www.infoglobe.sk » SR: Tatranská Lomnica: Horalfest 2012 – boli sme pri tom - VIDEO

SR: Tatranská Lomnica: Horalfest 2012 – boli sme pri tom - VIDEO

Publikované: 6.12.2012
Po dvoch rokoch sa opäť uskutočnil obľúbený a na slovenské pomery nevídaný festival amatérskej tvorby o horách - Horalfest. Množstvo návštevníkov, celoslovenské premiéry filmov, zaujímavé workshopy a fantastická atmosféra len umocňovali motto tohto festivalu – Nájdi sa v horách.

V Tatranskej Lomnici  sa v posledný novembrový víkend konalo podujatie určené pre milovníkov hôr a prírody ako takej. Redakcia Infoglobe bola pri tom a pokúsi sa vám sprostredkovať toto podujatie očami návštevníka.

Piatkový večer

Naša redakcia dorazila na podujatie tesne pred slávnostným otvorením festivalu. V príjemnom prostredí nemenovaného penziónu panovala „horská“ atmosféra, ktorú umocňovala výstava krásnych súťažných fotografií , pripravená veľká sála s kopou stoličiek, rozhovory návštevníkov medzi sebou a samozrejme hudba, ktorá jemne vypĺňala tento pohodový priestor. Ani sme sa nenazdali a bol tu slávnostný začiatok. Predstavitelia mesta a riaditeľ festivalu otvorili toto podujatie v galantnom štýle, následne potom program pokračoval krstom novej knižnej publikácie Rozhľadne od Ladislava Khandla. Krst to bol rýdzo tatransky. Knižka bola „vyšibaná“ pravou nefalšovanou čečinou z tatranského smreku ;-). 

 Krst knihy Rozhľadne

Večer s hosťom festivaluPo krátkej prestávke večer pokračoval debatou so zaujímavým hosťom. Tentoraz organizátori pozvali známeho slovenského horolezca Michala Orolína, ktorý zdolal stovky výstupov v Tatrách a nie len v nich. Za svojou láskou (horolezectvom) precestoval celý svet. Liezol na štíty Álp, Kaukazu, Palmíru, Patagónie či Aljašky. Pri viacerých štítoch sa pritom jednalo o prvovýstupy. Po približne hodinke diskusie a rozprávania sme my, ako návštevníci, dostali na výber. Buď ostaneme na mieste a po chvíľke si vychutnáme sledovanie súťažných amatérskych filmov o horách a ľuďoch žijúcich v nich alebo sa presunieme do vedľajšej miestnosti, kde súbežne začína celoslovenská premiéra českého TELEfilmu, kde sa môžeme dozvedieť niečo z histórie a súčasnosti telemarkového lyžovania. Čo myslíte, pre ktorý variant sme sa rozhodli? Pre oba! Striedavo sme sa presúvali medzi miestnosťami. Po filmovej premiére ešte nasledovalo pásmo nesúťažných outdoorových filmov, a tak náš piatkový večer skončil až po polnoci. Plný očakávania z nasledujúceho festivalového dňa sme sa pobrali spať do hotela, kde sme boli ubytovaní.

