www.infoglobe.sk » SR, Tatranská Lesná a zaujímavosti v okolí

SR, Tatranská Lesná a zaujímavosti v okolí

Publikované: 27.3.2014
Po dvoch týždňoch sa opäť vrátime do Tatier. Tentoraz navštívime maličkú osadu Tatranská Lesná, ktorá sa nachádza približne v strede medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Z jednej strany ju ohraničuje Cesta slobody a z druhej ústie Studenej doliny.

Tatranská Lesná patrí do katastrálneho územia mesta Vysoké Tatry. Okrajom osady tečie mohutný Studený potok, ktorého koryto je plné skál. Z architektonického hľadiska tu možno nájsť budovu detskej ozdravovne a pár ubytovacích zariadení. Tatranská Lesná leží v nadmorskej výške 915 metrov a svoju históriu začala písať v roku 1927. Kedysi patrilo terajšie územie obci Stará Lesná, no po výstavbe viacerých budov bol tento chotár vyhlásený za samostatnú osadu. 

Cesta slobody - pešiaCesta slobody - výhľady

Erbová tabuľaTatranská Lesná

Do Tatranskej Lesnej sa dostane každý turista či návštevník Tatier poľahky. Osada totiž leží pri Ceste slobody, ktorá spája dve hlavné administratívne centrá Vysokých Tatier, a to Starý Smokovec a Tatranskú Lomnicu. Spodná cesta je určená pre mobilných návštevníkov (cestná komunikácia, železnica), kým horná pre vyznávačov príjemných a nenáročných prechádzok a cyklistiky. My (redakcia) sme sa zaradili k tým prírode milším - peším turistom. Všadeprítomná kvetena, mocné stromy a nádherné výhľady na majestátne Tatranské štíty nám spríjemňovali cestu k nášmu cieľu. Po uvítaní erbovou tabuľou nás zaujala budova hotela Carpathia. Tá bola totiž základom osady. Hotel, ktorý spočiatku slúžil nielen ako hotel ale aj ako turistická nocľaháreň, slávnostne otvorili v roku 1928. Neskôr, po znárodnení, sa zmenil na odborársku zotavovňu, a to až do 90. rokov, kedy sa budove prinavrátil pôvodný štatút hotela. Západne od neho stojí detská ozdravovňa. Budova je v štýle reprezentačnej  trianglovej stavby a v dobe výstavby bola prvá svojho druhu v Tatrách. Stavba je postavená tak, aby svetlo slnečných lúčov dopadalo do izieb detských pacientov počas celého dňa. Za zmienku stojí ešte jedna budova, a to penzión Bohémia. Penzión bol postavený v roku 1935 a slúžil na rodinnú rekreáciu. V roku 1950 ho prevzalo Revolučné odborové hnutie, ktoré v ňom zriadilo zotavovňu Detvan a na priečelia dalo namaľovať ľudové výjavy, z ktorých sa dodnes pár zachovalo. V 90-tých rokoch bola budova reštitučne prinavrátená pôvodnému majiteľovi. Prechádzka po Tatranskej Lesnej nám netrvala dlho, no o to viac sme si ju užili. Jej okolie ponúka nespočetné množstvo turistických možností.

Tatranská LesnáĽudový motív

Tatranská Lesná - hotel CarpathiaCesta slobody a železničná zastávka

Hor sa do hôr

Na okraji Tatranskej Lesnej sa nachádza hneď niekoľko turistických ciest. Žltá turistická značka vás zavedie na Rázcestie nad Dlhým vodopádom (1.35 hod.), taktiež na Rázcestie nad Vodopádmi Studeného potoka (1.40 hod.) či na Starolesniansku Poľanu (2.00 hod.). Dve hodiny trvá aj cesta na Rainerovu chatu a o 15 minút viac na Hrebienok. Každopádne Tatranská Lesná je dobrým východiskovým bodom pre rodinné výlety, nakoľko všetky menované trasy sú nenáročného stúpania.

Turistický smerovníkStudený potok

Zaujímavé miesta v okolí

Určite popri návšteve Tatranskej Lesnej nevynechajte prechádzku po okolí. Neďaleko osady smerom na Tatranskú Lomnicu sa totiž nachádza Olympijský les. Ten vznikol z iniciatívy športovcov, ktorým nebol osud Tatier po prírodnej katastrofe v novembri 2004 ľahostajný. Športovci sa aktívne zapojili do odstraňovania následkov kalamity a prichádzali vysádzať nové dreviny. V súčasnosti je už toto miesto hojne zarastené a stalo sa akýmsi symbolom motta: „Nutnosť chrániť životné prostredie patrí medzi základné princípy olympizmu“.

