www.infoglobe.sk » SR, Kráľova Lehota – obec pri sútoku riek

SR, Kráľova Lehota – obec pri sútoku riek

Publikované: 10.1.2018
Vo východnej časti Liptovskej kotliny na úpätí Nízkych Tatier sa rozprestiera malebná horská dedinka nesúca meno Kráľova Lehota. Obec je významnou križovatkou ciest vedúcich z východu, juhu i západu krajiny a ponúka zaujímavé pamiatky a prírodné krásy, ktoré dnes spoločne navštívime.

Všetci, ktorí prechádzajú cez horský prechod Čertovica, alebo idú vlakom na trati Žilina – Košice, prechádzajú okrajom obce Kráľova Lehota. Aj my sme tak činili, až do dňa, kedy sme sa rozhodli túto obec navštíviť a poodhaliť jej krásy.

Kráľova Lehota

Kráľova Lehota - pamätná tabuľaKráľova Lehota - pamätník SNP

Horská obec s drsným charakterom podnebia bola založená na prelome 13 a 14. storočia kráľovskými služobníkmi, ktorých úloha spočívala v strážení okolitých lesov a poľovníckeho revíru. Umiestnenie obce bolo vybrané zámerne tak, aby sa mohli kontrolovať cesty do priľahlej Bocianskej aj Čiernovážskej doliny.  Napriek neveľkej rozlohe Kráľovej Lehoty tu bolo postavených dvanásť kúrií a svojho času tu žilo až 400 šľachticov. Obyvateľstvo tejto zemianskej obce sa živilo poľnohospodárstvom, chovom oviec, pltníctvom i drevorubačstvom. Vďaka poslednému spomenutému remeslu tu boli budované píli, hámre i mlyny a dokonca aj vysoká pec, kde sa vyrábalo drevené uhlie. Vznikol tu aj nábytkársky podnik, ktorý funguje do súčasnosti.

Kráľova Lehota - časť Čierny Váh

Kráľova Lehota - časť Čierny VáhKráľova Lehota - časť Čierny Váh

V katastri obce sa nachádza hneď niekoľko výnimočných technických pamiatok. Prvou z nich sú fragmenty Považskej lesnej železnice. Ďalej prečerpávacia elektráreň v Čiernovážskej doline, kde sa nachádza aj múzeum, lesnícky cintorín s kovovými krížmi v tvare stromu a výnimočná zvonica s unikátnym hodinovým strojom. Tesne pod cintorínom je umiestnený i  štvorhranný pamätný stĺp na počesť návštevy palatína Jozefa, vnuka cisárovnej Márie Terézie a brata cisára Františka I., ktorý tu poľoval.

Kráľova Lehota - časť Čierny Váh (zvonica a cintorín)

Kráľova Lehota - časť Čierny Váh (zvonica)Kráľova Lehota - časť Čierny Váh

Medzi ďalšie zaujímavé pamiatky patrí kaštieľ rodu Lehotských slúžiaci ako materská škola, kostol Najsvätejšej Trojice či Štróblova vila s lipami. Prírodné pamiatky zastupuje chránené územie Turková či prírodný výtvor „Balvan na Maši“. Zabudnúť nemôžeme ani na už spomínanú Čiernovážsku dolinu, cez ktorú vedie aj cyklotrasa či na sútok Bieleho a Čierneho Váhu, ktorý ďalej tečie už len ako majestátny Váh.

Kráľova Lehota - časť Čierny Váh

Kráľova Lehota - časť Čierny VáhKráľova Lehota - pamätník

Kráľova Lehota je výnimočná aj z hľadiska tradícií. Dodnes sa tu zachovávajú fašiangové sprievody, funguje tu ekumenický spevokol či rezbárstvo, ktoré možno obdivovať i v miestnej galérií. V minulosti tu bolo aj ochotnícke divadlo, ktoré žiaľ postupne zaniklo.   

Kráľova Lehota

Kráľova Lehota - kostolKráľova Lehota - kostol (interiér)

Obec je rodiskom viacerých významných osobností, ako hercov Ondreja Jariabka a Zory Kolínskej, sochára Alojza Štróbla, maliara Júliusa Štetku či slovenskej poetky Kristy Bendovej, ktorú pripomína aj pamätná tabuľa na jej rodnom dome – železničnej stanici.

Kráľova Lehota - vodné dielo

Kráľova Lehota je aj ideálnym východiskovým bodom na výlety do obcí Malužiná, Hybe, Liptovský Hrádok či do sedemnásť kilometrov vzdialeného Liptovského Mikuláša. Obec na sútoku riek ponúka pohľad na históriu a život liptovského ľudu. Na svoje si tu prídu milovníci prírody, obdivovatelia architektúry, tradícií a v neposlednom rade aj umelci, nakoľko Kráľova Lehota ponúka neobyčajne tvorivú a pestrú mozaiku života zasadenú do prírodného prostredia.  

 

GPS: 49°01'26.7"N 19°47'16.8"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o. z.Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Liptovský Hrádok – menej známe turistické miesta
Publikované: 1.3.2020
Po dlhšom čase sa vraciame do malého, ale zato nádherného mestečka Liptovský Hrádok. Okrem prírodných krás v podobe sútoku riek Váh a Belá, vyhliadkového prírodného brala Skalka či výnimočného arboréta, ponúka aj viacero technických, stredovekých či historických pamiatok a zaujímavostí.

