www.infoglobe.sk » SR, Ladce – pútnické miesto Butkov

SR, Ladce – pútnické miesto Butkov

Publikované: 8.12.2019
Na potulkách Slovenskom sa dnes vydáme neďaleko obce Ladce, ktorá je známa hlavne vďaka cementárni (postavená bola už v roku 1889). S tou súvisí aj prírodná dominanta v podobe najvyššieho vrchu Butkovských bradiel – hory Butkov, ktorá je desiatky rokov dobývaná, aby vydala svoje bohatstvo v podobe vápenca.

Pokiaľ prechádzate diaľnicou alebo železnicou okolo obce Ladce, isto vás upútajú technické zariadenia najstaršej cementárne na Slovensku, ako aj jeden z najväčších lomov v krajine. Materiál z obrovského, rozetážovaného lomu, ktorý sa  nachádza necelé tri kilometre od obce, prispel k výstavbe mnohých budov na Slovensku, ako aj v zahraničí. Zo spracovaného tunajšieho vápenca boli vybudované napríklad atómové elektrárne, Vážska kaskáda, kanalizácia vo Viedni, železnice v Novohrade i v Třinci, viaceré nemocnice, domy atď. Avšak naším bodom záujmu bude dnes najmladšie pútnické miesto na Slovensku, ktoré vzniklo na vrchole lomu resp. hory Butkov.

Kamenné Sanktuárium Božieho milosrdenstva, Butkov, Ladce

Kamenné Sanktuárium Božieho milosrdenstva, Butkov, LadceKamenné Sanktuárium Božieho milosrdenstva, Butkov, LadceCesta k pútnickému miestu

Dostať sa k pútnickému miestu je skutočne jednoduché. Z obce Ladce sa presuniete do časti Horné Ladce, odkiaľ budete pokračovať údolím Lúčkovského potoka (vedie tu aj žlto značený turistický chodník), ktorý vás zakrátko dovedie k pomerne veľkému parkovisku pod chatou Muflónka. Všade sú prítomné orientačné tabule, takže sa nemusíte báť, že sa stratíte. Cestou k parkovisku  uvidíte aj odbočku k salašu, kde si môžete dopriať malé a chutné občerstvenie či kamenný pamätník sv. Barbory ponúkajúci posedenie vhodné na rozjímanie i odpočinok.  

Kamenné Sanktuárium Božieho milosrdenstva, Butkov, Ladce

Z parkoviska vedie už strmšia lesná cestička, ktorú lemuje krížová cesta. Budovaná je veľkými blokmi kameňa predstavujúcimi 14 zastavení. Súčasťou každého zastavenia je posedenie, kde môže veriaci človek rozjímať o utrpení Ježiša Krista. Taktiež je tu niekoľko zastrešených posedení.

Kamenné Sanktuárium Božieho milosrdenstva, Butkov, Ladce

Čo môžete vidieť

Po vystúpení na vrchol hory sa ocitnete vo veľkolepom areáli kamenného Sanktuária Božieho milosrdenstva, ktorému dominuje 12 metrov vysoký kríž situovaný na okraji kameňolomu a zasadený do skalného bloku vážiaceho niekoľko desiatok ton. Kríž bol postavený v roku 2013, jeho súčasťou je plaketa s informáciou o požehnaní a nad ňou sú umiestnené vzácne relikvie v podobe dreva zo Svätého kríža a kameň z Baziliky Božieho hrobu v Jeruzaleme. O kúsok ďalej je síce trošku schovaná, zato monumentálna 6 metrová socha Panny Márie (na 3 metrovom podstavci). Pri tomto sochárskom diele sa nachádzajú relikvie svätých aj so skrátenými opismi ich života (sv. Šimon Stock, sv. Filoména, sv. Ľudovít Maria Grignion De Montfort, sv. Rita a sv. Dominik Guzmán).

Kamenné Sanktuárium Božieho milosrdenstva, Butkov, LadceKamenné Sanktuárium Božieho milosrdenstva, Butkov, Ladce

Kamenné Sanktuárium Božieho milosrdenstva, Butkov, LadceOproti krížu stojí krásna kamenná kaplnka s menším oltárom, lavičkami, relikviami svätcov (sv. Dominik Savia, sv. Gabriela Possenti od Matky Sedembolestnej, sv. Gemmi Galagani, sv. Mária Goretti, sv. Mária od Ukrižovaného Ježiša a blahoslavená Imelda Lambertini) a biblickými obrazmi. Nevšedné sú aj obrazové inštalácie a v neposlednom rade úchvatné vyhliadky na neskonale nádhernú krajinu Považia.

