www.infoglobe.sk » SR, Orechová Potôň – Očarujúci Malkia park

SR, Orechová Potôň – Očarujúci Malkia park

Publikované: 14.7.2019
Neďaleko Dunajskej Stredy, pri známom motoristickom okruhu Slovakia Ring, sa nachádza kráľovské útočisko nielen mačkovitých šeliem – Malkia park. V dnešnom článku vás pozveme na prechádzku týmto unikátnym parkom, ktorý je predovšetkým záchrannou stanicou pre zvieratá, ktoré boli umiestnené v nevhodných podmienkach alebo týrané.

Dostupnosť Malkia parku autom je výborná z každého smeru, avšak pokiaľ preferujete autobusovú či vlakovú dopravu, konečnou zastávkou vám bude Dunajská Streda, odkiaľ si už treba objednať taxík. Vlakové spojenie je zabezpečené i do samotnej dedinky Orechová Potôň, ale park je od stanice vzdialený bezmála 5 kilometrov, preto odporúčame využitie miestnych taxislužieb. Toto je asi jediná prekážka návštevy tejto unikátnej atrakcie, ktorú sa však oplatí prekonať.

Malkia park

Malkia park je otvorený sezónne, aj to len počas sobôt a nedieľ. Od 4. júna 2016 otvára svoje brány návštevníkom, ktorým ponúka stretnutie so skutočnou divočinou. Napriek tomu, že zvieratá pochádzajú zväčša zo zajatia, z cirkusov alebo z nevhodných podmienok v súkromných chovoch či dokonca zo zoologických záhrad, starostlivý personál sa im snaží vytvoriť dôstojný život bez trápenia. A že to je vidno, sme sa presvedčili na vlastné oči!

Malkia park

Malkia parkMalkia park

Hneď po vstúpení sme si užili pohľady na zvedavé surikaty, úžasné papagáje, sovy či vtáčích obyvateľov. Vďaka preskleným výbehom až po zem i malému latkovému oploteniu pri vodnej ploche si bezprostredný kontakt užijú nielen dospelí, ale aj tí najmenší. Navyše zvieratá sa vôbec netisnú, naopak, každé ma pomerne veľký priestor. Každý výbeh je tematický, nádherne dodekorovaný, tak aby sa zvieratká cítili čo najpríjemnejšie. Po zakúpení vstupenky si môžete kúpiť aj krmivo pre viaceré druhy zvierat a obohatiť sa tak o vskutku unikátny zážitok.

Malkia park

Malkia parkMalkia park

Zvierací obyvatelia sa priam tešia z návštevníkov, sú veľmi aktívni, hraví a neschovávajú sa, ako sme zväčša zvyknutí z klasických zoologických záhrad. Postupne sa od „vtáčieho polostrova“ dostávame do skutočného kráľovstva šeliem. Murované, presklené i mrežovité výbehy sú plné levov, tigrov, leopardov, jaguárov, rysov, púm i gepardov, ktoré si užívajú relatívnu voľnosť pohybu v krásnom džungľovom prostredí. Nechýbajú im rôzne vyhliadky, plochy na odpočinok či hravé preliezky. O kúsok ďalej vás už lákajú opice (lemury, gibony, malpy), obrovské korytnačky či honosné pávy.

Malkia park

Malkia parkMalkia park

Svoj domov tu našli aj kopytníky (zebry, ťavy, somáre, lamy, ovce...), ktoré sú vďačnými „pojedačmi“ návštevníkmi zakúpených krmív a za odmenu vám veľmi radi zapózujú pri fotení. Dobrou vychytávkou sú dezinfekčné stojany, kde si očistíte ruky po dotykoch so štvornohými krásavcami.

Malkia park

Malkia parkMalkia park

Záver parkového okruhu je venovaný deťom. Nájdu tu hračky, detské ihriská, hojdačky i trampolíny. V prípade nepriaznivého počasia je k dispozícií aj krytý detský kútik. Nechýbajú tu ani suveníry či dve reštaurácie (bufety) s ponukou výborných jedál i nápojov.

Malkia park

V Malkia parku nájdete aj medvede, vlky, kozy, kengury, ťavy, bizóny a ďalšie zvieratká, množstvo zaujímavých zákutí, lavičiek a kveteny. Všade vládne poriadok a krása. Pridanou hodnotou sú komentované kŕmenia, pri ktorých sa dozviete veľa zaujímavostí. Park ponúka aj večernú prehliadku či ubytovanie, kde máte jedinečnú možnosť zažiť atmosféru blízkosti exotických zvierat počas celého dňa.

Malkia park

Na záver našej prechádzky musíme vzdať hold takémuto jedinečnému miestu, ktoré poskytuje domov pre veľké mačkovité šelmy a iné zvieratká, zároveň poskytuje stravu i veterinárnu starostlivosť. Všetky získané financie zo vstupného či z iných aktivít sú určené na zveľaďovanie parku, ktorý nemá na Slovensku obdobu. Preto, pokiaľ budete mať cestu okolo, určite sa tu zastavte - isto neoľutujete.

 

GPS: 48°02'47.6"N 17°33'48.8"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Plávajúci mlyn v Kolárove
Publikované: 30.12.2010
Na okraji mestečka Kolárovo, pri ramene rieky Váh, zakotvila unikátna technická pamiatka – posledný z plávajúcich mlynov. Z mestečka k nemu vedie ďalšia zaujímavosť – pravdepodobne najdlhší krytý drevený most v strednej Európe.

