www.infoglobe.sk » SR, Kláštor pod Znievom: obec s kráľovským hradom Zniev - VIDEO

SR, Kláštor pod Znievom: obec s kráľovským hradom Zniev - VIDEO

Publikované: 10.10.2017
Pod najsevernejším vrchom pohoria Žiar sa rozprestiera významná a krásna dedinka Kláštor pod Znievom. V dnešnom článku vám ju predstavíme a zároveň sa vydáme aj na malú turistickú vychádzku do jej okolia.

Dejiny Kláštora pod Znievom sa začali písať od roku 1113 a postupne sa z malej osady stalo poddanské mestečko, ktorému kraľoval Belo IV. sídliaci na hrade Turiec (neskôr používaný názov – Znievsky hrad). Od 13. storočia získava obec prvé mestské právo v regióne, v druhej polovici 16. storočia sa dedinka stáva ohniskom rekatolizačného hnutia, neskôr strediskom priemyselnej výroby (pivovar, olejkárstvo, remeselné cechy) a o pár desiatok rokov je tu založené v poradí tretie slovenské gymnázium (1869). Zaujímavosťou je aj európske prvenstvo týkajúce sa pôsobenia prvej botanickej záhrady liečivých rastlín.

Kláštor pod Znievom

Samozrejme obsiahnuť celú rozsiahlu históriu obce nie je našim cieľom, preto pomaly prejdeme k pamiatkam. Tých tu nájdete viacero. Určite navštívte Diecéznu historickú knižnicu biskupa Dr. Štefana Moysesa, ktorá ochraňuje a zhromažďuje národné kultúrne dedičstvo, už spomínanú budovu gymnázia, kde sa nachádza aj pamätná izba z dejín Kláštora pod Znievom, ranogotický kostol sv. Mikuláša, kostol a kláštor Panny Márie, malé sakrálne pamiatky, kúrie a v neposlednom rade nádhernú stromovú aleju v centre obce, cez ktorú preteká potok Vríca.

Kláštor pod Znievom - v pozadí kostol sv. Mikuláša

Prehliadku obce vám môže uľahčiť bezmála 10 km dlhý náučný chodník s 13-timi zastaveniami, ktorý dokumentuje nielen miestnu architektúru, dejiny a osobnosti, ale aj územie európskeho významu - Dielnice spadajúce do katastra obce. Z prírodných krás nám nedá opomenúť aj Národnú prírodnú rezerváciu Kláštorské lúky.

Kláštor pod Znievom - okolitá príroda a vrchol Znievkalvária sv. Kríža - drevené kríže

Po prehliadke malebnej dedinky sa vydávame na vrchol Zniev, ktorý dosahuje nadmorskú výšku 985 metrov. Výstup je relatívne nenáročný, až na pár úsekov, kedy sa budete musieť popasovať s prudkým stúpaním. Turistická trasa vedie od tunajšieho cintorína a je značená zelenou farbou. Prvým  záchytným bodom bude kalvária sv. Kríža, ktorá bola založená jezuitami v 18. storočí. Určite sa tu zastavte a preskúmajte jednoloďový kostolík s vysokou štíhlou vežou, ktorý obklopuje múr so šiestimi zastaveniami Kalvárskej cesty. Taktiež si všimnite tri drevené kríže. Ďalších osem zastavení je mimo opevnený areál, avšak viac menej kopírujú turistickú trasu, preto ich môžete zhliadnuť všetky bez toho, aby sa vám výlet výraznejšie predĺžil.

kalvária sv. Kríža

Od kostolíka pokračujete po zelenej značke. Postupne budete míňať pekné vyhliadky, ruiny kaplnky sv. Margity, viaceré skalné zrázy či dokonca priepasť. Za necelú hodinku sa dostanete k ruinám vstupnej brány do hradného komplexu. V ich tesnej blízkosti sa nachádza aj tzv. Jaskyňa pod hradom, ktorá síce nie je veľká, no vytvára akúsi tajomnú atmosféru. Po pár desiatkach krokov dorazíte k samotnej zrúcanine.

Jaskyňa pod hradom

Prvé písomné zmienky o Znievskom hrade pochádzajú z roku 1243, avšak jeho pôvod je dozaista starší. Staviteľom hradu bol šľachtický rod Ivankovcov. Od polovice 13. storočia získal štatút kráľovského hradu, neskôr sa stal majetkom prepošta. Po vtedajších politicko-územných zmenách pripadol do majetku Turčianskej stolice, ktorá si však za sídlo vybrala Sklabinský hrad. Toto rozhodnutie predznamenalo začiatok konca. Postupný úpadok významu hradu spolu s dobýjaním vojsk kráľa Ferdinanda I. pevnosť výrazne poškodili. Napriek snahe viacerých následných majiteľov o jeho obnovu došlo k postupné schátraniu.

