www.infoglobe.sk » SR: Kysucké Beskydy, Oščadnica – zimné radovánky na svahu

SR: Kysucké Beskydy, Oščadnica – zimné radovánky na svahu

Publikované: 20.2.2014
Aj keď tohtoročná zima nepatrí k tým najštedrejším, čo sa týka snehovej prikrývky, stále je dosť lyžiarskych stredísk, ktoré disponujú umelým zasnežovaním, a tak si milovníci zimných športov napriek tomu prídu na svoje.

Po úmornom pracovnom týždni sa nám konečne podarilo aspoň na víkend vybehnúť mimo Bratislavy. Naše kroky viedli do Žiliny za sestrou. V meste sme však nezostali. Keďže v okolí je viacero kvalitných lyžiarskych areálov, rozhodli sme sa, že si zoberieme snowboardy a cez deň vybehneme niekam na svah.

lyžovačka na Slovensku
V sobotu sme navštívili lokalitu Paseky vo Vrátnej doline, kde nás okrem pekného slnečného počasia potešil tiež fakt, že so službami na Slovensku to predsa len nie je úplne najhoršie. Kvalitne upravené zjazdovky, pomerne slušná ponuka jedál a nápojov, ale tiež dostatočné množstvo pridružených služieb a v neposlednom rade milý a ochotný personál. To všetko sme našli vo Vrátnej. 

Vrátna
Veľká Rača - Oščadnica 
Ani v nedeľu sme nesedeli na zadku. Hneď po raňajkách sme nahádzali veci do auta a vyrazili do kysuckej obce Oščadnica. Hneď nad ňou sa totiž nachádza jedno z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich lyžiarskych stredísk na Kysuciach. Tri navzájom prepojené lyžiarske lokality (Dedovka, Marguška, Lalíky) ležia v nadmorskej výške 600 až 1050 metrov a ponúkajú takmer 14 km kvalitne upravovaných zjazdoviek všetkých náročností. Aj toto stredisko samozrejme disponuje umelým zasnežovaním, a tak sme si lyžovačku napriek nedostatku prírodného snehu mohli naozaj do sýtosti vychutnať. Ponuka doplnkových služieb je tu nadštandardná. Nechýbajú školy lyžovania, úschovňa, ski servis, požičovňa lyží, predajňa športových potrieb, no a samozrejme viaceré reštaurácie či bufety priamo na zjazdovkách. 

Oščadnica – zimné radovánky na svahu

Bobová dráha na Dedovke
My sme sa však najviac tešili na bobovú dráhu. Tá sa nachádza pri vrcholovej stanici lanovky na Dedovke a v prípade priaznivých poveternostných podmienok je otvorená aj počas zimnej lyžiarskej sezóny. A že na nej môžete zažiť skutočný adrenalín sa presvedčíte hneď v prvej zákrute. Pokiaľ nemáte strach, môžete na dráhe, ktorá má dĺžku až 1400 metrov dosiahnuť rýchlosť neuveriteľných 40 km/hod. Na všetkých adrenalínových nadšencov čaká množstvo zákrut a skokov, ako aj jeden 360 stupňový rondel. Niet sa však čoho obávať. Počas celej jazdy ste pripútaný bezpečnostným pásom a vozík je navrhnutý tak, aby za žiadnych okolností neopustil trať. Pokiaľ sa však predsa len neviete odhodlať, nie je nič ľahšie, ako sa na boboch zviesť s priateľom. Na jednom vozíku sa totiž môžu viezť až dve dospelé osoby naraz. My sme si to vyskúšali hneď dvakrát. Raz sme sa zviezli sami a raz vo dvojici. Ani neviem povedať, čo sa mi viac páčilo. Či ten pocit, keď sa rútim sama dole dráhou a nevnímam nič, len svišťanie mrazivého vetra, alebo keď sa dvaja „hecujeme“, aby sme to skúsili úplne bez brzdenia a potom len spoločne pištíme od strachu. V každom prípade vám jazdu na bobovej dráhe vrelo odporúčam. Je to zážitok, na ktorý sa nezabúda.

