SR, Vysoké Tatry – Skalnatá chata
Publikované: 21.2.2013
V našom putovaní po tatranských chatách budeme pokračovať aj dnes. Tento raz sa vyberieme na Skalnatú chatu (1751 m n. m.), ktorá sa nachádza pod druhým najvyšším vrcholom Vysokých Tatier - Lomnickým štítom a nad osadou Tatranská Lomnica.
Na Skalnatú chatu sa dá dostať rôznymi cestami. Zaiste tou najjednoduchšou je cesta lanovkou z Tatranskej Lomnice priamo na Skalnaté pleso, odkiaľ je to k chate iba 5 minút pešej chôdze, a aj to dolu kopcom. O čosi náročnejšia je trasa po Tatranskej magistrále z Hrebienka. Ešte náročnejšie sú trasy z Tatranskej Lomnice popri lanovke a po Tatranskej magistrále zo Zeleného plesa. Napriek rôznym stupňom obtiažnosti menovaných trás, výstup je vhodný aj pre rodiny s deťmi. No kým sa vyberiete na túto peknú chatu schovanú do mohutnej tatranskej žuly, povieme si niečo z jej zaujímavej histórie.

Od minulosti po súčasnosť
Tá sa začala písať už v roku 1209 za vlády Ondreja II.. Pred nepriazňou počasia sa tu už v tých dobách ukrývali pocestní za niekoľkometrový mohutný balvan, ktorý vyčnieval zo svahu. Toto miesto sa nazývalo Skalnaté ohnisko. Lákadlom v dávnych dobách, ako aj dnes, bol Lomnický štít. Horolezci sa od nepamäti snažili vystúpiť na jeden z najimpozantnejších štítov Tatier. Postupom času sa Skalnaté ohnisko stalo akýmsi záchytným bodom pre výstupy, ale aj zostupy. Lezeniachtivých pribúdalo, a tak v roku 1841 nadišiel čas na prvé úpravy ohniska. Štyria sliezski turisti obmurovali ohnisko. V priebehu rokov sa táto úprava vylepšovala vďaka ďalším milovníkom hôr. V roku 1915, keď mali toto územie v správe Štátne lesy, sa vďaka iniciatíve Uhorského karpatského spolku stala z ohniska útulňa. Tú budovala armáda, ktorá práce ukončila ešte toho istého roku. Pred ohniskom vybudovali meter aj pol vysoký betónový polkruhový múr a železobetónové zastrešenie, ktoré kopírovalo tvar skalného masívu. Do betónového múru bolo vsadené zamrežované okno. Útulňa bola vybavená krbom a prenocovať tu mohlo do 25 osôb. Tejto stavbe sa hovorilo „Kaverna“. V roku 1932 bola útulňa prevzatá Klubom československých turistov. Klub v roku 1934 ponúkol dlhoročnému tatranskému pomocníkovi Michalovi Tomčíkovi možnosť podieľať sa na prestavbe „Kaverny“ na riadnu chatu a zároveň sa tam mal stať jej správcom. Tomčík súhlasil a prestavba chaty sa v skutočnosti zmenila na výstavbu úplne novej chaty. Práce prebiehali veľmi rýchlo, a tak o rok neskôr bola chata hotová. Samozrejme výstavbu sprevádzalo množstvo, hlavne finančných problémov. V novej chate pribudol kuchynský inventár, postele, lavice, stoly a po sprevádzkovaní mala chata kapacitu 14 lôžok. Tomčík spolu so svojou ženou spravovali chatu celoročne. Hneď počas prvej zimy zistili, že vplyvom západných vetrov sa pred chatou vytváral mohutný závej. Preto ešte pred samotným vchodom do chaty vytvorili verandu s rozmermi 2x2 metre, ktorá poskytovala závetrie. Tomčíkovci až do roku 1945 spravovali chatu veľmi dobre, o čom svedčila jej veľká obľúbenosť medzi domácimi aj zahraničnými návštevníkmi. No vplyvom podpísania nevýhodnej zmluvy o prenájme, sa neskôr chatár Tomčík musel zamestnať ako stolár na stavbe visutej lanovky z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso. O chatu sa naďalej starala jeho manželka. V roku 1946 vystriedal manželov Tomčíkovcov nový chatár Michal Bobula. Vďaka lanovke sa mohla chata naďalej rozvíjať. Nová klientela a zavedenie elektrického prúdu boli priam ideálnymi predpokladmi pre ďalší rozvoj turistického ruchu aj chaty samotnej.

