www.infoglobe.sk » SR, Svrčinovec – návšteva hraničnej obce i prírodného unikátu

SR, Svrčinovec – návšteva hraničnej obce i prírodného unikátu

Publikované: 15.4.2020
Vydajte sa spolu s nami na severozápad Slovenska, presnejšie do rázovitého regiónu horných Kysúc. Navštívime prihraničnú obec Svrčinovec, a tiež jeden svetový unikát v podobe prírodnej pamiatky Megoňky s výskytom jedinečných guľovitých pieskovcových útvarov.

Obec Svrčinovec sa nachádza v blízkosti trojmedzia Slovenska, Českej republiky a Poľska, v doline rieky Čierňanky. Obklopujú ju zalesnené hôľne Západné i Stredné Beskydy, ktoré sú súčasťou flyšového pásma. To je tvorené v prevažnej miere pieskovcami a ílovcami. Tento horninový materiál sa stal aj neoddeliteľnou súčasťou tunajších stavieb.

Svrčinovec - rímskokatolícky kostol Ružencovej Panny Márie (cintorín)Dopravná dostupnosť obce je zabezpečená prostredníctvom medzinárodnej cesty E75/11,12, diaľnice D3, železničnej dopravy (trate spájajú Slovensko s okolitými krajinami), ako aj autobusového spojenia.

SvrčinovecVyše 400 ročná kysucká dedinka s bezmála 3 a pol tisícmi obyvateľmi ponúka k videniu modernistický rímskokatolícky kostol Ružencovej Panny Márie postavený v roku 1937 a tiež kaplnku Sedembolestnej Panny Márie (v miestnej časti Závršie), ktorá bola pôvodne školou na kopaniciach. Na budove kaplnky je umiestnená aj pamätná tabuľa s bustou významného národného umelca a spisovateľa Petra Jilemnického, ktorý tu učil. Zaujímavou pamätihodnosťou je aj Krížová cesta zo Svrčinovca na Závršie, ktorá symbolicky spája starú dedinu – Závršie so súčasným Svrčinovcom. Zavŕšenie krížovej cesty je pred už spomínanou kaplnkou.

Svrčinovec - bývalá  turistická atrakciaObec celoslovensky preslávila ešte jedna „pamiatka“, a to menšia sestra Eiffelovej veže, ktorá roky pútala pozornosť popri hlavnej ceste do Českej republiky. Žiaľ nedávno bola demontovaná. Keďže sa jednalo o stavbu v súkromnom vlastníctve, nevieme či sa niekedy táto atrakcia do obce vráti.

Svrčinovec - okolieČo sa týka dejín, tak územie terajšej dediny bolo osídľované počas valašskej kolonizácie (koncom 16. storočia), spravované bolo budatínskym resp. strečnianskym panstvom. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1658 (podľa najnovších štúdií už z roku 1613) a samotný názov obce bol odvodený od okolitých hustých lesov. Vďaka výhodnej polohe tu viedli viaceré obchodné cesty a v roku 1871 tu bola sprevádzkovaná aj Košicko-bohumínska železnica, ktorá prispela k ďalšiemu rozvoju. V roku 1938 bola severná časť obce zabratá Poľskom, no po necelom roku bola pripojená k Slovenskému štátu. V roku 1993 sa stal Svrčinovec pohraničnou obcou a bol tu vybudovaný hraničný priechod. V obci sa nachádza aj mliekareň venujúca sa produkcií mliečnych výrobkov, ktoré sú dostupné spotrebiteľom na celom Slovensku (značka ALKE).

Svrčinovec - mliekareňZo Svrčinovca sa vydávame k prírodnej pamiatke Megoňky, ktorá sa nachádza v mestskej časti Čadce – Milošová, presnejšie v rovnomennej osade. Dostupnosť miesta zabezpečuje pravidelná autobusová linka z centra Čadce, ako aj cesta III/2016 resp. odbočka III/2018.    