Slávnostné otvorenie festivalu

Festivalová sobota

Ráno bolo kruté, ešte aj to zamračené počasie na nás vplývalo negatívne. Ospalí sme sa vybrali na raňajky, ktoré nás „nakopli“ v ústrety sobotnému festivalovému dňu. Mali sme čo robiť, aby sme stihli literárne raňajky, pretože začínali už o pol deviatej. Sotva sme sa posadili a už začal program. Na úvod bol dosť smutný, nakoľko si organizátori spoločne s festivalovou garantkou pani Martou Rybkovou zaspomínali na dlhoročného literárneho garanta Horalfestu pána Hudáka, a taktiež na dlhoročného účastníka festivalu z Čiech pána Otípku, ktorí už bohužiaľ nie sú medzi nami. Po odznení  životopisov nasledovalo čítanie ich prác a povieme vám, ani jedno oko nezostalo suché.  Po smutnom úvode program pokračoval workshopom s rozborom súťažných diel a ich dramatizovaným čítaním. Ku koncu sa atmosféra tak uvoľnila, že miestami nastávali až výbuchy smiechu. Takto povzbudení sme prešli do ďalšej miestnosti, kde už medzičasom začal fotografický workshop. Garant Tibor Škandík tu vysvetľoval asi päťdesiatke prítomných fotografov kompozície, ostrosti atď... vystavených súťažných fotografií. Mnohokrát pritom čelil oponentúre zo strany autorov. Bolo naozaj zaujímavé sledovať celé toto dianie, z ktorého si odnášame množstvo fotografických rád a návodov. Po pol hodinke sme sa opäť presunuli, tentoraz na posledný workshop, ktorý bol venovaný filmu. Po zhliadnutí krátkych ukážok súťažných filmov nasledovala pre nás laikov veľmi zaujímavá diskusia s filmovým garantom pánom Ivanom Brachtlom.  Plní nových vedomostí, možno aj zručností :-) sme sa presunuli na obed.

Literárny workshop

Fotografický workshopLiterárny workshopFotografický workshopPremiéra filmu

Po posilnení a doplnení našich tukových zásob sme sa rozdelili. Kým kolegyňa sa vybrala na Rainerovú chatu, kde organizátori pripravili prípitok s chatárom, ja som dal prednosť poobednému nesúťažnému premietaniu horských filmov.  S príchodom šestnástej hodiny sa zrazu prítomné obecenstvo začalo podozrivo obmieňať.  Staršie ročníky v predných radoch vystriedali tie mladšie. Keď som nazrel do programu, už mi bolo všetko jasné. Presne o 16-tej hodine totiž nasledovala druhá slovenská premiéra filmu Where the trail ends o bikeovaní.

Večer víťazov

Na večeri sme sa s kolegyňou opäť zišli. Porozprávala mi svoje zážitky a ja tiež. Pomerne rýchlo sme sa presunuli do veľkej sály penziónu, kde začínal slávnostný večer víťazov. Miestnosť bola preplnená ľuďmi až tak, že mnohí si nemali kam sadnúť. No na atmosfére to neubralo, práve naopak. Po znelke festivalu a oficialitách nasledovalo oceňovanie. Najskôr v kategórií literatúra, kde si prvú cenu odniesol Andrej Tymko z Popradu za prózu „Medvedí život pod psa“, potom v kategórií fotografia, v ktorej sa stal víťazom Ivan Kenéz z Ružomberku za sériu fotografií Metamorfózy Tatier I. –III.  a poslednou oceňovanou kategóriou bol film, kde sa na prvom mieste umiestnil Peter Uhrín z Martina za film Kamčatka. Popri týchto hlavných oceneniach boli udeľované aj ceny diváka, chatára a čestné uznania. Program bol prerušovaný spevom a hrou na gitare. O tieto hudobné vstupy sa postaral skvelý hudobník Edo Klena. Každého oceneného sprevádzal búrlivý potlesk a ukážky z víťazných diel boli sledované zo zatajeným dychom.

Odovzdávanie cien

Prípitok na afterpartyNa úplný záver podujatia čakalo návštevníkov (teda aj nás) príjemné prekvapenie v podobe afterparty, ktorú zahájili príhovormi primátor mesta Vysoké Tatry pán Ing. Ján Mokoš a riaditeľ festivalu pán Stanislav Klaučo. My, účastníci festivalu, sme si ich už s pohárom vínka v ruke so záujmom vypočuli, vďačne zatlieskali za skvelý zážitok z tohto festivalu a pustili sa do pripraveného občerstvenia. Po ochutnaní  chlebíčkov či pagáčov ešte nasledovala nervy drávajúca tombola :-). Nič sme síce nevyhrali, ale za to si odnášame kopu skvelých zážitkov a spomienok. Určite si tento zaujímavý festival nenecháme ujsť ani o dva roky a už teraz sa tešíme čím nás organizátori prekvapia.

