www.infoglobe.sk » SR: Vysoké Tatry – Téryho chata

SR: Vysoké Tatry – Téryho chata

Publikované: 28.3.2013
Dnes sa vydáme na návštevu Malej Studenej doliny, ktorú z výšky 2015 m n. m. stráži Téryho chata. Obklopená majestátnymi štítmi Tatier a Piatimi Spišskými plesami na vás čaká už viac ako storočie, aby vám ponúkla dotyk histórie, občerstvenie súčasnosti a krásu nevšedností.

Téryho chata je síce celoročne prístupná, no hlavne v zimnom období treba zvážiť výstup na ňu, nakoľko hrozí zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Samotný výstup na Téryho chatu patrí do kategórie náročnejších, preto by turisti mali mať aspoň akú-takú kondičku. Ideálny je výstup zo Starého Smokovca po zeleno značenom turistickom chodníku na Hrebienok, odtiaľ po červeno značenom chodníku na Zamkovského chatu a ďalej po zeleno značenom turistickom chodníku už priamo ku chate. Táto cesta trvá bežným tempom približne 3 a pol hodiny. Náročnejší výstup a termínovo ohraničený (15.6. – 31.10.) je aj z Tatranskej Javoriny cez Rázcestie pod Muráňom, ďalej cez sedlo Sedielko  až po chatu, ktorý trvá 5 hodín a 20 minút.

Téryho chata - pohľad z vrchu

Keď už vieme, ako sa na Téryho chatu dostaneme, vydajme sa aj na cestu histórie. Tá sa začala písať v Malej Studenej doline už v 18. storočí, kedy tu chodili bylinkári, zlatokopi, poľovníci či milovníci prírody poznávajúci jej krásy a bohatstvá. Jeden z prvých prístreškov vznikol v mieste ležiacom pod Veľkým svahom, ktoré sa nazývalo Ohnisko. Jednalo sa o obrovský balvan s pomerne veľkým priestorom pod ním, ktorý po menších úpravách poskytoval nocľah pre dve až tri osoby.  Samozrejme nebol to jediný balvan v doline, ktorého pozícia dovoľovala prespatie. Vďaka postupnému rozkvetu kúpeľníctva, vzrastal aj turistický záujem o Tatry. Populárna bola návšteva Lomnického štítu, vodopádov Studeného potoka a neskôr aj kotlina Piatich Spišských plies.

Téryho chata Téryho chata

Prvý turistický chodník do Malej Studenej doliny bol vybudovaný v roku 1875. Významný priekopník tatranského horolezectva Dr. Edmund Téry v roku 1889 navrhol Uhorskému karpatskému spolku (UKS) výstavbu chaty pri Piatich spišských plesách, ktoré boli čím ďalej tým viac turistami navštevované.  Už ako študent spoznával Tatry, mal blízky vzťah k Malej Studenej doline a dobre poznal aj Ohnisko. Aj preto vznikla z jeho strany snaha o výstavbu turistickej chaty. Nebolo to však vôbec jednoduché, nakoľko UKS bol rozdelený na konzervatívne vedenie a mladú členskú základňu. Až po odčlenení sa z UKS a vzniku Maďarského turistického spolku na čele s Térym sa podarilo dohodnúť s UKS výhradné právo na aktivity v Malej Studenej doline novovzniknutému klubu. A tak v roku 1889 začala výstavba chaty. Staviteľom chaty sa stal Gedeon Majunke. Vhodné miesto bolo označené nad jazernou stenou, v blízkosti Piatich Spišských plies. Toto miesto poskytovalo výhľad nielen na Popradskú kotlinu, ale aj na štíty Vysokých Tatier. Pri stavbe sa dbalo na čo najväčšiu adaptáciu s okolitým prostredím, ako aj na bezpečnosť celej stavby. V tej dobe to bola najvyššie položená vysokotatranská chata. Stavebný materiál sa vynášal na chatu na chrbtoch robotníkov. Bola to náročná práca. Neskôr po úprave chodníka do vynášky materiálu zapojili aj kone. Okamih slávnostného otvorenia chaty pre verejnosť nastal v auguste roku 1899. Napriek nepriazni počasia sa otvorenia zúčastnila skoro stovka ľudí, čo na tú dobu bola nevídaná vec. Chata bola pomenovaná podľa nositeľa myšlienky – Téryho . Zaujímavosťou je, že v celej svojej histórií sa nik nepokúsil o zmenu jej názvu, ktorý aj v súčasnosti pripomína človeka, ktorý daroval svoje srdce horám, ktoré miloval.

