www.infoglobe.sk » SR, Pezinok – malokarpatský klenot

SR, Pezinok – malokarpatský klenot

Publikované: 12.8.2020
Malebné malokarpatské mesto Pezinok leží približne 25 kilometrov od Bratislavy. Je známe najmä pre rozvinuté vinohradníctvo a dlhoročnú tehliarsku, stavebnú i strojársku výrobu. Vďaka výhodnej polohe v blízkosti Hlavného mesta je atraktívnym miestom pre rodinný život.

História Pezinka

Prvá zmienka o území, na ktorom sa toto mesto rozkladá pochádza z 13.storočia. Oblasť bola označovaná ako „terra Bozin“. Pezinok bol pôvodne baníckou osadou, postupne sa však pretransformoval na vinohradnícke mesto. Výrazný podiel na tom mala nemecká kolonizácia na začiatku 16. storočia. V roku 1647 Pezinok získal práva slobodného kráľovského mesta a počas 17. a 18. storočia sa mu mimoriadne darilo. Bol rodiskom vyhlásených kvalitných vín a vďaka tomu patril medzi najbohatšie mestá Uhorska.

Pezinok, mestské hradby; (c) wikipedia.org - Lad. Szeghö

Rozkvet Pezinka pokračoval v 19. storočí, kedy sa začal rozvíjať aj priemyselne. Vznikla tu továreň na výrobu kyseliny sírovej, ktorá bola úplne prvá v Uhorsku. Taktiež tu bola továreň na výrobu ihiel a tehelňa. Obnovená bola aj ťažba zlata. Významným míľnikom v histórii mesta bolo aj zavedenie železnice, vďaka čomu sa z Pezinka stalo najdôležitejšie mesto vo vinohradníckej oblasti Malých Karpát.

Pezinok; (c) wikipedia.org - Horakvlado

Dvadsiate storočie nebolo pre Pezinok najšťastnejšie. Kvôli absencii väčšieho priemyselného podniku a poklesu vinohradníckej výroby začalo mesto postupne upadať. Veľká časť obyvateľstva migrovala do Ameriky a akási obroda nastala až po druhej svetovej vojne.

Pezinok; (c) Mgr. Katarína Zelinková

Pezinok v súčasnosti

Vinohradníctvo a tehelná výroba sa v Pezinku zachovali dodnes. V meste je bohatý kultúrny život a pravidelne sa tu organizujú viaceré významné podujatia, ako je napríklad Pezinské vinobranie, Pezinský permoník, keramické trhy, Víno a levanduľa, Malá vínna ulička a mnohé ďalšie.

Pezinok; (c) wikipedia.org - Lad. Szeghö

Mesto ako také, sa zároveň neustále rozrastá a vznikajú tu nové obytné zóny s rodinnými domami aj bytmi.

Čo sa tu oplatí vidieť? 

Jednou z najkrajších stavieb v Pezinku je Pezinský zámok, ktorý bol postavený v 13. storočí. Aj napriek mnohým rekonštrukciám ostala na stavbe zachovaná štruktúra starovekého hradu. Zámok bol nedávno zrekonštruovaný a návštevníci tu môžu využiť hotelové a reštauračné služby.

Mariánsky stĺp, Pezinok; (c) Mgr. Katarína Zelinková

Dominantou pezinského námestia je Mariánsky stĺp postavený v roku 1749. Zaujímavosťou je, že v roku 1952 bol demontovaný a uložený ako depozit do múzea. Až v roku 2001 ho zrekonštruovali a umiestnili priamo do stredu námestia.

Pezinok; (c) Mgr. Katarína Zelinková

V Pezinku sa nachádzajú aj pozostatky židovského cintorína. Pôvodne mal rozlohu len 60x60 metrov a do dnešného dňa sa z neho zachovalo len niekoľko pomníkov a náhrobných kameňov. Väčšina z nich má nápisy v hebrejčine a nemčine, pričom najstarší náhrobný kameň je z roku 1856.

Pezinok; (c) Mgr. Katarína Zelinková

Za zmienku stojí napríklad aj gotický dom na Štefánikovej ulici. Rovnako ako väčšina historických domov v Pezinku, aj tento je spojením obchodných a obytných priestorov. 

