www.infoglobe.sk » SR, Rožňava - kráska Gemeru

SR, Rožňava - kráska Gemeru

Publikované: 16.1.2022
Región Gemer je bohatý na krásnu prírodu a historické miesta, z ktorých jedno dnes navštívime. Naším cieľom bude okresné mesto Rožňava, ležiace v rovnomennej kotline, obkolesené majestátnymi Volovskými vrchmi a unikátnym Slovenským krasom.

Dejiny mesta sa začali písať v roku 1291, kedy sa Rožňava objavuje v listine kráľa Ondreja III., ktorý nariadil vytýčenie jej hraníc. Svojmu vzniku mohla vďačiť v nemalej miere nerastnému bohatstvu, v podobe zlata, striebra, medi i železnej rudy, vyskytujúcemu sa v jej okolí. Vtedajšia banícka osada bola už v roku 1304 obohatená o kostol (súčasná biskupská katedrála), čím sa položil základ historického jadra mesta. Postupný rozmach mestečka dokumentuje aj fakt, že v roku 1382 získava mestské práva od kráľa Ľudovíta I. Časom však ťažba upadá a do popredia sa dostáva remeselná výroba a s ňou aj rozvoj školstva. Dejinný vývoj samozrejme pokračoval, ale nateraz sa povenujeme miestnym pamätihodnostiam.  

Rožňava - kostol sv. Anny (v popredí) a biskupská katedrála Nanebovzatia Panny Márie (v pozadí)

Čo sa týka pamiatok, tak tie sa koncentrujú v prevažnej miere okolo štvorcového príznačne nazvaného Námestia baníkov a niekoľkých postranných ulíc. Zaujímavosťou je, že námestie patrí  k najväčším svojho druhu na Slovensku. Dominantou námestia je v strede postavená 38 metrov vysoká strážna veža, ktorá slúžila na ochranu mesta pred vpádmi Turkov. Tento symbol Rožňavy pochádza zo 17. storočia. V súčasnosti je verejnosti prístupná ako vyhliadková veža, z ktorej sa naskytá úchvatný pohľad na mesto, blízke i ďaleké okolie.

Rožňava - radnica

Rožňava - kostol sv. Anny Rožňava - Starý špitál

Medzi ďalšie pozoruhodné pamiatky patria sakrálne stavby, a to v podobe kostola sv. Františka Xaverského z roku 1650, už spomínanej biskupskej katedrály Nanebovzatia Panny Márie, kde sú uchovávané relikvie svätého Neita, Biskupský úrad, kde sídli Rožňavská rímskokatolícka diecéza, ktorú založila cisárovná Mária Terézia, ako i Evanjelický kostol, kostol sv. Anny či kláštor Vincentiek a Františkánov.

Rožňava
Odporúčame tiež obhliadku budovy Radnice z roku 1810 či návštevu Mestskej galérie alebo Baníckeho múzea, kde okrem iného sa nachádza technický unikát – tretí najstarší parný cestný valec na svete! Samozrejme nemenej zaujímavá je aj expozícia banských pracovísk. V centre a jeho blízkom okolí sa nachádza aj viacero sôch a pomníkov. K tým najvýraznejším patrí morový stĺp na Námestí baníkov spolu s pomníkom partizána Tótha či nadrozmernou sochou Františky Andrášiovej – patrónky všetkých chudobných. Na Betliarskej ulici smerom von z námestia stojí budova Starého špitála (vtedajšia verejná nemocnica), ktorú dal postaviť zemepán Juraj Andrássy z Krásnej Hôrky. V severnej časti mesta sa nachádza hvezdáreň, nad ňou kalvária a v blízkosti nemocnice sa rozprestiera Rožňavský mestský cintorín, ktorého časť pravdepodobne prekrýva aj vzácnu pamiatku – Jiskrovu pevnosť.   

Rožňava - kostol sv. Anny (v popredí) a biskupská katedrála Nanebovzatia Panny Márie (v pozadí)

RožňavaRožňava - strážna veža a socha Františky Andrášiovej  
Rožňava ponúka aj miesta na prechádzky v podobe viacerých parkov či výletov po okolitých technických pamiatkach. Za zmienku stoja aj bývalé Rožňavské kúpele, ktorých liečivá mierne rádioaktívna voda a čisté prostredie v podhorí Volovca vítala mnohých hostí  medzi inými aj slávneho Sigmunda Freuda. Avšak dnes toto miesto vyžaruje už len spomienky na zašlú slávu.

Rožňava
Každopádne Rožňava bola kedysi turistickým centrom celého Gemera a myslíme si, že aj v súčasnosti by si tento štatút zaslúžila. Veď na jej území sa nachádza mnoho nádherných pamiatok či turisticky atraktívnych vychádzok. Taktiež je vďaka dobrému dopravnému spojeniu vhodná ako východiskový bod k výletom napr. po pamiatkach Gotickej cesty, na hrad Krásna Hôrka, ku kaštieľu Betliar alebo za objavovaním jaskýň Slovenského krasu.

 

GPS: 48°39'45.0"N 20°31'58.8"E
Text: Oskár Mažgút
Foto: Oľga MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Vo fotopublikácii o okrese Rožňava nájdete fotografie aj od miestnych fotografov
Publikované: 31.10.2021
Rožňavu a jej okolie predstaví pripravovaná fotopublikácia s čarovnými fotografiami na celý okres. Medzi autormi budú aj miestni fotografi. Kniha bude aj v angličtine.

SR, Košický kraj – región mnohých tvárí II.
Publikované: 23.5.2021
Po minulotýždňovej prechádzke Košicami dnes navštívime obľúbenú prímestskú rekreačnú zónu obohatenú o jedinečnú železničku, vydáme sa po stopách gotiky a nevynecháme ani náročnejšiu cyklotúru na Kojšovskú hoľu.