Znievsky hrad

V súčasnosti sa tu dochovali už len časti základov, torzá múrov a malej vežičky. Napriek tomu Znievsky hrad stále patrí k najkrajším vyhliadkovým miestam na Slovensku. Turčiansku kotlinu a široké okolie máte z vrcholu hradu ako na dlani. Pozorovať môžete nielen o 500 metrov nižšie položenú dedinku Kláštor pod Znievom, ale aj mnohé ďalšie obce či okresné mestá.

Znievsky hrad - výhľady do okolia

Návštevu „Znievu“ spojenú s turistikou vám môžeme len odporúčať. Odnesiete si batoh zážitkov, na ktoré budete dozaista dlho spomínať.

 

GPS: 48°58'27.1"N 18°47'57.4"E

Text: Oskár Mažgút

Video a foto: Jozef Dovičin

Hudba: Mark Tyner (A Daydream About Spring )     Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Výlety s deťmi na hrady a zámky
Publikované: 12.5.2021
Strašidlá na Bojnickom zámku, duch hradu Likava či poklad na Hrušovskom hrade. Vezmite deti na slovenské hrady a zámky a priblížte im históriu zaujímavým spôsobom. Len nedávno uzrel svetlo sveta druhý diel slovenskej trilógie o detskom spoznávaní hradov - atraktívna publikácia Hrady pre deti, ktorú vám v nasledujúcich riadkoch radi predstavíme.

SR, Turiec – turistický výstup na Tlstú cez jaskyňu Mažarná
Publikované: 5.4.2020
Túlavé topánky nás dnes zavedú do malebného Turca, presnejšie do obce Blatnica, ktorá sa môže pochváliť nielen významnými archeologickými náleziskami (napr. Blatnicky meč), pamiatkami v podobe hradu, kaštieľa či Prónaiovskej kúrie, ale aj slávnymi osobnosťami a v neposlednom rade nádhernou okolitou prírodou.

SR: Martin – Národný cintorín
Publikované: 31.10.2021
Pozajtra si pripomenieme Pamiatku zosnulých (obdobie Dušičiek). Symbolickým zapaľovaním sviečok na cintorínoch si v tichosti zaspomíname na ľudí, ktorých sme mali radi. No už dnes vás zavedieme na cintorín, avšak nie hocijaký, ale na Národný, ktorý sa nachádza v meste Martin.

SR: Znievsky hrad – strážca Turca
Publikované: 27.11.2014
Dnes sa vydáme na zrúcaninu druhého najvyššie položeného hradu na Slovensku. Povieme si čo-to o jeho histórii a poprechádzame sa aj okolím.

SR, Spoznávajte slovenské hrady na pešo či bicykli
Publikované: 29.7.2018
Leto je v plnom prúde a s ním aj ideálny čas na rodinné výlety. Jedným z najatraktívnejších lákadiel dovolenkovej sezóny u nás sú stredoveké hrady. Na svoje si tu prídu deti i dospelí. Aj z tohto dôvodu nás zaujala nová kniha, ktorá láka na návštevy týchto kamenných klenotov.

SR: Mošovce – turčianska kráľovská dedinka I.
Publikované: 21.8.2014
Turčianska záhradka, ako sa familiárne nazýva oblasť regiónu Turca, skrýva v sebe krásy prírody, ľudových tradícií aj zachovalých pamätihodností. Dnes sa vydáme do jednej z najväčších turčianskych obcí - do Mošoviec, ktoré ponúkajú spojenie všetkých troch krás dokopy.

SR: Turčianska záhradka – vzácny raj na severe Slovenska
Publikované: 26.7.2012
Jeden z najkrajších kútov Slovenska sa rozprestiera medzi pohorím Malej a Veľkej Fatry. Zo severu ho ohraničuje národné kultúrne mesto Slovákov Martin a z juhu kúpeľné mesto Turčianske Teplice. Ten kút, či kraj, sa nazýva Turčianska kotlina, v starších prameňoch označovaná aj ako Turčianska záhradka.

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mesto v kolíske prírody I.
Publikované: 7.8.2014
V dnešnom putovaní po Slovensku zavítame do mestečka ležiacom v oblasti Horného Turca, ktoré je okrem funkcie okresného mesta aj významným kúpeľným, kultúrnym a historickým centrom regiónu. Vydajte sa spolu s nami do Turčianskych Teplíc.

SR: Vrútky – dopravný uzol i vstupná brána Turčianskej záhradky
Publikované: 15.1.2015
Na sútoku riek Váh a Turiec sa rozprestiera mestečko Vrútky, ktoré síce nie je veľké rozlohou, ale za to ponúka nevšedné turistické možnosti i bohatú históriu. Poďte spolu s nami spoznať toto malebné mestečko na okraji Turčianskej kotliny.