No, ako to už býva, nastal pravý opak. Vplyvom politických a rôznych majetkovoprávnych zmien začala chata chátrať. Žiaden z majiteľov nemal veľký záujem o jej rozvoj. V roku 1952 bola dokonca chata označovaná za nevyhovujúcu a bola navrhnutá asanácia. Tento stav však našťastie netrval dlho. Od roku 1953 sa chaty ujal Rudolf Presler, ktorý sa zaslúžil o lôžkovú prístavbu a zvýšenie komfortu ubytovaných. Napriek tomu naďalej zostával problém z pitnou vodou, ktorá sa musela na chatu nosiť. Postupom času opäť chata upadala. V roku 1972 bola dokonca ukončená jej prevádzka a Skalnatá chata sa na niekoľko dlhých rokov zmenila na sklad. Takto slúžila až do marca 1984. Po prevzatí bývalou Správou TANAPu, prebehlo dementovanie prístavby z roku 1955, ktoré zakrývalo samotné ohnisko. Dokonca mal byť asanovaný aj zvyšok chaty, ale v roku 1993 bola chata prenajatá bývalému tatranskému nosičovi, držiteľovi svetového prvenstva vo vynáške nákladu na vysokohorské chaty Lacovi Kulangovi. Ten sa zaslúžil o rozsiahlu rekonštrukciu, pri ktorej sa na chatu zaviedlo aj vodovodné potrubie či vybudovala sa čistička odpadových vôd. Toto všetko chatu doslova vzkriesilo. V roku 1994 bola chata v prevádzke len obmedzene, no už o dva roky neskôr mohla naplno slúžiť svojmu účelu.


V súčasnosti chata disponuje 8 lôžkami, kúpeľňou a WC zariadením. Jedáleň ponúka teplé aj studené jedlá a celá budova je vykurovaná elektrickými ohrievačmi. Zásobovanie zabezpečuje chatár, ktorý dodnes na krosnách prenáša tovar z visutej lanovky priamo na chatu. Skalnatá chata ponúka nevšedný pohľad na podtatranskú krajinu. Zároveň je východiskovým bodom pre príjemné turistické vychádzky, či milým útočiskom pre uzimených lyžiarov..
Text a foto: Oskár Mažgút
Vložiť nový príspevokSúvisiace články
Publikované: 30.10.2019
Príspevky na rekreáciu od zamestnávateľov, nazývané aj ,,rekreačné poukazy“, zvýšili dopyt po domácom cestovnom ruchu. Poukazy sa musia minúť vždy do konca roka, očakáva sa, že záujem neochabne ani v posledných mesiacoch. Pocítil to aj hotel International**** uprostred golfového rezortu Black Stork vo Veľkej Lomnici vo Vysokých Tatrách.
Publikované: 23.11.2016
Vysoké Tatry sú bez pochýb jedným z top prírodných klenotov Slovenska. Tieto veľhory lákajú návštevníkov svojou majestátnosťou, mohutnosťou, ale i neopísateľnou krásou rozľahlých hlbokých dolín a ostrých končiarov vypínajúcich sa k oblakom. Jahňací štít (2 230 m n. m.) je jedným zo sprístupnených vrchov Vysokých Tatier, výstup naň je skutočne hodnotným a krásnym turistickým zážitkom.
Publikované: 29.6.2016
Vysoké Tatry netreba nejako obzvlášť predstavovať- toto neobyčajné a krásne pohorie ležiace v srdci Európy je známou a obľúbenou dovolenkovou destináciou domácich, ako aj zahraničných návštevníkov. Sú to hlavne milovníci vysokohorskej turistiky, ktorí do týchto veľhôr často a radi zavítajú. Vychýreným a vyhľadávaným cieľovým vrchom je aj Kôprovský štít (2 367 m n. m.).
