www.infoglobe.sk » SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva II.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva II.

Publikované: 26.5.2011
Lomnický štít sa dlho považoval za najvyšší vrch najmenších veľhôr sveta – Vysokých Tatier. Dnes už ale vieme, že najvyšším je Gerlachovský štít (2655 m n. m.). Lomnický štít (2634 m n. m.) však patrí k najkrajším tatranským štítom a vďaka lanovke, ktorá vás sem pohodlne vyvezie, je obľúbeným cieľom výletov aj pre menej zdatných turistov, rodiny s deťmi či ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu.

Lomnický štítPre nás bol Lomnický štít vysnívanou destináciou na strávenie aj keď krátkej, no o to intenzívnejšej jednonočnej dovolenky. Môj priateľ síce vedel, že máme v pláne odviesť sa lanovkou až na samotný vrchol, čo už samé o sebe považoval za krásny Valentínsky darček, no keď som mu pri infocentre povedala, že sa musíme vrátiť do auta pre všetky veci, pretože by asi nebolo rozumné nechávať ich na noc v aute na nestráženom parkovisku, zablysla sa mu v očiach nefalšovaná radosť malého dieťaťa, ktoré práve dostalo novú hračku. Nahlas to komentoval svojsky so šibalským úškrnom: „To som ani nevedel, že po toľkých rokoch nespoznám, keď mi zaklameš!“  Tými slovami narážal na to, že mi ešte doma pred odchodom sľúbil, že ma raz na „Lomničák“ zoberie aj na noc, keďže sme o tom už dávnejšie spolu snívali, a ja som mu vtedy len s úsmevom odvetila, že pre tento krát si to tam hore aspoň omrkneme, nech vieme, do čoho nabudúce pôjdeme.

Lanovkami až na vrchol

lanovka z Tatranskej Lomnice na Skalnaté plesopohľad z lanovky, ktorá nás vyviezla na Lomnický štít Z Tatranskej Lomnice na Skalnaté pleso – cez medzistanicu Štart, na ktorej sme však nevystúpili – sme sa pohodlne vyviezli kabínkovou lanovkou. Z nástupnej stanice vo výške 903 m n. m. sme sa približne za 12 minút dostali do nadmorskej výšky 1772 metrov. Jarná lyžovačka tu bola v plnom prúde. Najprv sme sa v pokladni informovali, kedy nám ide lanovka až na vrchol. Mali sme ešte skoro hodinku čas, tak sme sa pohodlne usadili na slnkom zaliatej terase, kde sme náhodou stretli ďalších kamarátov. Tí tu práve načerpávali nové sily po skialpinistickom výstupe na Skalnaté pleso. kaviareň Dedo na Lomnickom štítePri pivku sme spoločne debatovali a obdivovali nádherný výhľad na majestátny vrchol Lomnického štítu. lanovka na Lomnický štítUž samotný pohľad na červenú kabínku lanovky, ktorá sa zo Skalnatého plesa na Lomnický štít akoby vznáša vo vzduchu, vzbudzoval rešpekt. Hoci nemám panický strach z výšok, pri pohľade na lanovku, ktorá počas celej cesty visí na lane bez akejkoľvek podpory stĺpu, sa mi mierne stiahol žalúdok. Akoby to počasie vycítilo, a len čo sme nastúpili do lanovky, vietor úplne utíchol. V pomerne veľkej kabínke sme sa viezli s ďalšími asi desiatimi osobami, nezdala sa plne obsadená, jej prepravná kapacita je totiž 16 osôb. Po vystúpení z lanovky v šesťposchodovej budove priamo na vrchole „Lomničáku“ treba vybehnúť ešte niekoľko poschodí, kým sa ocitnete v najvyššie položenej kaviarni na Slovensku s názvom Dedo. Z jej terasy sa nám naskytol nádherný neopakovateľný výhľad. Lomnický štít nás privítal v plnej kráse.

