www.infoglobe.sk » SR, Horný Liptov – turistické inšpirácie

SR, Horný Liptov – turistické inšpirácie

Publikované: 10.2.2021
Horný Liptov oplýva množstvom zaujímavých lokalít, ktoré lákajú nielen domácich, ale aj zahraničných turistov. My vás dnes pozývame na nenáročnú turistiku, poznávanie podzemných krás, ako aj za históriou.

Náš výlet začíname v malebnej obci Liptovský Ján, ktorá je jedinečná nielen polohou či dejinami, ale hlavne pamiatkami. Nájdete tu množstvo kaštieľov, zemiansku zástavbu, kúrie, unikátny románsko-gotický kostol sv. Jána Krstiteľa z konca 13. storočia, ale aj historický prízemný domček, označený ako Podzemie pod vežami, ukrývajúci v sebe malé múzeum. 

Liptovský Ján - Podzemie pod vežami (Mincovníčkovo)

Z prírodných pamiatok vrelo odporúčame Jánsku dolinu, kde je situovaná aj Stanišovská jaskyňa. Tá je súčasťou rozsiahleho krasového systému severných svahov Nízkych Tatier. Jaskyňa je puklinového charakteru, pomerne chudobná na výzdobu, no vďaka miestnym nadšencom bohatá na zážitky.

Stanišovská jaskyňa

Keďže Liptovský Ján je bohatý aj na minerálne a termálne pramene, ktorých je tu cez 13 (a v blízkom okolí ďalších minimálne 10), určite odporúčame návštevu aspoň toho najznámejšieho – Kaďa. Ten bol v roku 1931 vytesaný do travertínu a neskôr upravený na malé 1,5 metra hlboké jazierko, kde teplota sírnej vody dosahuje 22 až 26 ˚C celoročne.

Liptovský Ján - Kaďa

Turistickým nadšencom odporúčame výlet po žlto značenej trase od Stanišovskej jaskyne cez rovnomennú dolinu k rázcestiu Brtkovica. V jeho okolí pôsobil partizánsky oddiel „Za oslobodenie Slovenska“, ktorého príslušníkmi boli väčšinou muži z Liptovskej Porúbky a Závažnej Poruby. Na jar 1945 mal partizánsky oddiel okolo 150 bojovníkov a podieľal sa aj na oslobodení Liptovského Hrádku. Historickým mementom je zrekonštruovaný pozorovací a bojový bunker, ktorý partizáni používali. Pri bunkri je informačná tabuľa. 

partizánsky pozorovací a bojový bunker

Pre zdatnejších turistov odporúčame z tohto rázcestia ešte výstup (po zelenej značke) na vrch Slemä (1 514 m n. m.), v ktorého okolí sa nachádzajú trosky vojnového transportného lietadla Lisunov Li-2. To poškodil nemecký nočný stíhač strelami do krídel a trupu lietadla. Lietadlo sa zachytilo o stromy a prevrátilo sa. Na tomto mieste zahynulo 19 vojakov. Na ich pamiatku je postavený pomník.

pomník zahynutým vojakom na vrchu Slemätrosky havarovaného vojnového lietadla

V poznávaní turisticky atraktívnych miest Horného Liptova pokračujeme. Pri ceste z Liptovského Jána do Demänovskej doliny sa na krátko zastavujeme v Závažnej Porube, kde stojí rodný dom významného slovenského básnika Milana Rúfusa. Dom bol v roku 2008 zrekonštruovaný a otvorený pre verejnosť ako múzeum s expozíciami mapujúcimi jeho život a tvorbu. Uskutočňuje sa tu aj rad kultúrnych podujatí súvisiacich s touto osobnosťou.

Rodný dom Milana Rúfusa

Postupne sa presúvame k dvom prírodným skvostom Demänovskej doliny. Prvým je Demänovská ľadová jaskyňa predstavujúca severnú časť najväčšieho krasového systému na Slovensku - Národnej prírodnej pamiatky Demänovské jaskyne. Pozoruhodná je hlavne výskytom trvalej ľadovej výplne, bizarnými a mohutnými tvarmi podzemných priestorov, vzácnou jaskynnou faunou, ako aj bohatou históriou. 

