www.infoglobe.sk » SR, Kysucké múzeum – strážca histórie

SR, Kysucké múzeum – strážca histórie

Publikované: 19.7.2017
Leto je ideálnym ročným obdobím pre rodinné výlety. My vás dnes zavedieme na severozápadné Slovensko, kde sa rozprestiera malebný región Kysúc, ktorý lemujú nádherné hory, pretínajú životodarné rieky a okrášľujú nevšedné mestečká, dedinky či svojrázne osady.

Konkrétne navštívime jednotlivé expozície Kysuckého múzea, ktoré patrí medzi najmladšie múzea na Slovensku. Napriek snahám už počas prvej Československej republiky uzrelo múzeum svetlo sveta až v roku 1972. Začiatky boli síce ťažké, nakoľko múzeum nedisponovalo vlastnými priestormi, chýbali odborní pracovníci a ani muzeálna zbierka nebola dostatočná, no postupom času sa udiali veľké zmeny, ktoré priniesli pútavú prezentáciu histórie života na Kysuciach v piatich úžasných expozíciách.

Kysucké múzeum v Čadci - dobová fotografia

Kysucké múzeum v Čadci

Ako prvé by sme navštívili Kysucké múzeum v Čadci, ktoré návštevníkom prináša pohľad do histórie regiónu Kysúc od prvých stôp osídlenia až po súčasnosť. Dokumentuje prírodu, spoločnosť, vedu, techniku, kultúru, ako aj umenie. Múzeum sídli na Moyzesovej ulici v Čadci a ponúka k videniu expozíciu História Kysúc, ktorá predkladá chronologický exkurz kysuckými dejinami. Ďalšou nemenej atraktívnou stálou expozíciou je Človek na Mesiaci, ktorá dokumentuje životnú púť amerického astronauta s kysuckým pôvodom - Eugena Andrewa Cernanova. Múzeum ponúka aj rad dočasných výstav či každoročne konajúcich sa sprievodných podujatí, ako napríklad fašiangový sprievod či pochovávanie Moreny. Kysucké múzeum v Čadci je aj dokumentačným centrom lesných železníc na Slovensku a taktiež sa venuje edičnej i osvetovej činnosti.

Kysucké múzeum v Čadci

Skanzen Vychylovka

Ďalšou našou zástavkou bude azda najnavštevovanejšia expozícia múzea, neďaleko Novej Bystrice – skanzen Vychylovka. Jedná sa o národopisnú expozíciu v prírode, ktorá sa rozprestiera v doline Chmúra a je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Základný kameň bol položený už v roku 1974, kedy sa pristúpilo k záchrane dobovej ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré mali zaniknúť z dôvodu výstavby vodnej nádrže Nová Bystrica. O necelých sedem rokov neskôr bola sprístupnená prvá časť expozície a postupne pribúdali aj ďalšie objekty. V súčasnosti táto pôsobivá prezentácia ľudového staviteľstva dokumentuje spôsob života a kultúry ľudu na Kysuciach z druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. Okrem zrubových domov a hospodárskych stavieb tu môžete vidieť sýpku, krčmu, Raganov mlyn s pílou či murovanú kaplnku a cintorín s kovovými krížmi. V interiéroch stavieb sú inštalované pôvodné zariadenia a ich okolie dopĺňajú políčka či sezónne pastierske obydlia.   

skanzen Vychylovka

skanzen Vychylovkaskanzen Vychylovka

Múzeum v prírode je otvorené od mája do októbra a počas sezóny usporadúva množstvo tematických podujatí a výstav, ktoré návštevníkom približujú život na dedine, ako aj miestny folklór a zvyky.

Historická lesná úvraťová železnica

Neoddeliteľnou súčasťou skanzenu Vychylovka je Historická lesná úvraťová železnica, ktorá je zachovanou a dodnes funkčnou železničkou bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice. Kedysi lesná železnica vedúca Bystrickou dolinou transportovala drevo, avšak dnes je obľúbenou turistickou atrakciou, ktorá vás odvezie cez unikátny úvraťový systém (jeden z dvoch, ktoré sa do súčasnosti zachovali v Európe) z Vychylovky až ku Tanečníku, ktorý sa nachádza v katastri obce Oravská Lesná. Týmto spôsobom tak navštívite dva odlišné regióny počas jednej jazdy. Odviesť sa môžete na historických parných a motorových rušňoch.

