www.infoglobe.sk » SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami IV. (1)

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami IV. (1)

Publikované: 2.8.2020
V srdci Banskej Bystrice, priamo na námestí pred šikmou hodinovou vežou sa týči mariánsky stĺp. „Stretneme sa pri Márii alebo pri morovom stĺpe“ - počuť z úst mnohých obyvateľov mesta, ktorí si práve toto miesto s výhľadom na celé námestie vybrali za bod stretnutia. Tušia pritom, aká bola jeho história, prečo bol postavený a následne v 60. rokoch 20. storočia musel opustiť svoje miesto?

Banská Bystrica známa v celej Európe zásluhou thurzovsko-fuggerovskej spoločnosti, ktorá v druhej polovici 15. storočia obchodovala s meďou z tejto oblasti, sa podobne ako okolité mesta a obce neubránila moru. Prevencia i liečenie v minulosti bolo na pleciach miest, štát sa o to nestaral. V Banskej Bystrici bola na dobrej úrovni verejná hygiena i lekárska starostlivosť, a to boli hlavné dôvody toho, že sa mnohé ničivé vlny smrteľných chorôb mestu viac krát vyhli. 

Námestie SNP, Banská Bystrica; (c) Mgr. Anna Nociarová

Najväčšia morová epidémia postihla mesto v roku 1601, kedy zomrelo 1392 ľudí, čo bola na tú dobu skoro polovica mesta. O rok neskôr zomrelo následkom vysilenia a hladu 500 baníkov. Nápor choroby zaznamenali v meste aj počas Tököliho povstania a potom povstania Františka Rákocziho.

Mariánsky mórovy stĺp, Banská Bystrica (detail); (c) Mgr. Anna Nociarová

V hornej časti námestia, na mieste kde sa vraj v stredoveku konali verejné popravy, už v roku 1681 osadili Mariánsky stĺp. O jeho výstavbu v mene katolíckych veriacich požiadal jezuita Ján Haeffel. Na udržiavanie tohto stĺpu dokonca daroval 1500 zlatých aj uhorský panovník Leopold I.

Námestie SNP, Banská Bystrica; (c) Pixabay.com

Ani rok si tu tento stĺp nepostál, keďže počas Tökölyho povstania dal knieža príkaz na jeho odstránenie. Katolícke obyvateľstvo, ale žiadalo kapitánov poverených strhnutím stĺpu, aby s tým počkali, kým mešťania nepredložia žiadosť samotnému Tökölymu. Následne knieža listom síce nariadil dielo zachovať, no na nátlak protestantského obyvateľstva bol stĺp 28. septembra 1682 predsa len zrútený.

Mariánsky mórovy stĺp, Banská Bystrica (detail); (c) Mgr. Anna Nociarová

Mesto počas tohto obdobia, kedy sa opäť objavil mor poverilo hlavného mestského lekára Karla Ota Mollera zaviesť protiepidemické opatrenia. Takzvaný „morový poriadok“ pozostával zo zriadenia morového špitála na opačnej strane rieky Hron, obmedzenia vstupu do mesta či verejného zhromažďovania. Prví museli opustiť mesto žobráci, tuláci či obchodníci. Platil aj zákaz jarmokov, trhov, slávnosti i pohrebov. 

Mariánsky mórovy stĺp, Banská Bystrica (detail); (c) Mgr. Anna NociarováMariánsky mórovy stĺp, Banská Bystrica (detail); (c) Mgr. Anna Nociarová

Moller zastával aj post hlavného lekára Zvolenskej a Turčianskej župy. Jeho služby využívali dokonca i príslušníci cisárskeho dvora. Obyvatelia mesta si ho zvolili niekoľkokrát za richtára. Bol majiteľom dvoch lekární a v roku 1713 si tu založil súkromnú lekársku a lekárnickú školu vybavenú laboratóriom pre teoretickú i praktickú výučbu. Bola to prvá škola svojho druhu v Uhorsku a čoskoro sa stala známou v celej krajine. No po jeho smrti v roku 1747 zanikla.

Námestie SNP, Banská Bystrica

Už o týždeň sa dozviete, prečo bol Moller prezývaný "uhorský Hippokrates" a tiež dokončíme rozprávanie o osude miestneho Mariánskeho stĺpu. 

 

GPS: 48°44'08.6"N 19°08'44.5"E

Text: Mgr. Anna Nociarová

Foto: redakcia, A. N., Pixabay.com

Textová úprava: redakcia



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Pohronie: Zvolen – mesto na sútoku Hrona a Slatiny
Publikované: 27.6.2013
Dnes budú naše kroky smerovať na stredné Slovensko. Navštívime zaujímavé mesto Zvolen, ktoré je dôležitým administratívnym a spoločenským centrom celého regiónu. Toto mesto ležiace na juhu Zvolenskej kotliny ukrýva viacero významných kultúrnych a historických pamiatok, ktoré rozhodne stojí za to vidieť.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

SR, Banská Bystrica: atraktívne centrum stredného Slovenska – VIDEO
Publikované: 16.10.2018
Každý Slovák vám pri návšteve stredného Slovenska logicky odporučí výlet do Banskej Štiavnice. Pozornosť si ale určite zaslúži aj jej väčšia „sestra” a prirodzená metropola kraja – Banská Bystrica. Poďme sa do nej spoločne vypraviť.

SR, Banská Bystrica: skanzen bojovej techniky a Múzeum SNP - VIDEO
Publikované: 9.6.2020
Tento rok si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na pamiatku tejto temnej udalosti našich dejín vznikli za uplynulé desaťročia mnohé pamätníky, múzeá i skanzeny bojovej techniky. Chcú nám pripomenúť nielen ničenie a obete, ktoré vojna spôsobila, ale i víťazstvo nad ňou.

SR, Špania dolina – zimná prechádzka po okolí
Publikované: 15.3.2020
Už dlhší čas sme vás nezaviedli do hôr, preto to dnes napravíme. Navštívime totiž jeden z banských klenotov Slovenska, ktorým Špania Dolina dozaista je! Nachádza sa necelých 11 kilometrov od Banskej Bystrice v náruči Starohorských vrchov.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Turistika v okolí Španej doliny
Vydajte sa spolu s nami za zimnými krásami Starohorských vrchov. Naším východiskovým bodom bude m...

SR: Malý Zvolen – turistami zabudnutý raj
Malý Zvolen, mohutný vrch medzi malebnou dedinkou Liptovské Revúce a lyžiarskym rajom Donovaly, p...


Súvisiace video

SR, Banská Bystrica – návšteva skanzenu bojovej techniky
Tento rok si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na pamiatku tejto temnej uda...

Slovensko, Banská Bystrica: atraktívne centrum stredného Slovenska
Pri návšteve stredného Slovenska nemôžete Banskú Bystricu vynechať. Jej história sa tiahne až do ...

SR, Banská Štiavnica – starobylá kráska
Poďte spolu s nami nazrieť do tajomných uličiek starobylého mestečka v obklopení hôr – Banskej Št...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
6 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X