Demänovská ľadová jaskyňa - prístupové parkovisko

Druhým je Demänovská jaskyňa slobody. Bohatá je na sintrovú výplň rozličných farieb, cez jaskyňu preteká podzemný tok riečky Demänovka a k videniu je tu mnoho jaskynných jazierok. Demänovská jaskyňa slobody je najväčšou, najkrajšou, najznámejšou a dokonca i najviac navštevovanou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku.

Demänovská jaskyňa slobody - prístupové parkovisko

Samozrejme miest hodných navštívenia by bolo ešte neúrekom. Dúfame, že aspoň tých pár čo sme vám v predošlých riadkoch odporučili, búdu pre vás inšpiráciou k poznávaniu rázovitého regiónu Liptova.

Náučný chodník k Demänovskej ľadovej jaskyni

GPS: 49°02'18.8"N 19°40'32.6"E (Liptovský Ján)

GPS: 49°03'13.4"N 19°38'55.2"E (Závažná Poruba)

GPS: 49°00'55.2"N 19°34'51.6"E (Demänovská dolina)

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Liptovský Ján – cyklotúra k sedlu Javorie
Publikované: 10.11.2019
Pomaly, ale isto končí cyklistická sezóna, preto sme posledné dni Babieho leta využili na krásnu cyklotúru v obklopení hôr. Naším východiskovým bodom bola jedna z najkrajších, historicky, turistiky i architektonicky najvýznamnejších obcí Liptova – Liptovský Ján.

SR, Liptovský Ján – výnimočná liptovská obec
Publikované: 5.11.2015
Dnes navštívime jednu z najzaujímavejších obcí Liptova, či už z historického, umeleckého, architektonického alebo prírodného hľadiska. Tou obcou je Liptovský Ján, ktorý sa rozprestiera v ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier.

SR, región Liptov: Liptovský Ján – Podzemie pod vežami
Publikované: 10.7.2014
Po týždni sa opäť vraciame na Liptov. Tentoraz vás nebudem nahovárať na žiadne bláznivé adrenalínové zábavky, skôr naopak, pozývam vás do múzea. Nie však do hoc akého! Podzemie pod vežami, ako sa toto maličké múzeum v Liptovskom Jáne volá, v sebe ukrýva pútavú expozíciu, ktorá vám priblíži život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni.

SR, región Liptov: Stanišovská jaskyňa – jedinečný zážitok pre celú rodinu  
Publikované: 17.7.2014
Po návšteve maličkého, no veľmi zaujímavého múzea s názvom Podzemie pod vežami v Liptovskom Jáne, ktoré dokumentuje život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni, sme sa rýchlo autami presunuli do Jánskej doliny, kde na nás mal čakať sprievodca zo Stanišovskej jaskyne.

SR: Nízke Tatry – kvalitné ubytovanie a skvelý relax v Demänovskej doline
Publikované: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásnych zákutí. K tým najmalebnejším rozhodne patrí naše najrozsiahlejšie a zároveň druhé najvyššie pohorie Nízke Tatry. Pokiaľ však okrem prekrásnej prírody hľadáte aj kvalitné služby a ubytovanie na úrovni, máme pre vás hneď niekoľko tipov.

SR, Kráľova Lehota – obec pri sútoku riek
Publikované: 10.1.2018
Vo východnej časti Liptovskej kotliny na úpätí Nízkych Tatier sa rozprestiera malebná horská dedinka nesúca meno Kráľova Lehota. Obec je významnou križovatkou ciest vedúcich z východu, juhu i západu krajiny a ponúka zaujímavé pamiatky a prírodné krásy, ktoré dnes spoločne navštívime.

SR, Malužiná – horská obec s baníckymi dejinami
Publikované: 20.12.2017
V okrese Liptovský Mikuláš zostávame aj naďalej. Dnes totiž navštívime horskú obec Malužiná situovanú v oblasti horného Liptova, presnejšie v Bocianskej a Malužinskej doline.