Na Lomnickom štíte

maškrta na privítanieČašník nám na zahriatie nalial pohárik tvrdého, keďže napriek peknému počasiu a len miernemu vetru bola na terase naozaj poriadna zima. Priniesol nám tiež sladkú maškrtu v podobe lahodného ovocno-smotanového pohára. Aj keď je prostredie kaviarne naozaj veľmi útulné, väčšinu času nášho pobytu sme trávili na otvorenej terase a priľahlej vyhliadke. Počasie v Tatrách je naozaj nevyspytateľné. V priebehu niekoľkých hodín sme zažili veľmi silný nárazový vietor, slabé sneženie i mrholenie, totálne bezvetrie, hustú hmlu, kedy sme nedovideli ani na okraj terasy, aj úplne jasnú nočnú oblohu plnú hviezd, ale tiež totálnu tmu bez jedinej hviezdičky na oblohe. Ako povedal čašník, ktorý sa nám venoval apartmán na Lomnickom štítedo neskorých nočných hodín, zažili sme okrem búrky snáď všetky tváre tatranskej prírody. Keď aj posledný návštevník nastúpil na lanovku a opustil „Lomničák“, zaviedol nás čašník do nášho apartmánu. Bola to jednoducho, avšak veľmi útulne, zariadená izbička s dvoma manželskými posteľami, televízorom s DVD-čkom, ale najmä krásnym výhľadom na tatranské štíty. V okne nás čakal tiež ďalekohľad. My sme však len zhodili ruksaky do kúta a opäť vybehli na terasu. Tento krát už fúkal poriadne silný vietor, ktorý so sebou doniesol aj husté mračná, z ktorých sem tam spadlo zopár vločiek. Fotenie sa stalo náročnejším, pretože ani statív nevedel odolať tak prudkému vetru. O chvíľku nás čašník opäť zavolal dovnútra, kde už na nás čakal krásne prestretý stôl. Predjedlo aj hlavné jedlo boli naozaj fantastické. K tomu sme si vychutnali fľašu kvalitného vína a po večeri skvelý dezert.

večera podávaná na Lomnickom štítevečera podávaná na Lomnickom štítevečera podávaná na Lomnickom štítedezert podávaný na Lomnickom štíte

Observatórium na Lomnickom štíte

Na vrchole Lomnického štítu sa nachádza aj meteorologická stanica a astronomické observatórium. V čase nášho pobytu mal v observatóriu službu RNDR. Ján Rybák, CSc., ktorý je zhodou okolností známy môjho otca, a tak nás po krátkom úvodnom rozhovore pozval po večeri na obhliadku. Bol to naozaj silný zážitok. Aj keď je pravda, že ja som z jeho prednášky rozumela iba minimum, chlapci mali plno otázok, na ktoré im trpezlivo odpovedal. Napriek tomu , že som si takmer nič nezapamätala, a preto sa teraz s vami nemôžem o to podeliť, čas nám ubehol naozaj veľmi rýchlo. V kupole observatória sme strávili bezmála dve hodinky a ďalšiu hodinku sme debatovali v kaviarni pri hrnčeku čaju.

astronomické observatórium na Lomnickom štíteastronomické observatórium na Lomnickom štíteastronomické observatórium na Lomnickom štíteastronomické observatórium na Lomnickom štíte

pohárik becherovkyNoc plná hviezd

Potom sme sa striedavo presúvali z kaviarne na terasu, občas sme sa občerstvili pohárikom ostrejšieho či zahriali horúcim čajom. O polnoci na nás mala čakať studená obložená misa, ale keďže sme boli naozaj vyčerpaní a ráno sme chceli vstávať už okolo piatej, aby sme stihli východ slnka – na horách býva naozaj čarovný, dohodli sme sa s čašníkom, že nám misu nachystá až na piatu hodinu ráno. Aj tak sme však skoro do polnoci obdivovali z terasy nočný výhľad na okolie. Chvíľu to bola jasná noc plná hviezd, ktorá sa vzápätí zmenila na nepoznanie a obloha sa zastrela hustými mrakmi. Takto sa počasie striedalo, až kým sme išli spať. Občas v tak krátkych intervaloch, že sme nestíhali ani foťák zapnúť, aby sme si tú nádheru mohli zvečniť.

nočný výhľad z Lomnického štítu (vidieť Poprad, Kežmarok a v diaľke Spišskú Novú Ves)

východ slnka na Lomnickom štíteVýchod slnka

Po krátkom, avšak výdatnom, spánku sme sa zobudili pred piatou hodinou ráno. A vstávať tak skoro stálo za to. Východ slnka v Tatrách je naozaj úchvatný. V kaviarni nás už čakal čašník aj s obloženou misou. Ešte sme si objednali šálku čaju a už aj sme vybehli na terasu. Opäť sme si čo to pofotili a medzitým sme odbiehali dovnútra na niečo dobré pod zub. Misa bola plná syrov a salám od výmyslu sveta. Okolo pol desiatej východ slnka na Lomnickom štíteprišla hore prvá ranná lanovka s turistami, ktorá pre nás znamenala ukončenie nášho pobytu. V kútiku duše sme dúfali, že počasie sa ráno postaví na našu stranu a zaduje silný vietor, čo by znamenalo, že sa náš pobyt predĺži. Čašník nám rozprával o prípadoch, kedy pre vrtochy počasia zostali návštevníci uväznení na Lomnickom štíte aj niekoľko nocí. Vtedy za základnú stravu a ubytovanie navyše neplatia . východ slnka na Lomnickom štíteNás však lanovka zviezla do stanice na Skalnatom plese, kde už na nás čakali ďalšie výdatné raňajky. Odtiaľ sme lanovkou zišli do Tatranskej Lomnice. Naši kamaráti, žiaľ,  museli svoj výlet v Tatrách pre pracovné povinnosti ukončiť, tak sme ich zaviezli do Popradu na vlakovú stanicu, a my sme si dali prechádzku po meste. Stretli sme sa tu tiež s kamarátmi z vysokej školy. Poobede sme sa s priateľom presunuli do podtatranskej obce Batizovce, kde sme strávili ďalšie dve noci. 