Historická lesná úvraťová železnica

Kaštieľ Radoľa

Zaujímavým výletným tipom je aj renesančný kaštieľ Radoľa v rovnomennej obci, ktorý patrí medzi najstaršie kultúrne pamiatky na Kysuciach. Postavený bol v 16. storočí, prestavaný v druhej polovici 17. storočia a od roku 1983 slúžiaci k výstavným účelom Kysuckého múzea. Okrem obdivnej architektúry tu nájdete aj expozíciu Najstaršie dejiny Kysúc od mladšieho paleolitu po stredovek, na poschodí vás uvíta stála výstava Meštianske bývanie na Kysuciach a nechýba ani expozícia Odkaz Cyrilometodskej tradície zachytávajúca prelomové okamihy dejín a vývoja kresťanstva na našom území. Za pozornosť určite stojí aj výstava Svet alchymistu, ktorá prezentuje život a prácu alchymistu v jeho laboratóriu. Ani tu nechýbajú celoročné sezónne výstavy a podujatia viažuce sa k nim.

kaštieľ Radoľa

Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou

Našou poslednou zastávkou bude Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou, kde je verejnosti sprístupnená stála expozícia predstavujúca výber z archeologických, historických a etnografických zbierok Kysuckého múzea. Jedna z hlavných atrakcií je replika mamutej samice v životnej veľkosti či špecializovaná prírodovedná učebňa. Žiaľ z technických príčin je až do odvolania múzeum zatvorené*, preto sa dopredu informujte o aktuálnej situácií.

Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou

Dnes sme si postupne predstavili všetky expozície Kysuckého múzea, ktoré sú ideálnym miestom poznávania aj za nepriaznivého počasia. Preto, pokiaľ plánujete dovolenku na Slovensku, určite si nenechajte ujsť jeho jednotlivé pobočky či objekty a zažite ich jedinečnú atmosféru.

 

GPS: 49°26'23.2"N 18°47'22.2"E (Kysucké múzeum v Čadci)

Text: Oskár Mažgút

Zdroj a foto: Kysucké múzeum

 

*OZNAM: Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou opäť sprístupnené návštevníkom.

 

Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou Vás srdečne pozýva na slávnostné otvorenie novej expozície KYSUCKÁ ODYSEA: Od pravekých ľudí po astronautov, ktoré sa uskutočnilo dňa 3. septembra 2017 po 18. hodine. Spoznajte spoločne s nami dejiny Kysúc od najstarších lovcov mamutov cez vek Juraja Turzu až po storočie kozmických letov. Nevšedným príbehom Kysuckej Odysey Vás navyše prevedie interaktívny audiovizuálny sprievodca.Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Múzeá sa otvárajú
Publikované: 22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.

Žilina: Poľsko - slovenské remeselnícke dni v Budatíne
Publikované: 17.10.2018
V parku Budatínskeho hradu budú 20. a 21. októbra 2018 prebiehať tzv. Poľsko - slovenské remeselnícke dni, ktoré odprezentujú tradície tohto pohraničného regiónu.

SR, ČR: Noc múzeí a galérií 2020 – zmena termínu!
Publikované: 3.5.2020
Celoeurópske podujatie Noc múzeí a galérií realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu sa uskutoční v novembri 2020.

Nová Bystrica: Brány skanzenu sa zatvorili
Publikované: 31.10.2017
V októbri sa skončila šesťmesačná sezóna v Skanzene a na Historickej lesnej úvraťovej železnici vo Vychylovke – Novej Bystrici, ktoré spravuje Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

SR: Vychylovka II. – Lesná úvraťová železnica
Publikované: 10.11.2011
Múzeum Kysuckej dediny spolu s historickou lesnou úvraťovou železnicou patrí k najkrajším a najrozsiahlejším expozíciám vo voľnej prírode v rámci Slovenska.

SR: Vychylovka I. – Múzeum Kysuckej dediny
Publikované: 27.10.2011
Naše krásne Slovensko sa aj vďaka geografickým danostiam či zložitému historickému vývoju vyznačuje nielen nespočetným množstvom prírodného bohatstva, ale tiež mnohými kultúrnymi či historickými pamiatkami. Predovšetkým tie majú priam magnetizujúcu schopnosť prilákať k nám návštevníkov nielen zo širokého okolia, ale aj zo zahraničia.

