www.infoglobe.sk » SR, Orava – zimný výstup na Kubínsku hoľu

SR, Orava – zimný výstup na Kubínsku hoľu

Publikované: 17.2.2021
Tohtoročná zima nám ponúka vskutku nádherné počasie i dostatok snehu. Preto vás dnes pozveme na zimnú turistickú vychádzku na druhý najvyšší vrch Oravskej Magury - Kubínsku hoľu (1 346 m n. m.), ktorý je vyhľadávaným cieľom všetkých nadšencov zimných športov, a to vďaka veľmi dobre vybavenému lyžiarskemu stredisku.

Keďže súčasná situácia nepraje spusteniu samotných lyžiarskych stredísk, je tak ideálny čas vyskúšať si zimnú turistiku či skialpinizmus. Jedným z menej resp. stredne náročných výstupov v rámci slovenských hôr, je ten na Kubínsku hoľu.

Kubínska hoľa - chodník, dole

Prístup do lyžiarskeho strediska je z hlavnej cesty medzi Dolným Kubínom a Kraľovanmi. Vďaka vybudovanému terasovitému veľkokapacitnému parkovisku nebudete mať problém pohodlne zaparkovať a sústrediť sa tak iba na turistiku.

Kubínska hoľa - cesta, zjazdovka

Samotné stredisko SKI PARK Kubínska má k dispozícii dve sedačkové lanovky (štvormiestne) a osem vlekov. Lyžiarske trate umožňujú rôzne kombinácie zjazdov, preto si tu užijú zimné radovánky nielen rodiny s deťmi, ale aj náročnejší lyžiari. Pridanou hodnotou sú dozaista aj čarokrásne široko tiahle pohľady na región Oravy, na pohorie Západných a Vysokých Tatier, Malej a Veľkej Fatry, Oravských a Kysuckých Beskýd či majestátny Choč. Určite vás poteší prítomnosť vyhliadkovej plošiny s panoramatickou informačnou tabuľou kúsok pod vrcholom.

Kubínska hoľa - chata, výhľad

Pre skialpinistov je tu k dispozícii jedna vyznačená výstupová trasa, ktorá začína v pravej časti najvyššie položeného parkoviska (označená smerovníkom). V spodnej časti prechádza lesom neďaleko Pretekárskej zjazdovky, po náučnom chodníku. Trasa vyúsťuje na zjazdovke poniže vodnej nádrže. Po krátkom úseku popri Pretekárskej zjazdovke odbočí doprava na Turistickú zjazdovku, ktorou prechádza popri Chate na Kubínskej holi.

Kubínska hoľa - chodnik, odbočka

Horská Chata Kubínska hoľa situovaná na juhovýchodných svahoch Kubínskej hole celoročne ponúka ubytovanie i výborné občerstvenie, avšak v súčasnosti len vo veľmi obmedzenej podobe. Za chatou skialpinistický výstup pokračuje po Turistickej zjazdovke až k sedačke pod vrcholom.

Kubínska hoľa - Chata Kubínska hoľa

Pre úplnosť dodávame, že existuje aj druhý variant (a nielen) skialpinistického výstupu, a to cez tzv. Lavínisko, ktoré sa nachádza pri hornej hranici lesa. Názov tejto lokality je pripomienkou na tragickú udalosť z roku 1968, kedy pád lavíny si vyžiadal až 6 obetí – študentov lyžiarskeho kurzu. Nachádza sa tu aj pamätník. Trasa následne pokračuje doľava až do sedla Kubínska hoľa, odkiaľ vedie po červenej turistickej značke k vrcholu Minčol.

Kubínska hoľa - pamätník

Vďaka dostatočnému výberu zjazdoviek v porovnateľnom teréne je samotný zjazd na vás. My sme si zvolili zjazd po Pretekárskej zjazdovke II. a následne cez krátku zjazdovku Pretekárska zjazd.   

Kubínská hoľa - vodní nádrž

Okrem lyžovania na zjazdovkách, prípadne mimo nich, si môžete vychutnať vynikajúci snowboardpark či free-ride zónu a pre menej adrenalínové typy je k dispozícii dovedna 10 km bežeckých tratí. Preto neváhajte a vydajte sa do prírody!

 

GPS: 49°15'03.5"N 19°16'04.6"E (parkovisko)

Text: Oskár Mažgút v spolupráci s HIK, o.z.

Foto: HIK, o.z.Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Biela Orava dostane svetový unikát
Publikované: 3.3.2021
Očarujúci región akým je Biela Orava v súčasnosti nemá možnosť navštíviť každý. Pokiaľ nie ste z okresu Námestovo, dostanete sa tam len ťažko. No vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality ho budete môcť navštíviť kedykoľvek.

SR, Západné Tatry – výlet k Ťatliakovej chate
Publikované: 24.2.2021
Tentoraz vás pozývame na výlet do Západných Tatier, presnejšie do Roháčskej doliny. Naším cieľom bude vysokohorská Ťatliakova chata, ktorá je ideálnym východiskovým bodom pre turistiku do Smutného sedla, sedla Zábrať či napríklad k Roháčskym plesám.

SR, Orava – Leštiny: obec s pamiatkou UNESCO
Publikované: 24.9.2017
Tentoraz nás túlavé topánky zaviedli na Oravu, presnejšie do okresu Dolný Kubín. Rozhodli sme sa ponavštevovať zopár krásnych dediniek, ktoré sú výnimočné buď vďaka pamiatkam alebo pôsobeniu významných osobností, či sú východiskovým bodom pre zaujímavú turistiku.