vyhliadka na Lomnickom štíte

Čo všetko sme počas nášho výletu do Vysokých Tatier ešte zažili, sa dočítate opäť o týždeň.

Text a foto: O. KubáčkováDiskusia k článku (1)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Vysoké Tatry: všetky tváre prírody
Publikované: 16.12.2009
Krása i bolesť, taký je terajší obraz najvyšších slovenských hôr. Víchrica, ktorá sa prehnala nad Tatrami, vryla do známej horskej krajiny na desaťročia nezmazateľný odkaz.

SR, Vysoké Tatry: romantický výlet vlakom
Publikované: 5.1.2015
Vo Vysokých Tatrách som sa zastavil na dva dni cestou z Košíc a východného Slovenska. Mal som šťastie - podarilo sa mi totiž chytiť jedny z najkrajších jesenných dní, a aj keď slnko svietilo vždy len dopoludnia, celkovo mi počasie veľmi prialo. Nepršalo, nesnežilo, nebola zima a ani príliš horúco. Do hôr ideálne.

Vysoké Tatry: Výstup na Veľkú Svišťovku
Publikované: 17.2.2014
Aj keď je zima v plnom prúdu a prívaly snehu lákajú skôr k obutiu lyžiarok než turistických topánok, je pomaly na čase naplánovať výlety na letnú sezónu. Kto sa chystá do Vysokých Tatier, môže vystúpiť napríklad na jeden z najvýchodnejších štítov pohoria, na Veľkú Svišťovku (2037 m n. m.).

SR: Vysoké Tatry – zabudnuté Bystré sedlo
Publikované: 9.2.2014
Len máloktoré miesto vo Vysokých Tatrách stojí tak stranou pozornosti bežného návštevníka hôr ako práve Bystré sedlo (2314 m n. m.). Snáď preto, že na trase nie je žiadna chata, ktorá by ponúkala akékoľvek osvieženie počas celodennej túry, alebo preto, že cesta nedobýva žiaden vrchol, stretáme tu iba minimum turistov. O to viac si však pobyt v srdci nedotknutej tatranskej prírody vychutnáme.

SR, Štrbské pleso: ľadovcová pýcha Slovákov – VIDEO
Publikované: 11.12.2012
Na Štrbskom plese bol snáď každý správny Čechoslovák. Toto, prírodou prísne vymedzené miestečko vo Vysokých Tatrách, je pýchou Slovákov. Nevyžaduje si od turistov žiadnu fyzickú zdatnosť. Aj keď chladné, je útulné a otvorené všetkým, ktorí ho prídu navštíviť.

SR, Vysoké Tatry: História a súčasnosť Smokovcov
Publikované: 20.9.2012
Mesto Vysoké Tatry je z hľadiska katastrálneho územia najväčším mestom na Slovensku. Je tvorené štrnástimi osadami, s ktorých azda najznámejšie a turisticky najvyhľadávanejšie sú Smokovce. Tie tvoria štyri samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna zo vstupných brán do Tatier, Nový Smokovec - známy kúpeľmi, Horný a Dolný Smokovec - osady penziónov a rekreácie.

Popradské Pleso: Spomienka na obete hôr
Publikované: 26.10.2011
Blíži sa Sviatok všetkých svätých a pri tejto príležitosti sa pod hojne navštevovaným tatranským vrchom Ostrva (1984 m) v sobotu 28. októbra uskutoční tradičná spomienka na všetkých tých, ktorí zahynuli v horách.

Vysoké Tatry: Čisté hory
Publikované: 21.9.2011
V sobotu 24. septembra sa na území Tatranského a Pieninského národného parku uskutoční veľká upratovacia akcia nesúca názov Čisté hory.

Vysoké Tatry: Svište na plese
Publikované: 22.8.2011
Posledný augustový víkend sa na Štrbskom Plese stretnú rodiny s deťmi, aby predviedli svoje športové umenie a bojovnosť v sebe.

Aero-moto víkend v Poprade
Publikované: 23.6.2011
Už tento víkend sa pri príležitosti otvárania hlavnej letnej sezóny uskutoční pod končiarmi Vysokých Tatier zaujímavá akcia pod názvom Aero-moto víkend v Poprade.