Publikované: 27.4.2016
Jedného pekného dňa sme sa rozhodli zdolať niektorý z ďalších tatranských štítov. Zamierili sme teda do Vysokých Tatier, konkrétne do obce Štrbské Pleso, kde sme odstavili nášho štvorkolesového tátoša a zamierili k lanovke smerujúcej k vrchu Solisko.
Publikované: 16.4.2017
V týchto dňoch vychádza v poradí už tretie vydanie lyžiarskeho a skialpinistického sprievodcu, ktorý po 15. rokoch od jeho prvého vydania čitateľom prináša výber skialpinistických zjazdov, túr a vysokohorského lyžovania v čo najčistejšej a najkrajšej podobe.
Publikované: 13.8.2017
Vysoké Tatry patria nepochybne k top lokalitám cestovného ruchu na Slovensku. Najmä počas letnej sezóny sem prúdi množstvo domácich a zahraničných dovolenkárov a turistov, ktorí si sem prichádzajú vychutnať čaro veľhôr, načerpať energiu, alebo sa aktívne venovať turistike. Jedným z populárnych cieľov nenáročnej vysokohorskej turistiky je aj Sedlo pod Ostrvou.
Publikované: 13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
Publikované: 6.10.2019
Tentoraz navštívime naše milované Tatry, presnejšie osadu Štrbské Pleso, ktorá je súčasťou obce Štrba. Od zastávky Tatranskej elektrickej železnice – Štrbské Pleso resp. tunajšej pošty sa skrz koľaje vydávame k nedávno obnovenej národnej kultúrnej pamiatke – k rozhľadni Monte Móry.
Publikované: 1.3.2019
Portál Infoglobe sa pripája k hromadnej pripomienke horolezcov, turistov a skialpinistov k predloženému návrhu návštevného poriadku TANAP-u.
Publikované: 7.1.2019
Regionálna karta podporujúca cestovný ruch vo Vysokých Tatrách – Tatry Card, prichádza v sezóne 2018 / 2019 v novom prevedení so zachovanými výhodami. Plastovú kartu nahrádza digitálna.
Publikované: 27.3.2016
Nenechajte si ujsť unikátnu výstavu fotografií Vladimíra Koštiala v novozrekonštruovaných priestoroch Vily Flóra v Starom Smokovci, ktoré zachytávajú momenty prvého kolektívneho prechodu hrebeňom Vysokých Tatier v zimnom období, ktorý sa konal v roku 1955.
Publikované: 15.1.2016
Po dlhšom čase sa milovníci umenia opäť môžu tešiť na slávnostné otvorenie výstavných priestorov Vily Flóra v Starom Smokovci, ktorá je po rozsiahlej rekonštrukcii financovanej aj z fondov EÚ.
Publikované: 10.10.2013
Dnes spoločne navštívime tretiu najvyššie položenú vysokohorskú chatu na Slovensku – Kamennú chatu pod Chopkom, ktorej mnohí milovníci našich hôr nepovedia inak ako Kamienka.
Publikované: 18.4.2013
Dnes vystriedame Vysoké Tatry za Západné a spoločne navštívime Žiarsku dolinu, kde stojí turistami obľúbená Žiarska chata (1324 m n. m.), ktorá je vynikajúcim východiskovým bodom pre turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.
Publikované: 11.4.2013
Vysoké Tatry vo svojich prekrásnych zákutiach ukrývajú mnoho chát. Dnes sa spoločne vyberiem na najmladšiu vysokohorskú chatu, ktorá už celé desaťročia z výšky dohliada na Štrbské pleso i okolité majestátne štíty.
Publikované: 4.4.2013
V hornej časti Veľkej Studenej doliny, za Zbojníckym chrbtom sa nachádza osudom mnohokrát skúšaná Zbojnícka chata. Návšteva chaty sa neodmysliteľne spája s turistikou, horolezectvom, skialpinizmom či prechodom blízkych sediel.