SR, Martin: ferrata na Martinské hole – VIDEO
Publikované: 15.12.2015
Po dlhšom čase opäť zavítame do malebnej Turčianskej záhradky, ktorá je obklopená mocnými horami Malej a Veľkej Fatry. Vydáme sa do martinskej mestskej časti Stráne, kde na konečnej zástavke MHD začína jedna nádherná zaistená cesta.

SR, Martin: Lesopark Jedľoviny – zelený raj na okraji mesta
Publikované: 5.2.2015
Na okraji mesta Martin sa nachádza jedinečné miesto určené pre oddych i športovú rekreáciu. Je ním Lesopark Jedľoviny, ktorý už dlhé roky slúži verejnosti pre rodinné či firemné stretnutia, turistiku alebo na bezcieľne potulky prírodou. A tak sme sa vydali na návštevu lesoparku aj my.

SR: Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov
Publikované: 25.3.2010
Kultúrne a hospodárske sídlo severoslovenského regiónu Turiec bolo v roku 1994 zákonom vyhlásené za Centrum národnej kultúry Slovákov. Nielen preto si tradície a pozoruhodnosti mesta Martin zasluhujú pozornosť turistov.

SR: Martin – potulky mestom I.
Publikované: 19.2.2015
Dnes sa vydáme na potulky severoslovenským mestom Martin. V prvej časti si predstavíme miesta aktívneho života v meste a v druhej zas navštívime historické centrum, v ktorom sa pozrieme na pozoruhodné stavby a povieme si aj o histórií inštitúcií sídliacich v nich.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Cyklopotulka po okolí Socoviec
Dnes vás zavedieme do okolia malebnej turčianskej dedinky Socovce, ktorá ponúka úžasné prírodné s...

SR, Malá Fatra – zamrznutý Kľacký vodopád
Vychutnajte si spolu s nami zimný výstup k národnej prírodnej pamiatke – ku Kľackému vodopádu. Pr...

SR: Turiec - zimný výstup na Zniev
Dnes vás pozveme na fotoprechádzku k možno menej známemu kopcu v Turčianskej kotline s pozostatka...

SR, Martin: Výlet náučným chodníkom a ferratou
Celoslovensky známej lokalite Martinské hole v pohorí Malá Fatra pribudla pred pár rokmi ďalšia t...

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mestečko
V hornej časti Turca sa rozprestiera okresné mestečko Turčianske Teplice, ktorého dlhoročná kúpeľ...

SR: Mošovce – kráľovská dedinka
V lone Turčianskej kotliny sa nachádza malebná dedinka Mošovce, ktorá ponúka návštevníkom nevšedn...

SR: Martin a Vrútky
Dve mestá v jednom, aj tak nejako by sa dalo pomenovať spojenie dvoch historicky významných miest...

SR: Martin – večerná prechádzka mestom
Mesto Martin sa nachádza v severnej časti Turčianskej kotliny. Zo všetkých strán ho obklopujú nád...

SR: Turiec a jeho zimná krása
Turčianska záhradka je krásna nielen v lete, ale aj v zime. Z vrcholov Malej Fatry sa ponúka unik...


Súvisiace video

SR, Martin – ferrata, na ktorú nezabudnete
Nie je tomu až tak dávno, kedy vznikla Ferrata Horskej záchrannej služby na Martinských holiach. ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Mrazivý deň

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
1. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
2. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
3. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše

Aktuality:

31.12.2021
Už nás delí len pár hodín od nového roku 2022, no vďaka dátumovej hranici sa vítanie na ostrovoch Kiribati a Samoa odohrá už o 11tej hodine nášho stredoeurópskeho času, zatiaľ čo neosídlený Bakerov a Howlandov ostrov ho uvítajú ako posledné, a to o 13-tej hodine nasledujúceho dňa (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhliadku s útulňou uviedli do prevádzky nad bývalým vlekom v meste Svidník. Stavba v ťažko prístupnom teréne sprístupnila jedinečný výhľad z veže, ponúkajúci panorámu mesta Svidník od Pamätníka sovietskej armády až po lesný komplex Osy.
22.12.2021
Najväčšia databáza leteckých fotografií celého Slovenska bola vytvorená za pomoci fondov EU a je dostupná aj verejnosti. Ako vianočný pozdrav môžete zaslať fotografiu svojej obce z neba, a to komukoľvek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Taliansku:

Taliansko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty mesta

Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi

Sardínia – Cagliari a jeho široké okolie

Neapol – hlavné mesto Kampánie a pizze

Bari – prístavné mestečko na pobreží Jadranského mora

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 23. 1. 2022
sviatok:Miloš
dnes:
nedeľa 23.1.
0 °C
zajtra:
pondelok 24.1.
-2 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X