www.infoglobe.sk » SR: Tatranská Lomnica: Horalfest 2012 – boli sme pri tom - VIDEO

SR: Tatranská Lomnica: Horalfest 2012 – boli sme pri tom - VIDEO

Publikované: 6.12.2012
Po dvoch rokoch sa opäť uskutočnil obľúbený a na slovenské pomery nevídaný festival amatérskej tvorby o horách - Horalfest. Množstvo návštevníkov, celoslovenské premiéry filmov, zaujímavé workshopy a fantastická atmosféra len umocňovali motto tohto festivalu – Nájdi sa v horách.

V Tatranskej Lomnici  sa v posledný novembrový víkend konalo podujatie určené pre milovníkov hôr a prírody ako takej. Redakcia Infoglobe bola pri tom a pokúsi sa vám sprostredkovať toto podujatie očami návštevníka.

Piatkový večer

Naša redakcia dorazila na podujatie tesne pred slávnostným otvorením festivalu. V príjemnom prostredí nemenovaného penziónu panovala „horská“ atmosféra, ktorú umocňovala výstava krásnych súťažných fotografií , pripravená veľká sála s kopou stoličiek, rozhovory návštevníkov medzi sebou a samozrejme hudba, ktorá jemne vypĺňala tento pohodový priestor. Ani sme sa nenazdali a bol tu slávnostný začiatok. Predstavitelia mesta a riaditeľ festivalu otvorili toto podujatie v galantnom štýle, následne potom program pokračoval krstom novej knižnej publikácie Rozhľadne od Ladislava Khandla. Krst to bol rýdzo tatransky. Knižka bola „vyšibaná“ pravou nefalšovanou čečinou z tatranského smreku ;-). 

 Krst knihy Rozhľadne

Večer s hosťom festivaluPo krátkej prestávke večer pokračoval debatou so zaujímavým hosťom. Tentoraz organizátori pozvali známeho slovenského horolezca Michala Orolína, ktorý zdolal stovky výstupov v Tatrách a nie len v nich. Za svojou láskou (horolezectvom) precestoval celý svet. Liezol na štíty Álp, Kaukazu, Palmíru, Patagónie či Aljašky. Pri viacerých štítoch sa pritom jednalo o prvovýstupy. Po približne hodinke diskusie a rozprávania sme my, ako návštevníci, dostali na výber. Buď ostaneme na mieste a po chvíľke si vychutnáme sledovanie súťažných amatérskych filmov o horách a ľuďoch žijúcich v nich alebo sa presunieme do vedľajšej miestnosti, kde súbežne začína celoslovenská premiéra českého TELEfilmu, kde sa môžeme dozvedieť niečo z histórie a súčasnosti telemarkového lyžovania. Čo myslíte, pre ktorý variant sme sa rozhodli? Pre oba! Striedavo sme sa presúvali medzi miestnosťami. Po filmovej premiére ešte nasledovalo pásmo nesúťažných outdoorových filmov, a tak náš piatkový večer skončil až po polnoci. Plný očakávania z nasledujúceho festivalového dňa sme sa pobrali spať do hotela, kde sme boli ubytovaní.

Slávnostné otvorenie festivalu

Festivalová sobota

Ráno bolo kruté, ešte aj to zamračené počasie na nás vplývalo negatívne. Ospalí sme sa vybrali na raňajky, ktoré nás „nakopli“ v ústrety sobotnému festivalovému dňu. Mali sme čo robiť, aby sme stihli literárne raňajky, pretože začínali už o pol deviatej. Sotva sme sa posadili a už začal program. Na úvod bol dosť smutný, nakoľko si organizátori spoločne s festivalovou garantkou pani Martou Rybkovou zaspomínali na dlhoročného literárneho garanta Horalfestu pána Hudáka, a taktiež na dlhoročného účastníka festivalu z Čiech pána Otípku, ktorí už bohužiaľ nie sú medzi nami. Po odznení  životopisov nasledovalo čítanie ich prác a povieme vám, ani jedno oko nezostalo suché.  Po smutnom úvode program pokračoval workshopom s rozborom súťažných diel a ich dramatizovaným čítaním. Ku koncu sa atmosféra tak uvoľnila, že miestami nastávali až výbuchy smiechu. Takto povzbudení sme prešli do ďalšej miestnosti, kde už medzičasom začal fotografický workshop. Garant Tibor Škandík tu vysvetľoval asi päťdesiatke prítomných fotografov kompozície, ostrosti atď... vystavených súťažných fotografií. Mnohokrát pritom čelil oponentúre zo strany autorov. Bolo naozaj zaujímavé sledovať celé toto dianie, z ktorého si odnášame množstvo fotografických rád a návodov. Po pol hodinke sme sa opäť presunuli, tentoraz na posledný workshop, ktorý bol venovaný filmu. Po zhliadnutí krátkych ukážok súťažných filmov nasledovala pre nás laikov veľmi zaujímavá diskusia s filmovým garantom pánom Ivanom Brachtlom.  Plní nových vedomostí, možno aj zručností :-) sme sa presunuli na obed.

