www.infoglobe.sk » SR: Tatranská Lomnica – unikátne lyžiarske múzeum

SR: Tatranská Lomnica – unikátne lyžiarske múzeum

Publikované: 12.12.2013
Dnes naše kroky nasmerujeme do tatranskej osady, ktorá sa rozprestiera pod druhým najvyšším vrcholom Slovenska – pod Lomnickým štítom. Tatranská Lomnica je jedno z najkrajších katastrálnych území mesta Vysoké Tatry. Ukrýva v sebe nielen bohatú nádhernú architektonickú históriu či najväčšie lyžiarske stredisko v Tatrách, ale aj relatívne novootvorené Ski múzeum.

A práve do Ski múzea sa dnes vydáme poodhaliť rúško tajomstva, a to nielen v súvislosti s lyžovaním. Neďaleko železničnej a autobusovej stanice v Tatranskej Lomnici, kúsok od hlavnej cesty, vyrástla tento rok nová atrakcia, z ktorej sa tešia domáci aj zahraniční turisti a milovníci lyžovania. Novopostavená budova v sebe ukrýva možnosť ubytovania, športový obchod a útulnú kaviarničku. To síce až tak výnimočné nie je, no po vstupe do tejto budovy zistíte, že je tu zriadené aj menšie múzeum. V ňom sa nachádza nesmierne zaujímavá expozícia, ktorá sa venuje histórii vzniku a vývoja zimných športov vo Vysokých Tatrách od ich počiatku až do roku 1945.

Ski múzeum v Tatranskej Lomnici

Ešte pred samotným vstupom do expozície vás privíta recepcia, kde si zakúpite vstupenky. Taktiež si tu môžete zakúpiť rôzne suveníry či pohľadnice a knižky, samozrejme ako inak s tatranskou tematikou. Na návštevníkov múzea čaká 300 m2 výstavnej plochy a 19 dvojjazyčných náučných tabúľ (slovesko-anglických), z ktorých sa dozviete veľa zaujímavých informácií o začiatkoch lyžovania, korčuľovania, curlingu, horolezectva, sánkovania či bobovania vo Vysokých Tatrách. Každý tematický okruh je doplnený exponátmi, ktoré spolu s textovou časťou poskytnú návštevníkom dokonalý obraz o tom, ako to vo Vysokých Tatrách kedysi vyzeralo.

Ski múzeum v Tatranskej Lomnici (expozícia)

Nedá nám nespomenúť pár zaujímavostí, ktoré sme sa dozvedeli počas návštevy tohto výnimočného miesta. Tak napríklad, vedeli ste, že človek sa už od pradávna pokúšal uľahčiť si a zrýchliť pohyb na snehu, a to obaľovaním si nôh rôznymi materiálmi (slama, zvieracie kože, drevené platne)? Postupom času a zdokonaľovaním tejto techniky prišli na svet prvé lyže. Teórie hovoria, že miestom vzniku prvých lyží bola stredná Ázia. Bolo to už pred 6000 rokmi. Zaujímavý je aj pôvod ich pomenovania. Slovo lyže (ski) pravdepodobne pochádza z islandského slova scidh, čo v preklade znamená kus dreva.

No nechajme svet svetom a poďme nazrieť ako to bolo s lyžovaním na Slovensku, konkrétne vo Vysokých Tatrách.  Podľa historických prameňov prvé lyže na naše územie priniesol Karol Cornidesz, a to v roku 1865, no slúžili len ako „dekorácia“. Prvé skutočné využitie lyží na lyžovanie uskutočnil až zakladateľ  Nového Smokovca Mikuláš Szontágh. Postupne sa fenomén lyžovania na Slovensku začal rozširovať až sa napokon v roku 1911 podarilo doktorovi a zakladateľovi klimatických kúpeľov v Tatranskej Polianke Michalovi Guhrovi v spolupráci s Maďarským ski klubom zorganizovať 1. lyžiarske majstrovstvá Uhorska. Guhr sa podpísal aj pod vybudovanie viacerých skokanských mostíkov a bol tiež zakladateľom  1. dobrovoľného záchranárskeho zboru vo Vysokých Tatrách. 

