www.infoglobe.sk » SR, Sereď: Múzeum holokaustu - VIDEO

SR, Sereď: Múzeum holokaustu - VIDEO

Publikované: 31.7.2022
Po krátkom čase opäť navštívime mesto Sereď. Tento raz vám predstavíme autentické miesto viažuce sa k tragickému obdobiu riešenia židovskej otázky na Slovensku počas druhej svetovej vojny. Možno už tušíte, že tým miestom bude Múzeum holokaustu, ktoré vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi.

Naším dnešným letným tipom na výlet bude jedno nevšedné múzeum, kde vám bude behať mráz po chrbte. Uvidíte tu dobové dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s prenasledovaním Židov na území Slovenska, ktoré sú mementom na hrôzostrašnú tragédiu, ktorá by sa už nikdy nemala opakovať. Vydajte sa spolu s nami na návštevu Múzea holokaustu, ktoré je súčasťou Slovenského národného múzea – Múzea židovskej kultúry.

Sereď - Múzeum holokaustu

Sereď - Múzeum holokaustuSereď - Múzeum holokaustu

Na začiatok vám predstavíme expozície múzea. Tie sú umiestnené v piatich obnovených barakoch. Prvý barak približuje riešenie židovskej otázky na Slovensku od vyhlásenia autonómie v roku 1938 až po ukončenie druhej svetovej vojny. Expozícia je tu zameraná na propagandu, perzekúcie a prenasledovanie Židov na území Slovenska. Uvidíte tu veľkoplošné fotografie poukazujúce na postupný proces vyčleňovania židovskej menšiny zo všetkých oblastí života. Nachádzajú sa tu sklenené tabule s mennými zoznamami deportovaných ľudí zo štyroch transportov, ktoré boli vypravené zo Slovenska v roku 1942 počas prvej vlny deportácií. 

Sereď - Múzeum holokaustu

Sereď - Múzeum holokaustuSereď - Múzeum holokaustu

Následne Druhý barak vás oboznámi s pracovnými tábormi. Dokumentuje nezachované tábory v Novákoch, Vyhniach a v stovkách malých stredísk nútenej práce, táborov a get pre Židov na Slovensku. Zameriava sa aj na Židov v tzv. 6. robotnom prápore a na perzekúcie, ktoré sa diali na našom území v období holokaustu, napr. v Kremničke či Nemeckej.

Sereď - Múzeum holokaustu

V poradí Tretí barak mapuje prechod od pracovného tábora ku koncentračnému. Scénickou formou približuje život v uzavretom priestore, prácu v manufaktúrach. Približuje aj pomery, v akých počas druhej svetovej vojny žili tam internovaní Židia. Veľmi silnou atmosférou oplýva aj priestor so slamenými matracmi, kde čakali ľudia na svoje transporty. 

Sereď - Múzeum holokaustu

Sereď - Múzeum holokaustuSereď - Múzeum holokaustu

Predposledný Štvrtý barak zachytáva antisemitské nariadenia na Slovensku, deportácie, vrátane ukážok dobových listov žiadateľov o udelenie výnimky z deportácií. Odohráva sa tu aj príbeh úteku Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu. Nahliadnete tu na hlavné koncentračné a vyhladzovacie tábory, do ktorých boli Židia deportovaní, predovšetkým tábory nachádzajúce sa na nacistami okupovanom území Poľska (Auchwitz, Auchwitz-Birkenau, Majdanek, Sobibor, Belžec, Treblinka) a na území Tretej ríše a okupovaných častí Európy (Dachau, Buchenwald, Ravensbrück, Mauthausen, Sachsenhausen, Bergen-Belsen, Terezín). 

Sereď - Múzeum holokaustu

Posledný Piaty barak je viacúčelový. Slúži na dočasné výstavy, kultúrne podujatia, vzdelávacie semináre i diskusie s preživšími. Zároveň sa využíva ako výučbová miestnosť, nakoľko múzeum slúži aj ako vzdelávacie stredisko. Témy vzdelávania vychádzajú z dobových materiálov a z výpovedí preživších, ktoré sú premietané v audiovizuálnej podobe. Cieľom vzdelávacích programov je predchádzanie všetkým formám a prejavom intolerancie v spoločnosti. 

