www.infoglobe.sk » SR, Pribylina: Považská lesná železnica

SR, Pribylina: Považská lesná železnica

Publikované: 3.1.2013
Neďaleko mesta Liptovský Hrádok sa nachádza najmladšie a zároveň najnavštevovanejšie múzeum v prírode na Slovensku – Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. V minulosti sme o tomto múzeu už čo to popísali. Tentoraz vám však chceme podrobnejšie predstaviť jeho statickú expozíciu technickej pamiatky bývalej Považskej lesnej železničky.

Múzeum liptovskej dediny v PribylineAj v zimných mesiacoch máte možnosť navštíviť Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, nakoľko je otvorené celoročne. Hneď pri vstupe do múzea je možnosť pohodlného zaparkovania. Pokiaľ ste milovníci ľudovej architektúry, určite si prídete na svoje. V múzeu sa nachádza jedinečná zástavba so znakmi stredovekého mestečka, ktorá bola v minulosti na Liptove rozšírená. Okrem drevených a hospodárskych objektov ľudového staviteľstva tu nájdete aj dva vzácne stredoveké kamenné objekty a to goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec a ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary. Ak vás zaujímajú železnice, o to viac si návštevu skanzenu vychutnáte. Od roku 2004 má múzeum novú atrakciu. Je ňou statická expozícia technickej pamiatky bývalej Považskej lesnej železnice.

Pohľad na bývalú Považskú lesnú železnicu

História tejto vskutku jedinečnej pamiatky siaha pomerne ďaleko do minulosti. V roku 1912 sa z dôvodu rozrastajúcej ťažby dreva na Liptove rozhodlo o výstavbe lesnej železnice, ktorá by uľahčila doterajší zdĺhavý a fyzicky náročný proces prepravy dreva splavovaním. V priebehu rokov bola trať o rozchode 760 mm vedená z Liptovského Hrádku cez Liptovskú Tepličku do Staníkova. Celková dĺžka trate bola 40 km.  K trati boli pristavané odbočky a po ich dokončení nadobudla dĺžku vyše 109 kilometrov. Stala sa druhou najdlhšou traťou na Slovensku hneď po Vychylovke. Oficiálna prevádzka sa začala až v roku 1921, aj keď niektoré iné zdroje uvádzajú rok 1916. S príchodom automobilizmu sa od roku 1960 postupne začali rušiť odbočky a 31. decembra 1972 bola lesná železnica definitívne zrušená.

Pohľad na súčasné koľajisko

Začiatok záchranných prác  

Ešte pred samotným zrušením železnice boli vykonané snahy muzeálneho zachovania. Najviac sa o zachovanie snažil správca železnice Ľudovít Gereg, ktorého enormné úsilie však vďaka štátnym orgánom vyšlo nazmar. Po definitívnom ukončení prevádzky ostali zo železnice len prerušované úseky hlavnej trate, ktoré boli vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Desať z jedenástich kilometrov trate  však rozkradli obyvatelia okolitých obcí a použili ich pri stavbe svojich domov. Ľudovítovi Geregovi sa však podarilo zachrániť aspoň udržiavanú časť vozňového parku. No Okresná pamiatková správa v osemdesiatych rokoch zapožičala značnú časť vozňov na muzeálnu železnicu vo Vychylovke, kde sa však z týchto vzácnych kúskov stal doslovne šrot. Vďaka dobrovoľníkom sa až do deväťdesiatych rokov vykonávali záchranné práce v podobe konzervovania a opráv v depozitoch v Liptovskom Hrádku. No smutný osud železnice pokračoval aj v polovici deväťdesiatych rokov, kedy nastal stred záujmov medzi záchrancami a ziskuchtivými zlodejmi, ktorí spôsobili žiaľ už nenahraditeľné škody. Posledná hŕstka nadšencov v roku 2001 previezla torzá lesnej železničky na súčasné miesto do bezpečia  Múzea liptovskej dediny v Pribyline.

