www.infoglobe.sk » SR, Podolie – Park miniatúr

SR, Podolie – Park miniatúr

Publikované: 14.5.2017
Dnes vás, našich čitateľov, zavedieme do kráľovstva malých modelov dobových rekonštrukcií hradov, zámkov, rodných domov slovenských osobností, ako aj rozhľadní, kostolíkov a ďalších významných stavieb.

Park miniatúr Približne 11 kilometrov juhozápadne od okresného mesta Nové Mesto nad Váhom sa rozprestiera obec Podolie, kde okrem rímskokatolíckeho kostola sv. Juraja nájdete najviac historických stavieb v podobe hradov a zámkov na svete! Pýtate sa ako je to možne? Odpoveď nájdete veľmi jednoducho, a to v Parku miniatúr, ktorý spočiatku vznikol len ako myšlienka Juraja Hlatkého v roku 2001, no zakrátko na to boli uskutočnené reálne kroky, ktoré v súčasnosti možno pozorovať v podobe unikátneho areálu so 70 modelmi stavieb v jednej expozícii. Areál pri miestnej základnej škole je každoročne obohacovaný o nové prírastky, ktoré lákajú turistov, rodiny s deťmi či vyhľadávačov nevšedných miest z domova i zo zahraničia.

Park miniatúr - hrad Lednica

Po vstúpení do areálu veľkolepých stavieb umiestnených pod holým nebom, ktorý otvoril svoje brány širokej verejnosti v polovici júla 2005, sa vám naskytne pohľad na nielen stredoveké architektonické skvosty. Tie verne vyobrazujú podobu kultúrneho dedičstva z čias ich najväčšej slávy. Uvidíte aj ukážky stavieb, ktoré v súčasnosti chátrajú, dokonca sú už len torzom toho čo bývali. Všetky modely sú postavené ako vedecké rekonštrukcie, a to v mierkach 1:50, 1:30 a 1:25.

Park miniatúr - hrad Beckov

Pozoruhodné je, že celý areál je súkromná investícia nadšencov slovenskej histórie, ktorá sa prostredníctvom náučno-zábavnej atrakcie pre všetky vekové kategórie snaží návštevníkom odovzdať kultúrne dedičstvo a poukázať na prácu našich predkov - na tú až veľmi často v dnešnej dobe zabúdame.

Park miniatúr - rodný dom Martina Kukučína

Vďaka výnimočnej polohe, priamo v srdci regiónu troch hradov (Čachtice, Beckov a Tematín) sa môžete prechádzať od hradu Branč, ktorý bol prvým slávnostne pokrsteným modelom parku (2003), okolo štiavnického Nového zámku, Jelšavského zámku, Korlátky, Vršatca až po kostolíky v Tvrdošíne, Dražovciach či zvonici v Hronseku. Nechýba ani Holubyho chata, rodný dom Martina Kukučína, rozhľadňa na Klepáči a mnoho ďalších stavieb.

Park miniatúr - rozhľadňa na Klepáči

Avšak Park miniatúr je živý nielen modelmi stavieb, ale aj celoročnými podujatiami, počnúc Veľkou nocou, Dňom otvorených dverí, cez tematické letné akcie až po nočné prehliadky a krsty nových prírastkov. Nevšedná je aj Alžbetina rozhľadňa v centrálnej časti areálu poskytujúca pohľad na veľkú časť miniatúrneho kráľovstva, či chvíľka strávená v mini farme s jej zvieracími obyvateľmi.        

Park miniatúr - Svätý kríž

Areál poskytuje aj možnosť občerstvenia alebo opekania pre skupiny na objednávku, kúpu všakovakých suvenírov, a to od apríla do októbra denne okrem pondelka, samozrejme s výnimkou štátnych sviatkov alebo konania podujatí.