Olympijsky les - informačná tabuľa

Pokiaľ by ste sa rozhodli vydať sa opačným smerom na Smokovce, tak sa určite pristavte pri národnej kultúrnej pamiatke - budove meniarne železničnej elektrickej trate. Táto architektonicky krásna budova slúžila od roku 1912 na napájanie elektrickej železnice. Meniareň bola vysokonapäťovým vedením spojená s popradskou parnou elektrárňou. Súčasťou meniarne bola veľká akumulátorová batéria, ktorá slúžila na vyrovnávanie prúdových výkyvov a zároveň ako náhradný zdroj energie pri výpadku dodávok elektriny z elektrárne. Jej výdrž bola 2 hodiny, čo postačovalo na príjazd vlakov do staníc. V súčasnosti žiaľ budova pomaly chátra.

Meniareň v Starom Smokovci

Samozrejme s tipmi na výlety by sme mohli pokračovať ešte dlho. Snažili sme sa vám priblížiť osadu, ktorá je síce maličká rozlohou, no spolu s jej okolím veľká na zážitky a chvíle s nimi spojené. 

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Nová atrakcia i významné lesnícke miesto
Publikované: 30.6.2021
Už toto leto sa môžu návštevníci Bachledovej doliny tešiť na novú atrakciu v podobe Kráľovského lesa. Toto ekologické zábavno-edukačné detské ihrisko obklopené lesom na vrchu Spišskej Magury ponúkne nevšedné zážitky pre celú rodinu.

SR, Vysoké Tatry – Skialpinistický výstup na Skalnatú chatu
Publikované: 24.1.2021
Keďže počasie vonku praje zimným aktivitám, rozhodli sme sa absolvovať stredne náročný skialpinistický výstup na Skalnatú chatu. Východiskovým bodom nám bola údolná stanica lanoviek v Tatranskej Lomnici, pri ktorej je vybudované veľkokapacitné parkovisko i kompletná návštevnícka infraštruktúra.

SR, Vysoké Tatry: História a súčasnosť Smokovcov
Publikované: 20.9.2012
Mesto Vysoké Tatry je z hľadiska katastrálneho územia najväčším mestom na Slovensku. Je tvorené štrnástimi osadami, s ktorých azda najznámejšie a turisticky najvyhľadávanejšie sú Smokovce. Tie tvoria štyri samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna zo vstupných brán do Tatier, Nový Smokovec - známy kúpeľmi, Horný a Dolný Smokovec - osady penziónov a rekreácie.

SR, Vysoké Tatry: Chata pod Soliskom
Publikované: 11.4.2013
Vysoké Tatry vo svojich prekrásnych zákutiach ukrývajú mnoho chát. Dnes sa spoločne vyberiem na najmladšiu vysokohorskú chatu, ktorá už celé desaťročia z výšky dohliada na Štrbské pleso i okolité majestátne štíty.

SR, Vysoké Tatry – Hrebienok
Publikované: 14.3.2013
Naše putovanie po tatranských chatách nás tentoraz dovedie na azda každému známy Hrebienok, kde sa nachádza horský hotel, horná stanica lanovky, východiskový bod pre vysokohorskú turistiku či kedysi slávne lyžiarske stredisko, ktoré z času na čas ožije aj v súčasnosti.

Slovensko: Bezpečne na hory II. – Vysoké Tatry
Publikované: 16.1.2012
V druhej časti našej série článkov o bezpečnosti na horách sa budeme venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , ktoré sú svojou alpínskou charakteristikou jedinečným pohorím Slovenska. Ich členitosť a strmosť patria medzi najnebezpečnejšie nástrahy, ktoré musia bežní návštevníci prekonávať v nielen zimnom období.

SR: Vysoké Tatry – predĺžený víkend plný dobrodružstva I.
Publikované: 19.5.2011
Ešte koncom minulého roka som sa s kamarátom dohodla, že tohtoročný Valentín prichystáme našim polovičkám neopakovateľný zážitok v podobe predĺženého víkendu vo Vysokých Tatrách. Nemal to však byť obyčajný pobyt v horách, plný namáhavej turistiky a prepotenej bielizne od potu, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásne výhľady a so závanom dobrodružstva.

