www.infoglobe.sk » SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica I.: výlet do minulosti - VIDEO

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica I.: výlet do minulosti - VIDEO

Publikované: 3.11.2020
Malí i veľkí milovníci vláčikov, vlakov a všetkého spojeného so železnicou nemôžu obísť chýrnu Čiernohorskú železničku. Tá už roky láka parou syčiacou z lokomotívy mnoho turistov do údolia Čierneho Hrona, zažiť časy minulé pri jazde otvoreným vlakom pomedzi krásnu prírodu. Neodolali sme ani my a zamierili sme priamo na staničku do Čierneho Balogu.

Výlet na Čiernohorskú železničku sme plánovali už dávno, ako letný výlet s deťmi. Musíme priznať, že nachvíľu sa zahaliť parou dávnych čias lesnej železnice je zážitkom i pre dospelých. Chýrna železnica má svoju hlavnú stanicu v strede obce Čierny Balog a vôbec nie je ju ťažké nájsť. Dovedú vás k nej nielen informačné tabule, ale napríklad i dym z parnej lokomotívy. S parkovaním hneď zrána tiež ešte nebol problém, keďže neďaleko stanice sa rozprestiera veľké bezplatné parkovisko.

Čiernohorská železnica - stanica, Čierny Balog

Trochu z histórie

Oblasť Čierneho Balogu je známa svojou drevorubačskou kultúrou a históriou. Les dával obživu tunajšiemu ľudu a s tým súvisí i vznik železničky. Keď splavovanie vyťaženého dreva nepostačovalo, nastúpil nový, modernejší a efektívnejší spôsob jeho prepravy, ktorý umožňoval transport dreva po celý rok. A tak tu v roku 1909 bola vybudovaná lesná železnica. 

trať Čiernohorskej železnice, Čierny Balog

S dĺžkou tratí 131,98 km bola najdlhšou lesnou železnicou na Slovensku a viedla do väčšiny dolín povodia Čierneho Hrona až k Dobročskému pralesu. Niektoré z jej vetví vznikali i za pomoci vojnových zajatcov z prvej svetovej vojny. Lesná železnica je akousi zmenšeninou tej dopravnej, rozchod jej trate je užší (760mm), aby sa mohla lepšie prispôsobiť terénu a zároveň si to vyžiadalo i nižšie stavebné náklady.

vozne Čiernohorskej železnice, Čierny Balog

Najviac dreva prešlo po tejto trati v období kalamít (1927 – 1929 a 1953 -1955). Ročne železnica transportovala približne 260 000 až 300 000 metrov kubických dreva, denne tu premávalo sedem parných lokomotív, ku ktorým neskôr pribudli aj tri diesel-hydraulické lokomotívy. O prevádzku sa staralo 115 zamestnancov a denne sa ňou prepravilo 200 – 250 osôb.

múzeum Čiernohorskej železnice a stanica, Čierny Balog

Lesnej železnici sa nevyhli ani udalosti druhej svetovej vojny či Slovenského národného povstania. V roku 1944 zabezpečovala pre partizánov dovoz proviantu a munície do hôr. Svojim pôvodným účelom fungovala na 36 km dlhej trati do roku 1982, ako posledná lesná železnica na Slovensku. Poverením vlády mala byť celá, vrátane koľajníc, vozňov i lokomotív zlikvidovaná resp. zošrotovaná do roku 1985. 

Čiernohorská železnica - stanica, Čierny Balog

Záchrana dobrovoľníkmi

To že i dnes môžeme pozorovať na jej koľajniciach funkčné staré rušne a viezť sa vo vozňoch, ktoré po nich ťahajú, je zásluha dobrovoľníkov, ktorí sa hneď po jej uzavretí pustili do ťažkej práce na jej záchranu. Títo nadšenci techniky a milovníci prírody železničku svojimi aktivitami obnovili pre verejnosť. Prvé zrekonštruované kilometre trate medzi Čiernym Balogom a Vydrovskou dolinou sprístupnili pre turistov 1.5. 1992. 