V Pezinku možno nájsť mnoho ďalších kultúrnych pamiatok v podobe renesančných stavieb, pomníkov a iných architektonických skvostov. Ak plánujete mestský výlet či prechádzku a chcete popritom vidieť niečo zaujímavé a posedieť si v peknej reštaurácii či kaviarni, tak Pezinok je ideálnou voľbou. 

Pezinok; (c) Mgr. Katarína Zelinková

Na svoje si tu prídu aj milovníci pohybu. V blízkom okolí je množstvo cyklotrás skrz Malé Karpaty, príjemné cestičky vedúce po vinohradoch a za návštevu rozhodne stojí aj areál Rozálka s koňmi alebo Kučišdorfská priehrada.

 

GPS: 48°17'11.3"N 17°16'11.3"E

Text: Mgr. Katarína Zelinková

Foto: Mgr. Katarína Zelinková, wikipedia.org - Lad. Szeghö (1), Horakvlado, Lad. Szeghö (2)

Textová úprava: redakcia Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Svätý Jur – vinohradnícke mestečko II.
Publikované: 11.11.2020
Minulý týždeň sme započali návštevu vinohradníckeho mestečka Svätý Jur. V skratke sme sa zoznámili s jeho históriou, dopravnou dostupnosťou, ako aj s prírodnými či stredovekými atrakciami okolia. Dnes sa vydáme na prechádzku po jeho pamiatkach.

SR, Svätý Jur – vinohradnícke mestečko I.
Publikované: 4.11.2020
K pestrofarebnej jeseni neodmysliteľne patrí aj zber viniča, ochutnávka hroznového muštu či burčiaka. Posledné teplé lúče slnka zas lákajú na turistiku. Ideálnym spojením oboch aktivít je návšteva vskutku nádhernej vinohradníckej obce Svätý Jur.

SR, Zálesie – dedinka pri Malom Dunaji
Publikované: 21.10.2020
Poďte spolu s nami na výlet. Vydáme sa kúsok za Bratislavu (približne 10 km), presnejšie do obce Zálesie (historicky Gessayov), ktorá ponúka zaujímavé dejiny, ale hlavne prírodnú atrakciu lákajúcu tisíce návštevníkov.

SR, Pezinok – z vodného hradu zámok
Publikované: 19.8.2020
Najkrajšou historickou pamiatkou mesta Pezinok je nepochybne Pezinský zámok. Stavba bola postavená na prelome 13. a 14 storočia, ako vodný hrad. Zaujímavosťou je, že aj napriek niekoľkým rekonštrukciám sa vzhľad takéhoto hradu zachoval dodnes. Vďaka tomu možno Pezinský zámok označiť za pôsobivú a jedinečnú stavbu, ktorá má návštevníkom čo ponúknuť.

SR, Vištuk: starobylá malokarpatská dedinka - VIDEO
Publikované: 1.11.2021
V západnej časti Podunajskej nížiny se nachádza obec Vištuk, ktorá hraničí s katastrom Budmeríc, Modry, Šenkvíc, Báhoňu a dedinky Jablonec. Vištuk patril v minulosti do Bratislavskej župy a okresu Modra, ale od roku 1948 je zaradený pod okres Pezinok a Bratislavský kraj.

SR, Malé Karpaty: túra na Kršlenicu a Čiernu skalu - VIDEO
Publikované: 24.4.2022
Pokiaľ máte radi turistiku a krásne výhľady, vydajte sa spolu s nami na jednu nenáročnú turistickú vychádzku do Malých Karpát. Jej začiatok bude v obci Plavecký Mikuláš, odkiaľ vedú viaceré značené turistické trasy.

SR, Bernolákovo: obec slávnych osobností i pamiatok - VIDEO
Publikované: 6.3.2022
V západnej časti Podunajskej nížiny, na nive Malého Dunaja a Čiernej vody sa rozprestiera obec Bernolákovo. Nájdete tu skvostný Esterházyovský kaštieľ, viaceré unikátne sakrálne stavby či dokonca ruiny stredovekého hradu.

