www.infoglobe.sk » SR: Súľovské vrchy – zimná turistika

SR: Súľovské vrchy – zimná turistika

Publikované: 19.1.2012
Hneď prvý predĺžený víkend v tomto roku sme sa rozhodli stráviť na horách. Tento raz sme ale snowboardy nechali doma, a napriek dostatočnému množstvu snehu na zjazdovkách, sme si pre zmenu vyskúšali zimnú turistiku. A musím povedať, že neľutujeme.

horská chata PohodaTo, že kolektív ľudí pracujúcich pre informačný cestovateľský portál Infoglobe cestovaním naozaj doslova žije, sa odrazilo aj pri výbere darčeka. Od mojich úžasných kolegov som minulý rok dostala naozaj skvelý svadobný dar – víkendový pobyt pre dve osoby s polpenziou v malebnom prostredí Súľovských vrchov. Keď sme s Marekom začali uvažovať, kde strávime Troch kráľov, ani sme nemuseli dlho dumať. Súľovské skaly patria k najznámejším skalným mestám a zároveň k najstarším prírodným rezerváciám na Slovensku. Tento priam rozprávkový kraj plný bizarných tvarov, skalných masívov, veží, bradiel, okien, brán či skalných ihiel a hríbov sa rozprestiera nad obcou Súľov-Hradná na Považí. Našim útočiskom sa na dve noci stala horská chata Pohoda, ktorá sa ukrýva v samotnom srdci tohto malebného prostredia. Okrem kvalitného ubytovania a vynikajúcej kuchyne nás prekvapila aj krásnym výhľadom zo slnečnej terasy na panorámu skál. Aj v zimnom období je okolie chaty ako stvorené na vychádzky do prírody. Z množstva  turistických chodníčkov si určite vyberú ten „svoj“ skúsení turisti ale tiež rodinky s deťmi. Rada by som však upozornila, že tak ako všade na horách, aj tu treba dbať na bezpečnosť. Prechod niektorých úsekov sťažujú nielen pretŕčajúce korene stromov, ale tiež eróziou narušený terén.  

Náučný chodník Súľovské skaly 

Keďže sme si chceli v prvom rade oddýchnuť a po sviatkoch sa postupne dostať do formy a nie si niekde uhnať svalovicu, rozhodli sme sa, že našim hlavným sobotným výletom sa stane stredne náročná, ani nie poldenná prechádzka po Náučnom chodníku Súľovské skaly. Podľa turistických sprievodcov nám cesta mala zabrať jeden a pol až dve a pol hodinky. Keby sme toľko nefotili a omylom raz nezišli z cesty, tak je tento čas reálny aj v zimnom období.

