www.infoglobe.sk » SR, Svätý Jur – vinohradnícke mestečko II.

SR, Svätý Jur – vinohradnícke mestečko II.

Publikované: 11.11.2020
Minulý týždeň sme započali návštevu vinohradníckeho mestečka Svätý Jur. V skratke sme sa zoznámili s jeho históriou, dopravnou dostupnosťou, ako aj s prírodnými či stredovekými atrakciami okolia. Dnes sa vydáme na prechádzku po jeho pamiatkach.

Bezmála 6 tisícové mestečko sa môže pochváliť množstvom pamätihodností i krásnymi zákutiami. K azda najdominantnejším pamiatkam patrí gotický kostol Svätého Juraja s drevenou zvonicou zo 17. storočia, ktorá oplýva zvonom z roku 1400, ku ktorému sa viažu viaceré povesti. 

schody ku kostolu Svätého Juraja

kostol Svätého Juraja so zvonicoukostol Svätého Juraja so zvonicou

Tieto veľkolepé stavby sú situované na kopci v severozápadnej časti mestečka. Kostol síce nemá vežu, no jeho pôvod v 13. storočí ho predurčuje k výnimočnosti. Návštevníkom okrem krásnych vonkajších kontúr ponúka aj vnútorné vyvýšené presbytérium s podzemnou kaplnkou, ktoré poukazuje na stavebné nadviazanie na staršiu románsku sakrálnu stavbu. Unikátom je aj najstarší pieskovcový oltár v strednej Európe zasvätený Svätému Jurajovi (1527). Jedná sa o zaujímavý umelecký prechod gotického slohu na renesančný. Medzi ďalšie nevšedné prvky kostola patria napríklad jaskyňa Panny Márie, tumba (kamenný náhrobok) grófa Juraja III. či epitaf Jakuba Mordaxa a jeho manželky Agnesy.

Piaristický kostol Svätej Trojice s kláštorom

Piaristický kostol Svätej Trojiceslnečné hodiny a morový stĺp

Ďalšou, síce rozmermi veľkou, no trošku skrytou sakrálnou stavbou je Piaristický kostol Svätej Trojice postavený v rokoch 1651 až 1654 evanjelikmi, no od roku 1674 prevzatý katolíkmi. Situovaný je pár metrov od kruhového objazdu na ulici Dr. Kautza. Okrem nádhernej hodinovej veže ponúka aj pohľad na barokové vstupné portály, kaplnku sv. Jána, oltár sv. kríža, Panny Márie či empírovú kazateľnicu. Kostol je stavebne i duchovne prepojený s piaristickým kláštorom budovaným po roku 1720, ktorého súčasťou sa stalo aj gymnázium. Vzdelávacia inštitúcia plnila svoj účel do roku 1918 a medzi jej študentov patrili aj viaceré významné slovenské osobnosti, ako Juraj Fándly, Jožo Nižňánsky, Eugen Suchoň i Móric Beňovský. 

Evanjelický kostol
Určite si na rohu budovy piaristického kláštora všimnite slnečné hodiny, ktoré sem umiestnili samotní mnísi a v roku 1985 ich zreštauroval akademický maliar Karol Drexler. Sú vytvorené z glazovanej keramiky a zdobené symbolmi vinohradníckeho kraja (slnko, hrozno). 

studňa na centrálnom námestí
Na križovatke spomínanej ulice a námestia v strede kruhového objazdu je situovaný morový stĺp so súsoším svätej Trojice pochádzajúci z roku 1831. Pieskovcový stĺp je mementom na ukončenie epidémie cholery. 

ulica Dr. Kautza
Oproti stĺpu (na rohu) stojí mohutná stavba meštianskeho domu Segnerovcov, ktorá sa prestavbou v roku 1783 a na základe Tolerančného patentu cisára Jozefa II. stala Evanjelickým kostolom. Nevšedný je zaujímavou zvonicou z roku 1968 (pre jej videnie treba väčší odstup od budovy), majestátnym vstupom a vo vnútri oltárnym obrazom „Kristus na kríži“ zo slávnej van Dyckovej maliarskej školy. 

studňa Letohradská
Určite odporúčame aj prehliadku studní. Neďaleko kostola Svätej Trojice sa nachádza Studňa Pezinská zdobená zlatým hadom, na centrálnom námestí Studňa so zlatou guľou a v druhej časti ulice Dr. Kautza studňa Letohradská zdobená erbom mesta, korunou a viničom. Vo všetkých troch prípadoch sa jedná o kováčsky unikátne diela.

bývalý meštiansky dom Segnerovcov
Pokiaľ si prejdete celú ulicu, natrafíte aj na časť Mestského opevnenia vybudovanom na ochranu proti Turkom v rokoch 1603 až 1664, taktiež na meštiansky renesančný dom nazývaný po chýrnom právnikovi - Armbrusterova kúria. Zaujímavosťou je, že obyvateľom domu bol aj lekár – ľudomil František Kautz, po ktorom nesie celá ulica pomenovanie. Pozornosť upúta aj nárožný Mestský dom a ďalšie vinohradnícke domčeky. 

vinárske domčeky a uličkymalebné detaily

Budúci týždeň budeme v objavovaní pamiatok mestečka pokračovať a na záver nášho výletu sa vydáme do terasovitých vinohradov nad mestom, kde relatívne nedávno „vyrástla“ kamenná rozhľadňa.

