www.infoglobe.sk » SR, Lošonec: výlet do podhorskej obce - VIDEO

SR, Lošonec: výlet do podhorskej obce - VIDEO

Publikované: 12.7.2021
Obec Lošonec sa nachádza na východnom úpätí Malých Karpát resp. na výbežku Trnavskej pahorkatiny do tohto pohoria. Prevažne zalesnené katastrálne územie obce má rozlohu 2371 ha a nachádza sa v nadmorskej výške 215 – 662 metrov. Cez územie dedinky preteká potok Smutná, ktorý je prítokom rieky Trnávka.

Dedinka Lošonec sa radí medzi relatívne malé obce s počtom obyvateľov cez 550. Susediacimi mestečkami sú zámkom preslávené Smolenice (4 km) či vinárska obec Horné Orešany (5 km). Najbližším väčším mestom je 20 km vzdialená Trnava. Z pohľadu histórie bolo územie osídlené už v období pred Veľkomoravskou ríšou a prvýkrát sa spomína v rokoch 1332 – 1337 pod názvom Losinch. Predkovia tu, ako memento zanechali niekoľko objektov s veľkou pamiatkovou hodnotou. Postupne si ich v nasledujúcich riadkoch predstavíme. 

obec Lošonec

Do obce Lošonec som cestoval z Trnavy autobusom a vystúpil som na zastávke Lošonec – cintorín. Práve tu, oproti cintorínu, sa nachádza prvá sakrálna pamiatka. Je to Socha svätého Vendelína, ktorá je kamenná a osadená na vysokom štvorbokom pilieri s rímsou a s datovaním roku 1901. 

obec Lošonec - Socha sv. Vendelína

Pokračujem ďalej po ceste smerom na Smolenice. Na miernom vŕšku, pod novobudovanou vinicou, sa nachádza Socha Ukrižovaného Krista, ktorá je kamenná a pochádza z roku 1891. Dal ju vystavať na Božiu slávu Sloboda August, aspoň tak uvádza zakladateľský nápis vytesaný priamo na podstavci.

obec Lošonec - prícestný kamenný kríž

V Ústrednom zozname pamiatkového fondu, je ako národná kultúrna pamiatka zapísaný Rímskokatolícky kostol svätej Anny s opevnením. Jedná sa o renesančný objekt postavený pravdepodobne v rokoch 1600 – 1615. Bočné kaplnky sú z roku 1753 a majú krížové hrebienkové klenby. Na západnej strane je murovaná veža s ihlanovou strechou. Drevený misijný kríž pred kostolom nesie dva letopočty 1997 a 2007. Na nádvorie a do vnútra kostola som sa síce nedostal, no vďaka internetu si ho viete pozrieť aj z pohodlia domova. 

obec Lošonec -Kostol svätej Anny

obec Lošonec - Kostol svätej Anny obec Lošonec - Kamenný kríž

Od kostola sa vydávam na prechádzku miestnymi ulicami. Zastavujem sa na chvíľu pri budove Obecného úradu, v snahe získať nejaké informačné materiály o obci, avšak nepochodil som, keďže bol úrad zatvorený. Hneď pri úrade sa nachádzala v poradí už druhá Socha Ukrižovaného Krista, zasadená v železnej ohrádke bez nápisov. Zaujímavosťou je, že na mieste súčasného kríža bol osadený starší už v 2. polovici 19. storočia a jeho umiestnenie bolo na vtedajšom konci obce. 

obec Lošonec - Pomník padlých

Na tzv. Hlavnej ulici sa nachádza Pomník padlých v 1. svetovej vojne, ktorý bol postavený na spôsob skalnej mohyly na večnú pamäť svojim milým hrdinom. Je na ňom uvedených sedemnásť mien s rokmi narodenia a úmrtia. Nechýba tu ani kamenná Socha svätého Floriána osadená na štvorcovom pilieri s rímsou a datovaním roku 1931. Podľa donátorskej tabuľky na podstavci ju dali postaviť členovia ochotníckeho divadla z obce. 

obec Lošonec - Dom smútku

obec Lošonec - Ústredný krížobec Lošonec - Socha svätého Floriána

Poslednou zastávkou mojej potulky po Lošonci je cintorín, kde nechýba Dom smútku a Ústredný kríž z novšej doby. 

 obec Lošonec - Socha svätého Floriána  Pokiaľ sa rozhodnete navštíviť obec Lošonec, budete príjemne prekvapení nielen samotnou malebnosťou tunajšej zástavby, ale aj okolitou prírodou. Jedinečná poloha dedinky v lone Malých Karpát môže byť východiskom pre návštevu ďalších skvostov, akými sú Smolenický zámok, Múzeum s expozíciami nálezov z halštatského hradiska Molpír, jaskyňa Driny či malokarpatských vrchov Záruby a Veterlín, alebo známej doliny Hlboče

obec Lošonec

GPS: 48°28'57.2"N 17°23'59.7"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay, Uplifting upbeat inspiring corporateDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Križovany nad Dudváhom: maľovaná krása – VIDEO
Publikované: 19.7.2021
Každá dedina má na svojom území niečo zvláštne, zaujímavé a oku lahodiace. Stačí sa iba prejsť po uliciach a presvedčíte sa, že nie je tomu inak ani v Križovanoch nad Dudváhom, ktorú reprezentujú hlavne maľované sochy. Vydajme sa teda na prechádzku touto peknou obcou.

SR, Košolná: neustále sa rozvíjajúca obec - VIDEO
Publikované: 30.8.2021
Obec Košolná sa rozprestiera na pravom brehu úrodnej nivy riečky Parná, približne 12 km severozápadne od okresného mesta Trnava. Katastrálne územie s rozlohou 959 hektárov na severe susedí s Bolerázom, na východe a juhu so Suchou nad Parnou a na západe s katastrom Dlhej a Dolných Orešian.


Súvisiace video

SR, Križovany nad Dudváhom – oku lahodiaca dedinka
Necelých 7 km juhovýchodne od krajského mesta Trnava, v blízkosti rieky Dudváh leží obec Križovan...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 9. 2021
sviatok:Móric
dnes:
streda 22.9.
14 °C
zajtra:
štvrtok 23.9.
18 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X