SR, cyklovýlet: prírodná rezervácia Šúr – Bratislava
Publikované: 9.9.2015
Minulý týždeň sme naše rozprávanie skončili napojením sa na nový cyklochodník Jurava, v ktorého bezprostrednej blízkosti sa nachádza národná prírodná rezervácia Šúr nazývaná aj ako Jurský Šúr. Nedalo nám neodbočiť z našej trasy a aspoň na chvíľu sa pokochať nevšednou mokraďovitou lokalitou.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M.R. Štefánika II.
Publikované: 2.9.2015
Potom ako sme sa vydali na bicykloch z Petržalky cez Prístavný most, popri Malom Dunaji a skrz Vrakunský lesopark, sme sa ocitli pri letisku, odkiaľ budeme dnes pokračovať ďalej k nášmu prvému cieľu, a to k Pamätníku M.R. Štefánika.

SR, Malé Karpaty: Roštún – neobyčajne krásna príroda
Publikované: 11.2.2022
Na sklonku zimy sme sa vydali na turistickú vychádzku do Národnej prírodnej rezervácie Roštún, ktorá sa rozprestiera v pohorí Malé Karpaty. Za vstupnú bránu sme si vybrali obec Plavecké Podhradie. Čo všetko sme videli a zažili sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

SR, Malé Karpaty – vrch Vápenná
Publikované: 12.2.2015
V Malých Karpatoch sa nachádza množstvo zaujímavých lokalít, ktoré patria medzi často navštevované a turistami obľúbené cieľové oblasti. Sú to predovšetkým vrchy ponúkajúce úžasné výhľady na okolie, ktoré lákajú mnohých turistov k výstupu. Medzi tri najvyššie vrcholy Malých Karpát, z ktorých sa naskytajú fantastické panoramatické výhľady na okolie, patrí aj vrch Vápenná.

SR, Malé Karpaty – vrch Vysoká
Publikované: 6.4.2014
Ako každé pohorie, aj Malé Karpaty majú svoje dominantné vrchy, ktoré výrazne vyčnievajú ponad široké okolie. Vrcholky týchto málo početných velikánov dotvárajú charakteristickú panorámu Malých Karpát. Tvoria výrazné dominanty, sú výbornými orientačnými bodmi a taktiež ponúkajú nádherné výhľady na okolitú krajinu. Jedným z týchto impozantných Malokarpatských titanov je aj vrch Vysoká.

SR, Častá - hrad Červený Kameň: stredoveký skvost – VIDEO
Publikované: 13.3.2022
Na východnom úpätí Malých Karpát neďaleko vinohradníckeho mestečka Modra vás už z diaľky zaujme hradný kolos Červený Kameň, vyčnievajúci v zalesnenej krajine. Dostanete sa sem buď z obce Častá alebo zo susednej dedinky Píla.

SR: Otvorené vinice Malých Karpát i Dni majstrov ÚĽUV
Publikované: 4.9.2021
Už dnes sa po 13. krát otvárajú vinice Malých Karpát, ktoré vás očaria nielen zlatistým mokom, ale aj nádhernými výhľadmi.

SR, Malé Karpaty - rozhľadňa Veľká homoľa
Publikované: 11.7.2013
Už od nepamäti lákali ľudí vyvýšené miesta, aby sa mohli porozhliadnuť po šírom okolí. Ako huby po daždi vyrastali rozhľadne v strednej Európe najmä v druhej polovici 19. a začiatkom 20. storočia. Na našom území ich je tiež neúrekom a dá sa povedať, že každým rokom pribudne nejaká ďalšia.

SR, Malé Karpaty – skalné útvary Traja jazdci a Kamenná brána
Publikované: 30.3.2014
Malé Karpaty síce nepatria medzi najvyššie pohoria Slovenska, no aj napriek tomu majú svojim návštevníkom a turistom čo ponúknuť. Toto pohorie je neobyčajne bohaté na mnohé zaujímavé a malebné prírodné zákutia. Z niektorých vrchov sa naskytajú nádherné výhľady na široké okolie, no návštevníka očaria tiež hlboké lesy, jaskyne, či početné skalné mestá tiahnuce sa hrebeňmi vrchov.

SR: Geopark Malé Karpaty
Publikované: 9.6.2019
V blízkej dobe by sa malo začať s realizáciou budovania nového geoparku Malé Karpaty, ktorý má už v súčasnosti do istej miery vybudovanú turistickú infraštruktúru a existuje už aj množstvo významných a pre návštevníkov pripravených geotopov, ktoré sú výsledkom dlhoročných aktivít rôznych nadšencov a organizácii.