bobová dráha na Dedovkebobová dráha na Dedovke
Rozhľadňa na Veľkej Rači
Rozhľadňa na Veľkej RačiPokiaľ by ste však stále nemali dosť a chceli svoje telo ešte trošku potrápiť, tak vám vrelo odporúčam zimnú pešiu turistiku, prípadne výlet na bežkách. Jedným zo zaujímavých cieľov môže byť napríklad rozhľadňa na vrchole Veľkej Rače (1236 m n. m.). Je to asi 2 a pol metra vysoká drevená vyhliadka, ktorá sa nachádza na najvyššom vrchu Kysuckých Beskýd. Za priaznivého počasia sa z nej naskytá nádherný výhľad na Moravsko-sliezske Beskydy, Poľsko, Babiu horu, vrcholky Malej Fatry či Roháče. Najľahšie sa tam dostanete, ak sa lanovkou vyveziete na vrcholovú stanicu na Lalíkoch a odtiaľ sa vydáte po značenej turistickej značke. Za dobrého počasia by vám ani v zime nemala túra zabrať viac ako hodinku. Tesne pod vrcholom sa na poľskej strane nachádza turistická chata, v ktorej je možné platiť aj eurom. My sme však už boli natoľko zmorení z celodenného snowboardovania, že na peší výstup sme nevládali ani pomyslieť. Pred sebou sme mali ešte pomerne dlhú cestu domov do Bratislavy, a tak sme sa zastavili na skorú večeru v bufete, trošku sme si oddýchli a spoločne nad šálkou čaju zhodnotili, že víkend sa nám naozaj vydaril. Dokonca ani počasie a služby nás tentoraz nesklamali.
 
GPS: 49°24'45.53"N 18°55'32.56"E (lyžiarske stredisko)
GPS: 49°24'47.95"N 18°58'07.03"E (rozhľadňa na vrchole Veľkej Rače)
 
Text a foto: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Kysuce – zimný výstup ku Chate na Veľkej Rači
Publikované: 17.3.2021
Tentoraz vás zavedieme na Kysuce, presnejšie do obce Oščadnica, ktorá počtom obyvateľov i svojou rozlohou patrí medzi najväčšie slovenské obce. Naším cieľom bude Chata na Veľkej Rači (Schronisko PTTK Wielka Racza) nachádzajúca sa približne 80 metrov pod samotným vrcholom.

Beskydy: chata Prašivá – vzkriesenie
Publikované: 13.2.2016
V minulom roku prešla chata na jednom z vrcholkov Beskýd rekonštrukciou. Za pomoci dobrovoľníkov a projektu „vzkriesenie chaty“ bola Prašivá koncom minulého roku opäť otvorená. Škoda len, že do jej histórie budú vpísané otázniky a špekulácie.

SR, Kysucké múzeum – strážca histórie
Publikované: 19.7.2017
Leto je ideálnym ročným obdobím pre rodinné výlety. My vás dnes zavedieme na severozápadné Slovensko, kde sa rozprestiera malebný región Kysúc, ktorý lemujú nádherné hory, pretínajú životodarné rieky a okrášľujú nevšedné mestečká, dedinky či svojrázne osady.

SR, Svrčinovec – návšteva hraničnej obce i prírodného unikátu
Publikované: 15.4.2020
Vydajte sa spolu s nami na severozápad Slovenska, presnejšie do rázovitého regiónu horných Kysúc. Navštívime prihraničnú obec Svrčinovec, a tiež jeden svetový unikát v podobe prírodnej pamiatky Megoňky s výskytom jedinečných guľovitých pieskovcových útvarov.