Pohľad na súčasné koľajisko

Obnova vďaka nadšencom

Vozňový park - depoHneď po prevoze posledných zachovaných zvyškov lesnej železnice sa nadšenci pustili do jej obnovy. Ich snaha o záchranu sa konečne podarila. Svedčí o tom aj súčasný stav. Dnes sa v zadných častiach skanzenu tiahne koľajisko naprieč krásnou a nedotknutú prírodu až k železničnému depu.  Na koľajisku sú umiestnené vozidlá, výhybky a iné technické unikátne diela. Od roku 2004 je expozícia prístupná verejnosti. V roku 2006 sa dokonca podarilo zabezpečiť finančné prostriedky na generálnu opravu parného rušňa, ktorý počas vybraných programových nedieľ slúži verejnosti.  Vozový park pozostáva prevažne z prevádzkyneschopných exponátov v podobe parných rušňov a prepravných vozňov. Napriek tomu dodnes pútajú svoju pozornosť ani nie tak u detí ako dospelých.

Pohľad na súčasné koľajisko

Pohľad na súčasné koľajiskoPohľad na súčasné koľajiskoPohľad na súčasné koľajisko

Po obhliadke múzea v prírode s jeho krásnou technickou pamiatkou, nám zostalo trochu smutno z toho, že už nezažijeme jazdu po železnici do odľahlých kútov Nízkych Tatier. Tá predstava v nás pretrváva dodnes. Hovorí sa, netreba hľadieť do minulosti, ale do budúcnosti, preto pevne veríme, že barbarstvo spáchané na tejto železničke sa viac nebude opakovať, aj keď v súčasnom trende odstavovania „nerentabilných“ železničných tratí človek nikdy nevie.

Text: Oskár Mažgút

Foto: Oľga Maňáková, Oskár Mažgút Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Západné Tatry – jesenná túra na vrch Bystrá
Publikované: 21.10.2018
Západné Tatry sú najkrajšie a najpodmanivejšie azda na jeseň – keď sa trávnaté úbočia hrebeňov a vrchov, ako i stromy opadavých drevín zafarbia do pestrých odtieňov hnedej, žltohnedej a červenohnedej farby. V tomto článku si predstavíme prechod krásnou jesennou vysokohorskou krajinou s cieľom nášho výstupu na najvyššiu horu Západných Tatier, ktorou je vrch Bystrá.

SR, obec Čičmany: nielen krása ľudovej architektúry– VIDEO
Publikované: 10.3.2015
Jednou z najkrajších dedín Slovenska sú dozaista malebné Čičmany. Široko ďaleko sú známe vďaka krásnym, dodnes veľmi dobre zachovaným dreveniciam, pre ktoré sú typické biele ornamenty podobné výšivke. No Čičmany toho domácim i návštevníkom dokážu ponúknuť omnoho viac.

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.

Žilina: 21. ročník Staromestských slávností
Publikované: 22.5.2015
Mesto Žilina vás pozýva na dvadsiaty prvý ročník Staromestských slávností, ktoré zaplnia ulice a námestia obyvateľmi a návštevníkmi mesta všetkých vekových kategórií, aby si z bohatého kultúrneho programu a rozmanitej ponuky výrobkov vybrali to, čo ich najviac zaujíma.

Pribylina: Vianoce na liptovskej dedine
Publikované: 23.12.2015
Aj tento rok Múzeum liptovskej dediny v Pribyline ožije vianočnou atmosférou. V nedeľu 27. decembra 2015 otvorí brány verejnosti.

SR: Západné Tatry – túra na vrch Baranec
Publikované: 16.11.2016
Podobne ako Vysoké Tatry, aj Západné Tatry sú atraktívnou a hojne navštevovanou oblasťou, ponúkajú hodnotné a krásne outdoorové zážitky. Obidve pohoria tvoria akoby jeden celok, avšak v porovnaní s Vysokými Tatrami sú Západné Tatry nižšie, štíty sú menej exponované a viac trávnaté. Turisticky obľúbenou lokalitou v tomto pohorí je aj vrch Baranec (2 185 m n. m.) ležiaci v južnej časti pohoria.

