www.infoglobe.sk » SR, Malinovo – prechádzka okolo kaštieľa

SR, Malinovo – prechádzka okolo kaštieľa

Publikované: 28.10.2020
Minulý týždeň sme navštívili dedinku Zálesie, ktorej hlavným turistickým lákadlom je drevená promenáda na Malom Dunaji. Dnes sa presunieme o pár sto metrov ďalej do obce Malinovo (historicky Eberhard), kde máme naplánovanú prechádzku miestnym parkom.

Malinovský kaštieľIdeálne východiskové miesto je pri Strednej odbornej škole záhradníckej, kde je možnosť bezplatného parkovania. Hneď za budovou školy sa ocitnete v prekrásnom parkovom prostredí s majestátnymi stromami, priestrannými lúkami i so spleťou chodníčkov. Tie vás dovedú k zarastenej kultúrnej pamiatke nazývanej Malinovský kaštieľ alebo Apponyiho kaštieľ. Objekt je obkolesený relatívne dobre viditeľnou priekopou.  

Malinovský kaštieľ

Malinovský kaštieľMalinovský kaštieľ

Štvorkrídlová budova situovaná v centrálnej časti rozľahlého anglického parku má dve podlažia. Postavená je na základoch bývalého vodného hradu Eberhard. Jeho vznik sa datuje medzi rokmi 1344 až 1385 a účelom stredovekej stavby bola ochrana prechodu cez Malý Dunaj na Žitný ostrov. Medzi najslávnejších majiteľov hradu patrili gróf Prokop, Bazini a Szentgyörgy. V roku 1626 panstvo získava rod Pálffy a Balassa a neskôr rod Illésházyovcov. V 17. storočí prechádza kaštieľ do rúk uhorského arcibiskupa Juraj Szelepcsényi, ktorý ho nechal prestavať, prostredníctvom žiaľ nútených prác, na neskororenesančný zámoček. V 19. storočí sa novými majiteľmi stáva jedna z najväčších a najvplyvnejších grófskych rodín v Uhorsku - Apponyiovci. Boli to práve oni, ktorí zámoček prestavali na neoklasicistický kaštieľ a vytvorili z neho príjemné vidiecke sídlo obklopené kultivovanou prírodnou scenériou. Krásu tohto miesta obdivoval ako hosť aj americký prezident Teodor Roosevelt (1910). Samotní dediči ho využívali do roku 1923.

Malinovský kaštieľ; (c) wikipedia.org - Bratislavská župa

Po tomto roku vplyvom dejinných udalostí boli majetky grófskych rodov rozparcelované a pripadli do rúk vtedajšieho štátu. Kaštieľ sa tak stal sídlom záhradníckej školy, čomu boli prispôsobené aj vnútorné priestory. Z priestorov kaštieľa sa škola odsťahovala v roku 2010, čoho následkom bolo pustnutie stavby. Zaujímavosťou je, že v roku 2014 kaštieľ na chvíľku ožil, a to vďaka filmárom, ktorí tu natáčali neskôr veľmi populárny seriál Tajné životy. Len nedávno dostala pamiatka novú strechu, no vplyvom ošarpaných stien nepôsobí najmalebnejšie, čo sa snáď časom zmení. Verejnosti zatiaľ nie je prístupná, teda až na pár výnimiek.

Malinovo - anglický park (detské ihrisko)

Malinovo - anglický park (detské ihrisko)Malinovo - anglický park

Stavba kaštieľa vás upúta vstupnou bránou, ktorá je „ozdobená“ trojuholníkovým tympanónom a terasou podoprenou štyrmi stĺpmi. Pokiaľ sa dostanete dovnútra, uvidíte aj ústredné nádvorie s výnimočnou akustikou či viaceré historické fragmenty v podobe erbu arcibiskupa Szelepcsényiho či ranobarokovej výzdoby. Súčasťou východného krídla kaštieľa je kaplnka z roku 1677, ktorá do roku 1953 slúžila ako kostol pre tunajších veriacich.

Malinovo - anglický park (umenie)

Neoddeliteľnou súčasťou kaštieľa je krajinný park plný mohutných dubov, platanov a ďalších vyše 200 druhov domácich i cudzokrajných drevín. Vznik tohto úchvatného prírodného kolosu sa predpokladá v 18. storočí. Napriek viacerým výrubom si dodnes zachováva svoj majestát. Pri prechádzke parkom natrafíte aj na príjemné detské ihrisko s lavičkovým posedením. Celkovú estetiku tohto miesta dotvárajú príležitostné umelecké vyobrazenia pripevnené na stromoch. Na záver upozorňujeme, že park má oficiálnu otváraciu dobu od 8 do 21 v letnom a od 10 do 19tej hodiny v zimnom období.

Malinovo - anglický park

Samozrejme kaštieľ s anglickým parkom nie sú jediné pozoruhodnosti tejto obce. Nachádza sa tu rad ďalších pamätihodností, ako aj turistami vyhľadávaný náučný chodník s bobrím hradom či rozhľadňou Hniezdo. Avšak o tom si povieme niekedy nabudúce.