Sereď - Múzeum holokaustu

Súčasťou múzea je i Pamätník – spomienková miestnosť a aj autentický deportačný vagón, ktorý bol dvakrát súčasťou transportov, ktorých cieľovou stanicou bol koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz. Vo vagóne určenom pre dobytok bolo umiestnených aj 100 židov a k dispozícii mali len 1 vedro na vodu a 1 vedro na potrebu. Slabší a chorí vo vagónoch zomierali a spolucestujúci sa museli celé dni pozerať na ich mŕtve telá – vrátane detí. 

Sereď - Múzeum holokaustuSereď - Múzeum holokaustu

Sereď - Múzeum holokaustu

Sereď - Múzeum holokaustuSereď - Múzeum holokaustu

V seredskom tábore bola svojho času zriadená stolárska, hračkárska, betonárska, konfekčná dielňa, zámočníctvo, klampiarstvo, sústružníctvo, čalúnnictvo, klobučníctvo, kožušníctvo, prebiehala tu výroba kufrov, sieťok, chov angorských zajacov, spracovanie angorskej vlny, výroba šnúrok, chemotechnika, hodinárstvo a rôzne iné nádennícke práce. K potrebám tábora a táborovej samosprávy patrila i proviantúra so skladom, kuchyňa, jedáleň, pekáreň, krajčírska, obuvnícka dielňa, polícia, poriadková služba, ošetrovňa, lekári a zubári, práčovňa, škola, jasle, detská opatrovňa, maštaľná služba, sklad dreva a v neposlednom rade kancelárie. 

Sereď - Múzeum holokaustu

Sereď - Múzeum holokaustuSereď - Múzeum holokaustu

Múzeum holokaustu v Seredi sa prostredníctvom jednotlivých expozícií i vzdelávacích aktivít snaží osloviť všetky vekové kategórie širokej odbornej i laickej verejnosti, aby predchádzala akýmkoľvek formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie, ktorou začína byť aj súčasná doba presýtená. Toto múzeum by preto malo byť povinnou zastávkou na vašich potulkách Slovenskom. 

Sereď - Múzeum holokaustu

GPS: 48°17'18.7"N 17°43'24.5"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay.com; Battle of the Dragons - 8037



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Šoporňa: obec pri vodnom diele - VIDEO
Publikované: 19.3.2023
Na ľavom brehu Váhu, v rovinatej krajine Podunajskej nížiny, sa rozprestiera obec Šoporňa. Vďaka svojej výhodnej polohe medzi väčšími mestami ako je Sereď, Šaľa či Galanta, je ideálnou obcou pre tých, ktorí hľadajú pokoj a krásu vidieku, ale zároveň majú radi aj mestský ruch.

SR, Kráľová nad Váhom: obec pri vodnom diele - VIDEO
Publikované: 22.1.2023
Západoslovenská obec Kráľová nad Váhom sa rozprestiera v okrese Šaľa a od hlavného mesta Bratislavy je vzdialená približne 82 kilometrov. Jej katastrálnymi susedmi sú obce Diakovce, Topoľnica, Kajal, Váhovce, Šoporňa, Dlhá nad Váhom a mesto Šaľa. Jedná sa o pomerne malú obec s počtom obyvateľov do 2 tisíc.

SR, Šintava: obec spätá s Váhom - VIDEO
Publikované: 15.1.2023
V severnej časti okresu Galanta, na ľavom brehu rieky Váh, sa rozprestiera obec Šintava. Jej bezprostredným susedom je mestom Sereď a obce Vinohrady nad Váhom, Pusté sady, Pata, Šoporňa, Váhovce a Dolná Streda.

SR, Galanta: centrum podunajského regiónu - VIDEO
Publikované: 6.11.2022
V juhozápadnej časti Slovenska, približne 50 km od Bratislavy, leží mesto Galanta. Svojou rozlohou sa síce jedná o neveľké mesto, avšak čo sa týka pamiatok a histórie, ponúka návštevníkovi mnoho zaujímavého.

SR, Sereď: precházka okolo zámku  - VIDEO
Publikované: 17.7.2022
Dnes sa vydáme do vyše 15 tisícového mesta Sereď, situovaného v juhozápadnej časti Slovenska na pravom brehu rieky Váh. Táto najdlhšia slovenská rieka bola od nepamäti úzko spätá s dejinami Serede (vtedajší Zereth), o ktorej prvé písomné zmienky nájdeme z roku 1313. My sa ale nebudeme venovať dejinám tohto napolitánkami presláveného mesta, ale pôjdeme v ústrety jeho výnimočným pamiatkam.