Park miniatúr - Banskobystrická vartovkaPark miniatúr - hrad Branč 

Nenechajte si teda ujsť návštevu unikátneho parku modelov, ktorý široko ďaleko nenájdete. A navyše pokiaľ nám do 7. júna 2017 napíšete názvy aspoň troch pamiatok nachádzajúcich sa v Parku miniatúr na mail 4gsyQOQa9~Bq2~6_Tlx, získa jeden z vás rodinnú vstupenku! Meno výhercu zverejníme na našich sociálnych sieťach.  

 

GPS: 48°40'35.7"N 17°46'15.6"E

Zdroj a foto: Park miniatúr

Text: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Čachtické Karpaty: výstup na Malý a Veľký Plešivec - VIDEO
Publikované: 15.5.2018
Dnes sa vydáme objavovať krásu Čachtických Karpát, ktoré sú jedným zo štyroch podcelkov Malých Karpát. Naším cieľom bude výstup na Veľký Plešivec, ktorý obklopuje rovnomenná prírodná rezervácia významná nielen z estetického, ale aj prírodného hľadiska.

SR, Beckov: stredoveká obec na Považí – VIDEO
Publikované: 17.11.2015
Slovenský región Považie ukrýva mnoho prírodných aj ľudskou rukou vytvorených krás. Za jednou z nich sa dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom sa rozprestiera obec Beckov, ktorú väčšina z nás spozná podľa je najväčšej dominanty, a to Beckovskému hradu.

SR, Čachtice – hrad opradený tajomstvom - VIDEO
Publikované: 7.4.2015
Slovensko je krajinou bohatou na hrady, zámky a kaštiele, ktoré by sme mohli počítať v stovkách. Na voľné dni sme si naplánovali viaceré výlety, z ktorých nás jeden preniesol v čase, konkrétnejšie do stredoveku. Navštívili sme totiž tajomný Čachtický hrad.

SR, Malé Karpaty: Roštún – neobyčajne krásna príroda
Publikované: 5.3.2015
Na sklonku zimy sme sa vydali na turistickú vychádzku do Národnej prírodnej rezervácie Roštún, ktorá sa rozprestiera v pohorí Malé Karpaty. Za vstupnú bránu sme si vybrali obec Plavecké Podhradie. Čo všetko sme videli a zažili sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

SR: Malebná obec Lednica a zrúcanina rovnomenného hradu
Publikované: 1.11.2012
Neveľká obec Lednica, v ktorej žije niečo vyše 1000 stálych obyvateľov, sa stala ďalším z cieľov našich výletov po Slovensku. Kde sa nachádza, aké krásy ukrýva a čím si získala naše srdcia sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

SR, Ostrý Kameň: strážca v Malých Karpatoch - VIDEO
Publikované: 10.11.2015
V okrese Trnava pri obci Buková sa nachádza zrúcanina hradu Ostrý Kameň, ktorý kedysi strážil tzv. Českú cestu. Jeho história síce v porovnaní s ostatnými hradmi nie je až tak bohatá, napriek tomu je dnes obľúbeným turistickým miestom, ktoré sme sa rozhodli navštíviť.

SR, Malé Karpaty - rozhľadňa Veľká homoľa
Publikované: 11.7.2013
Už od nepamäti lákali ľudí vyvýšené miesta, aby sa mohli porozhliadnuť po šírom okolí. Ako huby po daždi vyrastali rozhľadne v strednej Európe najmä v druhej polovici 19. a začiatkom 20. storočia. Na našom území ich je tiež neúrekom a dá sa povedať, že každým rokom pribudne nejaká ďalšia.

SR, Malé Karpaty – skalné útvary Traja jazdci a Kamenná brána
Publikované: 30.3.2014
Malé Karpaty síce nepatria medzi najvyššie pohoria Slovenska, no aj napriek tomu majú svojim návštevníkom a turistom čo ponúknuť. Toto pohorie je neobyčajne bohaté na mnohé zaujímavé a malebné prírodné zákutia. Z niektorých vrchov sa naskytajú nádherné výhľady na široké okolie, no návštevníka očaria tiež hlboké lesy, jaskyne, či početné skalné mestá tiahnuce sa hrebeňmi vrchov.