 

GPS: 48°09'11.4"N 17°17'50.9"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Oskár Mažgút, (c) wikipedia.org - Bratislavská župaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, cyklovýlet: prírodná rezervácia Šúr – Bratislava
Publikované: 9.9.2015
Minulý týždeň sme naše rozprávanie skončili napojením sa na nový cyklochodník Jurava, v ktorého bezprostrednej blízkosti sa nachádza národná prírodná rezervácia Šúr nazývaná aj ako Jurský Šúr. Nedalo nám neodbočiť z našej trasy a aspoň na chvíľu sa pokochať nevšednou mokraďovitou lokalitou.

SR: Výlet na Biely Kameň
Publikované: 11.1.2017
Nad starobylým mestečkom Svätý Jur sa nachádzajú lesy Malých Karpát, ktoré ukrývajú jeden stredoveký klenot v podobe zrúcaniny hradu Biely Kameň. Pri dnešnom spoznávaní pamiatok Slovenska ho navštívime a rozpovieme vám jeho príbeh.

SR, Zálesie – dedinka pri Malom Dunaji
Publikované: 21.10.2020
Poďte spolu s nami na výlet. Vydáme sa kúsok za Bratislavu (približne 10 km), presnejšie do obce Zálesie (historicky Gessayov), ktorá ponúka zaujímavé dejiny, ale hlavne prírodnú atrakciu lákajúcu tisíce návštevníkov.

SR, Orechová Potôň – Očarujúci Malkia park
Publikované: 14.7.2019
Neďaleko Dunajskej Stredy, pri známom motoristickom okruhu Slovakia Ring, sa nachádza kráľovské útočisko nielen mačkovitých šeliem – Malkia park. V dnešnom článku vás pozveme na prechádzku týmto unikátnym parkom, ktorý je predovšetkým záchrannou stanicou pre zvieratá, ktoré boli umiestnené v nevhodných podmienkach alebo týrané.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M. R. Štefánika I.
Publikované: 26.8.2015
Aj tento rok sme počas letných dní vyhľadali príjemné osvieženie v sedle nášho dvojkolesového tátoša. Keďže bývame v Petržalke, tak aj naším východiskovým miestom pre cyklovýlety je toto najväčšie slovenské sídlisko.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M.R. Štefánika II.
Publikované: 2.9.2015
Potom ako sme sa vydali na bicykloch z Petržalky cez Prístavný most, popri Malom Dunaji a skrz Vrakunský lesopark, sme sa ocitli pri letisku, odkiaľ budeme dnes pokračovať ďalej k nášmu prvému cieľu, a to k Pamätníku M.R. Štefánika.

Plávajúci mlyn v Kolárove
Publikované: 30.12.2010
Na okraji mestečka Kolárovo, pri ramene rieky Váh, zakotvila unikátna technická pamiatka – posledný z plávajúcich mlynov. Z mestečka k nemu vedie ďalšia zaujímavosť – pravdepodobne najdlhší krytý drevený most v strednej Európe.

SR, Jelka - Vodný kolový mlyn
Publikované: 13.6.2013
Dnes sa spolu vyberieme navštíviť mimoriadne zaujímavú technickú pamiatku, vodný kolový mlyn v Jelke, ktorý sa nachádza v juhozápadnej časti Slovenska, v lone prekrásnej prírody na brehu Malého Dunaja.

SR: Dunajský Klátov – Cséfalvayov vodný mlyn so spodným náhonom
Publikované: 5.9.2013
Dnes sa spolu vyberieme navštíviť ďalšiu mimoriadne zaujímavú technickú pamiatku - Cséfalvayov vodný mlyn v Dunajskom Klátove. Kde sa nachádza a prečo sa sem oplatí vybrať na výlet? To sa dočítate už v nasledujúcich riadkoch.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Prechádzka Korzom Zálesie a parkom v Malinove
Dnes vás pozývame na malebnú foto prechádzku relatívne novou atrakciou v podobe drevenej promenád...

SR, Petržalka: Cyklopotulka Starohájskym ostrovom
Dnes vás zavedieme na najväčšie sídlisko Slovenska – do bratislavskej Petržalky. Avšak pokiaľ si ...

SR: Malkia park – kráľovské útočisko zvierat
Pred pár rokmi (2016) otvoril svoje brány Malkia park v Orechovej Potôni (časť Lúky), ktorý vytvo...

Rakúsko: Dunajské luhy a hrad Röthelstein
Neďaleko hraníc Slovenska sa nachádza Národný park Dunajské luhy (Donau-Auen). Pri prechádzke tým...

SR: Dunaj – splav najväčšieho európskeho veľtoku
Partia kamarátov nás s manželom zlákala vyskúšať si víkendový splav Dunaja. Aj napriek tomu, že p...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

27.11.2020
Jedným z najvýznamnejších hradov na severovýchode Slovenska je zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. V tohtoročnej turistickej sezóne, poznačenej dvoma vlnami koronavírusu, sa stal obľúbeným náhradným cieľom výletov v čase, keď boli vnútorné atrakcie regiónu uzavreté.
25.11.2020
Klub slovenských turistov združujúci viac než 16 000 nadšencov výletov do prírody zostavil hlavné turistické podujatia pre rok 2021, avšak ich aktuálnosť bude závisieť od epidemiologickej situácie. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich plánovaný prehľad.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolok zverejnil predbežný kalendár podujatí na nadchádzajúci rok 2021. Samozrejme jeho aktuálnosť bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - IRÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 27. 11. 2020
sviatok:Milan
dnes:
piatok 27.11.
-1 °C
zajtra:
sobota 28.11.
0 °C