 

GPS: 48°15'16.9"N 17°12'42.1"E

Text a foto: Oskár Mažgút   Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Svätý Jur – vinohradnícke mestečko I.
Publikované: 4.11.2020
K pestrofarebnej jeseni neodmysliteľne patrí aj zber viniča, ochutnávka hroznového muštu či burčiaka. Posledné teplé lúče slnka zas lákajú na turistiku. Ideálnym spojením oboch aktivít je návšteva vskutku nádhernej vinohradníckej obce Svätý Jur.

SR, Svätý Jur – vinohradnícke mestečko III.
Publikované: 18.11.2020
Tento týždeň sa naposledy vrátime do úchvatného mestečka Svätý Jur, aby sme dokončili prechádzku po pamiatkach a zároveň navštívili rozhľadňu zasadenú medzi vinicami, ktorá ponúka panoramatické pohľady na malebnú malokarpatskú krajinu.

SR, cyklovýlet: prírodná rezervácia Šúr – Bratislava
Publikované: 9.9.2015
Minulý týždeň sme naše rozprávanie skončili napojením sa na nový cyklochodník Jurava, v ktorého bezprostrednej blízkosti sa nachádza národná prírodná rezervácia Šúr nazývaná aj ako Jurský Šúr. Nedalo nám neodbočiť z našej trasy a aspoň na chvíľu sa pokochať nevšednou mokraďovitou lokalitou.

SR: Výlet na Biely Kameň
Publikované: 11.1.2017
Nad starobylým mestečkom Svätý Jur sa nachádzajú lesy Malých Karpát, ktoré ukrývajú jeden stredoveký klenot v podobe zrúcaniny hradu Biely Kameň. Pri dnešnom spoznávaní pamiatok Slovenska ho navštívime a rozpovieme vám jeho príbeh.

SR, Pezinok - Levanduľová záhrada
Publikované: 26.7.2020
Unikátne spojenie vinohradov a stredomorskej botaniky sa len tak nevidí. V Pezinku, vo vinohradníckej oblasti Stará hora, ho však ľahko nájdete. Reč je o jedinečnej levanduľovej záhrade, ktorá každý rok priláka stovky návštevníkov a milovníkov vína.

SR, Pezinok – malokarpatský klenot
Publikované: 12.8.2020
Malebné malokarpatské mesto Pezinok leží približne 25 kilometrov od Bratislavy. Je známe najmä pre rozvinuté vinohradníctvo a dlhoročnú tehliarsku, stavebnú i strojársku výrobu. Vďaka výhodnej polohe v blízkosti Hlavného mesta je atraktívnym miestom pre rodinný život.

SR, Pezinok – z vodného hradu zámok
Publikované: 19.8.2020
Najkrajšou historickou pamiatkou mesta Pezinok je nepochybne Pezinský zámok. Stavba bola postavená na prelome 13. a 14 storočia, ako vodný hrad. Zaujímavosťou je, že aj napriek niekoľkým rekonštrukciám sa vzhľad takéhoto hradu zachoval dodnes. Vďaka tomu možno Pezinský zámok označiť za pôsobivú a jedinečnú stavbu, ktorá má návštevníkom čo ponúknuť.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M. R. Štefánika I.
Publikované: 26.8.2015
Aj tento rok sme počas letných dní vyhľadali príjemné osvieženie v sedle nášho dvojkolesového tátoša. Keďže bývame v Petržalke, tak aj naším východiskovým miestom pre cyklovýlety je toto najväčšie slovenské sídlisko.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M.R. Štefánika II.
Publikované: 2.9.2015
Potom ako sme sa vydali na bicykloch z Petržalky cez Prístavný most, popri Malom Dunaji a skrz Vrakunský lesopark, sme sa ocitli pri letisku, odkiaľ budeme dnes pokračovať ďalej k nášmu prvému cieľu, a to k Pamätníku M.R. Štefánika.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Svätý Jur – pestrofarebná „vínna“ jeseň
Mestečko Svätý Jur neponúka len prechádzku po krásnych pamiatkach, ale aj jedinečnú vinohradnícku...

SR, Svätý Jur – historické mestečko v obklopení vinohradov
Dnes vás pozveme na prechádzku historickými uličkami vinohradníckeho mestečka Svätý Jur, ktoré ok...

SR: Malé Karpaty – potulky zimnou prírodou Karpát
Malé Karpaty sú nevysokým pohorím ležiacim v západnej časti Slovenska, ktoré netreba nejako zvláš...

SR: Malé Karpaty – v pestrých farbách jesene
Malé Karpaty majú svoje osobitné čaro počas každého ročného obdobia. Obzvlášť očarujúce sú najmä ...

SR, Malé Karpaty – na potulkách po Karpatoch
Malé Karpaty sú pohorím popretkávaným početnými turistickými a lesnými chodníčkami. Smerujú k nim...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

4.8.2021
Radostná správa došla od Výboru svetového dedičstva organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru, ktorá len pred pár dňami zaradila do zoznamu UNESCO rovno dve české pamiatky.
3.8.2021
Odvezte sa historickými tatranskými električkami typu Kométa z roku 1912 či Trojča z roku 1969, a to  každú sobotu (Trojča) i nedeľu (Kométa) počas celej letnej sezóny 2021.
31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Maďarsku:

Maďarsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Mestečko Mosonmagyaróvár

Kráľovské mesto Székesfehérvár

Ostrihom nie je len známa bazilika

Kúpeľne mestečko Hévíz

Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 5. 8. 2021
sviatok:Hortenzia
dnes:
štvrtok 5.8.
20 °C
zajtra:
piatok 6.8.
22 °C