Vysoké Tatry: Výstup na Veľkú Svišťovku
Publikované: 17.2.2014
Aj keď je zima v plnom prúdu a prívaly snehu lákajú skôr k obutiu lyžiarok než turistických topánok, je pomaly na čase naplánovať výlety na letnú sezónu. Kto sa chystá do Vysokých Tatier, môže vystúpiť napríklad na jeden z najvýchodnejších štítov pohoria, na Veľkú Svišťovku (2037 m n. m.).

SR, Vysoké Tatry – Skalnatá chata
Publikované: 21.2.2013
V našom putovaní po tatranských chatách budeme pokračovať aj dnes. Tento raz sa vyberieme na Skalnatú chatu (1751 m n. m.), ktorá sa nachádza pod druhým najvyšším vrcholom Vysokých Tatier - Lomnickým štítom a nad osadou Tatranská Lomnica.

Vysoké Tatry: Noc na Lomnickom štíte
Publikované: 23.12.2010
Pokiaľ milujete cestovanie, spoznávanie nádhernej prírody, uchvacujú vás nádherné pohľady do širokého okolia a ešte ste aj zástancom názoru, že aj Slovensko má čo ponúknuť, tak vás určite (ako mňa) nadchne možnosť stráviť nezabudnuteľnú noc na jednom z najvyšších štítov Vysokých Tatier.

SR: Tatranská Lomnica – unikátne lyžiarske múzeum
Publikované: 12.12.2013
Dnes naše kroky nasmerujeme do tatranskej osady, ktorá sa rozprestiera pod druhým najvyšším vrcholom Slovenska – pod Lomnickým štítom. Tatranská Lomnica je jedno z najkrajších katastrálnych území mesta Vysoké Tatry. Ukrýva v sebe nielen bohatú nádhernú architektonickú históriu či najväčšie lyžiarske stredisko v Tatrách, ale aj relatívne novootvorené Ski múzeum.

SR, Tatranská Lomnica – turistické srdce Tatier
Publikované: 13.3.2014
Srdcom mesta Vysoké Tatry je malebná osada Tatranská Lomnica, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 850 metrov. Z územného hľadiska je najväčšou osadou v Tatrách a zároveň podľa mnohých aj najkrajšou. A či naozaj? O tom sme sa išli presvedčiť na vlastné oči.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Vysoké Tatry – ľadová krása
Od decembra 2013 do marca 2014 mali návštevníci Vysokých Tatier možnosť zhliadnuť krásne umelecké...

SR: Vysoké Tatry –výlet na Chatu pri Zelenom plese
Jedného pekného zimného dňa sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Za cieľ sme si stanovili ...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie II.
Keď sa Slováka spýtate na čo je hrdý, tak jeho odpoveď dozaista bude znieť príroda. Áno, na našom...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie I.
Pohorie Vysoké Tatry je akousi vstupnou bránou pre slovenský cestovný ruch. Už po stáročie sem lá...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Pozývame vás na prechádzku Novým a Starý Smokovcom, ktoré katastrálne spadajú pod najväčšie mesto...

SR: Vysoké Tatry - zimný šat
Naše malé veľhory ponúkajú nevšedný vizuálny zážitok po celý rok, no azda najzaujímavejší práve v...

SR: Vysoké Tatry - Chudobná zima
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...


Súvisiace video

SR: Vysoké Tatry - ničivý rok 2004
Podívajte sa s nami ako vyzerali Vysoké Tatry po ničivej víchrici, ktorá sa v roku 2004 prehnala ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

4.8.2021
Radostná správa došla od Výboru svetového dedičstva organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru, ktorá len pred pár dňami zaradila do zoznamu UNESCO rovno dve české pamiatky.
3.8.2021
Odvezte sa historickými tatranskými električkami typu Kométa z roku 1912 či Trojča z roku 1969, a to  každú sobotu (Trojča) i nedeľu (Kométa) počas celej letnej sezóny 2021.
31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Maďarsku:

Maďarsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Mestečko Mosonmagyaróvár

Kráľovské mesto Székesfehérvár

Ostrihom nie je len známa bazilika

Kúpeľne mestečko Hévíz

Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 4. 8. 2021
sviatok:Dominik, Dominika
dnes:
streda 4.8.
22 °C
zajtra:
štvrtok 5.8.
20 °C