SR: Západné Tatry – na vrchol Ostrého Roháča
Publikované: 6.8.2017
Západné Tatry patria k vyhľadávanému a obľúbenému pohoriu, ktoré už navštívil snáď každý priaznivec vysokohorskej turistiky. Túry v tomto krásnom pohorí patria k nezabudnuteľným zážitkom – najmä v oblasti ich hlavného hrebeňa. Azda najznámejším a najatraktívnejším vrchom v týchto horách je Ostrý Roháč – vrch, prechod cez ktorého exponovaný hrebeň láka do tejto lokality každoročne množstvo turistov.

SR, Podbanské – tatranský klenot
Publikované: 13.12.2017
Dnes sa vydáme do malebnej tatranskej osady Podbanské, ktorej jedna časť spadá pod mesto Vysoké Tatry a druhá je zas súčasťou dediny Pribylina.

SR, Malužiná – horská obec s baníckymi dejinami
Publikované: 20.12.2017
V okrese Liptovský Mikuláš zostávame aj naďalej. Dnes totiž navštívime horskú obec Malužiná situovanú v oblasti horného Liptova, presnejšie v Bocianskej a Malužinskej doline.

SR, Kráľova Lehota – obec pri sútoku riek
Publikované: 10.1.2018
Vo východnej časti Liptovskej kotliny na úpätí Nízkych Tatier sa rozprestiera malebná horská dedinka nesúca meno Kráľova Lehota. Obec je významnou križovatkou ciest vedúcich z východu, juhu i západu krajiny a ponúka zaujímavé pamiatky a prírodné krásy, ktoré dnes spoločne navštívime.

SR, Výlet po liptovských obciach
Publikované: 17.1.2018
Svojrázny región Liptova ponúka mnoho nádherných miest. My dnes navštívime postupne obce Vavrišovo a Pribylina, kde vám predstavíme zaujímavé turistické atrakcie a povieme si aj čo-to o ich histórií.

Pribylina: Vianoce v Liptove
Publikované: 26.12.2014
Pokiaľ ešte nemáte program na poslednú nedeľu v roku, máme pre vás jeden zaujímavý tip na výlet. Čo tak zavítať do Múzea liptovskej dediny v Pribyline, kde sa v tento deň uskutoční zaujímavé podujatie nesúce názov Vianoce v Liptove.

SR, vodná nádrž Liptovská Mara - raj pre milovníkov vodných športov a kúpania
Publikované: 24.7.2014
Pokiaľ aj vy patríte k tým, ktorí si leto bez kúpania a šantenia pri vode nevedia predstaviť, a namiesto preplnených kúpalísk či aquaparkov uprednostňujete radšej kúpanie v jazerách, rybníkoch či vodných nádržiach, tak vám Liptovskú Maru dozaista netreba vôbec predstavovať.

SR: Vychylovka I. – Múzeum Kysuckej dediny
Publikované: 27.10.2011
Naše krásne Slovensko sa aj vďaka geografickým danostiam či zložitému historickému vývoju vyznačuje nielen nespočetným množstvom prírodného bohatstva, ale tiež mnohými kultúrnymi či historickými pamiatkami. Predovšetkým tie majú priam magnetizujúcu schopnosť prilákať k nám návštevníkov nielen zo širokého okolia, ale aj zo zahraničia.

SR: Vychylovka II. – Lesná úvraťová železnica
Publikované: 10.11.2011
Múzeum Kysuckej dediny spolu s historickou lesnou úvraťovou železnicou patrí k najkrajším a najrozsiahlejším expozíciám vo voľnej prírode v rámci Slovenska.