Kamenné Sanktuárium Božieho milosrdenstva, Butkov, LadceNechýba tu ani hľadisko sústredené okolo veľkého pódia, ktoré je využívané počas kultúrnych podujatí a náboženských obradov. Všade naokolo sú prítomné kresťanské symboly, umelecké diela či pamätníky sv. Jána Pavla II. a sv. Faustíny. Celý areál je osvetlený a nainštalované sú tu aj živé kamery, skrz ktoré si môžete pozrieť aktuálne dianie z pútnického miesta online.

Kamenné Sanktuárium Božieho milosrdenstva, Butkov, Ladce

Kamenné Sanktuárium Božieho milosrdenstva, Butkov, LadceKamenné Sanktuárium Božieho milosrdenstva, Butkov, LadceAko to všetko začalo

Dejiny pútnického miesta sa začali písať v júli 2012, kedy ho navštívil známy exorcista a františkánsky minorita z Malty, páter Elias Vella, ktorý si na pozvanie generálneho riaditeľa cementárni prezrel kameňolom, požehnal tunajšiu fabriku i celú dolinu Považia a vyslovil duchovný odkaz, aby bol na vrchole hory postavený kríž. O rok na to bol dovtedy ťažobný priestor so zákazom vstupu premenený na miesto duchovenstva. Vybodoval sa kríž, ktorý prišiel požehnať samotný páter Vella. Spolu s ním sa na slávnosti zúčastnilo aj niekoľko partnerov cementárne z Poľska s kontaktami na poľského kardinála Stanisława Jana Dziwisza. Ten zakrátko navrhol vybudovanie pamätníka na prvého slovanského pápeža Jána Pavla II. Následne pribúdali ďalšie svetské stavby, začali sa konať sväté omše, púte a dobročinné akcie spájajúce ľudí. Rozvoj tohto miesta neustále trvá a sami sme zvedaví, ako bude pokračovať.

Kamenné Sanktuárium Božieho milosrdenstva, Butkov, LadcePokiaľ máte radi trošku netradičné miesta, tak vrch Butkov je ideálnym spojením prírody ponúkajúcej krásu Strážovských vrchoch, priemyslu v podobe ukážky náročnej práce dobývania nerastných surovín v kameňolome a duchovenstva pookrievajúceho náš život. Kamenné Sanktuárium Božieho milosrdenstva neslúži len veriacim, ale všetkým, ktorí hľadajú oddych a pokoj od každodenných starostí.

Kamenné Sanktuárium Božieho milosrdenstva, Butkov, Ladce

GPS: 49°01'20.6"N 18°19'13.3"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karin Hörmannová  Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Stredné Považie: Národná kultúrna pamiatka Hrad Beckov  
Publikované: 9.8.2012
Jedna z najkrajších a najzachovalejších hradných zrúcanín, ktorá bola len začiatkom letnej sezóny tohto roku po rozsiahlej niekoľkoročnej rekonštrukcii opäť otvorená pre širokú verejnosť, rozhodne stojí za návštevu.

SR: nádherné hrady na Považí
Publikované: 27.6.2019
Dnes vás pozývame na výlet len kúsok od česko-slovenskej hranice, na úpätie Malých Karpát. Našou základňou bol hotel Diana v Novom Meste nad Váhom, z ktorého sú ľahko dosiahnuteľné krásne hrady v rozprávkovej a vľúdnej krajine stredného Považia.

SR, Beckov: stredoveká obec na Považí – VIDEO
Publikované: 17.11.2015
Slovenský región Považie ukrýva mnoho prírodných aj ľudskou rukou vytvorených krás. Za jednou z nich sa dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom sa rozprestiera obec Beckov, ktorú väčšina z nás spozná podľa je najväčšej dominanty, a to Beckovskému hradu.

SR, Považská Bystrica: turistická vychádzka na Klapy - VIDEO
Publikované: 20.6.2017
Turistická sezóna už pomaly, ale iste začala, a preto sa vydáme do hôr. Na začiatok vás pozveme k menej náročnému výletu do prírodnej rezervácie Klapy, ktorá sa nachádza v oblasti Horného Považia.