Publikované: 28.3.2013
Dnes sa vydáme na návštevu Malej Studenej doliny, ktorú z výšky 2015 m n. m. stráži Téryho chata. Obklopená majestátnymi štítmi Tatier a Piatimi Spišskými plesami na vás čaká už viac ako storočie, aby vám ponúkla dotyk histórie, občerstvenie súčasnosti a krásu nevšedností.
Publikované: 14.3.2013
Naše putovanie po tatranských chatách nás tentoraz dovedie na azda každému známy Hrebienok, kde sa nachádza horský hotel, horná stanica lanovky, východiskový bod pre vysokohorskú turistiku či kedysi slávne lyžiarske stredisko, ktoré z času na čas ožije aj v súčasnosti.
Publikované: 7.3.2013
Dnes vás opäť pozývame do Vysokých Tatier, tentoraz na Bilíkovu chatu, ktorú s obľubou navštevujú rodiny s deťmi či menej zdatní turisti. Je to vďaka pomerne jednoduchej dostupnosti a nenáročnosti turistického chodníka, ktorý k nej vedie.
Publikované: 28.2.2013
V našom putovaní po tatranských chatách budeme pokračovať aj dnes. Tentoraz sa vyberieme do ústia Malej Studenej doliny na Zamkovského chatu (1475 m n. m.), ktorú postavil Štefan Zamkovský v roku 1943.
Publikované: 9.2.2014
Len máloktoré miesto vo Vysokých Tatrách stojí tak stranou pozornosti bežného návštevníka hôr ako práve Bystré sedlo (2314 m n. m.). Snáď preto, že na trase nie je žiadna chata, ktorá by ponúkala akékoľvek osvieženie počas celodennej túry, alebo preto, že cesta nedobýva žiaden vrchol, stretáme tu iba minimum turistov. O to viac si však pobyt v srdci nedotknutej tatranskej prírody vychutnáme.
Publikované: 17.2.2014
Aj keď je zima v plnom prúdu a prívaly snehu lákajú skôr k obutiu lyžiarok než turistických topánok, je pomaly na čase naplánovať výlety na letnú sezónu. Kto sa chystá do Vysokých Tatier, môže vystúpiť napríklad na jeden z najvýchodnejších štítov pohoria, na Veľkú Svišťovku (2037 m n. m.).
Publikované: 27.3.2014
Po dvoch týždňoch sa opäť vrátime do Tatier. Tentoraz navštívime maličkú osadu Tatranská Lesná, ktorá sa nachádza približne v strede medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Z jednej strany ju ohraničuje Cesta slobody a z druhej ústie Studenej doliny.
Publikované: 11.1.2016
Koncom januára 2016 sa môžu návštevníci Vysokých Tatier tešiť na jedinečnú medzinárodnú súťaž o najkrajšie ľadové sochy, ktorá nesie názov TATRY ICE MASTER 2016.
Publikované: 4.1.2016
V sobotu 16. januára 2016 sa od 16:30 v Tatranskej Lomnici začína v poradí už 5. ročník zážitkových nočných pretekov pre širokú verejnosť – Skialp Grand Tour.
Publikované: 19.10.2015
V dňoch od 22. do 25. októbra 2015 sa uskutoční jubilejný 30. ročník Medzinárodného festivalu potápačských filmov a fotografie, ktorý si pre vás pripravil výber tých najfascinujúcejších záberov spod vodnej hladiny.
Publikované: 21.12.2014
Skvost tatranských železníc - obnovený elektrický vozeň Tatranská Kométa - privíta návštevníkov Tatier, a to čarovnou zimnou jazdou z Popradu cez Starý Smokovec, Tatranskú Lomnicu až po Štrbské Pleso.
Publikované: 6.11.2014
Minulý týždeň sme začali jesennú prechádzku po mestečku Svit a budeme v nej pokračovať aj dnes. Povedali sme si o vzniku tohto jedného z najmladších miest Slovenska, poprechádzali sme sa medzi jeho typickými tehlovými domčekmi, kde sme natrafili na značku náučného chodníka.