SR, Orava – obec Hruštín: lyžovačka na Vasiľovskej holi
Publikované: 29.1.2015
Malebnú oravskú dedinu Hruštín, ktorá sa nachádza v pomyselnom strede medzi Námestovom a Dolným Kubínom, určite netreba našim verným čitateľom predstavovať.

SR, Orava – sedlo Príslop, vajcovka a krásne lúky
Publikované: 23.8.2017
Jedného slnečného dňa sme sa rozhodli, že letných horúčav máme už dosť, zbalili sme si pár vecí a vybrali sme sa z Bratislavy na sever krajiny, konkrétne na Oravu. Keďže sme neoplývali bohvie akou kondíciou a zároveň sme nechceli stretávať húfy turistov, vybrali sme sa do sedla Príslop.

SR, Orava – výlet na najvyšší vrch
Publikované: 12.10.2016
Jesenné obdobie je najfarebnejším obdobím roka a zároveň aj turisticky tým najvhodnejším. Treba síce rátať so skorým stmievaním, ale na druhej strane dotyky slnka už nie sú také horúce. Preto sme sa rozhodli absolvovať výlet do hôr.

SR, Orava – Vyšný Kubín: rodisko P.O. Hviezdoslava
Publikované: 1.10.2017
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili a zároveň spoznávali malebnú obec Leštiny, ktorá sa hrdí pamiatkou zapísanou v svetovom dedičstve UNESCO, sa dnes presunieme len o necelý kilometer ďalej do oravskej dedinky Vyšný Kubín.

SR, Orava: Jasenová – Kukučínova dedinka
Publikované: 11.10.2017
Našu púť po Orave zakončíme v obci Jasenová, ktorá leží v malej kotlinke, kúsok od Vyšného Kubína. Okrem domovej zástavby ponúka pohľad do histórie, a to prostredníctvom unikátnych pamiatok, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

SR, Orava: Puchmajerovej jazierko – prírodný klenot medzi stromami
Publikované: 15.5.2014
Naše kroky dnes nasmerujeme do oblasti Hornej Oravy, konkrétne k jednému malému rašelinovému jazierku, ktoré ma veľký prírodný aj kultúrny význam.

SR, Región Orava: Víkend plný zážitkov
Publikované: 4.3.2013
Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Tohtoročná zima je štedrá nielen čo sa týka snehovej nádielky, ale aj pekných slnečných dní. A tak, len čo sme mali voľný víkend, vybehli sme aspoň na pár dní do prírody. Tentoraz naše kroky viedli na Oravu, ktorá patrí k najkrajším regiónom Slovenska.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvelá rodinná lyžovačka
Publikované: 30.1.2014
Aj vy patríte k milovníkom zimných športov? Tiež si neviete predstaviť zimnú dovolenku bez poriadnej snehovej nádielky a dobre upravených zjazdoviek? Aj keď musím priznať, že v posledných rokoch chodíme s partiou na týždňové lyžovačky predovšetkým do zahraničia, ale na slovenské hory sme nezanevreli. Mojimi srdcovkami sú už dlhé roky regióny Orava a Kysuce.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Orava – Ski Zábava Hruštín
Neveľké lyžiarske stredisko Ski Zábava Hruštín, ktoré sa rozprestiera na severnej strane Oravskej...

SR, Orava – pozoruhodné mestečko Trstená
V nasledujúcej fotogalérií vás zavedieme do obce Trstená, ktorá sa nachádza v hornej časti Oravsk...

SR, Orava – malebné dedinky
Navštívte spolu s nami tri oravské dedinky rozprestierajúce sa pod úbočím Chočských vrchov, ktoré...

SR, Orava – cesta na najvyšší vrchol
V dnešnej fotogalérii vás zavedieme na najvyšší vrchol Oravskej Magury – Minčol (1 394 m n. m.). ...

SR, Orava – Kráľovná regiónu
Majestátna Babia hora je právom nazývaná „Kráľovnou Oravy“. Leží na slovensko – poľskej štátnej h...

SR: Orava, Kysuce – symfónia čiernobielej
V najsevernejších častiach Slovenska sa rozprestierajú dva rázovité regióny Orava a Kysuce. Vďaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

8.3.2021
Cestovateľský portál Tripadvisor zverejnil rebríček tých najlepších pláží a zábavných atrakcií sveta pre rok 2021, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
5.3.2021
Na svete vznikajú rôzne spoločenstvá a organizácie a jedným z nich je aj zoskupenie miest, ktoré spája rovnaký názov – Newcastles. V súčasnosti je v aliancii 19 miest zo 17 štátov sveta. Medzi inými aj slovenské Nové Zámky či české Nové Hrady.
3.3.2021
Očarujúci región akým je Biela Orava v súčasnosti nemá možnosť navštíviť každý. Pokiaľ nie ste z okresu Námestovo, dostanete sa tam len ťažko. No vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality ho budete môcť navštíviť kedykoľvek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - HONGKONG, JUŽNÁ KÓREA, SEVERNÁ KÓREA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 9. 3. 2021
sviatok:Františka
dnes:
utorok 9.3.
4 °C
zajtra:
streda 10.3.
1 °C