www.infoglobe.sk » SR, Malebná obec Čavoj – raj pre milovníkov vychádzok do prírody

SR, Malebná obec Čavoj – raj pre milovníkov vychádzok do prírody

Publikované: 4.7.2013
Obec Čavoj leží v lone krásnej prírody, a tak je ideálnym východiskovým bodom kratších vychádzok, ale tiež náročnejších turistických výstupov. Čo všetko obec ponúka, prečo stojí za to navštíviť ju a aké zaujímavé výlety do okolia sa tu dajú podniknúť? Ak vás zaujímajú odpovede na tieto otázky, neváhajte a pustite sa do čítania dnešného článku.

Tentoraz sa spoločne vyberieme navštíviť nenápadnú obec Čavoj, ktorá sa rozprestiera v Trenčianskom kraji, približne 35 km severozápadne od okresného mesta Prievidza. Leží učupená v malebnej prírodnej scenérii Strážovských vrchov v nadmorskej výške 550 metrov, na nive riečky Nitrica. Táto počtom obyvateľov neveľká obec nás už na prvý pohľad upútala svojou roztiahnutou prípotočnou zástavbou a prekrásnymi okolitými lazmi. Už prechádzka po dedine v nás vyvolala pocit pokoja a závan leta, ktorý sme cítili na každom kroku nás priam nabádal k tomu, aby sme podnikli aspoň krátky výlet do okolitej prírody.

okolie obce Čavoj

obec Čavojobec Čavoj

Prechádzka po dedine

Ako prvé vám rozhodne odporúčame prechádzku po dedine. V centrálnej časti obce, ktorú miestni nazývajú Čavojec, nájdete najstaršiu zachovanú budovu, ktorou nie je nič iné, ako vyše 400 rokov starý kostol sv. Doroty. Zaujímavé sú však aj viaceré domy, hlavne tie na okolitých samotách a lazoch, z ktorých sú však mnohé dnes už neobývané, alebo využívané len ako chalupy. Zaujímavý pohľad na obec sa naskytá aj z miestneho cintorína, ktorý je umiestnený na kopci a ktorý je na rozdiel od mnohých mestských cintorínov pekne upravený.

okolie obce Čavoj

obec Čavojobec Čavoj

Výlety do okolia

Obec  Čavoj má ideálnu východiskovú polohu na podnikanie zaujímavých výletov do okolia. Dominantou chotára je Malá Magura s nadmorskou výškou 1140 metrov, ktorá leží východne od obce, avšak výstup na ňu by sme mohli zaradiť už k tým náročnejším. Ako nenáročný výlet by sme vám odporúčali skôr prechádzku po lazoch Biela voda, Cobrial, Koškárovci, Šindliarska, Petriskovci, Sunegovci a Krpelance, počas ktorej narazíte aj na pozostatky zlatých a strieborných baní.  Zdatnejší turisti sa môžu vydať aj na prechod hrebeňa, ktorý ich zavedie až do Bojníc. Tie isto netreba nikomu predstavovať, Bojnický zámok a najstaršiu a najnavštevovanejšiu Zoologickú záhradu pozná každý Slovák minimálne z učebníc zemepisu zo základnej školy. Pokiaľ patríte skôr k tým turistom, ktorí na konci výletu očakávajú nejakú odmenu, tak vám isto odporúčame výstup na vápencový vrch Vapeč, ktorý leží v katastrálnom území obce Valaská Belá - Homôlka. Po jeho zdolaní vám bude odmenou úchvatný kruhový výhľad a zaujímavé skalné útvary nielen na samotnom vrchole, ale i v jeho okolí. Pokiaľ ešte nebudete mať dosť, zbehnite aj do samotnej obce Valaská Belá, v ktorej nájdete unikátny sklársky skanzen Sklenný sen. Turistické trasy vás zavedú aj do ďalších zaujímavých obcí. Spomeňme aspoň obec Čičmany, ktorá je známa zachovalým komplexom ľudovej architektúry.  Veľmi pekná vychádzka vás čaká, aj pokiaľ sa vyberiete iba do susednej obce Temeš. Nenáročná prechádzka je ozvláštnená  prudším výstupom na Temešskú skalu. Tento dolomitovo-vápencový skalný vrchol ležiaci medzi masívom Malej Magury a Nitrickou dolinou je od roku 1986 vyhlásený za prírodnú rezerváciu.