SR, Pribylina: Považská lesná železnica
Publikované: 3.1.2013
Neďaleko mesta Liptovský Hrádok sa nachádza najmladšie a zároveň najnavštevovanejšie múzeum v prírode na Slovensku – Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. V minulosti sme o tomto múzeu už čo to popísali. Tentoraz vám však chceme podrobnejšie predstaviť jeho statickú expozíciu technickej pamiatky bývalej Považskej lesnej železničky.

SR, Východná – folklórne srdce Slovenska
Publikované: 9.2.2020
Po minulotýždňovej návšteve Važca sa dnes posunieme o kúsok ďalej, do susednej obce Východná. Táto liptovská dedinka je desaťročia spájaná s najväčším slovenským folklórnym festivalom, ktorý sa tu každoročne koná už od roku 1953. My sa však zameriame skôr na jej históriu a predstavíme aj niekoľko miestnych pamätihodnosti.

SR, Malužiná – horská obec s baníckymi dejinami
Publikované: 20.12.2017
V okrese Liptovský Mikuláš zostávame aj naďalej. Dnes totiž navštívime horskú obec Malužiná situovanú v oblasti horného Liptova, presnejšie v Bocianskej a Malužinskej doline.

SR, Liptovský Mikuláš – mesto nielen olympijských víťazov I.
Publikované: 15.10.2015
Pár kilometrov od Liptovského Hrádku, ktorý sme navštívili minulý týždeň, sa nachádza okresné mesto Liptovský Mikuláš, ktoré je historickým, spoločenským aj kultúrnym centrom Liptova. Dnes sa na jeho návštevu vydáme.

SR, Liptovský Hrádok – malé, ale krásne mestečko
Publikované: 8.10.2015
Po návšteve obce Kalameny ešte v regióne Liptov zostaneme. Presunieme sa o pár kilometrov nižšie do najmenšieho mestečka Liptova, ktoré je bohaté na prírodné, kultúrne aj historické zaujímavosti. Tým mestečkom je Liptovský Hrádok.

SR, Liptov – Archeoskanzen Havránok a osamotená veža
Publikované: 29.11.2017
Nasledujúce týždne strávime na Liptove, kde budeme objavovať malebné zákutia tohto rázovitého regiónu. Dnes sa vydáme k brehu Liptovskej Mary, kde navštívime archeologické múzeum v prírode – Havránok, ktoré je národnou kultúrnou pamiatkou.

SR, Liptovský Ján – výnimočná liptovská obec
Publikované: 5.11.2015
Dnes navštívime jednu z najzaujímavejších obcí Liptova, či už z historického, umeleckého, architektonického alebo prírodného hľadiska. Tou obcou je Liptovský Ján, ktorý sa rozprestiera v ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier.

SR, Liptov: obec Žiar a turistická vychádzka do okolia
Publikované: 6.12.2017
Tentoraz zavítame pod Západné Tatry, približne 10 kilometrov severovýchodne od Liptovského Mikuláša, kde navštívime malebnú obec Žiar.

SR, región Liptov – leto plné zážitkov
Publikované: 3.7.2014
Stredoslovenský región Liptov je veľmi rôznorodý a každoročne priláka obrovské množstvo návštevníkov. Vďačí za to prekrásnej prírode, ktorá je v tomto regióne naozaj veľmi rozmanitá. Okrem turistických a cyklistických chodníkov v sebe ukrýva aj mnohé krásy v podzemí, termálne a minerálne pramene, či obrovský kus histórie. Na svoje si tu prídu i milovníci nezvyčajných adrenalínových zážitkov.

SR, vodná nádrž Liptovská Mara - raj pre milovníkov vodných športov a kúpania
Publikované: 24.7.2014
Pokiaľ aj vy patríte k tým, ktorí si leto bez kúpania a šantenia pri vode nevedia predstaviť, a namiesto preplnených kúpalísk či aquaparkov uprednostňujete radšej kúpanie v jazerách, rybníkoch či vodných nádržiach, tak vám Liptovskú Maru dozaista netreba vôbec predstavovať.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo I.
Publikované: 13.10.2013
Dovolenka sa nám ten rok trochu pošramotila chladným a daždivým počasím. Preto z úmyslu, prežiť ju aktívne, tým myslím primerane zdraviu a veku, turistickou cyklistikou a prechádzkami v nádhernej sviežej a čistej prírode, mnoho aktivít nezostalo.

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Liptovský Ján – spojenie histórie a relaxu
V ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier sa rozprestiera malebná liptovská obec – L...

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova
Okresné mesto Liptovský Mikuláš sa nachádza pri vodnom diele Liptovská Mara v obklopení Západných...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

5.6.2020
Podporiť domáci rozvoj cestovného ruchu má nová publikácia  - Čarovné sakrálne pamiatky. Realizátori projektu pozývajú širokú verejnosť, aby sa stali jej tvorcami. Publikácia bude vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu.
3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 6. 6. 2020
sviatok:Norbert
dnes:
sobota 6.6.
24 °C
zajtra:
nedeľa 7.6.
18 °C