Publikované: 14.8.2014
Národný výstup na Kriváň 2014 sa uskutoční dňa 16. augusta 2014 po značkovaných chodníkoch od Troch studničiek a Jámskeho plesa.
Publikované: 1.5.2014
Už čoskoro skončí zimná uzávera tatranských turisticky značkovaných chodníkov (15.6.), a preto vám už v predstihu prinášame zaujímavý tip na vysokohorskú turistiku. Našim cieľom bude vrchol vrcholov, symbol Slovenska - majestátny tatranský Kriváň.
Publikované: 24.1.2013
Azda každý z nás už navštívil Vysoké Tatry. Krásna a podmaňujúca príroda, vznešené ostré končiare štítov či priezračne čisté plesá dávajú tomuto miestu jedinečnú tvár, akú nikde inde nenájdete. V súčasnosti k tomu koloritu už neodmysliteľne patria aj vysokohorské chaty. O ich vzniku a histórií si rozpovieme v nasledujúcich riadkoch.
Publikované: 31.1.2013
V predošlom článku sme začali ísť cestou poznania minulosti tatranských chát. Zistili sme, ako sa z jednoduchých prístreškov postupne stávali chaty, ktoré sú dnes vo viacerých prípadoch už súčasťou osád. A teraz sa presunieme o krok ďalej. Spoločne nakukneme do nie až tak vzdialenej minulosti.
Publikované: 7.2.2013
Vo východnej časti Vysokých Tatier v závere doliny Zeleného plesa sa nachádza turistami obľúbená Chata pri Zelenom plese ľudovo nazývaná aj „Brnčalka“. Chata leží pri smaragdovo priezračnom plese a je obklopená mohutnými tatranskými štítmi. Osud chaty sa začal písať už na sklonku 19. storočia. Vydajte sa spolu s nami na túru poznania tejto chaty uprostred hôr.
Publikované: 14.2.2013
Milí naši čitatelia, opäť sa vrátime na Chatu pri Zelenom plese. V predchádzajúcom článku sme si porozprávali o jej predchodkyni - Egidovej chate, o jej výstavbe, prestavbe a iných útrapách. Dnes sa zamierame na zaujímavý osud samotnej chaty, ktorá až do súčasnosti zostala akousi strážkyňou Zeleného plesa.
Súvisiaca fotogaléria
Leto je ideálnym obdobím pre turistiku. Vydajte sa prostredníctvom dnešnej fotogalérie na turisti...
Malá Studená dolina je počas zimného obdobia jednou z najnavštevovanejších dolín vo Vysokých Tatr...
Vďaka svojej kráse, ale i náročnosti jednotlivých túr, spĺňajú Vysoké Tatry požiadavky a očakávan...
V skutku netradičnú stavbu môžete aj túto zimu obdivovať na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Zaujím...
Jeden z najvyšších, najobľúbenejších a najmohutnejších štítov Vysokých Tatier je 2494 metrov vyso...
Od decembra 2013 do marca 2014 mali návštevníci Vysokých Tatier možnosť zhliadnuť krásne umelecké...
Pod druhým najvyšším vrcholom Slovenska – pod Lomnickým štítom sa rozprestiera malebná tatranská ...
Jedného pekného zimného dňa sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Za cieľ sme si stanovili ...
Keď sa Slováka spýtate na čo je hrdý, tak jeho odpoveď dozaista bude znieť príroda. Áno, na našom...
Pohorie Vysoké Tatry je akousi vstupnou bránou pre slovenský cestovný ruch. Už po stáročie sem lá...
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...
Fotografie boli vytvorené na jeseň v roku 2009. Vtedy bolo tesne po konci letnej sezóny a počasie...
Súvisiace video
Typické morénové ľadovcové jazero nájdete v južnom cípe Vysokých Tatier, vo Furkotskej doline. Št...
Podívajte sa s nami ako vyzerali Vysoké Tatry po ničivej víchrici, ktorá sa v roku 2004 prehnala ...