www.infoglobe.sk » SR: Bratislavský hrad – majestátna legenda nad Dunajom – VIDEO

SR: Bratislavský hrad – majestátna legenda nad Dunajom – VIDEO

Publikované: 19.1.2016
Štvorvežový hrad nad Bratislavou sa rozhodne nedá prehliadnuť. A tiež by bola škoda nevypraviť sa naň – už len kvôli krásnemu výhľadu na mesto. Po rozsiahlej rekonštrukcii v roku 2010 robí dnes česť svojmu mestu a v interiéroch ponúka hodnotné historické expozície. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na pahorok s hradom a priblížiť si jeho zaujímavú históriu.

Bratislavský hrad je relatívne rozsiahly súbor budov na vrchole návršia na juhozápadnom ostrohu malokarpatského hrebeňa na ľavom brehu Dunaja. Najznámejšia a najmajestátnejšia z týchto stavieb je budova bývaléhokráľovského paláca. To by sme ale trošku predbiehali...

Návršie totiž vďaka svojej strategickej polohe na brehu Dunaja hraje dôležitú rolu už niekoľko tisíc rokov. Stopy najstaršieho stáleho osídlenia, ktoré sa tu našli, sú staré takmer 5 tisíc rokov. Pravdepodobne tu žili aj Kelti a je takmer isté, že v období 2. a 3. storočia tu sídlila rímska vojenská posádka. Pri prehľadávaní základov zaniknutých sakrálnych stavieb z 9. a 11. storočia sa totiž objavil pomerne početný stavebný materiál pochádzajúci z rímskych dôb, mimo iného i fragmenty nápisov a zvyšky tehál označených kolkami XIV. rímskej légie.

Bratislavský hrad

Zhruba v 5. a 6. storočí sa následne v oblasti Bratislavy začali usádzať Slovania. Práve návršie dnešného hradu slúžilo ako opevnená základňa. Od prvej polovice 9. storočia tu existovalo dobre opevnené stredisko s palácom, bazilikou, pohrebiskom i mnohými obytnými a hospodárskymi budovami. Na počiatku 11. storočia bol postavený trojlodný kostol Najsvätejšieho Spasiteľa a v tom istom období začala pevnosť slúžiť aj novo vzniknutému uhorskému štátu na ochranu hranice.

Rozsiahlu prestavbu podstúpil hrad v 15. storočí, kedy si ho uhorský kráľ Žigmund Luxemburský určil za svoje sídlo. Zároveň bolo potrebné brániť hranice pred hroziacimi husitskými nájazdmi. Z tej doby pochádza nielen gotická Žigmundova brána, ale tiež základy dnešného kráľovského paláca.

cestou na Bratislavský hrad si vychutnajte krásny výhľad Čestné nádvorie s jazdeckou sochou kniežaťa Svätopluka

Najväčšieho rozkvetu sa hrad dočkal v priebehu renesancie a baroka, často tu pobývala napríklad aj panovníčka Mária Terézia. Po nástupe Jozefa II. však boli uhorské zemské úrady presunuté späť do Budína (dnešná časť Budapešti) a tým pádom bol Bratislavský hrad opustený. Na konci 18. storočia sa v rámci školskej reformy stal z hradu generálny seminár, čo si ale vyžiadalo aj rozsiahle prestavby, ktoré boli prevedené bez štipky rešpektu k historickému významu a cenným výzdobám exteriéru.

Na začiatku 19. storočia bol hrad predaný vojakom a z kedysi honosných siení paláca sa tak stali kasárne, o niekoľko rokov neskôr sa stal terčom francúzskeho delostrelectva v rámci napoleonských vojen. Aby toho nebolo málo, v roku 1811 ho zachvátil rozsiahly požiar. Od tej doby až do konca druhej svetovej vojny hrad naďalej chátral a nikto veľmi nevedel, čo s ním.

Bratislavský hrad

V 50. rokoch 20. storočia sa ale rozhodlo o rekonštrukcii celého hradu do podoby, ako vyzeral v dobách Márie Terézie. Do roku 1968 sa podarilo dokončiť hradný palác. Ďalšie práce potom pokračovali až do osemdesiatych rokov, v tom období sa už ale opäť dalo hrad označiť za pýchu Bratislavy.

Čo teda dnes na hrade nájdete? Najdôležitejšia časť rekonštrukcie sa zamerala na priestory pre Historické oddelenie Slovenského národného múzea. Môžete tu teda navštíviť rozsiahle zbierky, ktoré vám priblížia dejiny regiónu od prehistorických dôb až po 20. storočie. Okrem toho tu fungujú reprezentačné priestory slovenského štátu, krátko po vzniku samostatnej Slovenskej republiky tu dokonca sídlil aj jej prezident. Práve na hrade bola v roku 1992 podpísaná aj nová Ústava Slovenskej republiky.

jazdecká socha kniežaťa Svätopluka Bratislavský hrad

Na hrad sa pravdepodobne vydáte po umeleckými obchodmi lemovanej Zámockej ulici, ktorá vás dovedie k hlavnej Viedenskej bráne, prípadne sa môžete po ulici s názvom Zámocké schody dostať k už zmieňovanej najstaršej Žigmundovej bráne. Po ceste ku kráľovskému palácu sa dostanete najprv na Leopoldovo nádvorie a len o pár krokov ďalej na Čestné nádvorie, kde je hlavný vstup do paláca.

podhradie vstup do paláca

Čestné nádvorie nechala postaviť Márie Terézia. Môžeme si na ňom všimnúť dve majestátne barokové víťazné brány a prísnu symetriu. Taktiež je odtiaľ krásny výhľad na údolie Dunaja. Medzi budovami strážnice prejdete na nádvorie, odkiaľ sa okrem iného vstupuje aj do múzea.