Vyberte si správny smer letnej dovolenky
Publikované: 11.7.2020
Podľa štatistík postihne ročne až 80 % pracujúcich ľudí silná bolesť chrbta, hlavy alebo nôh. Dôvodom však nie je iba nárast sedavých zamestnaní, ale aj vyššie nároky na zamestnanca a množstvo pracovných povinností. V kombinácii s nezdravou stravou a nedostatkom pohybu to potom celé končí jednou veľkou katastrofou. Svoju daň si takýto životný štýl a tempo vyberie veľmi rýchlo. A práve na zdraví, ktoré je pre nás veľmi dôležité.

Čadca: Sviečka – posolstvo svetla
Publikované: 20.12.2015
Kysucké múzeum v Čadci pripravilo v predvianočnom období vo svojich priestoroch výstavu sviečok súkromnej zberateľky pani Anny Kvašňovskej z Olešnej.

Nová Bystrica: Sadíme my máje alebo otvorenie sezóny
Publikované: 29.4.2015
Už 1. mája 2015 môžete navštíviť expozíciu skanzen Nová Bystrica – Vychylovka, zviesť sa na vláčiku Historickej lesnej úvraťovej železnice, a tak spoločne s rodinami osláviť sviatok práce. Oficiálne otvorenie s kultúrnym programom bude v nedeľu 3. mája 2015.

SR: Kysuce – Klokočov - oddych ako ho nepoznáte
Publikované: 12.4.2012
Región Kysuce nás už neraz milo prekvapil. Či už svojou nádhernou prírodou, zachovalou ľudovou architektúrou, unikátnymi pamiatkami alebo tiež prekrásnymi túrami, počas ktorých sa nám mnohokrát odkryli zaujímavé výhľady, neraz aj za hranice našej republiky.

SR: Región Kysuce – Veľká Rača
Publikované: 20.10.2011
Dnes sa spolu opäť vyberieme navštíviť rázovitý a medzi slovenskými ale aj zahraničnými turistami mimoriadne vyhľadávaný región Kysuce. Dnes to však nebude iba turistická vychádzka plná krásnych výhľadov, ale tiež more skvelej zábavy v lone krásnej prírody.

SR: Farebný svet kraslíc v Kysuckom múzeu
Publikované: 26.3.2014
Kysucké múzeum v Čadci opätovne pripravilo v období pred Veľkou nocou výstavu kraslíc, ktorá je sprístupnená pre verejnosť do 22. apríla 2014.

Nová Bystrica – Vychylovka: Na salaši pri guláši...
Publikované: 18.7.2014
Už túto nedeľu 20. júla 2014 sa môžu návštevníci Múzeu kysuckej dediny Nová Bystrica - Vychylovka tešiť na celodenný kultúrny program venovaný ovčiarskemu remeslu.

Valčianska dolina: Silvestrovská noc na svahu
Publikované: 29.12.2014
Ak aj vy patríte k vášnivým vyznávačom zimných športov a ešte stále sa rozhodujete, kde strávite Silvester, tak už ďalej váhať nemusíte.

Veľká Rača Oščadnica: Lyžovanie s čelovkami
Publikované: 11.1.2015
Milujete zimné športy a radi by ste počas lyžovačky zažili niečo nezvyčajné? Máme pre vás jeden tip! Čo by ste povedali na netradičnú lyžovačku s rodinou alebo priateľmi len za svetla čelových lámp? Určite to pre vás bude nezabudnuteľný zážitok.

SR, obec Čičmany: nielen krása ľudovej architektúry– VIDEO
Publikované: 10.3.2015
Jednou z najkrajších dedín Slovenska sú dozaista malebné Čičmany. Široko ďaleko sú známe vďaka krásnym, dodnes veľmi dobre zachovaným dreveniciam, pre ktoré sú typické biele ornamenty podobné výšivke. No Čičmany toho domácim i návštevníkom dokážu ponúknuť omnoho viac.

Čadca: Výstava kraslíc v múzeu
Publikované: 9.3.2015
Kysucké múzeum v Čadci pripravilo v období pred Veľkou nocou výstavu kraslíc, ktorá je sprístupnená pre verejnosť až do 8. apríla 2015.

