť z našej trasy a aspoň na chvíľu sa pokochať nevšednou mokraďovitou lokalitou.

SR, Malinovo – prechádzka okolo kaštieľa
Publikované: 28.10.2020
Minulý týždeň sme navštívili dedinku Zálesie, ktorej hlavným turistickým lákadlom je drevená promenáda na Malom Dunaji. Dnes sa presunieme o pár sto metrov ďalej do obce Malinovo (historicky Eberhard), kde máme naplánovanú prechádzku miestnym parkom.

SR, Jelka - Vodný kolový mlyn
Publikované: 13.6.2013
Dnes sa spolu vyberieme navštíviť mimoriadne zaujímavú technickú pamiatku, vodný kolový mlyn v Jelke, ktorý sa nachádza v juhozápadnej časti Slovenska, v lone prekrásnej prírody na brehu Malého Dunaja.

Plávajúci mlyn v Kolárove
Publikované: 30.12.2010
Na okraji mestečka Kolárovo, pri ramene rieky Váh, zakotvila unikátna technická pamiatka – posledný z plávajúcich mlynov. Z mestečka k nemu vedie ďalšia zaujímavosť – pravdepodobne najdlhší krytý drevený most v strednej Európe.

SR, Orechová Potôň – Očarujúci Malkia park
Publikované: 14.7.2019
Neďaleko Dunajskej Stredy, pri známom motoristickom okruhu Slovakia Ring, sa nachádza kráľovské útočisko nielen mačkovitých šeliem – Malkia park. V dnešnom článku vás pozveme na prechádzku týmto unikátnym parkom, ktorý je predovšetkým záchrannou stanicou pre zvieratá, ktoré boli umiestnené v nevhodných podmienkach alebo týrané.

SR, Pezinok – z vodného hradu zámok
Publikované: 19.8.2020
Najkrajšou historickou pamiatkou mesta Pezinok je nepochybne Pezinský zámok. Stavba bola postavená na prelome 13. a 14 storočia, ako vodný hrad. Zaujímavosťou je, že aj napriek niekoľkým rekonštrukciám sa vzhľad takéhoto hradu zachoval dodnes. Vďaka tomu možno Pezinský zámok označiť za pôsobivú a jedinečnú stavbu, ktorá má návštevníkom čo ponúknuť.

SR, Pezinok – malokarpatský klenot
Publikované: 12.8.2020
Malebné malokarpatské mesto Pezinok leží približne 25 kilometrov od Bratislavy. Je známe najmä pre rozvinuté vinohradníctvo a dlhoročnú tehliarsku, stavebnú i strojársku výrobu. Vďaka výhodnej polohe v blízkosti Hlavného mesta je atraktívnym miestom pre rodinný život.

SR, Pezinok - Levanduľová záhrada
Publikované: 26.7.2020
Unikátne spojenie vinohradov a stredomorskej botaniky sa len tak nevidí. V Pezinku, vo vinohradníckej oblasti Stará hora, ho však ľahko nájdete. Reč je o jedinečnej levanduľovej záhrade, ktorá každý rok priláka stovky návštevníkov a milovníkov vína.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Prechádzka Korzom Zálesie a parkom v Malinove
Dnes vás pozývame na malebnú foto prechádzku relatívne novou atrakciou v podobe drevenej promenád...

SR, Petržalka: Cyklopotulka Starohájskym ostrovom
Dnes vás zavedieme na najväčšie sídlisko Slovenska – do bratislavskej Petržalky. Avšak pokiaľ si ...

SR: Malkia park – kráľovské útočisko zvierat
Pred pár rokmi (2016) otvoril svoje brány Malkia park v Orechovej Potôni (časť Lúky), ktorý vytvo...

Rakúsko: Dunajské luhy a hrad Röthelstein
Neďaleko hraníc Slovenska sa nachádza Národný park Dunajské luhy (Donau-Auen). Pri prechádzke tým...

SR: Dunaj – splav najväčšieho európskeho veľtoku
Partia kamarátov nás s manželom zlákala vyskúšať si víkendový splav Dunaja. Aj napriek tomu, že p...

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severnom cípe Malého Žitného ostrova sa nachádza maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami D...


Súvisiace video

SR, Bernolákovo – obec osobností i krásnych pamiatok
Na nive Malého Dunaja a Čiernej vody sa rozprestiera obec Bernolákovo ponúkajúci k videniu skvost...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hra farieb

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Jesenný balíček plný farieb
2. cena:
Jesenný balíček plný farieb
3. cena:
Jesenný balíček plný farieb
1. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení

Aktuality:

21.9.2022
Oslavy zberu úrody a vína prebiehajú už v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad hodových slávností i vinobraní, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
20.9.2022
Slávnosti jedla a pitia z darov zeme sú v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad hodov, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
16.9.2022
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 16. do 18. septembra v Bratislave a od 23. do 25. septembra 2022 v Košiciach.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 9. 2022
sviatok:Vladislav
dnes:
nedeľa 25.9.
10 °C
zajtra:
pondelok 26.9.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X