Prírodná pamiatka MegoňkyPrírodná pamiatka sa nachádza na mieste v súčasnosti už opusteného pieskovcového lomu, ktorý paradoxne prispel k objaveniu svetového unikátu, a to zaujímavých geologických štruktúr t. j. guľovitej odlučnosti skál a výlupkov guľovitého tvaru. Odkrytie náleziska sa udialo v roku 1988, avšak prvá zmienka o geologických pozoruhodnostiach pochádza až z roku 1995. Pôvodne sa v lokalite nachádzalo oveľa viac gúľ, ako v súčasnosti, no kým nedošlo ku komplexnej ochrane (v roku 2003) viaceré gule boli odvezené do muzeálnych expozícií či rozkradnuté do súkromných záhrad.

Prírodná pamiatka MegoňkyAzda najväčšiu pozornosť púta 2,6 metrová obrovská kamenná guľa, ktorej predpokladaná hmotnosť dosahuje niečo cez 25 ton. Samozrejme, okrem nej sa tu vyskytujú aj mnohé ďalšie (od 30 cm a viac), dokonca nálezy týchto pravidelných zlepencových gúľ sa tiahnu v dĺžke 15-tich kilometrov pod hrebeňom Moravsko-sliezskych Beskýd od Megoniek až po obec Klokočov. Jedná sa tak o najväčšie nálezisko v Európe.

Prírodná pamiatka MegoňkyPodobnú prírodnú zaujímavosť (aj keď iného geologického pôvodu, okrem ČR) by sme mohli pozorovať v oveľa menšej miere v susednej Českej republike (pri obciach Vidče a Rousínov) a následne až na Novom Zélande či Kostarike. V súčasnosti je táto významná lokalita súčasťou česko-slovenskej náučnej cyklotrasy – Geopark Megoňky – Šance, ktorej celková dĺžka je 7,8 kilometra. Bezplatného náučného sprievodcu v rôznych jazykoch si môžete stiahnuť TU (SK, CZ, PL, EN).

Návšteva obce Svrčinovec, ako aj prírodnej pamiatky Megoňky, bola pre nás fascinujúcim zážitkom, ktorý vám vrelo odporúčame.

 

GPS: 49°28'51.3"N 18°47'38.5"E (Svrčinovec)

GPS: 49°29'47.5"N 18°43'20.9"E (Megoňky)

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Kysuce – Klokočov - oddych ako ho nepoznáte
Publikované: 12.4.2012
Región Kysuce nás už neraz milo prekvapil. Či už svojou nádhernou prírodou, zachovalou ľudovou architektúrou, unikátnymi pamiatkami alebo tiež prekrásnymi túrami, počas ktorých sa nám mnohokrát odkryli zaujímavé výhľady, neraz aj za hranice našej republiky.

Žilina: Kultúrne inštitúcie lákajú na virtuálne prehliadky
Publikované: 27.4.2020
Keď nemôžu ísť ľudia za kultúrou, ide kultúra za nimi. Týmto mottom pozýva Žilinská župa návštevníkov kraja za krásami a umením jedného z najkrajších regiónov Slovenska.

SR: Kysuce – Klokočovské skálie
Publikované: 5.4.2012
Dnes spolu opäť zavítame na stredné Slovensko. Tentoraz budú naše kroky smerovať do nádherného severoslovenského regiónu Kysuce, ktorý ukrýva mnoho krásnych obcí a miest, historických či sakrálnych pamiatok, ale hlavne nádhernú prírodu. Nachádza sa tu viacero zaujímavostí, ktoré nie je možné vidieť len tak hocikde. Jednou z nich je aj unikátny prírodný morfologický útvar Klokočovské skálie.