Ski múzeum v Tatranskej Lomnici (expozícia)Ski múzeum v Tatranskej Lomnici (expozícia)

Ski múzeum v Tatranskej Lomnici (expozícia)Ski múzeum v Tatranskej Lomnici (expozícia)

Po preštudovaní týchto významných osobností Tatier sme si poprezerali výstavu všakovakých typov lyží. No najviac nás zaujali lyže z roku 1885, ktoré merali neuveriteľných 3,07 metra. Po prejdení do ďalšej miestnosti sme sa dozvedeli o začiatkoch turistiky vo Vysokých Tatrách a o projekte umelej bobovej dráhy v Tatranskej Lomnici, ktorá bola svojho času najdlhšou v Európe. Posledná miestnosť bola tvorená vernými kópiami lyžiarskej dielne a Gertrúdinej chaty. Expozícia už okrem spomínaných informácií mapuje aj históriu korčuľovania a curlingu, ktorý tu mal veľkú obľubu, no dnes, čuduj sa svete, už niet po ňom ani slychu. Múzeum zachytáva aj významné momenty z obdobia konania majstrovstiev Európy v ľadovom hokeji a taktiež športové osobnosti, ako napr.: prvý slovenský olympionik Lukáš Michalák, či ďalší olympionik Štefan Kovalčík a iní. Nemenej zaujímavá je aj časť o histórií vojenských cvičení. Takto by sme mohli pokračovať ešte dlho, no lepšie bude, ak múzeum sami navštívite.

Ski múzeum v Tatranskej Lomnici (expozícia)Ski múzeum v Tatranskej Lomnici (expozícia)

Múzeum lyžovania a zimných športov vo Vysokých Tatrách je súkromnou podnikateľskou aktivitou, ktorá však slúži širokej verejnosti. O zrealizovanie tejto atrakcie, ktorá mestu Vysoké Tatry dozaista chýbala, sa postaral pán Vladimír Hubáč, ktorý viac ako 20 rokov zhromažďoval, rekonštruoval aj reštauroval vzácne exponáty, ktoré sa preňho stali srdcovou záležitosťou. Múzeum a jeho expozícia bude postupne doplnená aj o ďalšie unikátne výstavné predmety či interaktívne prezentácie, ktoré ešte viac priblížia návštevníkom bohatú minulosť Tatier. Preto ani na chvíľku nezaváhajte a pri najbližšej návšteve Vysokých Tatier nevynechajte ani návštevu lyžiarskeho múzea v Tatranskej Lomnici, ktorá sa pre vás stane nevšedným a hlavne poučným zážitkom.

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (1)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Nová atrakcia i významné lesnícke miesto
Publikované: 30.6.2021
Už toto leto sa môžu návštevníci Bachledovej doliny tešiť na novú atrakciu v podobe Kráľovského lesa. Toto ekologické zábavno-edukačné detské ihrisko obklopené lesom na vrchu Spišskej Magury ponúkne nevšedné zážitky pre celú rodinu.

Školenia, semináre a teambuildingy uprostred golfového areálu  BLACK STORK
Publikované: 1.10.2019
Ak hľadáte výnimočné prostredie s výhľadmi na tatranské štíty, možnosťou outdoorového športového vyžitia a teambuildingových aktivít, najlepšou voľbou je Hotel International a rezort Black Stork vo Veľkej Lomnici.

SVET: Absolvujte prehliadku svetových múzeí a galérií doma
Publikované: 1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.

SR, ČR: Noc múzeí a galérií 2020 – zmena termínu!
Publikované: 3.5.2020
Celoeurópske podujatie Noc múzeí a galérií realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu sa uskutoční v novembri 2020.

SR, Vysoké Tatry – Skialpinistický výstup na Skalnatú chatu
Publikované: 24.1.2021
Keďže počasie vonku praje zimným aktivitám, rozhodli sme sa absolvovať stredne náročný skialpinistický výstup na Skalnatú chatu. Východiskovým bodom nám bola údolná stanica lanoviek v Tatranskej Lomnici, pri ktorej je vybudované veľkokapacitné parkovisko i kompletná návštevnícka infraštruktúra.

SR, Vysoké Tatry: História a súčasnosť Smokovcov
Publikované: 20.9.2012
Mesto Vysoké Tatry je z hľadiska katastrálneho územia najväčším mestom na Slovensku. Je tvorené štrnástimi osadami, s ktorých azda najznámejšie a turisticky najvyhľadávanejšie sú Smokovce. Tie tvoria štyri samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna zo vstupných brán do Tatier, Nový Smokovec - známy kúpeľmi, Horný a Dolný Smokovec - osady penziónov a rekreácie.

SR: Vysoké Tatry – Rainerova chata
Publikované: 21.3.2013
V dnešnej časti v rámci série článkov o tatranských chatách sa vydáme za poznaním histórie najstaršej a najmenšej chaty vo Vysokých Tatrách – Rainerovej chaty. Skrátene sa nazýva aj „Rainerka“. Povieme si o jej zakladateľovi, osude naprieč rokmi a nevynecháme ani súčasnosť.

