www.infoglobe.sk » SR, Svätý Jur – vinohradnícke mestečko I.

SR, Svätý Jur – vinohradnícke mestečko I.

Publikované: 4.11.2020
K pestrofarebnej jeseni neodmysliteľne patrí aj zber viniča, ochutnávka hroznového muštu či burčiaka. Posledné teplé lúče slnka zas lákajú na turistiku. Ideálnym spojením oboch aktivít je návšteva vskutku nádhernej vinohradníckej obce Svätý Jur.

Na juhozápadnom Slovensku, len 20 kilometrov od Bratislavy sa rozprestiera mestečko Svätý Jur. Obklopené je vinohradmi pokrytým úpätím Malých Karpát, ktoré pomyselne chráni vyše 800 ročný klenot. Tým klenotom je mestečko, ktorého historické centrum bolo v roku 1990 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu.

Svätý Jur

Atrakcie v okolí

Ešte kým sa vydáme spoznávať jeho krásy, nedá nám nespomenúť jeho okolité unikáty. Prvým z nich je prírodná rezervácia Šúr označovaná mnoho ráz aj ako Jurský Šúr. Situovaná je na okraji obce a jedná sa o mokraď s výskytom vzácnej flóry a fauny s pôvodným jelšovým lesom (južnú časť tvorí dubovobrestový les označovaný Panónsky háj) a viacerými rašeliniskami. Unikátnosť lokality dokumentuje aj zápis do zoznamu rámsarských lokalít medzinárodného významu. Nachádza sa tu náučný chodník, archeologické nálezisko pravekého osídlenia či bývalé sírnaté kúpele.

prírodná rezervácia Šúr

Ďalšou nami odporúčanou zastávkou by mala byť pôvodne poddanská obec Neštich, ktorá je od roku 1944 súčasťou mesta Svätý Jur. Okrem jej historického významu je východiskovým bodom pre turistickú vychádzku k zrúcanine hradu Biely Kameň, o ktorom sa viac dočítate TU alebo k veľkomoravskému hradisku vybudovanom v 9. a 10. storočí. 

zrúcanina hradu Biely Kameň, (c) Roman Tvarožka

Dopravná dostupnosť

Po krátkom predstavení okolitých atrakcií sa prejdeme po samotnom malebnom mestečku. Jeho dostupnosť je zabezpečená pravidelnou autobusovou i železničnou osobnou dopravou, keďže leží na hlavnej trase medzi Bratislavou a Trnavou. Pokiaľ sa na výlet vydáte autom, tak parkovanie je možné priamo v historickom centre.    

Svätý Jur

Svätý JurSvätý Jur - pohľad z rozhľadne

História v skratke

Dejiny osídlenia oblasti síce siahajú do doby praveku, avšak novodobú históriu začal Svätý Jur písať okolo roku 1209 (záznam vypovedá o najstaršej písomnej pamiatke, v ktorej sa obec spomína ako slobodné trhové miesto /forum liberum/). Postupom času si najskôr osada, neskôr mestečko muselo prejsť nájazdami Tatárov, nemeckou kolonizáciou či dobytím Přemyslom Otakarom II. V roku 1647 získava od kráľa Ferdinanda III.  štatút slobodného kráľovského mesta, čo bolo základom pre jeho rozmach. Žiaľ v roku 1663 bolo zničené tureckými vojskami, neskôr Rákociho armádou, a taktiež viackrát čelilo devastujúcim požiarom. Po všetkých týchto útrapách už nedokázalo nadviazať na mestský charakter mesta, ale prinavrátilo sa k vidieckemu. Napriek tomu si svoj historický ráz zachovalo do súčasnosti a stalo sa výnimočným voči ostatným obciam v okolí. 

Svätý Jur

Svätý Jur sa v priebehu stáročí stal domovom resp. prechodným bydliskom viacerých slávnych rodov, ako napríklad Armbrusterovcov či Segnerovcov, ktorí sa významným spôsobom zapísali do histórie Slovenska. 

Svätý Jur
Dejinné putovanie pomaly ukončíme a vydáme sa v ústrety poznávania tunajších pamiatok. Postupne sa pokocháme vinohradníckymi domami zo 16. a 17. storočia, sakrálnymi pamiatkami či relatívne novou rozhľadňou. 


(pokračovanie nabudúce...)


GPS: 48°15'16.9"N 17°12'42.2"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Oskár Mažgút, Roman Tvarožka (zrúcanina hradu Biely Kameň)Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, cyklovýlet: prírodná rezervácia Šúr – Bratislava
Publikované: 9.9.2015
Minulý týždeň sme naše rozprávanie skončili napojením sa na nový cyklochodník Jurava, v ktorého bezprostrednej blízkosti sa nachádza národná prírodná rezervácia Šúr nazývaná aj ako Jurský Šúr. Nedalo nám neodbočiť z našej trasy a aspoň na chvíľu sa pokochať nevšednou mokraďovitou lokalitou.

SR, Svätý Jur – vinohradnícke mestečko II.
Publikované: 11.11.2020
Minulý týždeň sme započali návštevu vinohradníckeho mestečka Svätý Jur. V skratke sme sa zoznámili s jeho históriou, dopravnou dostupnosťou, ako aj s prírodnými či stredovekými atrakciami okolia. Dnes sa vydáme na prechádzku po jeho pamiatkach.

