www.infoglobe.sk » SR, Huty - Mlyny Oblazy v Kvačianskej doline

SR, Huty - Mlyny Oblazy v Kvačianskej doline

Publikované: 26.6.2014
Slovensko je malebná krajina, ktorá v sebe snúbi, okrem iného, krásu prírody a technických pamiatok. A za jedným takýmto zaujímavým spojením prírody a výtvoru človeka sa dnes vydáme. Navštívime totiž Kvačiansku dolinu, kde stojí jedinečný komplex vodných mlynov, ktoré už roky patria medzi top turistické atrakcie regiónu.

Náš výlet začíname v obci Huty, ktorá sa nachádza na rozhraní regiónov Oravy a Liptova, približne 8 km od Zuberca alebo 30 km od Liptovského Mikuláša. Samotná obec je považovaná za jednu z najstarších osád v okolí a jej vznik sa datuje do polovice 16. storočia. Vďaka svojej nadmorskej výške, ktorá dosahuje 789 metrov, je táto obec ideálnym východiskovým bodom pre turistiku do okolitej malebnej prírody Chočských vrchov.  A tak, hneď po zaparkovaní auta v obci, sme sa vydali i my na jej spoznávanie.

Cesta k mlynom

Cesta náučným chodníkom

Na okraji obce sme narazili na informačnú tabuľu, ktorá nás upozorňovala na turistický chodníček, ktorý je zároveň aj náučným chodníkom Prosieckej a Kvačianskej doliny. Keďže sme vstupovali z oravskej strany, začínali sme prechod Kvačianskou dolinou, ktorá ponúkala príjemné osvieženie v podobe vody tečúcej v potoku a prameňov vyvierajúcich zo skál. Okolie štrkovitej cesty bolo lemované hustými ihličnatými lesmi, ktorých korene boli pokryté trávami a kvetenou. Všade prítomné motýle a lietajúce chrobáčiky dávali znať, že sme v lone života očarujúcej prírody.

Krásy Kvačianskej dolinyKrásy Kvačianskej dolinyKrásy Kvačianskej dolinyKrásy Kvačianskej doliny

Unikátne vodné mlyny

Po príjemnej prechádzke takmer bez stúpania sme sa ocitli na trávnatej ploche, kde sa zurčiaci potok premenil na akúsi malú priehradu, na ktorej konci stála pamiatka ľudového technického staviteľstva resp. komplex vodných mlynov. Táto oblasť sa nazýva Oblazy. Už cestou k tomuto miestu sme natrafili na informačnú tabuľu, ktorá opisovala štyri mlyny. Jeden z nich bol situovaný hlbšie v doline, pod Roháčom, no v 19. storočí ho zobrala voda. Zo zvyšných troch sa nám našťastie dva zachovali. Postupne sme sa po lávke cez priehradku dostali k Vrchnému mlynu, ktorý sa tiež nazýva Gejdošovský mlyn.  Ten pozostáva z vlastného obytného domu a samostatne situovaného hospodárskeho objektu. Mlyn bol postavený v prvej polovici 19. storočia. Postupne menil majiteľov i technický mechanizmus fungovania.  Kúsok ďalej sa nachádza Dolný alebo Brunčiakovský mlyn, ktorý bol tiež postavený v tom istom období, no na rozdiel od Vrchného bol pôvodne dvojpriestorový t.j. vybavený izbicou a mlynicou. Ani tento mlyn sa nevyhol mechanickému prerobeniu, vďaka ktorému dnes môžeme pozorovať jeho typický pôdorys v tvare L. Tretí mlyn predstavoval furmanskú krčmu, ktorá slúžila k občerstveniu okoloidúcich. Žiaľ v roku 1944 ju ustupujúci fašisti podpálili. Mlyny sú v súčasnosti vyhlásené za technickú kultúrnu pamiatku a patria k jedným z posledných zachovaných typov svojho druhu na Liptove.

Technické krásy Kvačianskej dolinyMlyny Oblazy (exteriér)Mlyny Oblazy (exteriér)Mlyny Oblazy (exteriér)

V súčasnosti sme si mohli vďaka dobrovoľníkom pozrieť úplne zrekonštruované skvosty vidieckej architektúry, v ktorých vnútri je možné zhliadnuť technológie mletia múky starodávnym spôsobom, ako aj funkčnú, vyše storočnú gátrovú pílu. Zaujímavosťou pre nás bolo uvedomenie si faktu, že práve koleso je najstarším motorom ľudstva. Drevené ozubené kolesá zaniknutých mlynov boli neskôr  inšpiráciou k vzniku hodinového strojčeka, ktorý bol predzvesťou vzniku počítača. Zaujímavé, nie?

Mlyny Oblazy (interiér)Mlyny Oblazy (interiér)

Mlyny Oblazy (interiér)Mlyny Oblazy (interiér)

Plní krásnych dojmov sme si ešte chvíľu po nevšednej prehliadke posedeli na lavičke pri ohnisku a vydali sa cestou späť do obce Huty. Tento unikátny výlet by sme radi odporučili všetkým milovníkom prírody a technických pamiatok. Je vhodný aj pre menej zdatných turistov či deti.

Technické krásy Kvačianskej dolinyKrásy Kvačianskej doliny

Krásy Kvačianskej dolinyKrásy Kvačianskej doliny

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Múzeum oravskej dediny v Zuberci
Publikované: 29.7.2010
Múzeum Oravskej dediny v Zuberci je situované v nádhernom horskom prostredí pohoria Západné Tatry v časti Roháče. Rozprestiera sa na ploche 8 ha, ktorú kedysi pokrývali pasienky. Leží v závere rovnomennej dediny Zuberec , po oboch stranách horského potôčika Studená a pre širokú verejnosť je otvorené počas celého roka.