SR, Pusté Úľany: obec so šľachtickou minulosťou - VIDEO
Publikované: 9.8.2021
Tentoraz sa vydáme približne 45 km severovýchodne od Hlavného mesta Slovenska – Bratislavy do stredne veľkej obce Pusté Úľany. Dedinka situovaná v Trnavskom kraji v okrese Galanta ponúka k videniu niekoľko zaujímavých historických pamiatok, ktoré si v nasledujúcich riadkoch postupne predstavíme.

SR, Križovany nad Dudváhom: maľovaná krása – VIDEO
Publikované: 19.7.2021
Každá dedina má na svojom území niečo zvláštne, zaujímavé a oku lahodiace. Stačí sa iba prejsť po uliciach a presvedčíte sa, že nie je tomu inak ani v Križovanoch nad Dudváhom, ktorú reprezentujú hlavne maľované sochy. Vydajme sa teda na prechádzku touto peknou obcou.

SR, Šúrovce: obec nielen s nádhernou rotundou - VIDEO
Publikované: 6.9.2021
Na úrodnej Podunajskej nížine medzi Váhom a Dudváhom v blízkosti mesta Sereď sa rozprestiera obec Šúrovce. Dedina s vyše 2 300 obyvateľmi je vzdialená len 12 km od okresného mesta Trnava. Obec vznikla spojením pôvodných obcí Veľké Šúrovce, Valtov Šúr, Varov Šúr a Zemianske Šúrovce.

SR, Voderady: zemepanská dedinka - VIDEO
Publikované: 23.8.2021
Južne od Trnavy (13 km) pri potoku Gidra sa rozprestiera obec Voderady. V minulosti patrila do bratislavskej župy, no nateraz je súčasťou Trnavského kraja. Neslávne slávna je vďaka skrachovanému outletu, ten však nemá moc s obcou spoločné, iba ak to, že sa nachádza v jej katastri. My sme túto dedinku navštívili a nestačili sme sa čudovať, čo všetko môže turistovi ponúknuť.

SR: Šaľa - mesto na Váhu    
Publikované: 24.2.2011
Obec Šaľa vo svojom viac ako tisícročnom vývoji prekonala mnoho zmien. V stredoveku bola centrom remeselníctva, neskôr mala vďaka svojej výhodnej polohe na Podunajskej rovine výlučne poľnohospodársky charakter. Zmena nastala až po druhej svetovej vojne, keď na podporu poľnohospodárskej produkcie padlo rozhodnutie vybudovať veľký chemický závod Duslo Šaľa, a.s., priamo v katastri obce.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Dedinky v okolí Malých Karpát II.
V okolí pohoria Malých Karpát sa rozprestierajú mnohé malebné dedinky. My dnes prostredníctvom fo...

SR: Dedinky v okolí Malých Karpát
V okolí pohoria Malých Karpát sa rozprestierajú mnohé malebné dedinky. My dnes prostredníctvom fo...


Súvisiace video

SR, Šoporňa - obec pri vodnom diele
 V rovinatej krajine Podunajskej nížiny, na ľavom brehu Váhu sa rozprestiera obec Šoporňa. Vďaka ...

SR, Kráľová nad Váhom - obec pri vodnom diele
Západoslovenská obec Kráľová nad Váhom sa rozprestiera v okrese Šaľa. Prvá písomná zmienka pochád...

SR, Šintava - obec spätá s Váhom
V severnej časti okresu Galanta, na ľavom brehu rieky Váh, sa rozprestiera obec Šintava. Táto jed...

SR, Galanta - centrum podunajského regiónu
V juhozápadnej časti Slovenska, približne 50 km od Bratislavy, leží mesto Galanta. Návštevníkom p...

SR, Sereď - Múzeum holokaustu
V dnešnom videu vám predstavíme autentické miesto viažuce sa k tragickému obdobiu riešenia židovs...

SR, Sereď – kaštieľ a park
V juhozápadnej časti Slovenska na pravom brehu rieky Váh sa rozprestiera mesto Sereď. Medzi jej h...

SR, Dolné Lovčice – rozkvitnutá dedinka
Preneste sa spolu s nami do dedinky Dolné Lovčice, nachádzajúcej sa 6 km od krajského mesta Trnav...

SR, Zavar: obec nielen s novogotickým kostolom
Obec Zavar leží 8 km juhovýchodne od Trnavy na východnom okraji Trnavskej sprašovej tabule. Prvá ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 4. 2024
sviatok:Dana, Danica
dnes:
utorok 16.4.
10 °C
zajtra:
streda 17.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X