www.infoglobe.sk » SR: Dolný Zemplín – Viniansky hrad

SR: Dolný Zemplín – Viniansky hrad

Publikované: 6.6.2013
Viniansky hrad, z ktorého sa do dnešných dní dochovali už len ruiny, stále priťahuje množstvo turistov.

Región Zemplín ukrýva mnoho prírodných ale aj historických krás a pamiatok. K najznámejším turistickým lokalitám tohto nádherného kúta Slovenska dozaista patrí Zemplínska šírava, ktorú domáci s láskou prezývajú „Slovenské more“. Keď vás však už omrzí slnenie, kúpanie, rybárčenie, člnkovanie, či iné vodné radovánky, určite sa vyberte preskúmať aj jej blízke okolie.

Viniansky hrad

My sme si za cieľ nášho výletu zvolili zaujímavú zrúcaninu hradu, ktorá sa hrdo týči na kužeľovitom vrchu v juhozápadnej časti Vihorlatských vrchov, nad obcou Vinné v okrese Michalovce.

Viniansky hrad

Vznik hradu je dodnes nejasný  

Viniansky hradKeďže sa o vzniku hradu do dnešných dní dochovalo iba veľmi málo informácii, môžeme sa len domnievať, ako to s jeho vznikom skutočne bolo. Väčšina historických prameňov sa prikláňa k názoru, že Viniansky hrad bol pravdepodobne postavený niekedy v druhej polovici 13. storočia a mal slúžiť na ochranu obchodnej cesty Via Magna vedúcej z Potisia do Poľska. Ako to už s hradmi býva, aj tento zažil vládu viacerých majiteľov, odolávala menším i väčším poškodeniam, až ho nakoniec začiatkom 18. storočia nechal cisár zbúrať, no našťastie jeho dielo nebolo dokonané úplne, a tak tu ešte aj dnes môžeme obdivovať pozostatky hradných zrúcanín.

Obnova hradu

Dnes okrem turistov a milovníkov histórie môžete na hrade stretnúť aj skupinku nadšencov z občianskeho združenia Zemplínsko-užská hradná cesta. Tí sa snažia nielen o záchranu tohto unikátneho hradu, ale tiež o jeho propagáciu. Pokiaľ všetko pôjde hladko, tak aj o jeho oživenie, a to napríklad v podobe hradných hier či rôznych workshopov. Pri obnove navyše používajú pôvodné stredoveké techniky a postupy, čím si síce prácu vôbec neuľahčia, no na druhej strane, hrad si vďaka nim ponechá svojho dávneho ducha, ktorý isto svojou jedinečnou atmosférou dýchne aj na vás. Ďalšou raritou je, že pracujú v dobovom oblečení, takže ešte aj svojim výzorom perfektne zapadajú do prostredia. 

Viniansky hrad    

Cesta na hrad

Pokiaľ si za svoj východiskový bod zvolíte neďalekú obec Vinné, tak sa k zrúcanine hradu dostanete po modrej a následne žltej turistickej značke príjemným vychádzkovým tempom za necelú hodinku. Ešte do nedávna obklopovala hrad sústava mohutných valov a zo strany od Michaloviec bol zarastený hustými kríkmi, no dnes je aj tu badať odvedený kus práce. Okolie hradu bolo vyčistené od vegetácie, a tak sa tu odkrývajú zaujímavé výhľady na okolitú krajinu.

Viniansky hrad

Viniansky hradViniansky hrad

Vinianske jazero

Pokiaľ sa vám zdal tento výlet prikrátky, vrelo vám odporúčame aj návštevu neďalekého Vinianskeho jazera.  Uprostred nádhernej prírody, v pešej dostupnosti od Vinianskeho hradu a iba 3 km od Zemplínskej Šíravy, leží malé okrúhle Vinianske jazero, ktorého rozloha dosahuje 8 ha a priemerná hĺbka sa pohybuje okolo 3 metrov. Toto umelo vytvorené jazero, ktoré dnes slúži hlavne na rekreáciu, vzniklo vytvorením hrádze a privedením vody z Vinianskeho potoka do sedla na úpätí vrchov Marečkovej a Šútovej. Jazero je vhodné na kúpanie, člnkovanie, vodné športy aj rybolov.   

 

Text: O. Maňáková

Foto: Barbora KováčováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovensko: Michalovce I. – Pohľad do histórie
Publikované: 1.12.2011
V trojdielnom seriáli si predstavíme metropolu regiónu Zemplín. Začneme chronologicky, a teda históriou Michaloviec, prejdeme na pamiatky a rozprávanie zavŕšime súčasnými Michalovcami.

