www.infoglobe.sk » SR, Malužiná – horská obec s baníckymi dejinami

SR, Malužiná – horská obec s baníckymi dejinami

Publikované: 20.12.2017
V okrese Liptovský Mikuláš zostávame aj naďalej. Dnes totiž navštívime horskú obec Malužiná situovanú v oblasti horného Liptova, presnejšie v Bocianskej a Malužinskej doline.

Pokiaľ sa vydáte na cestu cez horský priechod Čertovica, ktorý prepája dva svojrázne regióny (Liptov a Horehronie), určite si urobte malú zachádzku do malebnej horskej dedinky Malužiná, ktorú obklopujú dva geomorfologické podcelky Nízkych Tatier - Ďumbierske a Kraľovohoľské Tatry.   

Malužiná - Halas (prepriaháreň koní)

Malužiná - pamätníkMalužiná - vchod do jaskyne

História tejto obce je spätá s baníctvom a jej vznik sa datuje do druhej polovice 18. storočia, aj keď prvé zmienky pochádzajú už z roku 1363. Malužiná bola súčasťou hrádockého panstva a jej názov bol odvodený od rovnomenného lesa. Spočiatku sa tu začala ťažiť železná ruda, ktorú neskôr vystriedala meď. Došlo teda aj k prestavbe tu prítomnej železnej hute na medený hámor (dielňa na spracovanie kovu). Neskôr vďaka vhodným podmienkam pribudla sklárska huta. V nej sa vyrábali poháre, šálky, vázy, fľaše atď. Žiaľ, skláreň i hámor postupom času zanikli. Namiesto sklárne vznikla továreň na výrobu líšt na obrazové rámy, a ako zdroj energie využívala vlastnú vodnú elektráreň. Vďaka tejto elektrárni bola Malužiná aj prvou elektrifikovanou obcou na Liptove. Továreň sa neskôr preorientovala na výrobu nábytku a funguje do súčasnosti.    

Malužiná - kostol Povýšenia sv. Kríža

Malužiná - kostol Povýšenia sv. KrížaMalužiná - kostol Povýšenia sv. Kríža

Z pamiatok dedinka ponúka klasicistický rímskokatolícky kostol Povýšenia sv. Kríža z roku 1816, kaplnku sv. Jána Nepomuckého, budovu správy sklární a baní, historické budovy Halas (prepriaháreň koní) a Kammerhof (komorský úrad), bývalý hostinec z 19. storočia s kolkárňou, pomník padlým v prvej a druhej svetovej vojne či pamätník s vojnovým delom na vstupe do Svidovskej doliny. Na pohľad atraktívny je aj miestny kameňolom, ale  upozorňujeme, že sa jedná o stále činnú prevádzku.

Malužiná - pamätník a turistický smerovník

Možno vás zaujme aj informácia o lesnej úzkokoľajovej železničnej trati z Kráľovej Lehoty do Malužinskej doliny, ktorá na trase 13 kilometrov zvážala drevo z dolín a štrk z kameňolomu. Bola odbočkou Považskej lesnej železnice. Do súčasnosti sa zachovalo len pár fragmentov tejto unikátnej technickej pamiatky.   

Malužiná - kaplnka sv. Jána Nepomuckého

Pokiaľ ste viac priaznivci turistiky, tak Malužiná ponúka hneď niekoľko výletných cieľov. Juhozápadne od obce vo vápencových skalách môžete objaviť vchod do vyše 300 metrov dlhej jaskyne, ktorá má bohatú kvapľovú výzdobu, avšak verejnosti nie je prístupná. Pútavý je aj výstup na neďaleký Veľký bok (1727 m n. m.), z ktorého sa naskytá jeden z najkrajších výhľadov na Slovensku. Západne od Malužinej sa zas rozprestiera náhorná plošina a prírodná rezervácia Ohnište s nádhernými vysokohorskými lúkami, pralesom a viacerými priepasťami či jaskyňami, z ktorých najznámejšia je 125 metrov hlboká Veľká ľadová priepasť.      

Malužiná - okolitá príroda

Obec Malužiná ponúka aj spoločenské vyžitie,a to napríklad na niektorom z každoročne sa konajúcich podujatí ako ples, fašiangový sprievod či organizovanom turistickom výstupe. Dedinka v obklopení hôr skrýva nielen peknú architektúru, prírodné skvosty, ale aj nevšednú atmosféru, ktorú by ste určite mali zažiť.

 

GPS: 48°58'50.3"N 19°46'09.5"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o. z.Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Kráľova Lehota – obec pri sútoku riek
Publikované: 10.1.2018
Vo východnej časti Liptovskej kotliny na úpätí Nízkych Tatier sa rozprestiera malebná horská dedinka nesúca meno Kráľova Lehota. Obec je významnou križovatkou ciest vedúcich z východu, juhu i západu krajiny a ponúka zaujímavé pamiatky a prírodné krásy, ktoré dnes spoločne navštívime.

