www.infoglobe.sk » SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko IV.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko IV.

Publikované: 9.11.2016
Po navštívení azda najkrajšej pamiatky Trenčianskych Teplíc – Hammamu sme sa vydali do Kúpeľného parku, kde sme posledne obdivovali stavbu Kursalonu. Dnes budeme v prechádzke pokračovať, a zároveň objavovať mnoho ďalších stavieb a malebných zákutí.

Od Kursalonu sme sa vydali jedným z mnohých chodníčkov Kúpeľného parku, ktorý je zároveň lesoparkom. Jeho založenie siaha do roku 1873. Postupnou úpravou územia, ktorým preteká riečka Teplička a vybudovaním umelého „Labutieho“ jazera vznikol unikátny prírodný priestor nielen pre kúpeľných hostí. Vyše 18 hektárov zelene s množstvom jedinečných drevín vytvára doslova oázu pokoja a relaxu.

Kúpeľný park

Kúpeľný parkKúpeľný park

Po celom areáli Kúpeľného parku sú rozmiestnené lavičky, v niektorých miestach aj detské ihriská. Nechýbajú tu ani náučné liečebné tabuľky, bežecké trasy, či východiskové turistické body so smerovníkmi. Okrajovú časť parku tvorí už spomínané „Labutie“ jazero, ktoré kedysi slúžilo na kúpanie, no časom sa zmenilo na malý močiar s vtáctvom a vzácnymi stromami. Kúsok od neho je minigolfové ihrisko, tenisové kurty i reštauračné a ubytovacie služby. Veľmi nápadité sú pri niektorých stromoch tabuľky vysvetľujúce vzácnosť daného prírodného unikátu a občas narazíte i na nejaké to umenie z čias nie tak minulých.

Kúpeľný park - minigolfové ihrisko

Kúpeľný park - Labutie jazeroKúpeľný park - Labutie jazero

Priznáme sa, že sme prechádzku parkom nevynechali ani jediný raz počas celého nášho pobytu. Vždy sme v ňom, resp. pri ňom, objavili niečo nové. Nebola to len príroda, ale aj kúpeľné vilky, z ktorých vynikala tzv. secesná Vila Tereza, ktorú dal postaviť v roku 1898 vtedajší majiteľ sklární v Lednických Rovniach – Maximilián Göpfert. Vila nám skôr pripodobňovala malý zámok, keďže bola zasadená v kopcovitom teréne a mala množstvo vežičiek a okien. O pár desiatok metrov sa rozprestierala ďalšia pozoruhodná stavba, a to vodná elektráreň z roku 1896, ktorá dodávala sezónne elektrický prúd na osvetľovanie ulíc a domov v centre mesta. Na rozdiel od Vily Tereza bola však v dosť zanedbanom stave.

Vila Tereza

Vily v Trenčianskych TepliciachVily v Trenčianskych Tepliciach

Hneď vedľa vodnej elektrárne sa nachádzal strohý, ale dodnes slúžiaci Evanjelický kostol, ktorého výstavba začala v roku 1930 a v súčasnosti je zaradený medzi kultúrne pamiatky. Medzi výrazné atrakcie Trenčianskych Teplíc patrí aj v predošlom článku spomínaný Most slávy. Ten nový sa nachádza pred Kursalonom a pôvodný pred rovnomenným hotelom. Táto atrakcia je pripomienkou na osobnosti kinematografického sveta, ktoré kúpeľné mestečko navštívili počas konania azda najprestížnejšieho filmového festivalu na Slovensku – ArtFilm festu. História festivalu sa začala písať v roku 1995 a postupne pritiahla do mestečka také osobnosti filmového sveta ako napríklad Ginu Lollobriginu, Vlastimila Brodského, Sophiu Loren, Jean-Paul Belmonda, Štefana Kvietika, Ladislava Chudíka, Jacqueline Bisset , Gérard Depardieu, Jeremy Ironsa a mnoho ďalších. Je veľkou škodou, že festival sa od tohto roku (2016) presunul do Košíc.   

Most slávy (starý)

Avšak mementom na návštevu slávnych osobností stále ostávajú mosadzné plakety. Osobne sa nám viac páčil priestor osadenia plakiet pred hotelom Most slávy, ktorý navyše zdobí aj krásna socha legendárneho Charlieho Chaplina. Celkový dojem kazí len prítomnosť pomerne frekventovanej cesty a parkoviska, cez ktoré je obtiažnejší prístup k tabuľkám.   

Most slávy - hotelMost slávy (starý)

V Trenčianskych Tepliciach odporúčame navštíviť aj Vináreň II. Rímskej légie, ktorá je vôbec prvým murovaným zájazdovým hostincom v meste. Jej výstavba prebehla v prvej polovici 18. storočia a nachádza sa kúsok od centra pod horou Dedovec. Už vyše sto rokov ponúka občerstvenie pre verejnosť a v jej 12 metrov hlbokých pivniciach sa nachádzajú až 350 rokov staré originálne tehly. Je len málo takýchto miest, kde sa snúbi história s gastronómiou.