Tombola

Ocenené víťazné diela si môžete pozrieť na oficiálnych stránkach festivalu: www.horalfest.sk

 

Text : Oskár Mažgút

Foto: Oskár Mažgút, Oľga Maňáková, Klára Svobodová, Horalfest.sk

Video: Klára SvobodováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Tatranská Lomnica: Skialp Grand Tour 2016
Publikované: 4.1.2016
V sobotu 16. januára 2016 sa od 16:30 v Tatranskej Lomnici začína v poradí už 5. ročník zážitkových nočných pretekov pre širokú verejnosť – Skialp Grand Tour.

SR, Ružomberok: HORALFEST 2016 – festival umeleckej tvorby o horách
Publikované: 21.9.2016
V poradí už 9. ročník medzinárodného festivalu umeleckej tvorby o horách – HORALFEST 2016, vôbec po prvýkrát opustí oblasť Vysokých Tatier a presunie sa do mestského prostredia. Domovom sa mu na dva dni stane mesto Ružomberok.

INFOGLOBE – aplikácia pre cestovateľov
Publikované: 7.2.2018
Pre všetkých používateľov chytrých telefónov máme dobrú správu! Portál Infoglobe v týchto dňoch spustil novú prepracovanú mobilnú aplikáciu, ktorá vás prevedie tými najzaujímavejšími miestami našej planéty a zároveň vám uľahčí na základe vašej polohy vyhľadávanie tipov na výlety.

Vysoké Tatry: Otvorenie Horskej klubovňe spojené s vernisážou
Publikované: 1.5.2013
Vo Vysokých Tatrách, konkrétne v Starom Smokovci, sa otvára Horská klubovňa pre všetkých ľudí, ktorí radi chodia do hôr. Klubovňa v sebe spája oddych, poznanie a služby nielen pre horalov.

Starý Smokovec: Pozvánka na vernisáž – Tatranský fotomaratón 2013
Publikované: 16.10.2013
Portál Infoglobe, ako hlavný partner podujatia Tatranský fotomaratón 2013, vás pozýva na vernisáž výstavy víťazných kolekcií, ktoré vzišli zo súťažnej časti podujatia. Vernisáž bude spojená s vyhlásením výsledkov a odovzdávaním cien.

SR: Belianska jaskyňa – jediná sprístupnená jaskyňa v Tatranskom národnom parku
Publikované: 31.10.2013
Tatranský národný park ponúka mnoho krás. Vysoké a strmé štíty, hlboké doliny, majestátne vodopády, priezračné plesá, neopísateľne krásnu a bohatú faunu i flóru, ale tiež krásy ukryté v hlbinách zeme v podobe rôznych jaskýň, z ktorých je len jedna jediná sprístupnená pre verejnosť – Belianska jaskyňa.

Štrbské Pleso: Tatranský fotomaratón 2014
Publikované: 10.8.2014
Horský internetový klub, o. z. usporadúva dňa 20. a 21. septembra 2014 v poradí už štvrtý ročník Tatranského fotomaratónu (TF 2014). Portál Infoglobe je hrdým hlavným partnerom podujatia.

Štrbské Pleso: Tatranský fotomaratón 2014 - pozvánka na vernisáž
Publikované: 6.10.2014
Počas predposledného septembrového víkendu sa na Štrbskom Plese konal v poradí už 4. ročník jedinečného podujatia - Tatranský fotomaratón 2014, ktorého organizátorom bolo občianske združenie Horský internetový klub a záštitu nad podujatím prevzal starosta obce Štrba, Ing. Michal Sýkora.