Téryho chata - pohľad z Lomnického štítu

Ako to už býva, ani Téryho chata nebola výnimkou, čo sa týka rekonštrukcií. Prvé nastali ešte pred prvou svetovou vojnou. Chata mala problém z vlhkosťou, ale aj s konštrukciou strechy. Po vyriešení týchto problémom, neskôr došlo aj k rozširovaniu chaty. Málokto vie, že v roku 1912 získala chata telefonické spojenie. Telefónne číslo do chaty bolo 8c. No toto spojenie netrvalo dlho. Najväčšia rekonštrukcia prebehla v rokoch 1979 až 1983, kedy okrem zmien v interiéri, získala chata nové ústredné kúrenie, sociálne zariadenia či agregát na elektrický prúd a čističku odpadových vôd. V súčasnosti má Téryho chata 24 lôžok a je pod správou Klubu slovenských turistov a Slovenského horolezeckého spolku JAMES. Jedáleň disponuje miestami pre 50 ľudí, ktorí môžu využiť služby teplej kuchyne. Na chate je stanica Horskej záchrannej služby. V roku 1995 bola vybudovaná malá vodná elektráreň medzi Stredným a Dolným Spišským plesom. Okrem takto získanej energie, chata využíva aj solárne panely nainštalované na jej streche.

Téryho chata - pohľad z vrchu

Zásoby na chatu vynášajú nosiči, vo výnimočných prípadoch vrtuľník. Chatu obhospodarovali mnohí chatári, medzi nimi napríklad aj známi Štefan Zamkovský. Téryho chata patrí medzi najvyššie položené chaty na Slovensku, no napriek náročnejšiemu výstupu sa ju oplatí navštíviť. Krásne vyhliadky na tatranskú prírodu s možnosťou prechodu z doliny do doliny dávajú chate prívlastok – jedinečná.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Oskár Mažgút, Oľga Maňaková        Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Tatranské chaty - od minulosti po súčasnosť I.
Publikované: 24.1.2013
Azda každý z nás už navštívil Vysoké Tatry. Krásna a podmaňujúca príroda, vznešené ostré končiare štítov či priezračne čisté plesá dávajú tomuto miestu jedinečnú tvár, akú nikde inde nenájdete. V súčasnosti k tomu koloritu už neodmysliteľne patria aj vysokohorské chaty. O ich vzniku a histórií si rozpovieme v nasledujúcich riadkoch.

SR, Vysoké Tatry - výstup na Furkotský štít
Publikované: 27.4.2016
Jedného pekného dňa sme sa rozhodli zdolať niektorý z ďalších tatranských štítov. Zamierili sme teda do Vysokých Tatier, konkrétne do obce Štrbské Pleso, kde sme odstavili nášho štvorkolesového tátoša a zamierili k lanovke smerujúcej k vrchu Solisko.

SR: Vysoké Tatry – výstup do Sedla pod Ostrvou
Publikované: 13.8.2017
Vysoké Tatry patria nepochybne k top lokalitám cestovného ruchu na Slovensku. Najmä počas letnej sezóny sem prúdi množstvo domácich a zahraničných dovolenkárov a turistov, ktorí si sem prichádzajú vychutnať čaro veľhôr, načerpať energiu, alebo sa aktívne venovať turistike. Jedným z populárnych cieľov nenáročnej vysokohorskej turistiky je aj Sedlo pod Ostrvou.

SR: Vysoké Tatry – zimná turistika v Mengusovskej doline
Publikované: 7.3.2018
Mengusovskú dolinu vo Vysokých Tatrách už navštívil snáď každý priaznivec vysokohorskej turistiky. Jej krásu a majestátnosť môžeme v plnej miere obdivovať hlavne počas letnej turistickej sezóny. V tomto článku si bližšie predstavíme možnosti turistiky v tejto očarujúcej tatranskej doline počas zimného obdobia.

SR, Tatry – turistický sprievodca plný zaujímavostí
Publikované: 19.6.2019
Aj tento týždeň zavítame do našich malých – veľkých veľhôr Tatier. Avšak ich spoznávanie už nebude detskými očami, ale skôr faktografickým spôsobom. Zameriame sa na ich históriu, pamiatky, prírodu či turistiku, a to prostredníctvom nového a bohato ilustrovaného turistického sprievodcu Tatry z rodinného vydavateľstva Dajama.

