www.infoglobe.sk » SR, Piešťany – uzdravujúce mesto

SR, Piešťany – uzdravujúce mesto

Publikované: 18.1.2017
Navštívte spolu s nami jedno z najvýznamnejších kúpeľných miest na Slovensku, ktoré je bohaté nielen na prírodné bohatstvo, ale aj kultúru či úchvatné pamiatky. Tým miestom sú Piešťany.

Dostupnosť tohto kúpeľného miesta je viac než vynikajúca, nakoľko Piešťany sú napojené na diaľnicu D1, nachádza sa tu železničná zastávka na hlavnej trase Bratislava – Košice a dokonca aj medzinárodné letisko regionálneho významu.

Piešťany

Keď už spomíname letisko, nedá nám nepovedať, že to je sídlom veľmi zaujímavého Vojenského historického múzea a k videniu sú tu rôzne typy vojenskej techniky, vrátane lietadiel. Taktiež je miestom častých kultúrnych podujatí. K tým najznámejším patria Národné letecké dni či hudobný Grape festival.

Piešťany

Ale my sa presunieme do centra, kde nás čakajú pamiatky, malebné parky a v neposlednom rade liečivá voda.

Piešťany

Kúpeľné mesto Piešťany sú medzinárodným strediskom liečby reumatických chorôb, ale aj významným regionálnym centrom. Mesto je od nepamäti späté s vodou, či už prostredníctvom rieky Váh, ktorá mestom preteká alebo výskytom vzácnych liečivých prameňov. Oblasť okolo Piešťan bola osídľovaná už v ďalekej minulosti, čo dokumentujú nálezy nástrojov človeka neandertálskeho typu, mamutov či azda najznámejším výtvarným prejavom z kamennej doby na Slovensku - Moravianskou venušou, ktorej replika je k videniu v Balneologickom múzeu sídliacom budove Kúpeľnej dvorany. V múzeu okrem expozície História kúpeľov a kúpeľníctva na Slovensku môžete vidieť aj výstavu venovanú M. R. Štefánikovi.

Piešťany - Kolonádový most

Samotné mesto sa po prvý raz spomína v roku 1113. Najväčší rozmach nastal v 19. storočí a súvisí ako inak s rozvojom kúpeľníctva, ktoré od druhej polovice 20. storočia vystriedal priemysel a v súčasnej dobe turizmus. Históriou vás nechceme nateraz moc zaťažovať, ale spomenúť musíme Jozefa Erdődyho, ktorý tu nechal vybudovať prvé murované kúpeľné budovy, tzv. Napoleonské kúpele, ďalej fakt, že v roku 1802 navštívil Piešťany jeden z najvýznamnejších hudobných skladateľov všetkých čias – Ludwig van Beethoven a samozrejme osobnosť Ľudovíta Wintera, ktorý sa stal budovateľom miestnych kúpeľov a postaral sa o ich preslávenie na celom svete. Medzi významných návštevníkov mesta resp. kúpeľov patrili rakúsky tenor Richard Tauber, švédska spisovateľka Selma Lagerlöfová, secesný maliar Alfons Mucha či viacerí maharadžovia. Pôsobili tu slovenskí výtvarníci, ako napr. Janko Alexy, M. A. Bazovský, Zolo Palugyay, spisovateľ Ivan Stodola či básnik Ivan Krasko, ktorý tu má zriadenú aj pamätnú izbu.

Piešťany - Thermia Palace

Azda ešte jedna historická zastávka, ktorú by sme neradi opomenuli, a to pamätné stretnutie troch cisárov (nemecký Viliam II., rakúsky Karol I., bulharský Ferdinand I.) v roku 1917 v hoteli Thermia Palace, ktorí tu rokovali o ďalšom vedení prebiehajúcej prvej svetovej vojny.       

Piešťany  

Čo sa týka pamiatok, tak tých tu nájdete neúrekom. Za symbol mesta je považovaná socha barlolámača, ktorú na podnet Ľudovíta Wintera vytvoril nemecký kreslič Arthur Heyer a nachádza sa na priečelí Kolonádového mosta. Samotný most je vrcholné dielo funkcionalistickej architektúry a zároveň patrí medzi najdlhší krytý most v Slovenskej republike. Okrem sochy barlolámača je významný aj tzv. leptami do skla od Martina Benku. Zo stredovekých pamiatok tu žiaľ nájdete len ruinu kostola na Detvianskej ulici. Zo sakrálnych stavieb odporúčame navštíviť klasicistický kostol sv. Štefana Kráľa či neogotickú kaplnku Božského srdca. Za videnie určite stojí aj Kurhotel, už spomínané Napoleonské kúpele, Kúpeľná dvorana, secesný Grand Hotel Royal, ktorý je žiaľ v dezolátnom stave, vodárenskú vežu z roku 1928 alebo tzv. Dom umenia, ako aj mnoho ďalších stavebných skvostov. Medzi charakteristické stavby mesta patrí aj Krajinský most nad riekou Váh.

