www.infoglobe.sk » SR, Pezinok – z vodného hradu zámok

SR, Pezinok – z vodného hradu zámok

Publikované: 19.8.2020
Najkrajšou historickou pamiatkou mesta Pezinok je nepochybne Pezinský zámok. Stavba bola postavená na prelome 13. a 14 storočia, ako vodný hrad. Zaujímavosťou je, že aj napriek niekoľkým rekonštrukciám sa vzhľad takéhoto hradu zachoval dodnes. Vďaka tomu možno Pezinský zámok označiť za pôsobivú a jedinečnú stavbu, ktorá má návštevníkom čo ponúknuť.

História Pezinského zámku

Hoci túto stavbu dnes poznáme ako zámok, pôvodne to bol vodný hrad, ktorý obklopovali dve vodné priehrady. Dnes má zámok stále podobu vodného hradu, no už bez priekop a padacích mostov.

Pezinský zámok

Prvá zmienka o existencii hradu pochádza z roku 1271, ktorá hovorí o jeho napadnutí a obsadení českými vojskami kráľa Přemyslava Otakara II. Zásadný bol rok 1334, kedy sa od svätojurského rodu oddelila jeho pezinská vetva zvaná Bazini. Vtedy sa začali spory pri delení majetku, ktoré trvali takmer celé storočie a ukončili sa až v roku 1429. Mestečko Pezinok si vtedy rozdelili gróf Juraj a jeho brat Mikuláš. Odvtedy Pezinský zámok nemal veľmi dlho žiadneho majiteľa, ktorý by sa oň staral. Šľachtický rod, ktorý ho vlastnil, totižto vymrel a Ferdinand I. Habsburský daroval tento hrad Gašparovi Serédymu.

Pezinský zámok Pezinský zámok

Pezinský zámok

Jeho ďalším majiteľom sa neskôr stal Ecko zo Salmu, ktorý si hrad tiež dlho neužil. V roku 1575 ho dal ako zálohu Jánovi Krusitchovi, ktorý bol v tom čase cisársky vojvodca. Po Krusitchovej smrti sa s jeho vdovou, Katarínou Pálffy, oženil Štefan Illésházy, ktorý na zámku vykonal niekoľko zásadných zmien. Hrad bol prerobený do renesančného štýlu, rozšírili sa resp. upravili obytné priestory a hospodárske budovy.

Pezinský zámok

V 17. storočí sa o hrad nikto nestaral a ďalších úprav sa dočkal až v 18. storočí, kedy bol v roku 1718 opravený pod taktovkou Jána Pálffyho. Následne v roku 1844 gróf František Pálffy dal vykonať rozsiahle stavebné úpravy. V obytnej veži na poschodí bola zriadená sála a zrušili sa vodné priekopy, čím sa z hradu stal zámok.

Pezinský zámok

Od roku 1936 zámok využívalo vinohradnícke družstvo a boli tu zriadené aj vínne pivnice. V rokoch 1940 - 1943 prešiel zámok viacerými veľkými zmenami, keď Slovenské vinohradnícke družstvo upravilo pivnice a pristavilo administratívnu budovu. Zachovaná ostala historická sála s maľbami známych pezinských maliarov Bátovcov.

 

Ako vyzerá zámok dnes?

Budova dlhé roky chátrala, až kým ju v roku 2015 odkúpila rodina Šimákovcov, ktorá ho dala kompletne zrekonštruovať. Stavebné práce trvali od roku 2017 až do 2019, odkedy je zámok sprístupnený verejnosti.  Súčasné využitie zámku je naozaj široké. Návštevníci môžu využiť služby hotela a wellness alebo navštíviť reštauráciu. Tiež sa tu pravidelne organizujú rôzne podujatia, ako napríklad hudobné koncerty.

Pezinský zámok

Pezinský zámok Pezinský zámok

Po novom sa stavba volá Zámok Šimák a je reprezentatívnym príkladom toho, že aj stará a neudržiavaná stavba môže pri správnej starostlivosti opäť rozkvitnúť. Preto pokiaľ pôjdete niekedy okolo Pezinka, určite sa tu zastavte.

 

GPS: 48°17'27.4"N 17°16'05.9"E

Text a foto: Mgr. Katarína ZelinkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Pezinok – malokarpatský klenot
Publikované: 12.8.2020
Malebné malokarpatské mesto Pezinok leží približne 25 kilometrov od Bratislavy. Je známe najmä pre rozvinuté vinohradníctvo a dlhoročnú tehliarsku, stavebnú i strojársku výrobu. Vďaka výhodnej polohe v blízkosti Hlavného mesta je atraktívnym miestom pre rodinný život.

SR, Pezinok - Levanduľová záhrada
Publikované: 26.7.2020
Unikátne spojenie vinohradov a stredomorskej botaniky sa len tak nevidí. V Pezinku, vo vinohradníckej oblasti Stará hora, ho však ľahko nájdete. Reč je o jedinečnej levanduľovej záhrade, ktorá každý rok priláka stovky návštevníkov a milovníkov vína.