SR, Svätý Jur – vinohradnícke mestečko III.
Publikované: 18.11.2020
Tento týždeň sa naposledy vrátime do úchvatného mestečka Svätý Jur, aby sme dokončili prechádzku po pamiatkach a zároveň navštívili rozhľadňu zasadenú medzi vinicami, ktorá ponúka panoramatické pohľady na malebnú malokarpatskú krajinu.

SR: Výlet na Biely Kameň
Publikované: 11.1.2017
Nad starobylým mestečkom Svätý Jur sa nachádzajú lesy Malých Karpát, ktoré ukrývajú jeden stredoveký klenot v podobe zrúcaniny hradu Biely Kameň. Pri dnešnom spoznávaní pamiatok Slovenska ho navštívime a rozpovieme vám jeho príbeh.

SR, Pezinok - Levanduľová záhrada
Publikované: 26.7.2020
Unikátne spojenie vinohradov a stredomorskej botaniky sa len tak nevidí. V Pezinku, vo vinohradníckej oblasti Stará hora, ho však ľahko nájdete. Reč je o jedinečnej levanduľovej záhrade, ktorá každý rok priláka stovky návštevníkov a milovníkov vína.

SR, Pezinok – malokarpatský klenot
Publikované: 12.8.2020
Malebné malokarpatské mesto Pezinok leží približne 25 kilometrov od Bratislavy. Je známe najmä pre rozvinuté vinohradníctvo a dlhoročnú tehliarsku, stavebnú i strojársku výrobu. Vďaka výhodnej polohe v blízkosti Hlavného mesta je atraktívnym miestom pre rodinný život.

SR, Pezinok – z vodného hradu zámok
Publikované: 19.8.2020
Najkrajšou historickou pamiatkou mesta Pezinok je nepochybne Pezinský zámok. Stavba bola postavená na prelome 13. a 14 storočia, ako vodný hrad. Zaujímavosťou je, že aj napriek niekoľkým rekonštrukciám sa vzhľad takéhoto hradu zachoval dodnes. Vďaka tomu možno Pezinský zámok označiť za pôsobivú a jedinečnú stavbu, ktorá má návštevníkom čo ponúknuť.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M. R. Štefánika I.
Publikované: 26.8.2015
Aj tento rok sme počas letných dní vyhľadali príjemné osvieženie v sedle nášho dvojkolesového tátoša. Keďže bývame v Petržalke, tak aj naším východiskovým miestom pre cyklovýlety je toto najväčšie slovenské sídlisko.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M.R. Štefánika II.
Publikované: 2.9.2015
Potom ako sme sa vydali na bicykloch z Petržalky cez Prístavný most, popri Malom Dunaji a skrz Vrakunský lesopark, sme sa ocitli pri letisku, odkiaľ budeme dnes pokračovať ďalej k nášmu prvému cieľu, a to k Pamätníku M.R. Štefánika.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Svätý Jur – pestrofarebná „vínna“ jeseň
Mestečko Svätý Jur neponúka len prechádzku po krásnych pamiatkach, ale aj jedinečnú vinohradnícku...

SR, Svätý Jur – historické mestečko v obklopení vinohradov
Dnes vás pozveme na prechádzku historickými uličkami vinohradníckeho mestečka Svätý Jur, ktoré ok...

SR: Malé Karpaty – potulky zimnou prírodou Karpát
Malé Karpaty sú nevysokým pohorím ležiacim v západnej časti Slovenska, ktoré netreba nejako zvláš...

SR: Malé Karpaty – v pestrých farbách jesene
Malé Karpaty majú svoje osobitné čaro počas každého ročného obdobia. Obzvlášť očarujúce sú najmä ...

SR, Bratislava – ostrov zelene
Možno sa niekto bude čudovať, no aj Bratislava ponúka množstvo prírodných zákutí. Navštívte spolu...

SR, Malé Karpaty – na potulkách po Karpatoch
Malé Karpaty sú pohorím popretkávaným početnými turistickými a lesnými chodníčkami. Smerujú k nim...

SR, Bratislava: Nevšedná terénna vychádzka
Druhú októbrovú nedeľu sa priaznivci portálu Infoglobe, ako aj Slovenského paleontologického klub...

SR, Bratislava – zelený Starý háj
Starý háj v Petržalke je oázou zelene uprostred najväčšieho slovenského sídliska. Les, kde na kon...

SR: Bratislava - fauna a flóra Chorvátskeho ramena
Chorvátske rameno je kanál, ktorý vedie bratislavskou mestskou časťou Petržalka. Je vybudovaný v ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

27.11.2020
Jedným z najvýznamnejších hradov na severovýchode Slovenska je zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. V tohtoročnej turistickej sezóne, poznačenej dvoma vlnami koronavírusu, sa stal obľúbeným náhradným cieľom výletov v čase, keď boli vnútorné atrakcie regiónu uzavreté.
25.11.2020
Klub slovenských turistov združujúci viac než 16 000 nadšencov výletov do prírody zostavil hlavné turistické podujatia pre rok 2021, avšak ich aktuálnosť bude závisieť od epidemiologickej situácie. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich plánovaný prehľad.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolok zverejnil predbežný kalendár podujatí na nadchádzajúci rok 2021. Samozrejme jeho aktuálnosť bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - IRÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 27. 11. 2020
sviatok:Milan
dnes:
piatok 27.11.
-1 °C
zajtra:
sobota 28.11.
0 °C