www.infoglobe.sk » SR, Trstená – prechádzka po pamätihodnostiach mesta II.

SR, Trstená – prechádzka po pamätihodnostiach mesta II.

Publikované: 15.5.2019
Dnes si na potulkách oravskou obcou Trstená prezrieme dominanty Námestia Milana Rastislava Štefánika. Začneme Františkánskym kláštorom, ktorý bol vybudovaný v rokoch 1776 až 1780. Do súčasnosti bol niekoľkokrát architektonický pozmenený, čo však neuberá z jeho krásy.

V interiéri kláštora sa nachádzajú klenuté chodby aj miestnosti, vzácne historické obrazy svätých, baroková spovednica, ako aj nádherné patronátne lavice. Zaujímavosťou je, že v roku 1971 bola budova prestavaná na hotel, no našťastie po revolúcií v 89. bol kláštor opätovne prinavrátený františkánskej reholi.

kláštor (Trstená)Hneď vedľa kláštora stojí kostol sv. Juraja pochádzajúci zo 17. storočia. Jedná sa o menšiu trojloďovú stavbu s vežou (zvonicou) zakončenou ihlanovou strechou s krížom navrchu. Kúsok od veže vystupuje zo strechy kostola ešte jedna menšia vežička. Interiér tvorí pekný oltár, kazateľnica, organ, barokový paramentár, olejomaľby a ďalšie sakrálne artefakty. Kostol má vynovené vnútorné aj vonkajšie fasády a oživuje tak celé námestie. Pred vstupom do svetskej stavby sa týči stĺp sv. Jána Nepomuckého.    

kostol sv. Juraja (Trstená)

kostol sv. Juraja (Trstená)stĺp sv. Jána Nepomuckého (Trstená)Naľavo od kostola stojí pomerne ohyzdná budova nákupného centra, avšak tú si všímať netreba. Stredom námestia vedie krásna galéria trstenských osobností v podobe pamätníkov zo sklenených tabúľ osadených na stĺpikoch, ukončená priestorom na tzv. vlajkoslávu. Galériu dopĺňa zeleň a lavičky. Taktiež stĺpy verejného osvetlenia sú ozdobené životopismi známych osobností, ktoré v Trstenej žili či pôsobili.  

Galéria osobností (Trstená)Druhú časť námestia tvorí veľký obdĺžnikový priestor. Z jednej strany ho ohraničuje zaujímavá prezentácia pôvodného dláždenia námestia z polovice 19. storočia a z druhej budova bývalého reálneho gymnázia, kde vyrastal medzi inými barokový básnik Martin Hugolín Gavlovič či nižšie triedy navštevoval slovenský prozaik Milo Urban. Pred školou sa nachádza veľkolepý pomník Červenej armády. Jedná sa o travertínový obelisk so stupňovitým podstavcom a obojstranným schodiskom. Daný priestor námestia je hojne využívaný pre organizovanie kultúrnych, spoločenských či jarmočných podujatí.

budova bývalého reálneho gymnázia a pomník Červenej armády (Trstená)

Námestie Milana Rastislava Štefánika (Trstená)prezentácia pôvodného dláždenia námestia (Trstená)Trstená turistom ponúka okrem historického centra aj nevšedné výlety po okolí. V jej severnej katastrálnej časti sa rozprestierajú mokrade, kde žijú vydry. Pre milovníkov vodných športov či rybolovu odporúčame zájsť do miestnej časti Ústie nad Priehradou a cyklisti môžu využiť cyklotrasu vedúcu až do Poľska. Určite stojí za návštevu aj kalvária na Bobrovskom vŕšku (1894) či kaplnka na Kamennom vŕšku nachádzajúca sa bezprostredne nad obcou. Okrem duchovenstva totiž ponúka aj pohľady na Roháče, Babiu horu, Oravskú priehradu a dokonca aj na sochu Krista v Kline.  

Námestie Milana Rastislava Štefánika (Trstená)Samozrejme, vždy je lepšie vidieť, ako len čítať. Preto neváhajte a vydajte sa spoznávať túto malebnú oravskú obec, ktorá si vás podmaní svojou históriou, kultúrou i krásou.

 

GPS: 49°21'33.0"N 19°36'29.4"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Námestovo – mesto späté s vodou
Publikované: 29.5.2014
Na brehu Oravskej priehrady leží okresné mesto Námestovo, ktoré obklopujú nádherné hôľne vrchy Oravskej Magury a Podbeskydskej vrchoviny. Vďaka svojej polohe a malebnej okolitej prírode, ktorá patrí do Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava, sa toto mesto stalo centrom miestnej kultúry a turistického ruchu.