Štrbské Pleso: Tatranský fotomaratón pozná víťazov
Publikované: 24.10.2014
V sobotu 18. októbra sa uskutočnila slávnostná vernisáž podujatia Tatranský fotomaratón 2014, ktorá bola spojená s oceňovaním účastníkov podujatia. Na vernisáži sa zúčastnil aj portál Infoglobe, ako hrdý hlavný partner tohto podujatia.

Bratislava: Jeden svet 2014
Publikované: 19.11.2014
15. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet s tohtoročným mottom „Sloboda nie je zadarmo“ štartuje už 20. novembra 2014 na rôznych miestach v Bratislave.

SR, Vysoké Tatry: Horalfest 2012 - 7. ročník medzinárodného festivalu amatérskej tvorby o horách
Publikované: 22.11.2012
Už zajtra sa vo Vysokých Tatrách začína skvelý a na slovenské pomery aj ojedinelý festival venovaný amatérskej tvorbe o horách – Horalfest 2012. Jeho 7. ročník, ktorý bude prebiehať v Teniscentre v Tatranskej Lomnici počas nasledujúcich dvoch dní (23. a 24.11. 2012), sa koná pod záštitou primátora Vysokých Tatier Ing. Jána Mokoša.

SR, Poprad - Tatry: Tatranská železnica I.
Publikované: 18.10.2012
Tatranské elektrické železnice ako ich poznáme dnes zachytávajú len kúsok z bohatej histórie tejto unikátnej pamiatky. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na vývoj od prvého trolejbusu na svete až po súčasnú elektrifikovanú železnicu.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva I.
Publikované: 19.5.2011
Ešte koncom minulého roka som sa s kamarátom dohodla, že tohtoročný Valentín prichystáme našim polovičkám neopakovateľný zážitok v podobe predĺženého víkendu vo Vysokých Tatrách. Nemal to však byť obyčajný pobyt v horách, plný namáhavej turistiky a prepotenej bielizne od potu, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásne výhľady a so závanom dobrodružstva.

Slovensko: Bezpečne na hory III. – Vysoké Tatry
Publikované: 23.1.2012
Tretia časť našej série článkov o bezpečnosti na horách sa bude opäť venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , no tento krát zimné obdobie vystrieda letné. Zdanlivo sa môžeme domnievať, že úrazovosť v letnom období je nižšia, nakoľko na nás nečíha toľko prírodných nebezpečenstiev ako v zime, no opak je pravdou.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Ski múzeum v Tatranskej Lomnici
Pod druhým najvyšším vrcholom Slovenska – pod Lomnickým štítom sa rozprestiera malebná tatranská ...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Pozývame vás na prechádzku Novým a Starý Smokovcom, ktoré katastrálne spadajú pod najväčšie mesto...

SR: Vysoké Tatry - zimný šat
Naše malé veľhory ponúkajú nevšedný vizuálny zážitok po celý rok, no azda najzaujímavejší práve v...

SR: Vysoké Tatry - Chudobná zima
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) bol dlho považovaný za najvyšší zo všetkých tatranských štítov. Dnes...

Vysoké Tatry: hory, ktoré vás uchvátia
Fotografie boli vytvorené na jeseň v roku 2009. Vtedy bolo tesne po konci letnej sezóny a počasie...


Súvisiace video

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívajte sa s nami ako vyzerali Vysoké Tatry po ničivej víchrici, ktorá sa v roku 2004 prehnala ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
31.3.2020
Národné múzeum je rovnako ako ostatné múzeá v súčasnej dobe pre návštevníkov zatvorené. Vybrané výstavy ale môžete vidieť online a ďalšie sa pripravujú.
30.3.2020
Na základe novej štúdie magazínu Ceoworld bol aj tento rok zostavený rebríček najdrahších krajín pre život. Výsledné poradie bolo zostavené na základe údajov o životných nákladov, nájomnom, cenách potravín, stravovania a o celkovej kúpnej sile obyvateľstva.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 1. 4. 2020
sviatok:Hugo
dnes:
streda 1.4.
7 °C
zajtra:
štvrtok 2.4.
11 °C