Čiernohorská železnica, Čierny Balog

Dobrovoľníci však vo svojom úsilí nepoľavili a stále trať rozširovali, vlaky opravovali a pokračujú v tom naďalej. Svoju pôvodnú funkciu už síce neplní, no stala sa veľmi atraktívnym cieľom turistov. A tých je tu stále neúrekom, prichádzajú z rôznych kútov Slovenska aj sveta, aby na vlastnej koži zacítili lesný vánok preniknutý hvizdotom parnej lokomotívy.

parkovisko a trať Čiernohorskej železnice, Čierny Balog

Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o minulosti tejto technickej pamiatky, nevynechajte návštevu múzea na stanici v Čiernom Balogu, kde si môžete zakúpiť i tematické suveníry.

 

(pokračovanie nabudúce...)

 

GPS: 48°44'46.9"N 19°39'26.4"E

Text, foto a video: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakcia 



Diskusia k článku (0)

Názov: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Súvisiace články

Slovensko: Bezpečne na hory V. – Západné a Nízke Tatry
Publikované: 6.2.2012
V piatej časti seriálu o bezpečnosti na horách si povieme niečo o základných pravidlách pohybu v teréne a správaní sa na území Západných a Nízkych Tatier v letnom období. Letná turistika je na našom území veľmi obľúbenou a vyhľadávanou činnosťou. Práve preto, z pohľadu úrazovosti, patrí medzi najvyťaženejšie obdobie záchranárov.

SR, Banskobystrický kraj – významný banícky región III.
Publikované: 11.4.2021
Naše putovanie po Banskobystrickom kraji dnes zavŕšime návštevou malebných obcí a miest. Taktiež vás prevedieme po prírodných zákutiach, technických pamiatkach a dokonca sa zastavíme aj na mieste symbolického stredu Európy.

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica IV.: Dobroč - VIDEO
Publikované: 24.11.2020
Syčiaca para sprevádzaná hvizdotom parnej lokomotívy už roky dotvára kolorit krajiny v povodí Čierneho Hrona. Nostalgia starých čias, nadskakujúce vagóniky a jedinečná krása prírody navôkol. Aj to je Čiernohorská železnica! Nenechajte si ujsť dnešnú záverečnú jazdu vlakom poháňaným parou.

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica III.: Vydrovo - VIDEO
Publikované: 17.11.2020
Po koľajniciach malebnej železničky vás dnes zavedieme do tajomnej Vydrovskej doliny. Kedysi sa tu vláčikom zvážalo drevo, no v súčasnosti sa tu presúvajú už len vysmiati turisti. Nastúpte s nami na „palubu“ a prevezte sa skrz lesnícky skanzen za čarovným dobrodružstvom.

SR: Nízke Tatry – zimná túra z Čertovice na Ďumbier
Publikované: 7.12.2023
V zimnom období ponúkajú Nízke Tatry viacero možností aktívneho outdoorového vyžitia. Či už je to lyžovanie v lyžiarskych strediskách, skialpinistické túry alebo pešia turistika. V tomto článku si predstavíme zimnú túru krásnou prírodou Ďumbierskej časti Nízkych Tatier so začiatkom na Čertovici a prechodom hlavným hrebeňom pohoria až na Ďumbier – najvyšší vrch Nízkych Tatier.

SR, Banská Bystrica – stredoslovenský klenot
Publikované: 18.5.2016
Mesto preslávené banskou minulosťou, ale aj Slovenským národným povstaním, tak by sme mohli v krátkosti charakterizovať Banskú Bystricu. Jej história je už od nepamäti spätá s ťažbou nerastov, predovšetkým striebra a medi.