Náučný chodník Súľovské skaly

začiatok aj cieľ náučného chodníkaOkružná trasa náučného chodníka sa začína aj končí v úzkej Súľovskej tiesňave, hneď pri parkovisku pred chatou Súľovčanka, ktorú nájdete medzi obcami Jablonové a Súľov. Na náučnom chodníku, vedúcom cez najzaujímavejšiu časť informačné tabule boli často pod vrstvou snehu či námrazyNPR Súľovské skaly, je umiestnených 17 informačných panelov.  Pokiaľ nie sú namrznuté alebo úplne zasnežené, oboznámia turistov s prírodnými krásami tohto územia. Celkové prevýšenie trasy dosahuje 290 výškových metrov. Prvé asi dve tretiny cesty nás okrem obvyklých značiek náučného chodníka sprevádzalo aj zelené turistické značenie. Pomerne strmou cestičkou sme stúpali do riedko zalesneného svahu. Cestou sme museli prekonať prvé skalné štrbiny, erózne zárezy, cestou bolo čo obdivovaťako aj drevené schody. Prvú pauzu a šálku čaju z termosky sme si dali uprostred skalného mesta, kde sa nám otvoril nádherný výhľad na okolie. Okrem obdivovania skalných veží nazývaných organy, sa tu dá vidieť aj 13 metrov vysoká Gotická brána. Je to jeden z najznámejších prírodný otvorov v skale, ktorý pripomína zalomené gotické okno. Ďalej sme v našej túre pokračovali naozaj prudkým stúpaním. Cestu nám sťažovalo čoraz viacej snehu a tiež zhoršená orientácia, nakoľko niektoré značky sa nám schovali pod námrazu. Na tomto úseku sú z bezpečnostných dôvodov nainštalované pomôcky pre turistov v podobe železných úchytov či rebríka. Ale pretože zrúcanina hradu Súľovsú pod vrstvou snehu, naša cesta sa stala celkom pekným adrenalínovým dobrodružstvom. Na vlastnú bezpečnosť sme ale nezabúdali a tak sme postupovali pomaly, opatrne a neustále sme si dávali pozor, aby sme nezišli z turistického chodníčku. Našou odmenou za namáhavý výstup, miestami sme šli v snehu siahajúcom do polovice stehien, bola zaujímavá zrúcanina hradu Súľov, bolo treba zdolať aj niekoľko rebríkovktorý je najťažšie prístupným hradom Považia. Z tejto plošiny, kde je umiestnený aj turistický smerovník, sa nám opäť naskytol zaujímavý výhľad na okolie. Teraz nás už čakala iba cesta dole. Prvý úsek po lúku pod hradom bol ešte trošku namáhavý. Bolo treba zdolať rebrík, ktorý sme vďaka snehu takmer prehliadli a potom sa serpentínovým schodiskom, ktoré malo našťastie zábradlie, dostať na lúku. Tu sme opustili zelenú značku a po náučnom chodníku, tentoraz viedol súbežne s červenou značkou, sme príjemnou prechádzkou zostupovali do Súľovskej tiesňavy. Prešli sme okolo skalného hríbu nazývaného Smrčok, v skupinke skál sme sa snažili rozpoznať Sovu a Sovičku, čo sa nám pri zapojení fantázie naozaj podarilo. Našu prechádzku sme neukončili na parkovisku, ale po cestičke zvažujúcej sa ku kostolu sme si ešte odskočili do obce Súľov - Hradná.

obec Súľov - Hradná

Na chatu sme prišli unavení ,hladní, ale spokojní. Domáci nám ochotne pripravili polievku, potom sme sa na hodinku natiahli do postele a druhú časť večere sme si dali až po výdatnom odpočinku. Musím uznať, že bryndzové halušky chutili ako od maminky . V spoločenskej miestnosti mali šípky, ale keďže moja presná muška vôbec nie je presná, biliard sa mi zdal bezpečnejší a tak sme si zahrali iba ten. Navečer sa počasie podstatne zhoršilo, a tak sme do noci pri poháriku debatovali, ako sa jazdí na snehu a či bude nutné doobeda pri našom odchode použiť aj snehové reťaze.    

Text a foto: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Zrúcanina hradu Lietava
Publikované: 16.6.2011
Rozľahlú zrúcaninu Lietavského hradu nájdeme na rozhraní Súľovských vrchov a údolia Rajčanky. Ruiny hradu, nachádzajúce sa medzi Žilinou a Rajeckými Teplicami v katastri rovnomennej obce Lietava, dnes navštevujú turisti, ktorým sa ako odmena za ich výstup naskytne nádherný výhľad na okolitú krajinu.

SR: Deň otvorených dverí na letisku aj v automobilke
Publikované: 5.6.2019
Pri príležitosti medzinárodného dňa detí organizuje letisko Kuchyňa Deň otvorených dverí, a to v sobotu 8. júna 2019 od 10-tej do 14-tej hodiny.