Hotel Lesná láka na slovenské veľhory a francúzsku rafinovanosť
Publikované: 19.11.2019
Dokonalý oddych vo Vysokých Tatrách, sprevádzaný voňavým kúskom Provensálska s relaxom masáží, wellness a zážitkovou gastronómiou, sú hlavnými lákadlami štvorhviezdičkového Hotela Lesná. Je to prvý hotel na Slovensku a dodnes jeden z mála, poskytujúcich služby Adult Friendly.

Vianoce a Silvester na horách sú dokonalou voľbou
Publikované: 1.12.2019
Vianočné a Silvestrovské pobyty vo Vysokých Tatrách sa už skoro vypredali, posledné voľné miesta sú ešte v štvorhviezdičkovom hoteli INTERNATIONAL, situovanom uprostred golfového rezortu BLACK STORK. Jedinečné horské prostredie, luxusné wellnes, gurmánska kuchyňa a široké možnosti športového vyžitia robia túto ponuku nanajvýš príťažlivou. Hviezdou silvestrovského večera bude Dáša Kostovčík so svojou kapelou.

SR, Vysoké Tatry – rodinný hotel Solisko
Publikované: 5.1.2020
Priamo na brehu Štrbského plesa nájdete jedinečné miesto pre oddych v podobe rodinného hotela Solisko. Jeho jedinečná poloha vám umožní uskutočňovať každodenné turistické vychádzky, lyžiarske, bežecké aj zjazdové vyžitie, ako aj cykloturistické dobrodružstvá.

Starý Smokovec: výstava Prvý zimný kolektívny prechod hrebeňom Vysokých Tatier v r. 1955
Publikované: 27.3.2016
Nenechajte si ujsť unikátnu výstavu fotografií Vladimíra Koštiala v novozrekonštruovaných priestoroch Vily Flóra v Starom Smokovci, ktoré zachytávajú momenty prvého kolektívneho prechodu hrebeňom Vysokých Tatier v zimnom období, ktorý sa konal v roku 1955.

Vysoké Tatry: Tatranský ľadový dóm 2014
Publikované: 19.12.2014
Aj tento rok sa môžu návštevníci Vysokých Tatier tešiť na zamrznuté kráľovstvo v podobe Tatranského ľadového dómu, ktorý bude širokej verejnosti zdarma prístupný celú zimu.

SR, Vysoké Tatry – Zbojnícka chata
Publikované: 4.4.2013
V hornej časti Veľkej Studenej doliny, za Zbojníckym chrbtom sa nachádza osudom mnohokrát skúšaná Zbojnícka chata. Návšteva chaty sa neodmysliteľne spája s turistikou, horolezectvom, skialpinizmom či prechodom blízkych sediel.

SR: Vysoké Tatry – zabudnuté Bystré sedlo
Publikované: 9.2.2014
Len máloktoré miesto vo Vysokých Tatrách stojí tak stranou pozornosti bežného návštevníka hôr ako práve Bystré sedlo (2314 m n. m.). Snáď preto, že na trase nie je žiadna chata, ktorá by ponúkala akékoľvek osvieženie počas celodennej túry, alebo preto, že cesta nedobýva žiaden vrchol, stretáme tu iba minimum turistov. O to viac si však pobyt v srdci nedotknutej tatranskej prírody vychutnáme.

Vysoké Tatry: Výstup na Veľkú Svišťovku
Publikované: 17.2.2014
Aj keď je zima v plnom prúdu a prívaly snehu lákajú skôr k obutiu lyžiarok než turistických topánok, je pomaly na čase naplánovať výlety na letnú sezónu. Kto sa chystá do Vysokých Tatier, môže vystúpiť napríklad na jeden z najvýchodnejších štítov pohoria, na Veľkú Svišťovku (2037 m n. m.).

SR, Tatranské chaty - od minulosti po súčasnosť II.
Publikované: 31.1.2013
V predošlom článku sme začali ísť cestou poznania minulosti tatranských chát. Zistili sme, ako sa z jednoduchých prístreškov postupne stávali chaty, ktoré sú dnes vo viacerých prípadoch už súčasťou osád. A teraz sa presunieme o krok ďalej. Spoločne nakukneme do nie až tak vzdialenej minulosti.