SR, Banská Bystrica: atraktívne centrum stredného Slovenska – VIDEO
Publikované: 16.10.2018
Každý Slovák vám pri návšteve stredného Slovenska logicky odporučí výlet do Banskej Štiavnice. Pozornosť si ale určite zaslúži aj jej väčšia „sestra” a prirodzená metropola kraja – Banská Bystrica. Poďme sa do nej spoločne vypraviť.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, Čierny Balog - Čiernohorská železnica II.: za zážitkami na koľajniciach
Publikované: 10.11.2020
Autentická lesná železnička, ktorú zachránili a pri živote dodnes stále udržuje skupina nadšencov je vyhľadávanou atrakciou v údolí Čierneho Hrona. Keď sa sem pôjdete pozrieť, určite neodoláte ani vy a vyskúšate si niektorú z jázd, ktorú táto nevšedná pozoruhodnosť ponúka.

SR, Nízke Tatry – turistická rozhľadňa na Ostredku
Publikované: 23.1.2014
V Nízkych Tatrách sa človek nikdy nenudí. Od jari do jesene sem prichádzajú predovšetkým turisti, ktorí si vychutnávajú kratšie či dlhšie túry v lone krásnej tatranskej prírody, v zime zas húfy lyžiarov a snowboardistov, ktorí nedajú na nízkotatranské zjazdovky dopustiť. My vás dnes však zavedieme na miesto, ktoré stojí za to navštíviť v každom ročnom období.

SR, Nízke Tatry: Chata Magurka – neuchopiteľná krása
Publikované: 22.9.2019
Dnes vás zavedieme na miesto obklopené nedotknutou prírodou, kde si dosýtosti oddýchnete od uponáhľanej každodennej reality. Vydáme sa do malebných Nízkych Tatier, presnejšie do osady Magurka, ktorá je súčasťou obce Partizánska Ľupča.

SR: Nízke Tatry – jesenný výstup na Kráľovu hoľu
Publikované: 2.12.2018
Nízke Tatry sú krásnym a majestátnym pohorím Slovenska, ktoré si už získalo srdce nejedného outdoorového nadšenca. Turisticky atraktívne sú predovšetkým nádherné celodenné hrebeňové túry, či výstupy na významné vrchy tohto pohoria. Obľúbeným cieľom turistov je výrazná hôľnatá hora, ktorá dominuje na východnom okraji Nízkych Tatier. Tým vrchom je nízkotatranská kráľovná, legendami opradená a v ľudových piesňach ospevovaná – Kráľova hoľa.

SR, Banská Bystrica - Slovenské múzeum máp
Publikované: 6.9.2020
Vstúpte do tajov tvorby a vzniku máp v Slovenskom múzeu máp, ktoré môžete navštíviť nielen osobne, ale aj prostredníctvom virtuálnej prehliadky.

SR, Vígľaš: rozprávkový zámok - VIDEO
Publikované: 15.9.2015
V údolí rieky Slatina, približne 14 kilometrov od Zvolena sa rozprestiera dedinka Vígľaš, nad ktorou sa hrdo týči vígľašský zámok. A práve ten sme sa rozhodli pri našich potulkách Slovenskom navštíviť.

SR, Špania dolina – zimná prechádzka po okolí
Publikované: 15.3.2020
Už dlhší čas sme vás nezaviedli do hôr, preto to dnes napravíme. Navštívime totiž jeden z banských klenotov Slovenska, ktorým Špania Dolina dozaista je! Nachádza sa necelých 11 kilometrov od Banskej Bystrice v náruči Starohorských vrchov.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Čierny Balog: Za krásami Čiernohorskej železničky
Zažite prostredníctvom nasledujúcich fotografií krátky návrat do minulosti. Vychutnajte si pohľad...

SR: Turistika v okolí Španej doliny
Vydajte sa spolu s nami za zimnými krásami Starohorských vrchov. Naším východiskovým bodom bude m...


Súvisiace video

SR, Čierny Balog – železničkou do Dobroče
Vydajte sa spolu s nami Čiernohorskou železnicou do osady Dobroč. Parnou lokomotívou vyrazíme z Č...

SR, Čierny Balog – železničkou do Vydrova
Po koľajniciach malebnej železničky vás dnes zavedieme do tajomnej Vydrovskej doliny. Kedysi sa t...

SR, Čierny Balog – železničkou do minulosti
Zažite krátky návrat do minulosti, a to prostredníctvom chýrnej Čiernohorskej železničky. Tá už r...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X