bratislavský hrad bratislavský hrad

Určite ale doporučujeme prehliadnuť si areál hradu dôkladnejšie, môžete si tak všimnúť napríklad zrekonštruované základy zmienenej baziliky z 9. storočia a o dve storočia mladšieho kostola Najsvätejšieho Spasiteľa. Po ceste do podhradia prejdete Mikulášskou bránkou, po ľavej strane si tam v opevnení môžete všimnúť baštu Luginsland s výrazným arkierom.

výhľad z hradu

Bratislavský hrad a jeho okolie slúžia aj ako obľúbené miesto vychádzok obyvateľov mesta, a pokiaľ je pekne, nie je problém zdržať sa tu aj celé odpoludnie. Môžete sa zastaviť napríklad v hradnej vinárni a následne si užívať krásny výhľad na takmer celú Bratislavu…

GPS: 48°08'31.3"N 17°06'00.7"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: State Shirt

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

SR: Bratislava - Stará radnica opäť krásna ako za mladi
Publikované: 4.8.2011
Od začiatku júla 2011 sa pre všetkých opäť otvorila brána bratislavskej Starej radnice, ktorá v posledných rokoch prechádzala kompletnou rekonštrukciou. Radnica a jej priestory sú pre verejnosť otvorené každý deň okrem pondelka.

SR, Výlety s deťmi – spoznávajte hrady aj okolie Trnavy
Publikované: 16.9.2020
Vydajte sa na potulky po 25 najkrajších hradoch na západnom Slovensku, ktoré vám prináša nový turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama. Knižka Hrady pre deti je ďalšou pútavou publikáciou v edícii Výlety s deťmi, ktorá vám priblíži nielen slovenské stredoveké skvosty.

Bratislava: Nová turistická a bežecká trasa
Publikované: 8.1.2021
Milovníci turistiky a behu si prídu na svoje hneď úvodom nového roku. Mestské lesy Bratislava totiž sprístupnili 3-kilometrový úsek turistickej trasy od lokality Spariská nad Peknou cestou v smere na Biely kríž.

SR, Spoznávajte slovenské hrady na pešo či bicykli
Publikované: 29.7.2018
Leto je v plnom prúde a s ním aj ideálny čas na rodinné výlety. Jedným z najatraktívnejších lákadiel dovolenkovej sezóny u nás sú stredoveké hrady. Na svoje si tu prídu deti i dospelí. Aj z tohto dôvodu nás zaujala nová kniha, ktorá láka na návštevy týchto kamenných klenotov.

SR: Bratislava – únik do prírody
Publikované: 3.5.2012
Jar je v plnom prúde, všetko navôkol sa začína pekne zelenať, a aj ľudia žijúci v hlavnom meste čoraz častejšie opúšťajú svoje príbytky, utekajú skôr z kancelárií, či namiesto siahodlhých potuliek po nákupných centrách, ktoré často krát navštívili aj tak bezdôvodne, hľadajú útočisko v prebúdzajúcej sa prírode.

SR: Bratislava - malé veľké mesto - VIDEO
Publikované: 12.1.2016
Hlavné mesto Slovenska vidí väčšina ľudí len z okna vlaku, autobusu alebo auta pri ceste medzi Slovenskou republikou a Maďarskom. Bola by ale veľká škoda sa aspoň na chvíľku v takmer polmiliónovej metropole na brehoch Dunaja nezastaviť. Bratislava sa zmenila, jej povesť niekdajšieho nudného mesta už dávno neplatí. Pomaly, ale isto sa darí napraviť to, čo na pamiatkach napáchali komunisti. S novou generáciou sa do Bratislavy vracia život.

SR, Bratislava - mestská pláž a Sad Janka Kráľa
Publikované: 17.8.2016
Po minulotýždňovom prejdení nového Starého mosta sme sa ocitli na pravej strane Dunaja v mestskej časti Petržalka. Hneď po nádhernom moste nás upútali ďalšie dve veci. Prvou bola vodárenská veža a druhou hluk idúci z nábrežia.

SR, Výlety s deťmi na hrady a zámky
Publikované: 12.5.2021
Strašidlá na Bojnickom zámku, duch hradu Likava či poklad na Hrušovskom hrade. Vezmite deti na slovenské hrady a zámky a priblížte im históriu zaujímavým spôsobom. Len nedávno uzrel svetlo sveta druhý diel slovenskej trilógie o detskom spoznávaní hradov - atraktívna publikácia Hrady pre deti, ktorú vám v nasledujúcich riadkoch radi predstavíme.

SR, Bratislava – kostol Panny Márie Snežnej
Publikované: 1.1.2015
Len nedávno sme zavítali do pokojnej časti Bratislavy, ktorá síce leží len na skok od historického jadra mesta, no rozhodne nepatrí k turisticky hojne navštevovaným. Bratislavčania však na túto lokalitu nedajú dopustiť. Dnes sa po Hlbokej ceste vyberieme ďalej. Navštívime kostol Panny Márie Snežnej, ktorý je situovaný hneď nad Lurdskou jaskyňou.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Arborétum verzus zoologická záhrada
Pomaly sa nám blížia horúce letné dni, ktoré sú ideálnym časom na prechádzky prírodou. Dozaista v...

SR: Leto v Botanickej záhrade
Horúce letné dni si tento raz ozvláštnime návštevou Botanickej záhrady v Bratislave, ktorá je nie...


Súvisiace video

SR, Bratislavský hrad –  majestátna legenda nad Dunajom
Bratislavský hrad prešiel v r. 2010 rozsiahlou rekonštrukciou a od tej doby robí česť svojmu mest...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 9. 2021
sviatok:Móric
dnes:
streda 22.9.
14 °C
zajtra:
štvrtok 23.9.
18 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X