Literárny workshop

Fotografický workshopLiterárny workshopFotografický workshopPremiéra filmu

Po posilnení a doplnení našich tukových zásob sme sa rozdelili. Kým kolegyňa sa vybrala na Rainerovú chatu, kde organizátori pripravili prípitok s chatárom, ja som dal prednosť poobednému nesúťažnému premietaniu horských filmov.  S príchodom šestnástej hodiny sa zrazu prítomné obecenstvo začalo podozrivo obmieňať.  Staršie ročníky v predných radoch vystriedali tie mladšie. Keď som nazrel do programu, už mi bolo všetko jasné. Presne o 16-tej hodine totiž nasledovala druhá slovenská premiéra filmu Where the trail ends o bikeovaní.

Večer víťazov

Na večeri sme sa s kolegyňou opäť zišli. Porozprávala mi svoje zážitky a ja tiež. Pomerne rýchlo sme sa presunuli do veľkej sály penziónu, kde začínal slávnostný večer víťazov. Miestnosť bola preplnená ľuďmi až tak, že mnohí si nemali kam sadnúť. No na atmosfére to neubralo, práve naopak. Po znelke festivalu a oficialitách nasledovalo oceňovanie. Najskôr v kategórií literatúra, kde si prvú cenu odniesol Andrej Tymko z Popradu za prózu „Medvedí život pod psa“, potom v kategórií fotografia, v ktorej sa stal víťazom Ivan Kenéz z Ružomberku za sériu fotografií Metamorfózy Tatier I. –III.  a poslednou oceňovanou kategóriou bol film, kde sa na prvom mieste umiestnil Peter Uhrín z Martina za film Kamčatka. Popri týchto hlavných oceneniach boli udeľované aj ceny diváka, chatára a čestné uznania. Program bol prerušovaný spevom a hrou na gitare. O tieto hudobné vstupy sa postaral skvelý hudobník Edo Klena. Každého oceneného sprevádzal búrlivý potlesk a ukážky z víťazných diel boli sledované zo zatajeným dychom.

Odovzdávanie cien

Prípitok na afterpartyNa úplný záver podujatia čakalo návštevníkov (teda aj nás) príjemné prekvapenie v podobe afterparty, ktorú zahájili príhovormi primátor mesta Vysoké Tatry pán Ing. Ján Mokoš a riaditeľ festivalu pán Stanislav Klaučo. My, účastníci festivalu, sme si ich už s pohárom vínka v ruke so záujmom vypočuli, vďačne zatlieskali za skvelý zážitok z tohto festivalu a pustili sa do pripraveného občerstvenia. Po ochutnaní  chlebíčkov či pagáčov ešte nasledovala nervy drávajúca tombola :-). Nič sme síce nevyhrali, ale za to si odnášame kopu skvelých zážitkov a spomienok. Určite si tento zaujímavý festival nenecháme ujsť ani o dva roky a už teraz sa tešíme čím nás organizátori prekvapia.

Tombola

Ocenené víťazné diela si môžete pozrieť na oficiálnych stránkach festivalu: www.horalfest.sk

 

Text : Oskár Mažgút

Foto: Oskár Mažgút, Oľga Maňáková, Klára Svobodová, Horalfest.sk

Video: Klára SvobodováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

INFOGLOBE – aplikácia pre cestovateľov
Publikované: 7.2.2018
Pre všetkých používateľov chytrých telefónov máme dobrú správu! Portál Infoglobe v týchto dňoch spustil novú prepracovanú mobilnú aplikáciu, ktorá vás prevedie tými najzaujímavejšími miestami našej planéty a zároveň vám uľahčí na základe vašej polohy vyhľadávanie tipov na výlety.

SR, Ružomberok: HORALFEST 2016 – festival umeleckej tvorby o horách
Publikované: 21.9.2016
V poradí už 9. ročník medzinárodného festivalu umeleckej tvorby o horách – HORALFEST 2016, vôbec po prvýkrát opustí oblasť Vysokých Tatier a presunie sa do mestského prostredia. Domovom sa mu na dva dni stane mesto Ružomberok.