SR, Trstená – prechádzka po pamätihodnostiach mesta I.
Publikované: 17.4.2019
Minulý týždeň sme spoločne absolvovali exkurziu po areáli farského kostola, odkiaľ sme sa vydali k Domu kultúry. Táto krásna a moderná stavba v sebe ukrýva priestory pre konanie kultúrnych podujatí, koncertov či besied.

SR, Trstená – privilegované oravské mestečko
Publikované: 3.4.2019
Nedávno sme navštívili čarokrásne oravské mestečko pri hraniciach s Poľskom. V hornej časti Oravskej kotliny, v údolí riečky Oravica sa rozprestiera obec Trstená, ktorá nás milo prekvapila množstvom unikátnych pamiatok, zaujímavou históriou, pozoruhodnými osobnosťami a akousi povznášajúcou atmosférou.

SR, Trstená – sakrálne kultúrne dedičstvo
Publikované: 10.4.2019
Potom, čo sme sa minulý týždeň zoznámili s históriou privilegovaného oravského mestečka Trstená, sa dnes vydáme na prechádzku po jej pamiatkach. Navštívime sakrálne stavby, architektonické skvosty aj novodobé pamätihodnosti. Dokonca vás zavedieme spoznávať i jedno krásne pútnické miesto.

SR, Klin – obec pod náručou Krista - VIDEO
Publikované: 8.12.2015
Dnes zavítame na Oravu, konkrétne len pár kilometrov od okresného mesta Námestovo do obce Klin, ktorej názov bol odvodený od výbežku hory, ktorý rozdeľovali dva potoky. Táto svojrázna dedinka ponúka ideálne východisko pre výlety, ale aj jednu veľkú atrakciu.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikované: 25.4.2013
V dnešnom článku vás zavedieme do malebnej oravskej obce Hruštín, ktorá v sebe skrýva jedinečnú architektúru, zaujímavé nárečie, množstvo športových atrakcií a v neposlednom rade krásnu okolitú prírodu oblasti Stredných Beskýd.

SR, Orava – Leštiny: obec s pamiatkou UNESCO
Publikované: 24.9.2017
Tentoraz nás túlavé topánky zaviedli na Oravu, presnejšie do okresu Dolný Kubín. Rozhodli sme sa ponavštevovať zopár krásnych dediniek, ktoré sú výnimočné buď vďaka pamiatkam alebo pôsobeniu významných osobností, či sú východiskovým bodom pre zaujímavú turistiku.

SR, Orava – Vyšný Kubín: rodisko P.O. Hviezdoslava
Publikované: 1.10.2017
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili a zároveň spoznávali malebnú obec Leštiny, ktorá sa hrdí pamiatkou zapísanou v svetovom dedičstve UNESCO, sa dnes presunieme len o necelý kilometer ďalej do oravskej dedinky Vyšný Kubín.

SR, Orava – výlet na najvyšší vrch
Publikované: 12.10.2016
Jesenné obdobie je najfarebnejším obdobím roka a zároveň aj turisticky tým najvhodnejším. Treba síce rátať so skorým stmievaním, ale na druhej strane dotyky slnka už nie sú také horúce. Preto sme sa rozhodli absolvovať výlet do hôr.

SR, Orava: Puchmajerovej jazierko – prírodný klenot medzi stromami
Publikované: 15.5.2014
Naše kroky dnes nasmerujeme do oblasti Hornej Oravy, konkrétne k jednému malému rašelinovému jazierku, ktoré ma veľký prírodný aj kultúrny význam.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Orava – pozoruhodné mestečko Trstená
V nasledujúcej fotogalérií vás zavedieme do obce Trstená, ktorá sa nachádza v hornej časti Oravsk...

SR, Orava – malebné dedinky
Navštívte spolu s nami tri oravské dedinky rozprestierajúce sa pod úbočím Chočských vrchov, ktoré...

SR, Orava – cesta na najvyšší vrchol
V dnešnej fotogalérii vás zavedieme na najvyšší vrchol Oravskej Magury – Minčol (1 394 m n. m.). ...

SR, Orava – Kráľovná regiónu
Majestátna Babia hora je právom nazývaná „Kráľovnou Oravy“. Leží na slovensko – poľskej štátnej h...

SR, Oravská Magura – zimná prechádzka
Pri našich potulkách Slovenskom sme sa zastavili aj na Orave. Pri pohľade na krásne zasnežené sva...

SR, Oravská Lesná – cyklistika v okolí
Malebnú horskú obec Oravskú Lesnú obklopuje prekrásna, no i drsná príroda Slovenských Beskýd a Or...

SR, Oravská Magura - SKIPARK Kubínska hoľa  
Lyžiarske stredisko SKIPARK Kubínska hoľa, ktoré leží v Oravskej Magure, len na skok od Dolného K...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 8. 12. 2019
sviatok:Marína
dnes:
nedeľa 8.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 9.12.
3 °C