SR, Veľký Meder –  termálne srdce Žitného ostrova
Publikované: 3.11.2019
Dnes vás zavedieme do okresu Dunajská Streda, presnejšie do obce Veľký Meder ležiacej v južnej časti Žitného ostrova. Prevedieme vás jej dejinami, navštívime pár pamiatok a samozrejme nevynecháme azda najväčšiu atrakciu mestečka v podobe termálneho akvaparku.

SR: Nové Zámky – mesto, ktoré sa oplatí navštíviť
Publikované: 30.8.2012
Okresné mesto Nové Zámky pôvodne vybudované na močiaroch sa nachádza na brehu rieky Nitra a okrem mestských kultúrnych pamiatok ponúka svojim obyvateľom či návštevníkom mesta množstvo športových a oddychových centier, ktoré sú preň charakteristické.

SR: Šaľa - mesto na Váhu    
Publikované: 24.2.2011
Obec Šaľa vo svojom viac ako tisícročnom vývoji prekonala mnoho zmien. V stredoveku bola centrom remeselníctva, neskôr mala vďaka svojej výhodnej polohe na Podunajskej rovine výlučne poľnohospodársky charakter. Zmena nastala až po druhej svetovej vojne, keď na podporu poľnohospodárskej produkcie padlo rozhodnutie vybudovať veľký chemický závod Duslo Šaľa, a.s., priamo v katastri obce.

Senec: Slnečné jazerá
Publikované: 21.5.2012
Slnečné jazerá v Senci sú jednou z najvyhľadávanejších letných turistických oblastí v južnej časti západoslovenského regiónu. Oficiálne zahájenie sezóny s plánuje na 16. júna, v prípade dobrého počasia možno aj skôr.

Južné Slovensko: Komárno – hraničné mesto na ľavom brehu Dunaja I.
Publikované: 8.3.2012
V najjužnejšej a zároveň najteplejšej oblasti Slovenska leží malebné mesto Komárno, v ktorom žije okolo 36 000 obyvateľov.

Južné Slovensko: Komárno – hraničné mesto na ľavom brehu Dunaja II.
Publikované: 15.3.2012
Komárno a jeho okolie je ideálnym miestom na strávenie príjemného víkendu. Prvé jarné dni sú ako stvorené na spoznávanie miest. Keď slniečko už krásne svieti, avšak stále „zubato“ , nastáva to najvhodnejšie obdobie na prechádzku za históriou a kultúrou tohto hraničného mesta.

Maďarsko: Komárom – mesto na pravom brehu Dunaja
Publikované: 23.10.2013
Kedysi jedno mesto na Dunaji, dnes dve samostatné mestá, v dvoch rôznych štátoch. Jedno na Slovensku – Komárno a jedno v susednej Maďarskej republike – Komárom. A práve do mesta Komárom sa dnes vyberieme za poznaním jeho krás a bohatej histórie.

Maďarsko: mestečko Mosonmagyaróvár I.
Publikované: 18.2.2013
Pri sútoku Mošonského Dunaja a rieky Litava, neďaleko hraníc Slovenska, leží krásne mestečko s domami postavenými prevažne v barokovom a klasicistickom štýle. Toto mestečko nesie meno Mosonmagyaróvár. Vzniklo v roku 1939 spojením sídiel Moson a Magyaróvár.

Maďarsko: mestečko Mosonmagyaróvár II.
Publikované: 11.3.2013
Kým v minulej časti sme sa zahĺbili do histórie mesta ležiaceho v krásnej oblasti Podunajska, dnes si povieme viac o historických dominantách, či až ikonách mesta. Pozornosť upriamime aj na cestovný ruch. Mosonmagyaróvár každoročne navštívi mnoho turistov z blízkeho aj širokého okolia.

SR, Jelka - Vodný kolový mlyn
Publikované: 13.6.2013
Dnes sa spolu vyberieme navštíviť mimoriadne zaujímavú technickú pamiatku, vodný kolový mlyn v Jelke, ktorý sa nachádza v juhozápadnej časti Slovenska, v lone prekrásnej prírody na brehu Malého Dunaja.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Nové Zámky  - mestečko, ktoré prekvapí
Na brehu rieky Nitra sa rozprestiera okresné mesto Nové Zámky, ktoré návštevníkom ponúka kultúrne...

SR, Kolárovo - Plávajúci vodný mlyn
Plávajúci vodný mlyn v Kolárove pôvodne stával na úplne inom mieste. Ide o rekonštrukciu pôvodnéh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

11.12.2019
V tomto roku sa do upratovania zapojilo až 157 163 dobrovoľníkov, ktorí počas 3 895 akcií upratali 2 613 ton odpadu, uviedli pri príležitosti Medzinárodného dňa dobrovoľníkov organizátori akcie Upracme svet, upracme Česko.
10.12.2019
Olomoucké výstavisko vás v dňoch 12.–15. decembra pozýva do kúzelnej atmosféry vianočnej pohody. Sprievodný kultúrny program je pripravený pre deti aj dospelých, rovnako tak predaj vianočných stromčekov, dekorácií a darčekov. Vstup na akciu je zdarma.
9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 11. 12. 2019
sviatok:Hilda
dnes:
streda 11.12.
-3 °C
zajtra:
štvrtok 12.12.
-1 °C