SR: Malé Karpaty – Sandbersko-pajštúnsky geopark
Publikované: 20.7.2016
Malé Karpaty sú veľmi pekným a zaujímavým pohorím rozprestierajúcim sa v západnej časti Slovenska. V južnej časti pohoria sa nachádza viacero pozoruhodných geologických a paleontologických lokalít. Výnimočnosť a atraktivita tejto oblasti ju zaslúžene predurčila k vytvoreniu nového slovenského geoparku, ktorý dostal názov Sandbersko-pajštúnsky geopark (SAPAG).

SR: Malé Karpaty – Z Perneka na Skalnatú
Publikované: 14.2.2018
V Malých Karpatoch je možné vykonávať turistiku celoročne, po značených turistických chodníkoch môžeme navštíviť mnohé krásne a zaujímavé lokality počas každého ročného obdobia. V tomto článku si bližšie predstavíme zimnú túru na jednu z malokarpatských sedemstoviek, ktorou je vrch Skalnatá.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Výlet z Jablonice k hradu Korlátka
Naše túlavé topánky vás dnes zavedú k úpätiu Malých Karpát presnejšie k obci Jablonica, ktorá sa ...

SR, Svätý Jur – pestrofarebná „vínna“ jeseň
Mestečko Svätý Jur neponúka len prechádzku po krásnych pamiatkach, ale aj jedinečnú vinohradnícku...

SR, Svätý Jur – historické mestečko v obklopení vinohradov
Dnes vás pozveme na prechádzku historickými uličkami vinohradníckeho mestečka Svätý Jur, ktoré ok...

SR: Prechádzka Korzom Zálesie a parkom v Malinove
Dnes vás pozývame na malebnú foto prechádzku relatívne novou atrakciou v podobe drevenej promenád...

SR: Malé Karpaty – v pestrých farbách jesene
Malé Karpaty majú svoje osobitné čaro počas každého ročného obdobia. Obzvlášť očarujúce sú najmä ...

SR: Malé Karpaty – naprieč jarnou prírodou Malých Karpát
Je skorá jar, zo svahov a údolí Malých Karpát zmizli posledné zvyšky snehu. Slnečné lúče hrejú čo...

SR: Malé Karpaty – prechádzka jarnou Devínskou Kobylou
Národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla sa rozprestiera na juhozápadných svahoch vrchu Devíns...

SR, Malé Karpaty – na potulkách po Karpatoch
Malé Karpaty sú pohorím popretkávaným početnými turistickými a lesnými chodníčkami. Smerujú k nim...


Súvisiace video

SR, hrad Červený Kameň – stredoveká krása
Neďaleko vinohradníckeho mestečka Modra na východnom úpätí Malých Karpát vyčnieva v zalesnenej kr...

SR, Bernolákovo – obec osobností i krásnych pamiatok
Na nive Malého Dunaja a Čiernej vody sa rozprestiera obec Bernolákovo ponúkajúci k videniu skvost...

SR, Vištuk – starobylá dedinka
Malokarpatská dedinka Vištuk sa rozprestiera v západnej časti Podunajskej nížiny. Najstaršia zach...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

10.8.2022
Počas 11., 18. a 25. augusta 2022 sa môžete zúčastniť nočnej prehliadky Kutnej Hory a spoznávať tak jej romantické či až mystické uličky a zákutia. Dozviete sa nielen to, ako to vlastne bolo s kutnohorským striebrom, ale aj to či tu bola alebo nebola pekelná pobočka a koľko práce vie urobiť jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
Počas 19. až 20. augusta 2022 sa v heľpianskom amfiteátri uskutoční festival starých tradícií v novom kroji zvaný Horehronské MECHECHE. V troch festivalových zónach vás čaká bohatý program dekorovaný nádherným prírodným prostredím.
6.8.2022
Zažite atmosféru stredovekého hradu Strečno a vychutnajte si nočnú prehliadku! V stredu 10. augusta sa môžete tešiť na predstavenie divadelno-hravého zoskupenia RAZCA pod názvom Hej, partizán, vezmi ma so sebou!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 12. 8. 2022
sviatok:Darina

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X