SR, Malé Karpaty: Roštún – neobyčajne krásna príroda
Publikované: 5.3.2015
Na sklonku zimy sme sa vydali na turistickú vychádzku do Národnej prírodnej rezervácie Roštún, ktorá sa rozprestiera v pohorí Malé Karpaty. Za vstupnú bránu sme si vybrali obec Plavecké Podhradie. Čo všetko sme videli a zažili sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

SR, Malé Karpaty – vrch Vysoká
Publikované: 6.4.2014
Ako každé pohorie, aj Malé Karpaty majú svoje dominantné vrchy, ktoré výrazne vyčnievajú ponad široké okolie. Vrcholky týchto málo početných velikánov dotvárajú charakteristickú panorámu Malých Karpát. Tvoria výrazné dominanty, sú výbornými orientačnými bodmi a taktiež ponúkajú nádherné výhľady na okolitú krajinu. Jedným z týchto impozantných Malokarpatských titanov je aj vrch Vysoká.

SR: Malé Karpaty – Sandbersko-pajštúnsky geopark
Publikované: 20.7.2016
Malé Karpaty sú veľmi pekným a zaujímavým pohorím rozprestierajúcim sa v západnej časti Slovenska. V južnej časti pohoria sa nachádza viacero pozoruhodných geologických a paleontologických lokalít. Výnimočnosť a atraktivita tejto oblasti ju zaslúžene predurčila k vytvoreniu nového slovenského geoparku, ktorý dostal názov Sandbersko-pajštúnsky geopark (SAPAG).

SR, Malé Karpaty: túra na Kršlenicu a Čiernu skalu - VIDEO
Publikované: 1.11.2016
Pokiaľ máte radi turistiku a krásne výhľady, vydajte sa spolu s nami na jednu nenáročnú turistickú vychádzku do Malých Karpát. Jej začiatok bude v obci Plavecký Mikuláš, odkiaľ vedú viaceré značené turistické trasy.

SR: Malé Karpaty – Z Perneka na Skalnatú
Publikované: 14.2.2018
V Malých Karpatoch je možné vykonávať turistiku celoročne, po značených turistických chodníkoch môžeme navštíviť mnohé krásne a zaujímavé lokality počas každého ročného obdobia. V tomto článku si bližšie predstavíme zimnú túru na jednu z malokarpatských sedemstoviek, ktorou je vrch Skalnatá.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M. R. Štefánika I.
Publikované: 26.8.2015
Aj tento rok sme počas letných dní vyhľadali príjemné osvieženie v sedle nášho dvojkolesového tátoša. Keďže bývame v Petržalke, tak aj naším východiskovým miestom pre cyklovýlety je toto najväčšie slovenské sídlisko.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M.R. Štefánika II.
Publikované: 2.9.2015
Potom ako sme sa vydali na bicykloch z Petržalky cez Prístavný most, popri Malom Dunaji a skrz Vrakunský lesopark, sme sa ocitli pri letisku, odkiaľ budeme dnes pokračovať ďalej k nášmu prvému cieľu, a to k Pamätníku M.R. Štefánika.

SR, cyklovýlet: prírodná rezervácia Šúr – Bratislava
Publikované: 9.9.2015
Minulý týždeň sme naše rozprávanie skončili napojením sa na nový cyklochodník Jurava, v ktorého bezprostrednej blízkosti sa nachádza národná prírodná rezervácia Šúr nazývaná aj ako Jurský Šúr. Nedalo nám neodbočiť z našej trasy a aspoň na chvíľu sa pokochať nevšednou mokraďovitou lokalitou.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Malé Karpaty – v pestrých farbách jesene
Malé Karpaty majú svoje osobitné čaro počas každého ročného obdobia. Obzvlášť očarujúce sú najmä ...

SR: Malé Karpaty – naprieč jarnou prírodou Malých Karpát
Je skorá jar, zo svahov a údolí Malých Karpát zmizli posledné zvyšky snehu. Slnečné lúče hrejú čo...

SR, Malé Karpaty – Kršlenica a Čierna skala
Pohorie Malých Karpát ukrýva mnoho krásnych miest. My tentoraz navštívime Národnú prírodnú rezerv...

SR, Malé Karpaty – na potulkách po Karpatoch
Malé Karpaty sú pohorím popretkávaným početnými turistickými a lesnými chodníčkami. Smerujú k nim...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

21.9.2020
Medzinárodný deň architektúry ponúkne cez tri stovky akcií v rôznych mestách v Čechách a tiež na Slovensku. V týždni od 1. do 7. októbra vás pozýva na miesta verejnosti bežne neprístupné. Hlavná téma tohtoročného ročníku je UDRŽATEĽNOSŤ a podtéma Sociálny aspekt.
18.9.2020
Počas víkendu 26. a 27. septembra 2020 sa uskutoční podujatie, ktoré deti doslova milujú – Šarkaniáda na zámku Schloss Hof.
16.9.2020
V osade Magurka (Partizánska Ľupča) sa vracajú ku svojim dávnym koreňom. Začiatkom októbra sa bude v najvyššie položenej osade na Slovensku ryžovať zlato. Zároveň sa slávnostne otvorí banský náučný chodník, ktorý opisuje bohatú históriu tejto lokality. Pri otvorení je pripravený aj pestrý sprievodný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 9. 2020
sviatok:Matúš
dnes:
pondelok 21.9.
23 °C
zajtra:
utorok 22.9.
24 °C