SR: Kysuce: Korňa – unikátny ropný prameň
Publikované: 19.4.2012
Cestou z Klokočova, kde sme okrem nenáročnej prechádzky k zaujímavým kamenným guliam strávili aj príjemný oddychový poldeň v nádhernom prostredí Sudoparku, sme sa zastavili ešte na jednom unikátnom mieste. Nevšednú prírodnú pamiatku, ktorú len tak hocikde nenájdete, sme vypátrali hneď vo vedľajšej kysuckej obci Korňa.

SR: Kysucké Beskydy, Oščadnica – zimné radovánky na svahu
Publikované: 20.2.2014
Aj keď tohtoročná zima nepatrí k tým najštedrejším, čo sa týka snehovej prikrývky, stále je dosť lyžiarskych stredísk, ktoré disponujú umelým zasnežovaním, a tak si milovníci zimných športov napriek tomu prídu na svoje.

SR: región Kysuce – Slovenský orloj v Starej Bystrici
Publikované: 7.9.2011
K jedným z najkrajších a turisticky najzaujímavejším kútov Slovenska rozhodne patrí región Kysuce. Okrem krásnej horskej prírody, popretkávanej turistickými a cykloturistickými chodníčkami, či bohatej histórie, ktorá na vás dýchne naozaj v každej dedine, sem čoraz viac turistov priláka aj najväčšia drevená socha na Slovensku – Slovenský orloj v Starej Bystrici.

SR: Región Kysuce – Veľká Rača
Publikované: 20.10.2011
Dnes sa spolu opäť vyberieme navštíviť rázovitý a medzi slovenskými ale aj zahraničnými turistami mimoriadne vyhľadávaný región Kysuce. Dnes to však nebude iba turistická vychádzka plná krásnych výhľadov, ale tiež more skvelej zábavy v lone krásnej prírody.

SR: Vychylovka I. – Múzeum Kysuckej dediny
Publikované: 27.10.2011
Naše krásne Slovensko sa aj vďaka geografickým danostiam či zložitému historickému vývoju vyznačuje nielen nespočetným množstvom prírodného bohatstva, ale tiež mnohými kultúrnymi či historickými pamiatkami. Predovšetkým tie majú priam magnetizujúcu schopnosť prilákať k nám návštevníkov nielen zo širokého okolia, ale aj zo zahraničia.

Sudopark Kysuce: kúpanie inak
Publikované: 2.8.2010
Na Kysuciach pri Klokočove vzniklo nezvyčajné kúpalisko či radšej auquapark?


Súvisiaca fotogaléria

SR, Kysuce - Snow Paradise Veľká Rača
V Kysuckých Beskydách sa nad obcou Oščadnica nachádza jedno z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich lyži...

SR: Orava, Kysuce – symfónia čiernobielej
V najsevernejších častiach Slovenska sa rozprestierajú dva rázovité regióny Orava a Kysuce. Vďaka...

SR: Vychylovka – Múzeum Kysuckej dediny
V obklopení krásnej prírody Chránenej krajinnej oblasti Kysuce sa rozprestiera Múzeum Kysuckej de...

SR: Vychylovka - Lesná úvraťová železnica (Kysuce)
Vychylovku, časť obce Nová Bystrica, nájdete vo východnej časti regiónu Kysuce. Známa je hlavne v...

SR: Kysucké Beskydy – Veľká Rača
Región Kysuce má svoje čaro v každom ročnom období. Dnes sa spolu zastavíme na najvyššom vrchu po...

SR: región Kysuce – obec Stará Bystrica
Nádherná kysucká obec Stará Bystrica leží v Žilinskom kraji v okrese Čadca. Poďte sa sp...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
20.5.2020
Praha je nádherná počas všetkých ročných období. Nateraz je navyše poloprázdna! Ponúka zážitky nielen pre milovníkov historických pamiatok a kultúry, ale aj pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Preto vám prinášame niekoľko tipov na potulky po krásnych pražských parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 25. 5. 2020
sviatok:Urban
dnes:
pondelok 25.5.
15 °C
zajtra:
utorok 26.5.
17 °C