SR, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese I.
Publikované: 7.2.2013
Vo východnej časti Vysokých Tatier v závere doliny Zeleného plesa sa nachádza turistami obľúbená Chata pri Zelenom plese ľudovo nazývaná aj „Brnčalka“. Chata leží pri smaragdovo priezračnom plese a je obklopená mohutnými tatranskými štítmi. Osud chaty sa začal písať už na sklonku 19. storočia. Vydajte sa spolu s nami na túru poznania tejto chaty uprostred hôr.

SR, Vysoké Tatry – Chata pri Zelenom plese II.
Publikované: 14.2.2013
Milí naši čitatelia, opäť sa vrátime na Chatu pri Zelenom plese. V predchádzajúcom článku sme si porozprávali o jej predchodkyni - Egidovej chate, o jej výstavbe, prestavbe a iných útrapách. Dnes sa zamierame na zaujímavý osud samotnej chaty, ktorá až do súčasnosti zostala akousi strážkyňou Zeleného plesa.

SR, Vysoké Tatry – Zamkovského chata
Publikované: 28.2.2013
V našom putovaní po tatranských chatách budeme pokračovať aj dnes. Tentoraz sa vyberieme do ústia Malej Studenej doliny na Zamkovského chatu (1475 m n. m.), ktorú postavil Štefan Zamkovský v roku 1943.

SR, Vysoké Tatry – Bilíkova chata
Publikované: 7.3.2013
Dnes vás opäť pozývame do Vysokých Tatier, tentoraz na Bilíkovu chatu, ktorú s obľubou navštevujú rodiny s deťmi či menej zdatní turisti. Je to vďaka pomerne jednoduchej dostupnosti a nenáročnosti turistického chodníka, ktorý k nej vedie.

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok
Publikované: 14.3.2013
Naše putovanie po tatranských chatách nás tentoraz dovedie na azda každému známy Hrebienok, kde sa nachádza horský hotel, horná stanica lanovky, východiskový bod pre vysokohorskú turistiku či kedysi slávne lyžiarske stredisko, ktoré z času na čas ožije aj v súčasnosti.

SR: Vysoké Tatry – Rainerova chata
Publikované: 21.3.2013
V dnešnej časti v rámci série článkov o tatranských chatách sa vydáme za poznaním histórie najstaršej a najmenšej chaty vo Vysokých Tatrách – Rainerovej chaty. Skrátene sa nazýva aj „Rainerka“. Povieme si o jej zakladateľovi, osude naprieč rokmi a nevynecháme ani súčasnosť.

SR, Vysoké Tatry – Skalnatá chata
Publikované: 21.2.2013
V našom putovaní po tatranských chatách budeme pokračovať aj dnes. Tento raz sa vyberieme na Skalnatú chatu (1751 m n. m.), ktorá sa nachádza pod druhým najvyšším vrcholom Vysokých Tatier - Lomnickým štítom a nad osadou Tatranská Lomnica.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Vysoké Tatry – Krivánske zlato a partizáni
Dnes vás pozveme na vysokotatranský výlet k majestátnemu štítu Kriváň, ktorý je už desaťročia sym...

SR: Vysoké Tatry –  cez Kôprovú dolinu až na hlavný hrebeň Tatier
Kôprová dolina je významnou tatranskou dolinou – najmä z dôvodu, že ňou vedie hranica medzi Západ...

SR: Vysoké Tatry –výlet na Chatu pri Zelenom plese
Jedného pekného zimného dňa sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Za cieľ sme si stanovili ...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie II.
Keď sa Slováka spýtate na čo je hrdý, tak jeho odpoveď dozaista bude znieť príroda. Áno, na našom...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie I.
Pohorie Vysoké Tatry je akousi vstupnou bránou pre slovenský cestovný ruch. Už po stáročie sem lá...


Súvisiace video

Štrbské pleso: ľadovcová pýcha Slovákov
Typické morénové ľadovcové jazero nájdete v južnom cípe Vysokých Tatier, vo Furkotskej doline. Št...

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívajte sa s nami ako vyzerali Vysoké Tatry po ničivej víchrici, ktorá sa v roku 2004 prehnala ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 8. 7. 2020
sviatok:Ivan
dnes:
streda 8.7.
26 °C
zajtra:
štvrtok 9.7.
28 °C