SR, Región Orava: Víkend plný zážitkov
Publikované: 4.3.2013
Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Tohtoročná zima je štedrá nielen čo sa týka snehovej nádielky, ale aj pekných slnečných dní. A tak, len čo sme mali voľný víkend, vybehli sme aspoň na pár dní do prírody. Tentoraz naše kroky viedli na Oravu, ktorá patrí k najkrajším regiónom Slovenska.

Holandsko: Zaanse Schans - jedinečný skanzen veterných mlynov
Publikované: 20.3.2013
Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna čarovná krajina. Krajina, kde vietor a vánok mali svoje trvalé bydlisko. A v tejto krajine sa nachádzal jedinečný skanzen veterných mlynov – Zaanse Schans.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo I.
Publikované: 13.10.2013
Dovolenka sa nám ten rok trochu pošramotila chladným a daždivým počasím. Preto z úmyslu, prežiť ju aktívne, tým myslím primerane zdraviu a veku, turistickou cyklistikou a prechádzkami v nádhernej sviežej a čistej prírode, mnoho aktivít nezostalo.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo II.
Publikované: 21.10.2013
Činnosť miestneho múzea zasahuje aj do súčasnosti. Konajú sa tu rôzne tematické prednášky, edukačné i spomienkové programy i workshopy a rýchlokurzy tradičných historických ručných prác.

SR, región Liptov – leto plné zážitkov
Publikované: 3.7.2014
Stredoslovenský región Liptov je veľmi rôznorodý a každoročne priláka obrovské množstvo návštevníkov. Vďačí za to prekrásnej prírode, ktorá je v tomto regióne naozaj veľmi rozmanitá. Okrem turistických a cyklistických chodníkov v sebe ukrýva aj mnohé krásy v podzemí, termálne a minerálne pramene, či obrovský kus histórie. Na svoje si tu prídu i milovníci nezvyčajných adrenalínových zážitkov.

Liptovský Hrádok: Najmenšie mesto Liptova
Publikované: 10.3.2011
Mesto Liptovský Hrádok sa nachádza vo východnej časti Liptovskej kotliny v Žilinskom kraji. Toto turistické a hospodárske centrum horného Liptova leží v obklopení čarokrásnej prírody pod severnými výbežkami Nízkych Tatier, na sútoku riek Belej a Váhu.

Región Liptov: cieľ oddychu a zábavy
Publikované: 23.9.2010
Vďaka prírodným podmienkam a kultúrno-historickým pamiatkam je oblasť medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami na severe Slovenska jednou z najkrajších a turisticky najvyhľadávanejších oblastí cestovného ruchu.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Západné Tatry –  jesenný výstup na vrch Baranec
Vrch Baranec je turisticky obľúbenou lokalitou v Západných Tatrách, je tretím najvyšším vrchom po...

SR, Oravská lesná železnica – výlet v zime
Krásny výlet vláčikom na Oravskej lesnej železnici,  ktorá bola v minulosti súčasťou Kysucko...

SR: Vychylovka – Múzeum Kysuckej dediny
V obklopení krásnej prírody Chránenej krajinnej oblasti Kysuce sa rozprestiera Múzeum Kysuckej de...

SR: Vychylovka - Lesná úvraťová železnica (Kysuce)
Vychylovku, časť obce Nová Bystrica, nájdete vo východnej časti regiónu Kysuce. Známa je hlavne v...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...


Súvisiace video

SR, Čierny Balog – železničkou do minulosti
Zažite krátky návrat do minulosti, a to prostredníctvom chýrnej Čiernohorskej železničky. Tá už r...

SR: Lyžiarske stredisko Bezovec
Približne 20 kilometrov od Piešťan, v strednej časti pohoria Považský Inovec sa nachádza lyžiarsk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 1. 2021
sviatok:Zora
dnes:
piatok 22.1.
10 °C
zajtra:
sobota 23.1.
3 °C