Cez víkend sa na Štrbskom plese otvára sezóna člnkovania
Publikované: 15.6.2011
Štrbské pleso s jedinečnou panorámou tatranských končiarov patrí k najnavštevovanejším turistickým cieľom návštevníkov Vysokých Tatier. Dýchať čerstvý horský vzduch a obdivovať nádherné okolie druhého najväčšieho jazera na slovenskej strane Tatier je možné aj počas romantickej plavby loďkou.

Deň detí vo Vysokých Tatrách
Publikované: 3.6.2011
Medzinárodný deň detí sa každoročne oslavuje 1.júna v mnohých krajinách sveta. Keďže tento rok vyšiel sviatok na stredu, viaceré podujatia venované deťom sa uskutočnia až počas nasledujúceho víkendu, aby sa ho spolu so svojimi ratolesťami mohli zúčastniť aj pracujúci rodičia.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva IV.
Publikované: 9.6.2011
V poslednej časti nášho rozprávania o nezabudnuteľnom predĺženom víkende vo Vysokých Tatrách sa zameriame na jeden z mnohých adrenalínových športov, ktorý má aj u nás čoraz viacej priaznivcov. Powerkiting je športová aktivita, pri ktorej sa využíva sila vetra a jazdec je pomocou ťažného šarkana (kite-u) posúvaný smerom dopredu či už na bugine, mountainboarde, snowboarde, lyžiach alebo korčuliach.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva III.
Publikované: 2.6.2011
Vysoké Tatry svojou krásnou prírodou a sviežim horským vzduchom každoročne prilákajú mnoho turistov. Napriek nedávnej silnej víchrici, ktorá opäť polámala veľa stromov, majú Tatry stále svoje neopakovateľné čaro. Navštevujú ich tiež ľudia s rôznymi zdravotnými problémami. Základnou liečebnou metódou je klimatoterapia (pobyt pacientov na čerstvom vzduchu), ktorá zvykne byť dopĺňaná rehabilitáciou.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva I.
Publikované: 19.5.2011
Ešte koncom minulého roka som sa s kamarátom dohodla, že tohtoročný Valentín prichystáme našim polovičkám neopakovateľný zážitok v podobe predĺženého víkendu vo Vysokých Tatrách. Nemal to však byť obyčajný pobyt v horách, plný namáhavej turistiky a prepotenej bielizne od potu, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásne výhľady a so závanom dobrodružstva.

Vysoké Tatry: Kriváň – symbol Slovenska
Publikované: 24.3.2011
Aj keď nie najvyšším, tak azda najznámejším vrchom Slovenska je majestátny tatranský štít Kriváň, ktorý sa týči do výšky 2494 metrov nad morom.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Vysoké Tatry - zimný šat
Naše malé veľhory ponúkajú nevšedný vizuálny zážitok po celý rok, no azda najzaujímavejší práve v...

SR: Tatranský fotomaratón 2011
Prvý tatranský fotomaratón sa úspešne uskutočnil v sobotu, 1.10.2011. Podujatie otvoril primátor ...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) bol dlho považovaný za najvyšší zo všetkých tatranských štítov. Dnes...

SR: Vysoké Tatry - Zo Štrbského na Popradské pleso
Tatry sú krásne v každom ročnom období. Napriek tomu, že počas našej prechádzky zo Štrbského na P...

Vysoké Tatry: hory, ktoré vás uchvátia
Fotografie boli vytvorené na jeseň v roku 2009. Vtedy bolo tesne po konci letnej sezóny a počasie...

SR: Pohorie Vysoké Tatry
Vysoké Tatry sú jednou z najkrajších a turistami vyhľadávaných oblastí cestovného ruchu v Slovens...


Súvisiace video

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívajte sa s nami ako vyzerali Vysoké Tatry po ničivej víchrici, ktorá sa v roku 2004 prehnala ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

4.8.2021
Radostná správa došla od Výboru svetového dedičstva organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru, ktorá len pred pár dňami zaradila do zoznamu UNESCO rovno dve české pamiatky.
3.8.2021
Odvezte sa historickými tatranskými električkami typu Kométa z roku 1912 či Trojča z roku 1969, a to  každú sobotu (Trojča) i nedeľu (Kométa) počas celej letnej sezóny 2021.
31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Maďarsku:

Maďarsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Mestečko Mosonmagyaróvár

Kráľovské mesto Székesfehérvár

Ostrihom nie je len známa bazilika

Kúpeľne mestečko Hévíz

Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 5. 8. 2021
sviatok:Hortenzia
dnes:
štvrtok 5.8.
20 °C
zajtra:
piatok 6.8.
22 °C