www.infoglobe.sk » SR, Čičmany – nádherný kaštieľ s atraktívnym okolím

SR, Čičmany – nádherný kaštieľ s atraktívnym okolím

Publikované: 19.8.2018
Zažite atraktívnu dovolenku aj na konci leta. Prežiť ju môžete v barokovo-klasicistickom Kaštieli Čičmany z konca 18. storočia, ktorý len nedávno prešiel kompletnou rekonštrukciou a ponúka návštevníkom fantastické služby i úchvatné výlety do okolia.

Pôvodne zemepanský kaštieľ vlastnil gróf Leopold Berchtold, minister zahraničia Rakúsko-Uhorska. Neskôr (v roku 2015) prešiel kaštieľ kompletnou rekonštrukciou a v súčasnosti ponúka návštevníkom príjemné ubytovanie v komfortne zariadených izbách. Zároveň je ubytovaným hosťom k dispozícii reštaurácia s ponukou lahodných jedál a pitia za ľudové ceny, samostatný hostinec, ale taktiež aj infrasauna. Kaštieľ Čičmany je ideálnou voľbou nielen pre rodiny s deťmi, ale aj na usporiadania firemných podujatí, večierkov, porád či rozprávkovej svadby.

Kaštieľ Čičmany

Kaštieľ ČičmanyKaštieľ Čičmany

Malebný kaštieľ na nachádza v obci Čičmany, o ktorej prvá písomná zmienka pochádza z roku 1272. Čičmany sa nachádzajú v čičmianskej kotline pod vrchom Strážov a od roku 1977 bola dolná časť obce vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu kvôli špecifickým maľovaným dreveniciam, ktoré sú známe po celom svete. Čičmany, ležiace v nadmorskej výške 655 metrov, sú jedným z miest, ktoré na Slovensku zachovávajú podobu života v minulosti, kultúru, ale aj neobyčajné zvyky.

Kaštieľ Čičmany

Kaštieľ ČičmanyKaštieľ Čičmany

V Čičmanoch ľudia na čierne domy z dreva maľovali biele kresby, čím sa líšili od ostatných obcí. Mnohé domy sú dodnes obývané a tvoria súčasť obce. Čičmany sú skanzenom, no len čiastočne. Všetky pôvodné zachované domy sú zapísané v pamiatkovom úrade a v jeho zozname chránených stavieb. Napriek tomu, že ide o múzeum a súčasť Považského múzea v Žiline, vstup je sem voľný a budovy sú prístupné celoročne.

Čičmany - ľudová architektúra

Čičmianske ornamenty sú slávne a tvoria napríklad i súčasť olympijského oblečenia pre športovcov. Tieto vzory tvoria aj významnú časť slovenského ornamentálneho pokladu. Ich zaujímavosť spočíva v tom, že sú veľmi jednoduché: krížik, kosoštvorec, guľôčka, trojlístok, srdiečko, špirálka, čiarka, bodka, vlnovka, cikcak a baranie rožky. To je základná vzorová sada, ktorá sa jednoduchým opakovaním, striedaním, zrkadlením, rozdeľovaním, skladaním, prekrývaním a množením rozrástla na veľkolepú ornamentálnu základňu, využívanú nielen v malebnej obci Čičmany. Dnes je symbolom celého Slovenska a patrí do svetového kultúrneho dedičstva.

Čičmany - ľudová architektúra

Nielen Kaštieľ Čičmany, ale aj samotná obec sú najlepšou základňou na výlety do širokého okolia. Rodiny s deťmi privítajú v lete výlety na kúpaliská a do wellness zariadení. Kúpele Aphrodite v Rajeckých Tepliciach sa nachádzajú len 27 km od Kaštieľa Čičmany a tvorí ich komplex vnútorných a vonkajších termálnych bazénov a sáun, voľne prístupných širokej verejnosti. V bazénoch sa používa prírodná liečivá termálna voda typu akratoteriem s 38°C, obsahujúca ióny vápnika a horčíka s blahodarnými účinkami na pohybový a nervový aparát, ako aj na celkovú relaxáciu organizmu. V Rajeckých Tepliciach je aj termálne kúpalisko Laura, situované pod pekným vyhliadkovým vrchom Skalky. V areáli kúpaliska sa nachádza minigolf a plážový volejbal. Ešte bližšie, a to len 20 km od Čičmian je termálne kúpalisko Veronika Rajec.

kúpalisko Laurakúpalisko Veronika Rajec

Kaštieľ Čičmany je aj vynikajúcim východiskom pre turistiku a cykloturistiku. Nad obcou Čičmany sa týči vrch Strážov (1213 m n. m.), ktorý je najvyšším vrchom Strážovských vrchov a prístup je možný po červenej značke z Čičmian. Vrch Kľak je tiež neprehliadnuteľnou dominantou okolia Čičmian. Prístup je možný z Fačkovského sedla. Pre zmenu Slnečné skaly v Rajeckých Tepliciach sú zas prírodnou rezerváciou s piatym ochranným pásmom. Môžete tu vidieť rozmanitý komplex skalných útvarov vytvorených eróznou činnosťou.

Čičmany - folklór

Súčasťou Strážovských vrchov je aj 20 km vzdialená dolomitovo-vápencová Temešská skala. Na severozápadnom úpätí Temešskej skaly sa rozprestiera rovnomenná štátna prírodná rezervácia s najvyšším stupňom ochrany a so zachovalými lesnými spoločenstvami, najmä bučinami, a mnohými vzácnymi druhmi rastlín a živočíchov. Temešská skala je jedinou lokalitou na Slovensku s výskytom vzácneho motýľa jasoňa červenookého.