SR, Liptov: Kvačianska dolina a vodné mlyny Oblazy – VIDEO
Publikované: 23.10.2018
Kaňonovitá dolina zarezaná hlboko medzi masívy Čiernej hory a vrchu Ostrý v Chočských vrchoch bezpochyby patrí medzi najkrajšie slovenské doliny. V jej hornej časti navyše nájdete 2 unikátne vodné mlyny Oblazy.

SR, Orava – Leštiny: obec s pamiatkou UNESCO
Publikované: 24.9.2017
Tentoraz nás túlavé topánky zaviedli na Oravu, presnejšie do okresu Dolný Kubín. Rozhodli sme sa ponavštevovať zopár krásnych dediniek, ktoré sú výnimočné buď vďaka pamiatkam alebo pôsobeniu významných osobností, či sú východiskovým bodom pre zaujímavú turistiku.

SR: Západné Tatry – na vrchol Ostrého Roháča
Publikované: 6.8.2017
Západné Tatry patria k vyhľadávanému a obľúbenému pohoriu, ktoré už navštívil snáď každý priaznivec vysokohorskej turistiky. Túry v tomto krásnom pohorí patria k nezabudnuteľným zážitkom – najmä v oblasti ich hlavného hrebeňa. Azda najznámejším a najatraktívnejším vrchom v týchto horách je Ostrý Roháč – vrch, prechod cez ktorého exponovaný hrebeň láka do tejto lokality každoročne množstvo turistov.

SR: Západné Tatry – túra na vrch Baranec
Publikované: 16.11.2016
Podobne ako Vysoké Tatry, aj Západné Tatry sú atraktívnou a hojne navštevovanou oblasťou, ponúkajú hodnotné a krásne outdoorové zážitky. Obidve pohoria tvoria akoby jeden celok, avšak v porovnaní s Vysokými Tatrami sú Západné Tatry nižšie, štíty sú menej exponované a viac trávnaté. Turisticky obľúbenou lokalitou v tomto pohorí je aj vrch Baranec (2 185 m n. m.) ležiaci v južnej časti pohoria.

SR, Orava: Puchmajerovej jazierko – prírodný klenot medzi stromami
Publikované: 15.5.2014
Naše kroky dnes nasmerujeme do oblasti Hornej Oravy, konkrétne k jednému malému rašelinovému jazierku, ktoré ma veľký prírodný aj kultúrny význam.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo II.
Publikované: 21.10.2013
Činnosť miestneho múzea zasahuje aj do súčasnosti. Konajú sa tu rôzne tematické prednášky, edukačné i spomienkové programy i workshopy a rýchlokurzy tradičných historických ručných prác.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo I.
Publikované: 13.10.2013
Dovolenka sa nám ten rok trochu pošramotila chladným a daždivým počasím. Preto z úmyslu, prežiť ju aktívne, tým myslím primerane zdraviu a veku, turistickou cyklistikou a prechádzkami v nádhernej sviežej a čistej prírode, mnoho aktivít nezostalo.

SR: Západné Tatry – hrebeňová túra na Ostrú a Sivý vrch
Publikované: 28.10.2018
Turistika v Západných Tatrách sa teší veľkej obľube a popularite. Toto pohorie vďačí za svoju atraktívnosť aj možnosti absolvovania krásnych hrebeňových trekov s možnosťou výstupov na jednotlivé vrchy. V tomto článku vás pozývame na neobyčajnú túru po jednom z vedľajších hrebeňov Západných Tatier, ktorý nás zavedie až na Sivý vrch – horu ležiacu na hlavnom hrebeni pohoria.

SR, Región Orava: Víkend plný zážitkov
Publikované: 4.3.2013
Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Tohtoročná zima je štedrá nielen čo sa týka snehovej nádielky, ale aj pekných slnečných dní. A tak, len čo sme mali voľný víkend, vybehli sme aspoň na pár dní do prírody. Tentoraz naše kroky viedli na Oravu, ktorá patrí k najkrajším regiónom Slovenska.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikované: 25.4.2013
V dnešnom článku vás zavedieme do malebnej oravskej obce Hruštín, ktorá v sebe skrýva jedinečnú architektúru, zaujímavé nárečie, množstvo športových atrakcií a v neposlednom rade krásnu okolitú prírodu oblasti Stredných Beskýd.

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Liptov: vodné mlyny Oblazy
Poďte s nami na nenáročnú turistickú prechádzku vhodnú aj pre rodiny s deťmi, ktorú začíname kúso...

SR: Hruštín, Orava žila Off Roadom
V poradí už druhý ročník súťaže podomácky vyrobených traktorov a Off Road áut sa uskutočnil prvú ...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...

SR: Múzeum oravskej dediny Zuberec - Brestová
Múzeum Oravskej dediny v Zuberci je situované v nádhernom horskom prostredí pohoria Západné Tatry...


Súvisiace video

SR, Liptov: Kvačianska dolina a vodné mlyny Oblazy
Dnes sa vydáme do veľmi romantickej doliny na Slovensku, kde sa človek jednoducho musí cítiť skve...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

12.8.2020
Každú prázdninovú sobotu môžete zažiť nevšednú večernú prehliadku v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň. Začiatok prehliadok je o 19tej, 20tej a 21 hodine.
10.8.2020
Celý oficiálny program Chodských slávností s výnimkou pútnickej omše bude tento rok virtuálny. Z budovy Mestského kultúrneho centra – Pivovaru Domažlice budú v dňoch 15.–16. augusta vysielané premiéry predtočených relácií a medailónov chodských súborov a dva živé prenosy.
7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 12. 8. 2020
sviatok:Darina
dnes:
streda 12.8.
28 °C
zajtra:
štvrtok 13.8.
24 °C