www.infoglobe.sk » SR, Javorníky: Po hrebeni na Veľký Javorník

SR, Javorníky: Po hrebeni na Veľký Javorník

Publikované: 13.9.2012
Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom prírody, ktorým nerobí problém odniesť si to najnutnejšie na pleciach, čiže vodu, niečo pod zub a pre prípad zhoršenia počasia aj nejaké náhradné oblečenie, alebo aspoň pršiplášť, tak hrebeňovú turistickú vychádzku z Horského hotela Portáš na najvyšší vrch pohoria Javorníkov - na Veľký Javorník, vám môžem vrelo odporúčať.

Tento zaujímavý Česko-slovenský výlet, ktorý síce patrí k tým časovo náročnejším, hravo zvládnete aj s deťmi. Jedná sa o príjemnú, aj keď pomerne dlhú, hrebeňovú túru, počas ktorej však nenarazíte na žiaden bufet, takže aspoň nejaké jedlo a hlavne vodu by ste si rozhodne mali vziať so sebou. Keďže počasie v horách býva často nepredvídateľné a môže sa rýchlo zmeniť, ani náhradné oblečenie či aspoň pršiplášť by nemali chýbať vo vašej turistickej výbave. Napriek tomu si pred turistickou vychádzkou určite pozrite predpoveď počasia, najlepšie určenú priamo pre danú horskú oblasť. Septembrové počasie patrí k tým najstálejším, letné horúčavy sú na ústupe a príjemné babie leto je priam ideálne na horské vychádzky. A aj príroda vás v tomto čase isto očarí svojou krásnou farebnosťou. Takže smelo do prírody.

Horský hotel Portáš

Na Veľký Javorník vedie viacero značených turistických trás, či už zo slovenskej strany pohoria alebo z českej. Pre nás sa východiskovým bodom, a zároveň aj cieľovým, keďže sme tu boli na pár nocí ubytovaní, stal Horský hotel Portáš, ktorý je situovaný priamo na hranici týchto dvoch štátov. 

Nenáročná hrebeňovka

turistický smerovník pred Horským hotelom PortášPriamo pred hotelom stojí turistický smerovník (hubka). Za náš dnešný cieľ sme si vybrali Veľký Javorník, najvyšší vrch celého pohoria Javorníkov, ktorý dosahuje výšku 1072 m n. m.. Je situovaný približne v strede pohoria na jeho hlavnom hrebeni. Celá trasa nášho výletu viedla od začiatku až do cieľa po červenej turistickej značke. Napriek tomu, že zvládnutie celej túry z horského hotela Portáš na Veľký Javorník a späť nám zabrala vyše pol dňa, určite sa nedá rozprávať o namáhavom výstupe. Turistický chodník viedol po hrebeni, a tak na nás žiadne dlhé a strmé výstupy nečakali.

Povolený doping na Malom Javorníku

Malý JavorníkPo prejdení asi piatich kilometrov sa pred nami na pravej strane od turistického chodníka objavila malá vyvýšená čistinka. Hurá, konečne Malý Javorník (1019 m n.m.), náš prvý „medzicieľ“, na ktorom sme si dopriali malé občerstvenie v podobe jabĺčka a skvelej čokoládovej tyčinky. Samozrejme z vlastných zásob, lebo ako som už spomínala, cestou sme na žiaden bufet či horskú chatu nenarazili.  Na vrchole nás okrem turistického smerovníka čakala aj tabuľa, ktorá upozorňovala, že tadiaľto vedie štátna hranica. Samozrejmosťou bol aj hraničný kameň, tých sme po ceste míňali naozaj neúrekom. Až potiaľto sme totiž šliapali chvíľu po slovenskej a chvíľu po českejsedlo Bukovina strane Javorníkov.

Pamätník a vyhliadka na Stratenci

Odteraz už naše kroky putovali po slovenskej strane pohoria. No stále sa dá povedať, že sme išli tesne popri štátnej hranici. Pokračovali sme cez sedlo Bukovina, až sme sa dostali na vrchol Stratenec, kde nás okrem pamätníka oslobodzovacích bojov vítala aj krásna drevená vyhliadka, z ktorej sa naskytá nádherný kruhový výhľad na krajinu. Aj tu sme si urobili menšiu prestávku, pokochali sa pohľadom po okolí, a keďže sa nám začalo zhoršovať počasie, radšej sme sa dlho nezdržali a pokračovali v ceste.

Strateneckrásny výhľad na krajinu

Počas celej túry sme okrem turistov stretávali aj mnoho cyklistov. Krásna príroda, pomerne nenáročný terén a zaujímavé výhľady do krajiny prilákali aj ich. Nielen dospelí, ale aj mnohé deti zvládali takýto výlet bez toho, aby bolo na nich badať nejakú obzvlášť veľkú únavu. Až som sa hanbila, že nemám ani spolovice takú kondičku ako oni. Už teraz som si začala cítiť nohy, ale nedala som na sebe nič znať a pokračovala ďalej. Do cieľa to už nemáme ďaleko.