Čadca: výstava Život plný námahy
Publikované: 16.3.2015
Vo výstavných priestoroch Kysuckého múzea v Čadci si môžete pozrieť medzinárodnú výstavu Život plný námahy, ktorá je zameraná na diela neprofesionálnych rezbárov a ich reflexiu tradičného beskydského vidieka.

SR: Kysuce: Korňa – unikátny ropný prameň
Publikované: 19.4.2012
Cestou z Klokočova, kde sme okrem nenáročnej prechádzky k zaujímavým kamenným guliam strávili aj príjemný oddychový poldeň v nádhernom prostredí Sudoparku, sme sa zastavili ešte na jednom unikátnom mieste. Nevšednú prírodnú pamiatku, ktorú len tak hocikde nenájdete, sme vypátrali hneď vo vedľajšej kysuckej obci Korňa.

SR: Kysuce – Klokočovské skálie
Publikované: 5.4.2012
Dnes spolu opäť zavítame na stredné Slovensko. Tentoraz budú naše kroky smerovať do nádherného severoslovenského regiónu Kysuce, ktorý ukrýva mnoho krásnych obcí a miest, historických či sakrálnych pamiatok, ale hlavne nádhernú prírodu. Nachádza sa tu viacero zaujímavostí, ktoré nie je možné vidieť len tak hocikde. Jednou z nich je aj unikátny prírodný morfologický útvar Klokočovské skálie.

SR: región Kysuce – Slovenský orloj v Starej Bystrici
Publikované: 7.9.2011
K jedným z najkrajších a turisticky najzaujímavejším kútov Slovenska rozhodne patrí región Kysuce. Okrem krásnej horskej prírody, popretkávanej turistickými a cykloturistickými chodníčkami, či bohatej histórie, ktorá na vás dýchne naozaj v každej dedine, sem čoraz viac turistov priláka aj najväčšia drevená socha na Slovensku – Slovenský orloj v Starej Bystrici.

SR, Malá Fatra - lyžovačka vo Vrátnej
Publikované: 13.2.2014
Napriek tomu, že pani zima k nám nie je tohto roku veľmi štedrá, čo sa týka snehovej nádielky, úplne bez snehu sme predsa len nezostali. Napriek tomu, že nie všetky lyžiarske strediská disponujú dostatočnou snehovou nádielkou, milovníci zimných športov si isto prídu na svoje, a to hlavne vďaka umelému zasnežovaniu.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvelá rodinná lyžovačka
Publikované: 30.1.2014
Aj vy patríte k milovníkom zimných športov? Tiež si neviete predstaviť zimnú dovolenku bez poriadnej snehovej nádielky a dobre upravených zjazdoviek? Aj keď musím priznať, že v posledných rokoch chodíme s partiou na týždňové lyžovačky predovšetkým do zahraničia, ale na slovenské hory sme nezanevreli. Mojimi srdcovkami sú už dlhé roky regióny Orava a Kysuce.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Belianske Tatry – Skicentrum Strednica v Ždiari
Na prelome februára a marca sme s deťmi navštívili lyžiarske stredisko Strednica v Belianskych Ta...

SR, Vrátna – lyžovačka v lokalite Paseky
V krivánskej časti Národného parku Malá Fatra sa v čarokrásnej Vrátnej doline nachádza jedno...

SR, Kysuce - Snow Paradise Veľká Rača
V Kysuckých Beskydách sa nad obcou Oščadnica nachádza jedno z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich lyži...

SR, Oravská Magura - SKIPARK Kubínska hoľa  
Lyžiarske stredisko SKIPARK Kubínska hoľa, ktoré leží v Oravskej Magure, len na skok od Dolného K...

SR: Kysucké Beskydy – Veľká Rača
Región Kysuce má svoje čaro v každom ročnom období. Dnes sa spolu zastavíme na najvyššom vrchu po...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
8 °C