SR: Vršatské bradlá – strážcovia Stredného Považia
Publikované: 2.8.2012
Vršatské bradlá, ktoré sú súčasťou pohoria Biele Karpaty, patria k turisticky veľmi príťažlivým lokalitám. V prevažnej miere sú tvorene masívnymi zrnitými vápencami, ktoré sú bohaté nielen na fosílnu faunu, ale ponúkajú aj prekrásny pohľad na krajinu Stredného Považia.

SR, Nimnica – kúpele, voda a turistika v jednom - VIDEO
Publikované: 31.5.2016
V rámci potuliek po Slovensku dnes zavítame do malej obce v okrese Púchov, kde sa nachádzajú najmladšie slovenské kúpele, vodná nádrž, lesopark a samozrejme nechýba ani malebná príroda. Ak tipujete, že sa jedná o obec Nimnica, tipujete správne.

SR: Kúpele Nimnica sú minerálnou perlou Slovenska
Publikované: 20.1.2014
Kúpele Nimnica za posledné roky prechádzajú výraznými zmenami, ktoré prinášajú zvýšenie úrovne ubytovacích zariadení a zlepšenie kúpeľných služieb. K pozitívnym zmenám prispelo aj nové wellness centrum, ktoré zaradilo kúpele k tým najlepších na Slovensku.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko I.
Publikované: 19.10.2016
Unavení z každodenných povinností bežného života sme sa rozhodli zobrať si dovolenku a vydať sa niekam za oddychom. Pri prezeraní mapy naše pohľady dopadli na kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice nachádzajúce sa len pár kilometrov od Trenčianskej Teplej.

Slovensko: Trenčín a jeho hradná skala
Publikované: 6.1.2011
Dve vari najväčšie pamätihodnosti západoslovenského krajského mesta Trenčín sú spojené s mohutným skalným bralom. Ide o majestátny Trenčiansky hrad a o unikátny nápis z rímskych čias na úpätí skaly.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Vršatské bralá – dominanta Považia
Medzi najkrajšie vrchy na Slovensku dozaista patria aj Vršatské bralá, ktoré už z diaľky kraľujú ...

SR, Trenčianske Teplice – kúpele s orientálnym nádychom
Neďaleko kráľovského mesta Trenčín sa rozprestiera kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice, ktoré je...

SR, hrad Beckov – dominanta Považia
Región Považia ponúka k zhliadnutiu množstvo hradov, ale len málo z nich je tak dominantných, že ...

SR, Nimnica – zdravý relax
Medzi Púchovom a Považskou Bystricou, pri vodnej nádrži Nosice sa nachádza obec Nimnica, ktorá ok...

SR, Trenčiansky hrad – monument stredného Považia
Neprehliadnuteľná dominanta mesta Trenčín, ktorá oddávna strážila obchodné trasy spájajúce stredo...


Súvisiace video

SR, Považská Bystrica – prírodná rezervácia Klapy
Horné Považie skrýva mnoho krás a jednou z nich je aj prírodná rezervácia Klapy nazývaná tiež Cig...

SR, Vršatské bralá – mohykáni Považia
Jedny z najkrajších vrchov Stredného Považia – Vršatské bralá v sebe ukrývajú rozmanitosť či už z...

SR, Nimnica – obec spätá s vodou
V regióne Horného Považia sa rozprestiera neveľká obec Nimnica, ktorá je známa liečivou vodou. Na...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v súčasnosti vybudovaných viac ako 600 náučných trás a chodníkov, pričom sa ich počet stále mení (rastie). Keďže náučné chodníky nebudujú iba štátne a samosprávne inštitúcie, ale aj rôzne občianske združenia, absentuje centrálna databáza náučných chodníkov s relevantnými informáciami dostupnými širokej verejnosti.
13.1.2021
Agentúra Henley & Partners aj tento rok zostavila rebríček najsilnejších pasov sveta na základe počtu krajín, ktoré môže navštíviť držiteľ pasu bez nutnosti vybavovania povolení a platenia víz. Samozrejme v roku 2021 bude vysoko pravdepodobná nutnosť preukázania vakcinácie, ktorá bude požadovaná, ako jednotlivými štátmi, tak aj prepravnými spoločnosťami.
11.1.2021
Svetoznáme vydavateľstvo turistických sprievodcov - Lonely Planet predstavilo druhé vydanie tých najzaujímavejších miest na našej planéte, ktoré by sme mali tento rok resp. keď pominú cestovateľské obmedzenia určite navštíviť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 17. 1. 2021
sviatok:Nataša
dnes:
nedeľa 17.1.
-6 °C
zajtra:
pondelok 18.1.
-3 °C