Sláva nášmu výletu, nezmokli sme, už sme tu

Onedlho sme boli v sedle Gežov, z ktorého už bolo vidieť dvojkríž na Veľkom Javorníku. Vyzeralo to, že každú chvíľu spadnú prvé dažďové kvapky, no počasie nás už teraz nemohlo odradiť. Za tú chvíľku, kým sme vyšli na vrchol, sa však aj mračná potrhali a tak sme si hore – na Veľkom Javorníku dopriali zaslúženú dlhšiu pauzu. Bolo tu naozaj nádherne. Krásny výhľad, pomerne dosť ľudí, ktorí dosiahli rovnakí cieľ, aj keď každý zvlášť. Na horách milujem nielen prírodu, ale aj tých ľudí, akoby sa tá krása okolia  prenášala aj do ich duší. Na horách každý každého pozdraví, niektorí sa s vami dajú do reči, hoci vás nikdy predtým nevideli a asi už ani nikdy neuvidia. Jednoducho tu zabúdajú na svoje bežné starosti.

Veľký Javorník

Trocha som sa bála, že cestou nazad sa už dažďu nevyhneme, no mýlila som sa. Cesta nám rýchlo ubehla a mrholilo iba vtedy, keď nás chránili košaté koruny stromov, takže nazad do Horského hotela Portáš sme sa vrátili príjemne unavení a našťastie aj suchí.      

Text a foto: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Javorníky: Horský hotel Portáš – romantika uprostred hôr
Publikované: 15.6.2012
Posledný májový víkend sme sa s manželom vybrali do turisticky mimoriadne atraktívnej lokality ležiacej na hranici Českej a Slovenskej republiky – do pohoria Javorníky. Našim útočiskom sa na niekoľko nocí stal útulný Horský hotel Portáš.

Slovensko: knižná publikácia z edície Po Slovensku – Najkrajšie hrebeňovky
Publikované: 9.10.2013
V máji tohto roku bola oficiálne uvedená do života ďalšia veľmi zaujímavá knižná novinka z edície Po Slovensku od vydavateľstva DAJAMA, ktorá nesie názov Najkrajšie hrebeňovky. Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom turistiky a chceli by ste mať túto jedinečnú knižku vo svojej knižnici, tak čítajte ďalej a zapojte sa do našej súťaže. Možno sa šťastie usmeje práve na vás!

Slovensko: knižná publikácia z edície Po Slovensku – Najkrajšie pešie prechody
Publikované: 15.6.2014
Zaujímavá knižná edícia s názvom Po Slovensku od vydavateľstva Dajama systematicky mapuje tie najkrajšie a najzaujímavejšie trasy a lokality, ktoré rozhodne stojí za to navštíviť. Minulý týždeň sme si predstavili cyklosprievodcu Najkrajšie cyklovrcholy a dnes si priblížime ďalšiu tohtoročnú novinku, a to knižku Najkrajšie pešie prechody, ktorú vyhrá jeden z vás.

SR, Nimnica – kúpele, voda a turistika v jednom - VIDEO
Publikované: 31.5.2016
V rámci potuliek po Slovensku dnes zavítame do malej obce v okrese Púchov, kde sa nachádzajú najmladšie slovenské kúpele, vodná nádrž, lesopark a samozrejme nechýba ani malebná príroda. Ak tipujete, že sa jedná o obec Nimnica, tipujete správne.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Valašské Klobouky a rozhľadňa na Královci
Juhovýchodne od mesta Zlín sa rozprestiera obec Valašské Klobouky, ktorú obklopujú pohoria Bielyc...

SR, ČR: Biele Karpaty a Veľký Lopeník
Na pomedzí Slovenskej a Českej republiky sa rozprestiera nádherné pohorie Bielych Karpát, ktoré p...

Javorníky: Hrebeňová túra na Veľký Javorník
Koncom mája sme sa s manželom vybrali na zaujímavú túru po hlavnom hrebeni pohoria Javorníky. Naš...

Javorníky: Horský hotel Portáš a malebné okolie
V obklopení čarokrásnej prírody, na hranici Českej a Slovenskej republiky, na hlavnom hrebeni poh...


Súvisiace video

SR, Nimnica – obec spätá s vodou
V regióne Horného Považia sa rozprestiera neveľká obec Nimnica, ktorá je známa liečivou vodou. Na...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

18.1.2020
V poradí už XXIV. ročník pretekov psích záprahov po hrebeňoch Orlických hôr sa koná v dňoch 21.–25. januára. Určený je nielen pre musherov a ich psov, ale tiež pre návštevníkov. Hneď v úvode si musíme pripomenúť, že tento pretek na dlhú trať je závislý od počasia.
17.1.2020
Nenechajte si ujsť Medzinárodné majstrovstvá v stavaní ľadových sôch - Tatry Ice Master, ktoré sa uskutočnia už 18. a 19. januára 2020 na Hrebienku vo Vysokých Tatrách.
16.1.2020
Kam sa vybrať pod stan v stredných Čechách vám poradí nová mapa kempingových miest, ktorú pre vyznávačov dovolenky v prírode pripravil tím Stredočeskej centrály cestovného ruchu.  Prehľadne spracované praktické a užitočné informácie tak nájdete pekne pohromade.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 18. 1. 2020
sviatok:Bohdana
dnes:
sobota 18.1.
0 °C
zajtra:
nedeľa 19.1.
1 °C