SR, Marianka – slovenské Lurdy

História Marianky siaha až do praveku o čom svedčia archeologické nálezy v bývalom kameňolome, v ktorom bolo odkryté hradisko z mladšej doby bronzovej. Prvé písomné zmienky pochádzajú z roku 1367, no podrobnejšie informácie o pôvode a histórií sú do dnešných čias zahalené rúškom tajomstva. Čo ale vieme je, že v roku 1377 bol kráľom Ľudovítom Veľkým položený základný kameň mariatálskeho kostola (kostol Narodenia Panny Márie). Kráľ tak učinil z dôvodu dopočutia sa o legendách mariatálskej sošky Panny Márie, ktorá bola dovtedy umiestnená na drevenom stĺpe pri zázračnom prameni . Jej príbeh si rozpovieme niekedy inokedy. Dôležitý je fakt, že od tých čias sa začala písať slávna história obce, ktorou je známa a vyhľadávaná dodnes. Duchovenstvo však nebolo zďaleka posledným symbolom, ktorý obec preslávil. V 17. storočí vstúpila do hry ťažba bridlice. A práve bridlica sa stala akýmsi zlatom pre túto malebnú obec. Vďaka jej pomerne jednoduchej ťažbe a všestrannému využitiu napríklad ako stavebný a obkladový materiál, či v podobe školských písacích tabuliek, sa stala obľúbená nielen vo vtedajšom Uhorsku, ale aj v celej Európe, dokonca i v Amerike a Oriente. Dodnes môžeme pozorovať pozostatky zo slávneho banského obdobia ťažby, a to v okolitých lomoch a baniach.
Nadišiel čas vydať sa za pamiatkami. Už v predchádzajúcich riadkoch sme spomínali kostol Narodenia Panny Márie, ktorého zakladateľom bol samotný kráľ. Jedná sa o jednoloďový kostol s vežou. Interiér tvorí zázračná soška Panny Márie na hlavnom oltári, päť barokových oltárov, jeden neogotický oltár a renesančná krstiteľnica. Ďalšou nemenej zaujímavou dominantou obce je krížová cesta, ktorá sa nachádza v prírodnej scenérii zalesneného úbočia pri potoku. Unikátna je zobrazením 14 zastavení Ježiša Krista v podobe 50 drevených sôch v životnej veľkosti. Neďaleko krížovej cesty bola v roku 1936 vybudovaná Lurdská jaskyňa, ktorej steny sú pokryté stovkami pamätných tabuliek so vďakyvzdaniami. Medzi ďalšie sakrálne stavby patrí kaplnka Svätej studne, kde si môžu návštevníci nabrať liečivú vodu, ako aj kaplnka sv. Anny, či bývalý kláštor Pavlínov.
Obec Marianka však ponúka návštevníkom okrem duchovenstva aj športové vyžitie. Nachádzajú sa tu viaceré turistické chodníky a dve značkované cyklotrasy vedúce do zaujímavých miest Záhoria či Malých Karpát. Za všetky turistické tipy nám nedá nespomenúť napríklad zrúcaniny blízkeho hradu Pajštún, obľúbené miesto rodinných výletov Malý Slavín, či blízke mestečko Stupava so svojím kaštieľom.
V Marianke a v blízkom okolí sa celoročne konajú viaceré podujatia. Od tradičných pútí cez kladenie Svätojánskych ohňov až po hody. Obec v súčasnosti zažíva aj stavebný rozkvet, a to nielen vďaka výbornej polohe, ale aj kvôli neopakovateľnej atmosfére, ktorá z obce vyžaruje. Každý návštevník si tu nájde svoje: krásnu prírodu, duchovné obrodenie, poznanie banskej histórie i vľúdnosť miestnych obyvateľov.
Text: Oskár Mažgút
Foto: Oľga Maňáková, Oskár Mažgút
Diskusia k článku (0) |
Vložiť nový príspevok
Súvisiace články

SR: Stupava - Biofarma Príroda je oázou pokoja

SR, Stupava: záhorský klenot - VIDEO

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský región zážitkov III.

SR, Bratislavský kraj – malokarpatský región zážitkov II.

SR: Cestovanie prostredníctvom televízie a rozhlasu

Stupava: Dni zelá 2019

SR, región Záhorie - Kostol sv. Margity Antiochijskej

SR, Borinka – zrúcanina hradu Pajštún

SR, Malé Karpaty – vrch Vysoká

SR, Malé Karpaty – skalné útvary Traja jazdci a Kamenná brána

SR, Záhorie: Kunovská priehrada – letná pohoda

SR: Devínska Kobyla – múzeum pod holým nebom

SR, Marianka: Krížová cesta - VIDEO
Súvisiaca fotogaléria

SR: Prechádzka Korzom Zálesie a parkom v Malinove

SR: Stupava – Biofarma Príroda
Súvisiace video

SR, Marianka - Krížová cesta

SR, Stupava: prírodné i kultúrne centrum Záhoria
Lokácia:
