www.infoglobe.sk » SR, Podbanské – tatranský klenot

SR, Podbanské – tatranský klenot

Publikované: 13.12.2017
Dnes sa vydáme do malebnej tatranskej osady Podbanské, ktorej jedna časť spadá pod mesto Vysoké Tatry a druhá je zas súčasťou dediny Pribylina.

Táto pôvodne banícka osada sa nachádza na križovatke Cesty slobody a rieky Belá, približne 16 kilometrov od Štrbského Plesa. Jedná sa o najzápadnejšiu z pätnástich osád mesta Vysoké Tatry. Patrí k turisticky vyhľadávaným lokalitám, a to hlavne pre svoje výborné dopravné napojenie na diaľnicu a bohatú ponuku ubytovacích a reštauračných služieb.

Podbanské - výhľad na Kriváň

Podbanské - okoliePodbanské - okolie

Dejiny osady nepriamo siahajú do 15.-16. storočia, kedy zachvátila vtedajšie Uhorsko zlatá horúčka a Tatry sa stali jej súčasťou. No reálne prvé základy osady v podobe tzv. Harmanovej horárne s izbou pre turistov vznikajú až v roku 1871. Zakrátko pribúda vodná píla či mlyn na mletie smrekovej kôry, ktorú využívali liptovskí garbiari pri spracúvaní surovej kože. Ďalšie objekty začali pribúdať až v roku 1923, kedy dochádza aj k rozširovaniu lesnej cesty zo Štrbského Plesa cez Tri studničky. Zaujímavosťou 30-tych rokov 20. storočia v dejinách osady je zámer budovania cesty cez Tichú a Tomanovskú dolinu do Poľska, kde malo Podbanské zohrávať úlohu dôležitej dopravnej križovatky, avšak tento projekt sa neuskutočnil. Neskôr prebiehala výstavba drevených domov a v rámci príprav na legendárne majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní v roku 1970 tu vzniká cestné prepojenie do Liptovského Hrádku a zároveň je upravený miestny svah, na ktorom pribúda lyžiarsky vlek. Zakrátko nato je tu vybudovaný hotel Kriváň a v roku 1981 je dokončená i zotavovňa Permon.   

Podbanské

PodbanskéPodbanské - okolie

Medzi najznámejšie súčasné atrakcie Podbanského dozaista patrí lyžiarske stredisko, ktoré ponúka tri vleky a upravené zjazdovky pre začiatočníkov i rodiny s deťmi. Pokiaľ to počasie dovolí, lyžuje sa tu od konca decembra do marca na prírodnom snehu a k dispozícií je tu aj lyžiarska škôlka či požičovňa lyží.

Nemenej atraktívne je aj spomienkové miesto pri ústrednom autoparkovisku, kde sú symbolicky znázornené boje a partizánske aktivity oddielu Vysoké Tatry počas Slovenského národného povstania.

Podbanské - pamätníky na SNP

Podbanské - okoliePodbanské - okolie

Neposledným cieľom turistov a cestovateľov sú už spomínané hotely Kriváň (v súčasnosti Pieris) s nádhernou architektúrou, slnečnou terasou a špičkovou gastronómiou či hotel Permon s najväčším hotelovým wellness komplexom na Slovensku.

Podbanské - turistika

Osada Podbanské ponúka aj mnoho zaujímavých cyklotrás či turistických vychádzok, z ktorých spomenieme výlety do Tichej a Kôprovej doliny, na Kriváň či absolvovanie časti Tatranskej magistrály. Zo vzdialenejších cieľov môžete navštíviť Múzeum liptovskej dediny, niektorú z mnohých liptovských jaskýň alebo sa vydať po stopách stredovekých hradov.

 

GPS: 49°08'38.3"N 19°54'11.7"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o. z.   Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.

SR: Nová atrakcia i významné lesnícke miesto
Publikované: 30.6.2021
Už toto leto sa môžu návštevníci Bachledovej doliny tešiť na novú atrakciu v podobe Kráľovského lesa. Toto ekologické zábavno-edukačné detské ihrisko obklopené lesom na vrchu Spišskej Magury ponúkne nevšedné zážitky pre celú rodinu.

SR, Výlet po liptovských obciach
Publikované: 17.1.2018
Svojrázny región Liptova ponúka mnoho nádherných miest. My dnes navštívime postupne obce Vavrišovo a Pribylina, kde vám predstavíme zaujímavé turistické atrakcie a povieme si aj čo-to o ich histórií.

Vysoké Tatry: Národný výstup na Kriváň 2021
Publikované: 7.7.2021
Všetci milovníci hôr sa aj tento rok môžu tešiť na Národný výstup na Kriváň, ktorý je venovaný 200. výročiu narodenia Janka Matúšku, autora textu slovenskej hymny a 100. výročiu založenia časopisu Krásy Slovenska.

SR, Liptovský Mikuláš – mesto nielen olympijských víťazov I.
Publikované: 15.10.2015
Pár kilometrov od Liptovského Hrádku, ktorý sme navštívili minulý týždeň, sa nachádza okresné mesto Liptovský Mikuláš, ktoré je historickým, spoločenským aj kultúrnym centrom Liptova. Dnes sa na jeho návštevu vydáme.