SR, Najkrajšie pešie okruhy – očarujúca turistika
Publikované: 5.6.2019
Pre všetkých nadšencov turistiky máme dobrú správu! V týchto dňoch sa na pulty kníhkupectiev dostávajú nádherné knižky o najkrajších peších okruhoch, ktoré vás zavedú na trasy rôznych náročností, kde budete môcť objavovať slovenské prírodné krásy či nádherné zákutia.

SR: Plánujete návštevu Žiliny? Máme pre vás dobrý tip na skvelý hotel
Publikované: 1.4.2020
Prekazila vám súčasná situácia vaše plány s exotickou dovolenkou? Máme pre vás dobré riešenie. Môžete si pozrieť skvelé a lacné ubytovanie v Žiline a naplánovať dovolenku, na ktorú nikdy nezabudnete.

Jeseň plná turistiky začína. Uistite sa, že máte tú správnu výbavu!
Publikované: 27.9.2020
Tohtoročná jeseň je ako stvorená pre turistiku a spoznávanie krás prírody. Vydajte sa ju objavovať s rodinou alebo priateľmi a užite si jesenné noci pod šírym nebom. So správnym vybavením, ako je pohodlné a funkčné oblečenie, pevné topánky a kvalitný športový batoh, na vás čakajú nezabudnuteľné zážitky.

SR: Hlavné turistické podujatia v roku 2021
Publikované: 25.11.2020
Klub slovenských turistov združujúci viac než 16 000 nadšencov výletov do prírody zostavil hlavné turistické podujatia pre rok 2021, avšak ich aktuálnosť bude závisieť od epidemiologickej situácie. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich plánovaný prehľad.

SR, Žilinský kraj – región prírodných krás I.
Publikované: 28.2.2021
Žilinský kraj sa rozprestiera na severe stredného Slovenska a snúbi v sebe krásy čistej prírody a unikátnych miest. Zaraďuje sa medzi turisticky najvyhľadávanejšie lokality na Slovensku, a to vďaka prítomnosti štyroch národných parkov a troch chránených krajinných oblastí.

Žilina: Poľsko - slovenské remeselnícke dni v Budatíne
Publikované: 17.10.2018
V parku Budatínskeho hradu budú 20. a 21. októbra 2018 prebiehať tzv. Poľsko - slovenské remeselnícke dni, ktoré odprezentujú tradície tohto pohraničného regiónu.

SR, Čičmany – nádherný kaštieľ s atraktívnym okolím
Publikované: 19.8.2018
Zažite atraktívnu dovolenku aj na konci leta. Prežiť ju môžete v barokovo-klasicistickom Kaštieli Čičmany z konca 18. storočia, ktorý len nedávno prešiel kompletnou rekonštrukciou a ponúka návštevníkom fantastické služby i úchvatné výlety do okolia.

SR: Malebná obec Lednica a zrúcanina rovnomenného hradu
Publikované: 1.11.2012
Neveľká obec Lednica, v ktorej žije niečo vyše 1000 stálych obyvateľov, sa stala ďalším z cieľov našich výletov po Slovensku. Kde sa nachádza, aké krásy ukrýva a čím si získala naše srdcia sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

SR, Rajecké Teplice: Prírodné zaujímavosti okolia
Publikované: 29.11.2012
Rajecká kotlina a jej okolie oplýva množstvom turistických atrakcií, prírodných krás a zaujímavostí. Mestečko Rajecké Teplice je síce známe hlavne svojou tradíciou kúpeľníctva, no okrem termálnych prameňov sa môže pýšiť aj ďalšími prírodnými zaujímavosťami.

SR, Vojkovce: Štefanský výstup na Sľubicu
Publikované: 23.12.2012
Na Druhý sviatok vianočný organizuje Klub slovenských turistov Sľubica Vojkovce zaujímavý výstup na vrch Sľubica. Terénnej vychádzky sa môže zúčastniť aj široká verejnosť.