SR, Tatranská Lesná a zaujímavosti v okolí
Publikované: 27.3.2014
Po dvoch týždňoch sa opäť vrátime do Tatier. Tentoraz navštívime maličkú osadu Tatranská Lesná, ktorá sa nachádza približne v strede medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Z jednej strany ju ohraničuje Cesta slobody a z druhej ústie Studenej doliny.

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok
Publikované: 14.3.2013
Naše putovanie po tatranských chatách nás tentoraz dovedie na azda každému známy Hrebienok, kde sa nachádza horský hotel, horná stanica lanovky, východiskový bod pre vysokohorskú turistiku či kedysi slávne lyžiarske stredisko, ktoré z času na čas ožije aj v súčasnosti.

Slovensko: Bezpečne na hory II. – Vysoké Tatry
Publikované: 16.1.2012
V druhej časti našej série článkov o bezpečnosti na horách sa budeme venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , ktoré sú svojou alpínskou charakteristikou jedinečným pohorím Slovenska. Ich členitosť a strmosť patria medzi najnebezpečnejšie nástrahy, ktoré musia bežní návštevníci prekonávať v nielen zimnom období.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva I.
Publikované: 19.5.2011
Ešte koncom minulého roka som sa s kamarátom dohodla, že tohtoročný Valentín prichystáme našim polovičkám neopakovateľný zážitok v podobe predĺženého víkendu vo Vysokých Tatrách. Nemal to však byť obyčajný pobyt v horách, plný namáhavej turistiky a prepotenej bielizne od potu, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásne výhľady a so závanom dobrodružstva.

Slovensko: Bezpečne na hory III. – Vysoké Tatry
Publikované: 23.1.2012
Tretia časť našej série článkov o bezpečnosti na horách sa bude opäť venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , no tento krát zimné obdobie vystrieda letné. Zdanlivo sa môžeme domnievať, že úrazovosť v letnom období je nižšia, nakoľko na nás nečíha toľko prírodných nebezpečenstiev ako v zime, no opak je pravdou.

SR, Vysoké Tatry: Horalfest 2012 - 7. ročník medzinárodného festivalu amatérskej tvorby o horách
Publikované: 22.11.2012
Už zajtra sa vo Vysokých Tatrách začína skvelý a na slovenské pomery aj ojedinelý festival venovaný amatérskej tvorbe o horách – Horalfest 2012. Jeho 7. ročník, ktorý bude prebiehať v Teniscentre v Tatranskej Lomnici počas nasledujúcich dvoch dní (23. a 24.11. 2012), sa koná pod záštitou primátora Vysokých Tatier Ing. Jána Mokoša.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Ski múzeum v Tatranskej Lomnici
Pod druhým najvyšším vrcholom Slovenska – pod Lomnickým štítom sa rozprestiera malebná tatranská ...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie II.
Keď sa Slováka spýtate na čo je hrdý, tak jeho odpoveď dozaista bude znieť príroda. Áno, na našom...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie I.
Pohorie Vysoké Tatry je akousi vstupnou bránou pre slovenský cestovný ruch. Už po stáročie sem lá...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Pozývame vás na prechádzku Novým a Starý Smokovcom, ktoré katastrálne spadajú pod najväčšie mesto...

SR: Vysoké Tatry - zimný šat
Naše malé veľhory ponúkajú nevšedný vizuálny zážitok po celý rok, no azda najzaujímavejší práve v...

SR: Vysoké Tatry - Chudobná zima
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) bol dlho považovaný za najvyšší zo všetkých tatranských štítov. Dnes...


Súvisiace video

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívajte sa s nami ako vyzerali Vysoké Tatry po ničivej víchrici, ktorá sa v roku 2004 prehnala ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

28.7.2021
Zoologická záhrada Bojnice vás pozýva na prehliadku nielen úplne nového pavilónu slonov, ale aj do obľúbenej expozície motýľov. Navyše vás čakajú nové zvieracie prírastky či náučné podujatia.
27.7.2021
Šarišské múzeum v Bardejove otvorilo v priestoroch Vily Rákoci v Bardejovských kúpeľoch svoju novú národopisnú expozíciu Remeslá našich predkov. Severovýchod Slovenska tak opäť zvýšil svoju atraktivitu a rozšírili možnosti kultúrneho vyžitia.
24.7.2021
Až do septembra organizuje strážna a informačná služba národného parku niekoľko prázdninových exkurzií pre verejnosť. Nahliadnete tak do každodenného života strážcov prírody.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Poľsku:

TOP 5 MIEST v Poľsku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Poznaň – prechádzky aj kultúra

Osvienčim – spomienka na holokaust

Krakov – mesto kráľov a jedného draka

Varšava – zabudnuté mesto

Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 29. 7. 2021
sviatok:Marta
dnes:
štvrtok 29.7.
28 °C
zajtra:
piatok 30.7.
26 °C