Piešťany

Za srdce mesta je považovaný Kúpeľný ostrov, kde okrem liečebných domov, kúpeľných budov a hotelov nájdete aj kúpalisko či golfový areál. Nachádza sa tu tiež Kúpeľný park, ktorý vás dozaista očarí svojou krásou. Tu spomenieme aj Sad Andreja Kmeťa, ktorý sa nachádza oproti Kúpeľnému ostrovu a je vyhlásený za kultúrnu pamiatku, nakoľko sa na jeho území nachádzajú viaceré vzácne dreviny či architektonické pamiatky. Mesto pretína aj tzv. Vážska cyklomagistrála.

Piešťany

PiešťanyPiešťany

Piešťany sú mesto nielen liečivej vody a bahna – peloidu európskeho i svetového významu, ale aj kultúry a spoločenského života. Ponúkajú vám ideálne spojenie oddychu i poznania, a preto ich blahodarnú návštevu vrelo odporúčame.

 

GPS: 48°35'24.3"N 17°50'40.0"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Roman Tvarožka    Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Trnava – slovenský Malý Rím
Publikované: 3.4.2014
Mesto Trnava rozkladajúce sa v centrálnej časti Trnavskej pahorkatiny je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Preto neváhajte a vydajte sa spolu s nami na spoznávanie mesta, kde sa od pradávna križovali obchodné cesty, striedali panovníci a vznikali dychvyrážajúce sakrálne stavby.

SR, Bezovec: lyžiarske stredisko s ďalekým výhľadom – VIDEO
Publikované: 19.12.2017
Lyžiarska sezóna sa nám pomaly, ale iste rozbieha, a preto navštívime jedno síce neveľké, no o to malebnejšie lyžiarske stredisko nachádzajúce sa v strednej časti pohoria Považský Inovec.

SR, Radošina: prírodná pamiatka Čertova pec – VIDEO
Publikované: 12.12.2017
Jesenné obdobie nám pomaly vrcholí, no kým ho nahradí zima, vyberieme sa do okresu Topoľčany, presnejšie do obce Radošina, ktorú preslávilo vyhlásené Radošinské naivné divadlo. Avšak naším cieľom nebude samotná obec, ale prírodná pamiatka Čertova pec.

SR, Cerová – hrad Korlátka
Publikované: 4.1.2017
Minulý týždeň sme vyrazili z obce Jablonica cez lokalitu Dúbrava, Lipový vrch až do miestnej časti Cerová – Rozbehy. Tu sme navštívili nevysokú, no čarokrásnu rozhľadňu a zakrátko na to sa vydali do stredoveku, presnejšie povedané k hradu Korlátka.

Dechtice: Kostol a kláštor svätej Kataríny - VIDEO
Publikované: 14.7.2015
Dnes našim putovaním Slovenskom navštívime jednu pozoruhodnú zrúcaninu, ktorá leží v Trnavskom kraji, približne 3 kilometre od obce Dechtice. Ľudovo sa nazýva Katarínka, no jej oficiálny názov znie Kostol a kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej.

SR, Jablonica – turistická vychádzka
Publikované: 28.12.2016
Naše túlavé topánky nás dnes zavedú k úpätiu Malých Karpát presnejšie k obci Jablonica. Tentoraz sme za dopravný prostriedok zvolili vlak, vlastné nohy a regionálnu autobusovú linku. Čo všetko nás na tomto výlete postretlo, aj čo sme videli, sa postupne dozviete v nasledujúcich riadkoch.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy VII.
Publikované: 9.7.2017
Posledné týždne sme si predstavovali pamiatky, prírodné zákutia a pozoruhodné miesta kúpeľného mesta Piešťany. Dnes naše putovanie pomaly ukončíme, a to návštevou osobného prístavu na pravom brehu rieky Váh, odkiaľ vyrazíme na dobrodružnú plavbu.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy VI.
Publikované: 2.7.2017
Po prejdení Kolonádového mosta sme sa ocitli na Kúpeľnom ostrove. Táto oáza zdravia bola zahalená do nádhernej upravenej zelene, ktorú pretínali chodníčky a malé námestia. Tie boli obklopené krásnymi historickými stavbami, ktoré ukrývajú doslova poklady.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy V.
Publikované: 25.6.2017
Minulý týždeň sme sa poprechádzali historickým centrom kúpeľného mesta Piešťany a našu púť sme ukončili pri funkcionalistickom skvoste – Kolonádovom moste, ktorý sa nazýva aj Sklený most.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy IV.
Publikované: 18.6.2017
Minulý týždeň sme začali spoznávať krásy a pamiatky piešťanskej pešej zóny. Dnes budeme v podobných potulkách pokračovať. Našou prvou zastávkou je most zaľúbených, ktorý sa nachádza pár krokov od nemocnice resp. informačného centra.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy III.
Publikované: 11.6.2017
Od bývalého luxusného hotela Grand Hotel Royal sme sa vydali na ulicu Sad A. Kmeťa resp. Winterovu ulicu, ktorá nás prevedie historickým centrom mesta. Hneď po prvých krokoch sa ocitáme v zástavbe tzv. penziónov Berlín (Dr. Cmunt).