Vináreň II. Rímskej légie

Neposledným miestom, ktoré nám nedá nespomenúť, je len nedávno zrekonštruované kúpalisko Zelená žaba, ktoré sa nachádza ukryté v lese nad mestečkom. Jedná sa o funkcionalistický unikát spod pera architekta Bohuslava Fuchsa postavený v 30. rokoch minulého storočia. V súčasnosti ponúka okrem viacerých bazénov aj saunový svet situovaný v lese, multifunkčné ihriská, bufety, tenisové dvorce a veľa ďalších atrakcií.

kúpalisko Zelená žaba

kúpalisko Zelená žabakúpalisko Zelená žaba

Samozrejme naše štvordielne putovanie ani zďaleka nepredstavilo všetky atraktivity Trenčianskych Teplíc, preto pokiaľ budete plánovať dovolenku alebo výlet niekde na Slovensku, určite sem zavítajte. Uvidíte, že neoľutujete!

Kúpeľný park - vzácne dreviny 

GPS: 48°54'29.2"N 18°10'31.6"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Trenčianske Teplice – hotel PANORAMA
Publikované: 13.11.2017
Pozývame vás na návštevu nášho novopostaveného hotelu PANORAMA **** v Trenčianskych Tepliciach. Nechajte sa rozmaznávať širokou ponukou našich služieb vrátane wellness centra, kde nájdete bazén, sauny, whirlpool, ľadové vedro, vodné kúpele a mnoho ďalšieho. Vybrať si môžete zo širokej ponuky masáží. V hoteli sa ďalej nachádza reštaurácia Tilia, lobby bar Salvia a záhradná terasa. Samozrejmosťou je kamerou sledované parkovisko a internetové Wi-Fi pripojenie.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko I.
Publikované: 19.10.2016
Unavení z každodenných povinností bežného života sme sa rozhodli zobrať si dovolenku a vydať sa niekam za oddychom. Pri prezeraní mapy naše pohľady dopadli na kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice nachádzajúce sa len pár kilometrov od Trenčianskej Teplej.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko III.
Publikované: 2.11.2016
Po ochutnaní kúpeľných oplátok a návšteve vybraných pamiatok sme sa rozhodli okúsiť silu miestnej liečivej vody. A kde inde by sme mohli absolvovať procedúru, ako v ikonickej stavbe mestečka menom Hammam.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko II.
Publikované: 26.10.2016
Potom ako sme si v predošlej časti povedali o histórii Trenčianskych Teplíc, budeme dnes objavovať jednotlivé pamiatky a miesta, ktoré jednoducho musíte vidieť.

Slovensko: Trenčín a jeho hradná skala
Publikované: 6.1.2011
Dve vari najväčšie pamätihodnosti západoslovenského krajského mesta Trenčín sú spojené s mohutným skalným bralom. Ide o majestátny Trenčiansky hrad a o unikátny nápis z rímskych čias na úpätí skaly.

SR: Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice
Publikované: 2.5.2013
Trenčianske Teplice sú malé kúpeľné mesto učupené pod Strážovskými vrchmi, takže z každej strany ich obklopujú kopce plné zelene. Za liečivými účinkami sírnych prameňov sem prichádzajú ľudia z rôznych častí sveta.

SR: Trenčín – Matúšovo kráľovstvo
Publikované: 17.4.2014
Na západnom Slovensku pri rieke Váh leží jedno z najstarších slovenských miest, ktoré bolo od pradávna centrom obchodu, hospodárstva i kultúry. Mesto kráľov, módy a tiež najznámejšieho festivalu na Slovensku. Prijmite naše pozvanie na malú prechádzku mestom Trenčín, klenotom stredného Považia.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Trenčianske Teplice – kúpele s orientálnym nádychom
Neďaleko kráľovského mesta Trenčín sa rozprestiera kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice, ktoré je...

SR, hrad Beckov – dominanta Považia
Región Považia ponúka k zhliadnutiu množstvo hradov, ale len málo z nich je tak dominantných, že ...

SR, Nimnica – zdravý relax
Medzi Púchovom a Považskou Bystricou, pri vodnej nádrži Nosice sa nachádza obec Nimnica, ktorá ok...

SR, Trenčiansky hrad – monument stredného Považia
Neprehliadnuteľná dominanta mesta Trenčín, ktorá oddávna strážila obchodné trasy spájajúce stredo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

10.12.2019
Olomoucké výstavisko vás v dňoch 12.–15. decembra pozýva do kúzelnej atmosféry vianočnej pohody. Sprievodný kultúrny program je pripravený pre deti aj dospelých, rovnako tak predaj vianočných stromčekov, dekorácií a darčekov. Vstup na akciu je zdarma.
9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 10. 12. 2019
sviatok:Radúz
dnes:
utorok 10.12.
3 °C
zajtra:
streda 11.12.
-3 °C