SR, Liptovský Hrádok – malé, ale krásne mestečko
Publikované: 8.10.2015
Po návšteve obce Kalameny ešte v regióne Liptov zostaneme. Presunieme sa o pár kilometrov nižšie do najmenšieho mestečka Liptova, ktoré je bohaté na prírodné, kultúrne aj historické zaujímavosti. Tým mestečkom je Liptovský Hrádok.

SR, Liptovský Hrádok – menej známe turistické miesta
Publikované: 1.3.2020
Po dlhšom čase sa vraciame do malého, ale zato nádherného mestečka Liptovský Hrádok. Okrem prírodných krás v podobe sútoku riek Váh a Belá, vyhliadkového prírodného brala Skalka či výnimočného arboréta, ponúka aj viacero technických, stredovekých či historických pamiatok a zaujímavostí.

SR, Nižná a Vyšná Boca – krásky Bocianskej doliny
Publikované: 3.2.2021
Dnes vás pozveme na prechádzku horným Liptovom, kde sa na styku Ďumbierskej a Kráľovohoľskej časti Nízkych Tatier rozprestierajú dve rázovité obce – Nižná a Vyšná Boca.

SR, Vyšná Boca: rozprávková dedina na úpätí Nízkych Tatier – VIDEO
Publikované: 9.10.2018
V regióne Horného Liptova sa po ceste skrz Nízke Tatry cez sedlo Čertovica zastavte v malebnej dedinke Vyšná Boca. Čaká vás v nej expozícia Liptovského múzea Banícky dom, zachovalé tradičné vidiecke domčeky a nádherná okolitá príroda, možnosti výletov do hôr aj lyžovanie.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Liptovský Mikuláš: Lesopark Háj - Nicovô
Prostredníctvom našej fotogalérie vás tentoraz zavedieme na jedno z najkrajších vyhliadkových mie...

SR: Liptov  - prechádzka po rázovitých obciach
Jeden z najnavštevovanejších regiónov Slovenska – Liptov ponúka k videniu mnoho pekných miest a z...

SR: Liptov – obľúbený turistický región
Svojrázny región Liptova ponúka nádherné planiny, vodné plochy i majestátne vrchy. Na jeho území ...

SR, Liptovský Ján – spojenie histórie a relaxu
V ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier sa rozprestiera malebná liptovská obec – L...

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova
Okresné mesto Liptovský Mikuláš sa nachádza pri vodnom diele Liptovská Mara v obklopení Západných...


Súvisiace video

SR: Spomienka na cestovateľský festival INFOFEST 2020
Začiatkom septembra mali možnosť zažiť domáci, ako aj návštevníci mesta Liptovský Mikuláš medziná...

SR, Infofest 2019 – ďakujeme Liptov
Počas júla zavítal do mesta Liptovský Mikuláš v poradí už druhý ročník medzinárodného cestovateľs...

SR, Vyšná Boca: rozprávková dedina na úpätí Nízkych Tatier
Ak budete v Nízkych Tatrách, odporúčame vám zavítať do dediny Vyšná Boca. Môžete navštíviť múzeum...

SR, Liptov: Kvačianska dolina a vodné mlyny Oblazy
Dnes sa vydáme do veľmi romantickej doliny na Slovensku, kde sa človek jednoducho musí cítiť skve...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

8.3.2021
Cestovateľský portál Tripadvisor zverejnil rebríček tých najlepších pláží a zábavných atrakcií sveta pre rok 2021, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
5.3.2021
Na svete vznikajú rôzne spoločenstvá a organizácie a jedným z nich je aj zoskupenie miest, ktoré spája rovnaký názov – Newcastles. V súčasnosti je v aliancii 19 miest zo 17 štátov sveta. Medzi inými aj slovenské Nové Zámky či české Nové Hrady.
3.3.2021
Očarujúci región akým je Biela Orava v súčasnosti nemá možnosť navštíviť každý. Pokiaľ nie ste z okresu Námestovo, dostanete sa tam len ťažko. No vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality ho budete môcť navštíviť kedykoľvek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - HONGKONG, JUŽNÁ KÓREA, SEVERNÁ KÓREA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 9. 3. 2021
sviatok:Františka
dnes:
utorok 9.3.
4 °C
zajtra:
streda 10.3.
1 °C