SR, Liptov – Archeoskanzen Havránok a osamotená veža
Publikované: 29.11.2017
Nasledujúce týždne strávime na Liptove, kde budeme objavovať malebné zákutia tohto rázovitého regiónu. Dnes sa vydáme k brehu Liptovskej Mary, kde navštívime archeologické múzeum v prírode – Havránok, ktoré je národnou kultúrnou pamiatkou.

SR, Liptovský Mikuláš – mesto nielen olympijských víťazov I.
Publikované: 15.10.2015
Pár kilometrov od Liptovského Hrádku, ktorý sme navštívili minulý týždeň, sa nachádza okresné mesto Liptovský Mikuláš, ktoré je historickým, spoločenským aj kultúrnym centrom Liptova. Dnes sa na jeho návštevu vydáme.

SR, Liptovský Hrádok – malé, ale krásne mestečko
Publikované: 8.10.2015
Po návšteve obce Kalameny ešte v regióne Liptov zostaneme. Presunieme sa o pár kilometrov nižšie do najmenšieho mestečka Liptova, ktoré je bohaté na prírodné, kultúrne aj historické zaujímavosti. Tým mestečkom je Liptovský Hrádok.

SR, Pribylina: Považská lesná železnica
Publikované: 3.1.2013
Neďaleko mesta Liptovský Hrádok sa nachádza najmladšie a zároveň najnavštevovanejšie múzeum v prírode na Slovensku – Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. V minulosti sme o tomto múzeu už čo to popísali. Tentoraz vám však chceme podrobnejšie predstaviť jeho statickú expozíciu technickej pamiatky bývalej Považskej lesnej železničky.

SR, Liptov: obec Žiar a turistická vychádzka do okolia
Publikované: 6.12.2017
Tentoraz zavítame pod Západné Tatry, približne 10 kilometrov severovýchodne od Liptovského Mikuláša, kde navštívime malebnú obec Žiar.

SR, Liptovský Ján – výnimočná liptovská obec
Publikované: 5.11.2015
Dnes navštívime jednu z najzaujímavejších obcí Liptova, či už z historického, umeleckého, architektonického alebo prírodného hľadiska. Tou obcou je Liptovský Ján, ktorý sa rozprestiera v ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier.

SR, Liptovský Mikuláš – prechádzka po pamiatkach
Publikované: 22.11.2017
V srdci Liptova sme naposledy spoznávali krásy námestia Žiadostí slovenského národa. Už vtedy sme si všimli zrekonštruovanú budovu Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva, ktorej návštevu sme mali v pláne.

SR, región Liptov: Liptovský Ján – Podzemie pod vežami
Publikované: 10.7.2014
Po týždni sa opäť vraciame na Liptov. Tentoraz vás nebudem nahovárať na žiadne bláznivé adrenalínové zábavky, skôr naopak, pozývam vás do múzea. Nie však do hoc akého! Podzemie pod vežami, ako sa toto maličké múzeum v Liptovskom Jáne volá, v sebe ukrýva pútavú expozíciu, ktorá vám priblíži život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni.

SR, región Liptov: Stanišovská jaskyňa – jedinečný zážitok pre celú rodinu  
Publikované: 17.7.2014
Po návšteve maličkého, no veľmi zaujímavého múzea s názvom Podzemie pod vežami v Liptovskom Jáne, ktoré dokumentuje život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni, sme sa rýchlo autami presunuli do Jánskej doliny, kde na nás mal čakať sprievodca zo Stanišovskej jaskyne.

SR, vodná nádrž Liptovská Mara - raj pre milovníkov vodných športov a kúpania
Publikované: 24.7.2014
Pokiaľ aj vy patríte k tým, ktorí si leto bez kúpania a šantenia pri vode nevedia predstaviť, a namiesto preplnených kúpalísk či aquaparkov uprednostňujete radšej kúpanie v jazerách, rybníkoch či vodných nádržiach, tak vám Liptovskú Maru dozaista netreba vôbec predstavovať.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo I.
Publikované: 13.10.2013
Dovolenka sa nám ten rok trochu pošramotila chladným a daždivým počasím. Preto z úmyslu, prežiť ju aktívne, tým myslím primerane zdraviu a veku, turistickou cyklistikou a prechádzkami v nádhernej sviežej a čistej prírode, mnoho aktivít nezostalo.

SR: Nová mobilná aplikácia Horného Liptova a Poronin
Publikované: 22.11.2017
Pre všetkých milovníkov turistiky a regionálnych zaujímavostí máme dobrú správu. V týchto dňoch si môžete bezplatne stiahnuť novú mobilnú aplikáciu, ktorá edukatívnym spôsobom propaguje oblasť slovenského Horného Liptova a poľskú Gminu Poronin.

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Liptovský Ján – spojenie histórie a relaxu
V ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier sa rozprestiera malebná liptovská obec – L...

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova
Okresné mesto Liptovský Mikuláš sa nachádza pri vodnom diele Liptovská Mara v obklopení Západných...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 10. 2019
sviatok:Vladimíra
dnes:
streda 16.10.
14 °C
zajtra:
štvrtok 17.10.
17 °C