SR, Malé Karpaty – vrch Vápenná
Publikované: 12.2.2015
V Malých Karpatoch sa nachádza množstvo zaujímavých lokalít, ktoré patria medzi často navštevované a turistami obľúbené cieľové oblasti. Sú to predovšetkým vrchy ponúkajúce úžasné výhľady na okolie, ktoré lákajú mnohých turistov k výstupu. Medzi tri najvyššie vrcholy Malých Karpát, z ktorých sa naskytajú fantastické panoramatické výhľady na okolie, patrí aj vrch Vápenná.

SR, Malé Karpaty: túra na Kršlenicu a Čiernu skalu - VIDEO
Publikované: 1.11.2016
Pokiaľ máte radi turistiku a krásne výhľady, vydajte sa spolu s nami na jednu nenáročnú turistickú vychádzku do Malých Karpát. Jej začiatok bude v obci Plavecký Mikuláš, odkiaľ vedú viaceré značené turistické trasy.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko I.
Publikované: 19.10.2016
Unavení z každodenných povinností bežného života sme sa rozhodli zobrať si dovolenku a vydať sa niekam za oddychom. Pri prezeraní mapy naše pohľady dopadli na kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice nachádzajúce sa len pár kilometrov od Trenčianskej Teplej.

Slovensko: Trenčín a jeho hradná skala
Publikované: 6.1.2011
Dve vari najväčšie pamätihodnosti západoslovenského krajského mesta Trenčín sú spojené s mohutným skalným bralom. Ide o majestátny Trenčiansky hrad a o unikátny nápis z rímskych čias na úpätí skaly.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Brezová pod Bradlom – veľkolepá mohyla
Na úpätí Malých Karpát sa rozprestiera mestečko Brezová pod Bradlom, ktoré je historicky späté s ...

SR, Malé Karpaty – Kršlenica a Čierna skala
Pohorie Malých Karpát ukrýva mnoho krásnych miest. My tentoraz navštívime Národnú prírodnú rezerv...

SR, hrad Beckov – dominanta Považia
Región Považia ponúka k zhliadnutiu množstvo hradov, ale len málo z nich je tak dominantných, že ...

SR, Čachtice – hrad opradený legendami
Kúsok nad obcou Čachtice sa nachádza zrúcanina legendami opradeného Čachtického hradu. Tento kedy...

SR, Malé Karpaty – na potulkách po Karpatoch
Malé Karpaty sú pohorím popretkávaným početnými turistickými a lesnými chodníčkami. Smerujú k nim...


Súvisiace video

SR, Čachtické Karpaty – výlet na Plešivce
Absolvujte spolu s nami turistický výstup na Malý a Veľký Plešivec, ktorý obklopuje prírodná reze...

SR, Beckov – obec opradená povesťami
Neďaleko Nového Mesta nad Váhom v krásnej prírode Považia sa rozprestiera obec Beckov a s ňo...

SR, Čachtice – tajomný hrad
Nad obcou Čachtice sa nachádza zrúcanina tajomného Čachtického hradu. Jeho úlohou v minulosti bol...

SR, Smolenice – občasný vodopád
Jediným vodopádom pohoria Malé Karpaty je tzv. Hlbočiansky vodopád nazývaný tiež vodopád Padlá vo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
10.11.2019
Slovenské národné múzeu – Historické múzeum pripravuje od 15. novembra 2019 spomienkovú výstavu k 30. výročiu Nežnej revolúcie, ktorá priblíži návštevníkom pohľad na slobodu v kontexte dejín.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 12. 11. 2019
sviatok:Svätopluk
dnes:
utorok 12.11.
8 °C
zajtra:
streda 13.11.
5 °C