Slovensko: knižná publikácia z edície Po Slovensku – Najkrajšie autotrasy
Publikované: 25.9.2013
V máji 2013 vyšla zaujímavá kniha, či skôr akýsi sprievodca pre autoturistov pod názvom Najkrajšie autotrasy, ktorá obsahuje 25 najkrajších autoturistických trás po Slovensku. Chceli by ste ju mať aj vy vo svojej knižnici? Tak čítajte ďalej, máte šancu vyhrať ju!

Slovensko: knižná publikácia z edície Po Slovensku – Najkrajšie hrebeňovky
Publikované: 9.10.2013
V máji tohto roku bola oficiálne uvedená do života ďalšia veľmi zaujímavá knižná novinka z edície Po Slovensku od vydavateľstva DAJAMA, ktorá nesie názov Najkrajšie hrebeňovky. Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom turistiky a chceli by ste mať túto jedinečnú knižku vo svojej knižnici, tak čítajte ďalej a zapojte sa do našej súťaže. Možno sa šťastie usmeje práve na vás!

SR, obec Čičmany: nielen krása ľudovej architektúry– VIDEO
Publikované: 10.3.2015
Jednou z najkrajších dedín Slovenska sú dozaista malebné Čičmany. Široko ďaleko sú známe vďaka krásnym, dodnes veľmi dobre zachovaným dreveniciam, pre ktoré sú typické biele ornamenty podobné výšivke. No Čičmany toho domácim i návštevníkom dokážu ponúknuť omnoho viac.

SR, Čičmany – maľovaná krása
Publikované: 8.6.2016
Po dlhšom čase opäť navštívime obec Čičmany známu svojimi jedinečnými maľovanými zrubovými drevenicami, vďaka ktorým bola v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Samozrejme to nie je ani zďaleka všetko čo táto obec obklopená Strážovskými vrchmi ponúka.

SR, Považská Bystrica: turistická vychádzka na Klapy - VIDEO
Publikované: 20.6.2017
Turistická sezóna už pomaly, ale iste začala, a preto sa vydáme do hôr. Na začiatok vás pozveme k menej náročnému výletu do prírodnej rezervácie Klapy, ktorá sa nachádza v oblasti Horného Považia.

SR, Žilinský kraj – región prírodných krás II.
Publikované: 7.3.2021
Minulý týždeň sme vám v krátkosti predstavili krajské mesto Žilina, pozvali vás do prírody a odporučili jedno z najvýznamnejších podujatí regiónu. Dnes vás čaká potulka po stopách templárov, jazda po Hradnej cyklomagistrále, zimná turistika v Súľovských vrchoch či spoznávanie ľudového dedičstva.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Náučný chodník Súľovské skaly
Stredne náročnú turistickú trasu náučného chodníka, ktorá vedie centrálnou časťou Súľovských skál...

SR: Zrúcanina hradu Lietava
Zrúcanina hradu Lietava sa nachádza na strmom skalnom hrebeni vrcholu Cibuľník, ktorý leží v Súľo...

SR: Turistika v Súľovských vrchoch
Súľovské vrchy ako aj okolité pohoria sú vyhľadávané milovníkmi turistiky ako aj hubármi. Nachádz...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

4.8.2021
Radostná správa došla od Výboru svetového dedičstva organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru, ktorá len pred pár dňami zaradila do zoznamu UNESCO rovno dve české pamiatky.
3.8.2021
Odvezte sa historickými tatranskými električkami typu Kométa z roku 1912 či Trojča z roku 1969, a to  každú sobotu (Trojča) i nedeľu (Kométa) počas celej letnej sezóny 2021.
31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Maďarsku:

Maďarsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Mestečko Mosonmagyaróvár

Kráľovské mesto Székesfehérvár

Ostrihom nie je len známa bazilika

Kúpeľne mestečko Hévíz

Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 5. 8. 2021
sviatok:Hortenzia
dnes:
štvrtok 5.8.
20 °C
zajtra:
piatok 6.8.
22 °C