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy II.
Publikované: 4.6.2017
Minulý týždeň sme začali so spoznávaním kúpeľného mesta Piešťany. Navštívili sme Kolonádu, mestský park aj Kursalon. Dnes budeme pokračovať. Prvou zastávkou bude Dom umenia.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy I.
Publikované: 28.5.2017
Začiatkom tohto roku sme navštívili mesto Piešťany, ktoré nás okúzlilo natoľko, že sme sa sem museli vrátiť. Avšak tentoraz nielen na jeden deň. Postupne sme objavovali prírodné zákutia, pamiatky a históriu tohto kúpeľného mestečka, ktoré vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

SR, Brezová pod Bradlom – mesto národnej hrdosti - VIDEO
Publikované: 28.2.2017
Trenčiansky kraj ponúka mnoho pamätihodností v objatí prírody. Jedným z takýchto spojení je aj približne 5-tisícové mesto Brezová pod Bradlom, ktoré sa rozprestiera na úpätí Malých Karpát. Nad mestom sa týči vrch Bradlo, na ktorom sa nachádza pietne miesto významného rodáka z neďalekých Košarísk – Milana Rastislava Štefánika.

SR, Gabčíkovo – obec preslávená priehradou
Publikované: 21.12.2016
V okrese Dunajská Streda, približne 40 kilometrov juhovýchodne od Bratislavy sa rozprestiera obec Gabčíkovo, ktorej dejiny siahajú až do roku 1102. Pri vstupe do obce môžete obdivovať kaštieľ s baštami či rímskokatolícky kostol sv. Margity z roku 1397.

SR, Holíč – unikátny veterný mlyn
Publikované: 6.8.2015
Dnes sa presunieme do regiónu Záhorie, kde navštívime mesto Holíč, ktoré sa hrdí unikátnym barokovo-klasicistickým zámkom, tzv. Holíčskymi megalitmi a v neposlednom rade veterným mlynom, ktorého návšteva bude naším cieľom.

SR, Dobrá Voda – obec s hradom aj významnou osobnosťou -VIDEO
Publikované: 21.7.2015
Minulý týždeň sme sa vydali na túru z obce Dechtice ku Kostolu a kláštoru svätej Kataríny. Príjemná prechádzka nás inšpirovala k ďalšiemu výletu, a to len k pár kilometrov vzdialenej obci Dobrá Voda, ktorá sa hrdí krásnou zrúcaninou hradu a osobnosťou Jána Hollého.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Piešťany – prechádzka po Eko Parku
Kúsok od kúpeľného mesta Piešťany, pri priehradnom jazere Sĺňava vyrástla nová atrakcia pre rodin...

SR: Prírodná pamiatka Čertova pec
Neďaleko obce Radošina sa nachádza unikátna prírodná pamiatka Čertova pec. Krasová jaskyňa, ktorá...

SR, Piešťany – mesto rodu Winterovcov
Ako už názov dnešnej fotogalérie napovedá, navštívime mesto Piešťany, ktoré je späté s rodinou Wi...

SR, Záhorie: Adamovské jazerá a unikátny kostolík
Dnešnou fotogalériou sa presunieme do západoslovenského regiónu Záhorie, ktorý zo severozápadu oh...

SR, Skalica - Výhľad z kostolnej veže
S výstavbou Farského kostola sv. Michala Archanjela, ktorý je dominantou centrálneho trojuholníko...

SR, Skalica – starobylé jadro mesta
Starobylé mesto Skalica ukrýva mnoho pozoruhodných pamiatok, ale aj jednu preslávenú gastronomick...

Západné Slovensko - Vyhliadkový let
Od našich skvelých kamarátov sme ako svadobný dar dostali nádherný darček -hodinový vyhliadkový l...

SR, Trnava: Tradičný trnavský jarmok
Aj tento rok sa konal Tradičný trnavský jarmok, ktorý je zároveň najstarší jarmokom na Slovensku....

SR: Mesto Trnava
Trnava je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Rozkladá sa v centrálnej časti T...


Súvisiace video

SR: Jaskyňa Čertova pec
Neďaleko obce Radošina sa nachádza prírodná pamiatka Čertova pec. Jedná sa o krasovú jaskyňu, kto...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

1.7.2020
Len nedávno bola spustená online platforma Behaj s rozumom, kde si môže ktokoľvek stiahnuť zaujímavú trať na Slovensku a ísť si ju zabehnúť, prípadne ju využiť ako príjemnú prechádzku v prírode.
29.6.2020
Európska komisia spustila novú webovú platformu týkajúcu sa voľného pohybu resp. cestovania po celej Európe, ktorá obsahuje nielen základné informácie o šírení koronavírusu, ale aj o aktuálnych opatreniach daného štátu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 4. 7. 2020
sviatok:Prokop
dnes:
sobota 4.7.
26 °C
zajtra:
nedeľa 5.7.
29 °C