SR, Tisovec – malohontské banícke mestečko
Publikované: 5.9.2021
Tentoraz sa vydáme k úpätiu Slovenského rudohoria a k rieke Rimava, kde sa rozprestiera mestečko pomenované podľa názvu stromu tis - Tisovec. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1334 a jeho dejiny sú úzko späté s baníctvom, presnejšie s ťažbou striebra, železnej rudy a neskôr vápenca.

SR, Betliar – historický park
Publikované: 4.5.2016
Malebná obec Betliar nachádzajúca sa približne 3 kilometre od okresného mesta Rožňava ponúka k videniu okrem najnavštevovanejšieho rovnomenného kaštieľa juhovýchodného Slovenska aj prechádzku po vskutku nádhernom prírodnom parku, ktorý začal písať svoju existenciu už koncom 18. storočia.

Východné Slovensko: Hrad Krásna Hôrka
Publikované: 22.3.2012
V 13. storočí sa začala písať história národnej kultúrnej pamiatky, hradu Krásna Hôrka, ktorý je v dnešnej dobe súčasťou SNM - Múzea Betliar. V roku 2011 prešli priestory hradu rekonštrukciou a návštevníci tu mali možnosť zhliadnuť mimoriadne cenné zbierky. No v sobotu 10. marca 2012 vypukol na hrade rozsiahli požiar, ktorý zničil všetky strechy, vrátane interiéru horného gotického hradu.

SR: Slovenský kras, Gombasecká jaskyňa – výlet do podzemia
Publikované: 4.5.2014
Nielen krásne tiesňavy, horské chrbty ponúkajúce úžasné výhľady, či pestrofarebná kvetena a bohatá fauna dokážu vylákať ľudí do prírody. Mnohé zaujímavé miesta sú schované v podzemí. Nejednu podzemnú prírodnú zaujímavosť ukrýva aj Národný park Slovenský kras, kam sa dnes spoločne vyberieme.

SR, Krásnohorské Podhradie - Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov
Publikované: 27.4.2014
Naše malebné Slovensko v sebe ukrýva mnoho prírodných krás, za ktorými sa oplatí vycestovať aj na druhý koniec republiky. Rovnako je pretkané hustou sieťou historických pamiatok, ktoré každoročne prilákajú nielen domácich, ale aj zahraničných návštevníkov. Dnes spoločne navštívime východ Slovenska, kde sa ukýva aj jedna unikátna pamiatka - Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov.

Múzeum v kaštieli Betliar
Publikované: 16.9.2010
Kaštieľ Betliar patrí medzi najkrajšie zachované šľachtické sídla na Slovensku. Skrýva sa uprostred rozsiahleho parku v rovnomennej obci neďaleko Rožňavy.

SR, Galmus: unikátna Šikľavá skala - VIDEO
Publikované: 12.4.2016
Pokiaľ máte radi menej známe prírodné miesta, tak práve v dnešnom článku vás zavedieme do horskej oblasti Galmus, ktorá sa rozprestiera na severe Volovských vrchov približne 20 kilometrov od mesta Spišská Nová Ves alebo kúsok od Krompách.

SR, Smolník – kráľovské banské mestečko
Publikované: 7.5.2015
Na východnom Slovensku sa nachádza mnoho krásnych miest a my jedno z nich dnes navštívime. Zastavíme sa v obci Smolník v okrese Gelnica, ktorý má bohatú banskú minulosť, nevšedné architektonické pamiatky a je obklopený nádhernou prírodou ideálnou pre turistické vychádzky.

SR: Gelnica – kráľovské banské mesto
Publikované: 5.1.2012
Gelnica je mesto s bohatou baníckou históriou, ktorá tu číha na každom kroku z múrov starých stavieb a štítov banských štôlní. To však nie je jediné, čo môže ponúknuť. Jej okolitá príroda je jednoducho očarujúca a ponúka mnoho spôsobov využitia pre turistov.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Rožňava – turistické centrum Gemera
V objatí majestátnych vrchov leží mesto Rožňava, ktoré sa môže pochváliť množstvom výnimočných pa...

SR, Slovenský raj – príroda z iného sveta
V severovýchodnej časti Slovenského Rudohoria sa rozprestiera Národný park Slovenský raj. Vyhláse...

SR, Košice – metropola východu
Perlou východného Slovenska sú dozaiste Košice. Druhé najväčšie mesto Slovenska ukrýva nielen pre...

Slovenský raj - Veľký Sokol
Fotografické putovanie po jednej z najpôsobivejších dolín Slovenského raja. Ak sa chcete o tomto ...


Súvisiace video

SR, Galmus: zamrznutá Šikľavá skala
Dnes vás zavedieme do menej známej oblasti nazývanej Galmus, ktorá sa rozprestiera na severe Volo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

25.5.2022
Turistická sezóna 2022 bude pre návštevníkov Východnej Moravy mimoriadne bohatá. Programová ponuka pritom neoplýva len mnohými, časom preverenými tromfmi. Región opierajúci sa o stáročnú ľudovú kultúru, stále živú folklórnu tradíciu a gastronómiu, o početné prírodné či duchovné pamiatky bude teraz vďaka novinkám turisticky ešte atraktívnejší.
24.5.2022
Po dvojročnej a miestami až trojročnej pauze znovu ožívajú kultúrne podujatia na severovýchode Slovenska. Región okresov Bardejov a Svidník je známy predovšetkým osobitosťami rusínskej kultúry, či až do stredoveku siahajúcej tradície Bardejovského jarmoku.
21.5.2022
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 25. 5. 2022
sviatok:Urban

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X