SR: Kysuce – Klokočov - oddych ako ho nepoznáte
Publikované: 12.4.2012
Región Kysuce nás už neraz milo prekvapil. Či už svojou nádhernou prírodou, zachovalou ľudovou architektúrou, unikátnymi pamiatkami alebo tiež prekrásnymi túrami, počas ktorých sa nám mnohokrát odkryli zaujímavé výhľady, neraz aj za hranice našej republiky.

SR: Kysuce – Klokočovské skálie
Publikované: 5.4.2012
Dnes spolu opäť zavítame na stredné Slovensko. Tentoraz budú naše kroky smerovať do nádherného severoslovenského regiónu Kysuce, ktorý ukrýva mnoho krásnych obcí a miest, historických či sakrálnych pamiatok, ale hlavne nádhernú prírodu. Nachádza sa tu viacero zaujímavostí, ktoré nie je možné vidieť len tak hocikde. Jednou z nich je aj unikátny prírodný morfologický útvar Klokočovské skálie.

SR: Kysuce: Korňa – unikátny ropný prameň
Publikované: 19.4.2012
Cestou z Klokočova, kde sme okrem nenáročnej prechádzky k zaujímavým kamenným guliam strávili aj príjemný oddychový poldeň v nádhernom prostredí Sudoparku, sme sa zastavili ešte na jednom unikátnom mieste. Nevšednú prírodnú pamiatku, ktorú len tak hocikde nenájdete, sme vypátrali hneď vo vedľajšej kysuckej obci Korňa.

SR: Kysucké Beskydy, Oščadnica – zimné radovánky na svahu
Publikované: 20.2.2014
Aj keď tohtoročná zima nepatrí k tým najštedrejším, čo sa týka snehovej prikrývky, stále je dosť lyžiarskych stredísk, ktoré disponujú umelým zasnežovaním, a tak si milovníci zimných športov napriek tomu prídu na svoje.

SR: región Kysuce – Slovenský orloj v Starej Bystrici
Publikované: 7.9.2011
K jedným z najkrajších a turisticky najzaujímavejším kútov Slovenska rozhodne patrí región Kysuce. Okrem krásnej horskej prírody, popretkávanej turistickými a cykloturistickými chodníčkami, či bohatej histórie, ktorá na vás dýchne naozaj v každej dedine, sem čoraz viac turistov priláka aj najväčšia drevená socha na Slovensku – Slovenský orloj v Starej Bystrici.

SR: Región Kysuce – Veľká Rača
Publikované: 20.10.2011
Dnes sa spolu opäť vyberieme navštíviť rázovitý a medzi slovenskými ale aj zahraničnými turistami mimoriadne vyhľadávaný región Kysuce. Dnes to však nebude iba turistická vychádzka plná krásnych výhľadov, ale tiež more skvelej zábavy v lone krásnej prírody.

Sudopark Kysuce: kúpanie inak
Publikované: 2.8.2010
Na Kysuciach pri Klokočove vzniklo nezvyčajné kúpalisko či radšej auquapark?

Slovensko: Kysucké Nové Mesto – historický komplex
Publikované: 13.10.2011
Malé a predsa veľké. Rušné, ale aj tiché. Také je Kysucké Nové Mesto, ktoré leží v severozápadnej častí Kysúc a okolo ktorého tečie rieka Kysuca.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Kysuce - Snow Paradise Veľká Rača
V Kysuckých Beskydách sa nad obcou Oščadnica nachádza jedno z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich lyži...

SR: Orava, Kysuce – symfónia čiernobielej
V najsevernejších častiach Slovenska sa rozprestierajú dva rázovité regióny Orava a Kysuce. Vďaka...

SR: Vychylovka – Múzeum Kysuckej dediny
V obklopení krásnej prírody Chránenej krajinnej oblasti Kysuce sa rozprestiera Múzeum Kysuckej de...

SR: Vychylovka - Lesná úvraťová železnica (Kysuce)
Vychylovku, časť obce Nová Bystrica, nájdete vo východnej časti regiónu Kysuce. Známa je hlavne v...

SR: Kysucké Beskydy – Veľká Rača
Región Kysuce má svoje čaro v každom ročnom období. Dnes sa spolu zastavíme na najvyššom vrchu po...

SR: región Kysuce – obec Stará Bystrica
Nádherná kysucká obec Stará Bystrica leží v Žilinskom kraji v okrese Čadca. Poďte sa sp...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 1. 6. 2020
sviatok:Žaneta
dnes:
pondelok 1.6.
21 °C
zajtra:
utorok 2.6.
19 °C