SR, Liptovský Hrádok – malé, ale krásne mestečko
Publikované: 8.10.2015
Po návšteve obce Kalameny ešte v regióne Liptov zostaneme. Presunieme sa o pár kilometrov nižšie do najmenšieho mestečka Liptova, ktoré je bohaté na prírodné, kultúrne aj historické zaujímavosti. Tým mestečkom je Liptovský Hrádok.

SR, Pribylina: Považská lesná železnica
Publikované: 3.1.2013
Neďaleko mesta Liptovský Hrádok sa nachádza najmladšie a zároveň najnavštevovanejšie múzeum v prírode na Slovensku – Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. V minulosti sme o tomto múzeu už čo to popísali. Tentoraz vám však chceme podrobnejšie predstaviť jeho statickú expozíciu technickej pamiatky bývalej Považskej lesnej železničky.

SR: Knižná novinka – Lyžiarsky a skialpinistický sprievodca
Publikované: 16.4.2017
V týchto dňoch vychádza v poradí už tretie vydanie lyžiarskeho a skialpinistického sprievodcu, ktorý po 15. rokoch od jeho prvého vydania čitateľom prináša výber skialpinistických zjazdov, túr a vysokohorského lyžovania v čo najčistejšej a najkrajšej podobe.

SR, Západné Tatry – Žiarska chata
Publikované: 18.4.2013
Dnes vystriedame Vysoké Tatry za Západné a spoločne navštívime Žiarsku dolinu, kde stojí turistami obľúbená Žiarska chata (1324 m n. m.), ktorá je vynikajúcim východiskovým bodom pre turistiku do oblastí Baníkova a Baranca.

SR, Liptov: obec Žiar a turistická vychádzka do okolia
Publikované: 6.12.2017
Tentoraz zavítame pod Západné Tatry, približne 10 kilometrov severovýchodne od Liptovského Mikuláša, kde navštívime malebnú obec Žiar.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo I.
Publikované: 13.10.2013
Dovolenka sa nám ten rok trochu pošramotila chladným a daždivým počasím. Preto z úmyslu, prežiť ju aktívne, tým myslím primerane zdraviu a veku, turistickou cyklistikou a prechádzkami v nádhernej sviežej a čistej prírode, mnoho aktivít nezostalo.

SR: Nová mobilná aplikácia Horného Liptova a Poronin
Publikované: 22.11.2017
Pre všetkých milovníkov turistiky a regionálnych zaujímavostí máme dobrú správu. V týchto dňoch si môžete bezplatne stiahnuť novú mobilnú aplikáciu, ktorá edukatívnym spôsobom propaguje oblasť slovenského Horného Liptova a poľskú Gminu Poronin.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Vysoké Tatry – túra cez Mlynickú a Furkotskú dolinu
Vďaka svojej kráse, ale i náročnosti jednotlivých túr, spĺňajú Vysoké Tatry požiadavky a očakávan...

SR: Vysoké Tatry - majestátny vrch Kriváň
Jeden z najvyšších, najobľúbenejších a najmohutnejších štítov Vysokých Tatier je 2494 metrov vyso...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie II.
Keď sa Slováka spýtate na čo je hrdý, tak jeho odpoveď dozaista bude znieť príroda. Áno, na našom...

SR: Vysoké Tatry - zimné impresie I.
Pohorie Vysoké Tatry je akousi vstupnou bránou pre slovenský cestovný ruch. Už po stáročie sem lá...

SR: Vysoké Tatry - zimný šat
Naše malé veľhory ponúkajú nevšedný vizuálny zážitok po celý rok, no azda najzaujímavejší práve v...

SR: Vysoké Tatry - Chudobná zima
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...


Súvisiace video

Štrbské pleso: ľadovcová pýcha Slovákov
Typické morénové ľadovcové jazero nájdete v južnom cípe Vysokých Tatier, vo Furkotskej doline. Št...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

21.7.2021
Všetci milovníci slovenskej prírody a kvalitného prázdninového čítania by mali siahnuť po novom čísle Krás Slovenska, ktoré prináša mnoho zaujímavých článkov, ako aj rozhovorov či informácií.
20.7.2021
Medvedie dni, najobľúbenejší rodinný festival vo Vysokých Tatrách, potešia po ročnej prestávke opäť všetkých malých i veľkých návštevníkov. Na Hrebienku čakajú v dňoch 31. 7. a 1. 8. 2021 na účastníkov zábavno-vzdelávacie hry, súťaže a zaujímaví hostia.
17.7.2021
Až do 31. augusta 2021 sa môžete pozrieť na východočeské mesto Litomyšl a okolie z veže zámku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Poľsku:

TOP 5 MIEST v Poľsku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Poznaň – prechádzky aj kultúra

Osvienčim – spomienka na holokaust

Krakov – mesto kráľov a jedného draka

Varšava – zabudnuté mesto

Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 7. 2021
sviatok:Jakub
dnes:
nedeľa 25.7.
28 °C
zajtra:
pondelok 26.7.
28 °C