Bojnický zámok

Kaštieľ je ďalej ideálnym východiskovým bodom aj pre návštevu Bojnického zámku

(37km), Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach či k videniu novej bojnickej vyhliadkovej veže s prevýšením 30 metrov. Za zmienku stojí aj sklársky skanzen vo Valaskej Belej či Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej. Preto neváhajte a príďte do Kaštieľa Čičmany, nakoľko jeho návštevu dozaista neoľutujete.

vyhliadková veža Bojnice

GPS: 48°57'15.3"N 18°30'53.0"E

Zdroj a foto:  kastielcicmany.sk

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Maľované Čičmany zdobia nielen drevenice a folklór, ale aj zrekonštruovaný kaštieľ
Publikované: 1.10.2018
Vynovený barokovo – klasicistický Kaštieľ Čičmany, kde je dnes penzión s reštauráciou, je architektonickou perlou Rajeckej doliny. Hrdé sídlo zemepánov uhorskej šľachty je obklopené krásnymi maľovanými drevenými domčekmi s bielymi vzormi. Práve pre tieto maľované drevenice sú rázovité Čičmany známe po celom svete.

SR, obec Čičmany: nielen krása ľudovej architektúry– VIDEO
Publikované: 10.3.2015
Jednou z najkrajších dedín Slovenska sú dozaista malebné Čičmany. Široko ďaleko sú známe vďaka krásnym, dodnes veľmi dobre zachovaným dreveniciam, pre ktoré sú typické biele ornamenty podobné výšivke. No Čičmany toho domácim i návštevníkom dokážu ponúknuť omnoho viac.

SR, Čičmany – maľovaná krása
Publikované: 8.6.2016
Po dlhšom čase opäť navštívime obec Čičmany známu svojimi jedinečnými maľovanými zrubovými drevenicami, vďaka ktorým bola v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Samozrejme to nie je ani zďaleka všetko čo táto obec obklopená Strážovskými vrchmi ponúka.

SR, Rajecké Teplice: Prírodné zaujímavosti okolia
Publikované: 29.11.2012
Rajecká kotlina a jej okolie oplýva množstvom turistických atrakcií, prírodných krás a zaujímavostí. Mestečko Rajecké Teplice je síce známe hlavne svojou tradíciou kúpeľníctva, no okrem termálnych prameňov sa môže pýšiť aj ďalšími prírodnými zaujímavosťami.

SR: Rajecké Teplice alebo ako chutia slovenské kúpele - VIDEO
Publikované: 10.5.2011
Kto si v Čechách zvykol na veľkoleposť a pohostinnosť kúpeľných miest, ten by mal na Slovensku zo svojich nárokov trochu zľaviť. Jedným z príkladov rozdielnosti česko – slovenského kúpeľníctva môžu byť aj Rajecké Teplice, ležiace neďaleko od Žiliny.

SR: Bojnice - krásy mesta
Publikované: 23.12.2010
Mesto Bojnice je známe nielen obyvateľom Slovenska, ale aj okolitým krajinám. Zaslúžilo sa o to tradíciou kúpeľného mesta, najkrajším slovenským zámkom a najstaršou a najnavštevovanejšou zoo na Slovensku. Bohatá kultúra mesta a krása okolitej prírody každoročne priláka množstvo turistov.

SR: Bojnice – kúpeľné mesto so slávnym zámkom – VIDEO
Publikované: 15.8.2017
Jedným z najslávnejších miest na západe Slovenska sú rozhodne Bojnice – či už vďaka liečebným kúpeľom, zámku, ktorý vyzerá, akoby patril skôr do kreslených rozprávok, alebo najstaršej zoologickej záhrade v rámci štátu.

SR: Súľovské vrchy – zimná turistika
Publikované: 19.1.2012
Hneď prvý predĺžený víkend v tomto roku sme sa rozhodli stráviť na horách. Tento raz sme ale snowboardy nechali doma, a napriek dostatočnému množstvu snehu na zjazdovkách, sme si pre zmenu vyskúšali zimnú turistiku. A musím povedať, že neľutujeme.

SR: Malá Fatra – vrch Minčol
Publikované: 30.7.2015
Pohorie Malá Fatra, ktoré sa rozprestiera v severnej časti Slovenska, patrí medzi často navštevované a turistami obľúbené cieľové lokality. Malú Fatru tvoria predovšetkým husto zalesnené oblasti, hôľny charakter majú hlavne najvyššie vrchy tohto pohoria. Jedným zo známejších vrchov Malej Fatry je aj Minčol, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou lúčanskej časti Malej Fatry.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Malá Fatra – Jánošíkovo prírodné divadlo
Pokiaľ máte radi zimnú prírodu, mali by ste si v týchto dňoch naplánovať výlet do národnej prírod...

SR, Malá Fatra – zimný výstup na Veľký Rozsutec
Absolvujte prostredníctvom našej fotogalérie zimný výstup na jeden z najkrajších končiarov Malej ...


Súvisiace video

SR, Malá Fatra: najkrajšie pohorie Slovenska
Okúzľujúcu prírodu Malej Fatry a skvelé zjazdovky už dávno nevyhľadávajú iba domáci, ale stále ča...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

20.8.2019
V poradí už 46. ročník najnavštevovanejšej poľnohospodárskej výstavy začína na českobudějovickom výstavisku vo štvrtok 22. a potrvá do utorka 27. augusta. Koniec augusta je pre všetkých poľnohospodárov oslavou a sviatkom úrody. Národné dožinky budú sprevádzať ľudia v krojoch, mažoretky, živá hudba, poľovníci s dravcami a loveckými psami.
19.8.2019
Zažite netradičnú nočnú prehliadku hradu Strečno či jednej z najväčších vojenských pevností v strednej Európe.
18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 20. 8. 2019
sviatok:Anabela
dnes:
utorok 20.8.
31 °C
zajtra:
streda 21.8.
24 °C