SR, Národný park Poloniny – najmalebnejší kút krajiny
Publikované: 2.9.2018
V najvýchodnejšej časti Slovenska, na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou sa rozprestiera jedno z najmenej turistami prebádaných prírodných území, ktoré bolo vďaka svojej výnimočnosti zapísané aj do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

SR, Spoznávajte slovenské hrady na pešo či bicykli
Publikované: 29.7.2018
Leto je v plnom prúde a s ním aj ideálny čas na rodinné výlety. Jedným z najatraktívnejších lákadiel dovolenkovej sezóny u nás sú stredoveké hrady. Na svoje si tu prídu deti i dospelí. Aj z tohto dôvodu nás zaujala nová kniha, ktorá láka na návštevy týchto kamenných klenotov.

Malá Tŕňa: Tokaj pod hviezdami
Publikované: 25.5.2015
Už 30. mája 2015 sa uskutoční podujatie Tokaj pod hviezdami, ktorého súčasťou bude aj slávnostné otvorenie a rozsvietenie 12 metrov vysokej vyhliadkovej veže, ktorá svojim jedinečným tvarom v podobe dreveného suda sa stane novou atrakciou regiónu.

SR, Krásnohorské Podhradie - Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov
Publikované: 27.4.2014
Naše malebné Slovensko v sebe ukrýva mnoho prírodných krás, za ktorými sa oplatí vycestovať aj na druhý koniec republiky. Rovnako je pretkané hustou sieťou historických pamiatok, ktoré každoročne prilákajú nielen domácich, ale aj zahraničných návštevníkov. Dnes spoločne navštívime východ Slovenska, kde sa ukýva aj jedna unikátna pamiatka - Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov.

Slovensko: knižná publikácia z edície Po Slovensku – Najkrajšie autotrasy
Publikované: 25.9.2013
V máji 2013 vyšla zaujímavá kniha, či skôr akýsi sprievodca pre autoturistov pod názvom Najkrajšie autotrasy, ktorá obsahuje 25 najkrajších autoturistických trás po Slovensku. Chceli by ste ju mať aj vy vo svojej knižnici? Tak čítajte ďalej, máte šancu vyhrať ju!

SR: Michalovce II. - Historické stavby mesta
Publikované: 8.12.2011
V druhom článku o metropole Zemplína si povieme niečo o historických budovách, ktoré sa v meste nachádzajú.

SR: Michalovce III. – Súčasnosť perly Zemplína
Publikované: 15.12.2011
Tretí diel o Michalovciach rozoberá, ako to v meste vyzerá v súčasnosti a čo sa tu dá robiť.

Východné Slovensko: Hrad Krásna Hôrka
Publikované: 22.3.2012
V 13. storočí sa začala písať história národnej kultúrnej pamiatky, hradu Krásna Hôrka, ktorý je v dnešnej dobe súčasťou SNM - Múzea Betliar. V roku 2011 prešli priestory hradu rekonštrukciou a návštevníci tu mali možnosť zhliadnuť mimoriadne cenné zbierky. No v sobotu 10. marca 2012 vypukol na hrade rozsiahli požiar, ktorý zničil všetky strechy, vrátane interiéru horného gotického hradu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

21.11.2019
Blíži sa koniec novembra. Jesenné trhy striedajú tie vianočné a jedno z najobľúbenejších období v roku je za dverami. Majú ho radi dospelí, deti aj obchodníci. V centrách miest a obcí po celej Českej (a samozrejme aj Slovenskej) republike sa pripravujú predajné miesta s vianočnou tematikou, vôňou vareného vína a rôznych pochutín. Vianočné trhy začínajú už budúci víkend.
20.11.2019
Vydajte sa s Jakubom Frankom trekovať po Nepále a neminúť pritom ani euro. Pútavá prednáška vás čaká už 24. novembra 2019 v cestovateľskej kaviarni na Vajnorskej 3 v Bratislave.
19.11.2019
Dopravný podnik hlavného mesta Prahy pripravil v rámci programu „Zážitková turistika pre priaznivcov histórie mestskej hromadnej dopravy“ na sobotu 23. novembra jazdu historickou súpravou metra za poznaním zaujímavých miest na trase B so sprievodcom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 21. 11. 2019
sviatok:Elvíra
dnes:
štvrtok 21.11.
10 °C
zajtra:
piatok 22.11.
10 °C