 okolie obce Čavoj

stádo kráv pri obci Čavojokolie obce Čavoj

Cyklotrasy v regióne Horná Nitra  

Ani milovníci cykloturistiky sa tu nudiť nebudú. Región Horná Nitra ponúka ucelený komplex cyklotrás, ktoré vás prevedú po najpríťažlivejších a najzaujímavejších miestach v regióne. Hlavnými cyklotrasami sú cyklookruh Medzihorie, Bojnický cyklookruh a Hornonitrianska cyklomagistrála. Okrem toho sú tu mnohé ďalšie kratšie cyklotrasy, ktoré sú navzájom poprepájané.

obec Čavoj

Tak neváhajte, obujte si turistické topánky, osedlajte svojho dvojkolesového tátoša, či nahovorte partiu kamarátov a vydajte sa aj vy spoznávať tento malebný kút Slovenska.   

Text: O. Maňáková

Foto: O. MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Prievidza – mesto uprostred Hornonitrianskej kotliny
Publikované: 5.5.2011
Územie regiónu Horná Nitra je v podstate totožné s územím okresu Prievidza, do ktorého okrem okresného mesta patria ešte ďalšie tri mestečká. Prvým z nich sú Bojnice, preslávené svojím rozprávkovo krásnym zámkom, najstaršou ZOO na Slovensku a kúpeľmi. Ďalším mestom sú Nováky, v súčasnosti najvýznamnejšie priemyselné mesto regiónu a posledným Handlová, známa ťažbou hnedého uhlia.

Bojnice: Valentínsky víkend na zámku
Publikované: 25.1.2015
Slovenské národné múzeum - Múzeum Bojnice aj tento rok pripravilo pre svojich návštevníkov podujatie venované všetkým zaľúbeným, ktorí si chcú na Deň sv. Valentína pripomenúť svoju lásku.

SR, obec Čičmany: nielen krása ľudovej architektúry– VIDEO
Publikované: 10.3.2015
Jednou z najkrajších dedín Slovenska sú dozaista malebné Čičmany. Široko ďaleko sú známe vďaka krásnym, dodnes veľmi dobre zachovaným dreveniciam, pre ktoré sú typické biele ornamenty podobné výšivke. No Čičmany toho domácim i návštevníkom dokážu ponúknuť omnoho viac.

Bojnice: Veľkonočné prehliadky Bojnického zámku
Publikované: 29.3.2015
Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice pripravilo pri príležitosti sviatkov jari špeciálne veľkonočné prehliadky Bojnického zámku.

Bojnice: Medzinárodný festival duchov a strašidiel 2015
Publikované: 20.4.2015
Bojnický zámok už čoskoro ovládnu vydajachtivé, z dávnych čias prichádzajúce Mŕtve nevesty. Na XXII. Medzinárodnom festivale duchov a strašidiel sa chystá svadba, aká tu ešte nebola!

SR: Bojnický letný slnovrat
Publikované: 17.6.2015
V priebehu 19. a 20. júna 2015 sa v centre Bojníc uskutoční atraktívna prezentácia regiónu Hornej Nitry pod názvom Bojnický letný slnovrat.

SR: Bojnice - krásy mesta
Publikované: 23.12.2010
Mesto Bojnice je známe nielen obyvateľom Slovenska, ale aj okolitým krajinám. Zaslúžilo sa o to tradíciou kúpeľného mesta, najkrajším slovenským zámkom a najstaršou a najnavštevovanejšou zoo na Slovensku. Bohatá kultúra mesta a krása okolitej prírody každoročne priláka množstvo turistov.

SR: Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice
Publikované: 2.5.2013
Trenčianske Teplice sú malé kúpeľné mesto učupené pod Strážovskými vrchmi, takže z každej strany ich obklopujú kopce plné zelene. Za liečivými účinkami sírnych prameňov sem prichádzajú ľudia z rôznych častí sveta.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 27. 5. 2020
sviatok:Iveta
dnes:
streda 27.5.
19 °C
zajtra:
štvrtok 28.5.
14 °C