SR: Belianska jaskyňa – jediná sprístupnená jaskyňa v Tatranskom národnom parku
Publikované: 31.10.2013
Tatranský národný park ponúka mnoho krás. Vysoké a strmé štíty, hlboké doliny, majestátne vodopády, priezračné plesá, neopísateľne krásnu a bohatú faunu i flóru, ale tiež krásy ukryté v hlbinách zeme v podobe rôznych jaskýň, z ktorých je len jedna jediná sprístupnená pre verejnosť – Belianska jaskyňa.

SR, Vysoké Tatry: Horalfest 2012 - 7. ročník medzinárodného festivalu amatérskej tvorby o horách
Publikované: 22.11.2012
Už zajtra sa vo Vysokých Tatrách začína skvelý a na slovenské pomery aj ojedinelý festival venovaný amatérskej tvorbe o horách – Horalfest 2012. Jeho 7. ročník, ktorý bude prebiehať v Teniscentre v Tatranskej Lomnici počas nasledujúcich dvoch dní (23. a 24.11. 2012), sa koná pod záštitou primátora Vysokých Tatier Ing. Jána Mokoša.

SR, Poprad - Tatry: Tatranská železnica I.
Publikované: 18.10.2012
Tatranské elektrické železnice ako ich poznáme dnes zachytávajú len kúsok z bohatej histórie tejto unikátnej pamiatky. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na vývoj od prvého trolejbusu na svete až po súčasnú elektrifikovanú železnicu.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva I.
Publikované: 19.5.2011
Ešte koncom minulého roka som sa s kamarátom dohodla, že tohtoročný Valentín prichystáme našim polovičkám neopakovateľný zážitok v podobe predĺženého víkendu vo Vysokých Tatrách. Nemal to však byť obyčajný pobyt v horách, plný namáhavej turistiky a prepotenej bielizne od potu, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásne výhľady a so závanom dobrodružstva.

Slovensko: Bezpečne na hory III. – Vysoké Tatry
Publikované: 23.1.2012
Tretia časť našej série článkov o bezpečnosti na horách sa bude opäť venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , no tento krát zimné obdobie vystrieda letné. Zdanlivo sa môžeme domnievať, že úrazovosť v letnom období je nižšia, nakoľko na nás nečíha toľko prírodných nebezpečenstiev ako v zime, no opak je pravdou.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Ski múzeum v Tatranskej Lomnici
Pod druhým najvyšším vrcholom Slovenska – pod Lomnickým štítom sa rozprestiera malebná tatranská ...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Pozývame vás na prechádzku Novým a Starý Smokovcom, ktoré katastrálne spadajú pod najväčšie mesto...

SR: Vysoké Tatry - zimný šat
Naše malé veľhory ponúkajú nevšedný vizuálny zážitok po celý rok, no azda najzaujímavejší práve v...

SR: Vysoké Tatry - Chudobná zima
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) bol dlho považovaný za najvyšší zo všetkých tatranských štítov. Dnes...

Vysoké Tatry: hory, ktoré vás uchvátia
Fotografie boli vytvorené na jeseň v roku 2009. Vtedy bolo tesne po konci letnej sezóny a počasie...


Súvisiace video

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívajte sa s nami ako vyzerali Vysoké Tatry po ničivej víchrici, ktorá sa v roku 2004 prehnala ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

21.7.2021
Všetci milovníci slovenskej prírody a kvalitného prázdninového čítania by mali siahnuť po novom čísle Krás Slovenska, ktoré prináša mnoho zaujímavých článkov, ako aj rozhovorov či informácií.
20.7.2021
Medvedie dni, najobľúbenejší rodinný festival vo Vysokých Tatrách, potešia po ročnej prestávke opäť všetkých malých i veľkých návštevníkov. Na Hrebienku čakajú v dňoch 31. 7. a 1. 8. 2021 na účastníkov zábavno-vzdelávacie hry, súťaže a zaujímaví hostia.
17.7.2021
Až do 31. augusta 2021 sa môžete pozrieť na východočeské mesto Litomyšl a okolie z veže zámku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Poľsku:

TOP 5 MIEST v Poľsku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Poznaň – prechádzky aj kultúra

Osvienčim – spomienka na holokaust

Krakov – mesto kráľov a jedného draka

Varšava – zabudnuté mesto

Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 7. 2021
sviatok:Jakub
dnes:
nedeľa 25.7.
28 °C
zajtra:
pondelok 26.7.
28 °C