www.infoglobe.sk » SR, Bratislava: Petržalské hájovne

SR, Bratislava: Petržalské hájovne

Publikované: 22.11.2020
Len nedávno sa stali Petržalské hájovne významnými lesníckymi miestami, vďaka čomu čiastočne prešli obnovou, opätovne sa dostali do povedomia nielen miestnych obyvateľov a v neposlednom rade nám poskytli zabudnutý či skôr opomínaný pohľad do minulosti.

V nasledujúcich riadkoch sa vám budeme snažiť poodhaliť históriu petržalských hájovní, ako aj ich výnimočnosť v celomestskom meradle. Jedny z najstarších stavieb Petržalky v minulosti slúžili ako sídla hájnikov a horárov, ktorí sa starali o tunajšie lužné lesy a poľovnícke revíry. Možno sa to zdá neuveriteľné, ale Petržalka bola kedysi pokrytá bohatými lesmi a popretkávaná ramenami Dunaja.

Horáreň Gejzu Dražďáka

Územie bolo majetkom významného rodu Pálffyovcov. V rokoch 1858 až 1863 tu pôsobil jeden z najvýznamnejších európskych ochrancov prírody a priekopníkov pokroku lesníctva Wiliam Rowland, ktorý sa podieľal na založení štyroch lesných škôlok a vysadil bezmála 2 milióny sadeníc. Zaujímavosťou je, že v nasledujúcich rokoch sa stal aj vrchným lesmajstrom Oravského komposesorátu, zalesňoval ohromné územia, robil osvetu, zarybňoval potoky a dokonca založil aj múzeum v Oravskom Podzámku. Ale prejdime k samotným hájovniam.   

Horáreň Gejzu Dražďáka

Horáreň Gejzu Dražďáka (pred vyčistením)Horáreň Gejzu Dražďáka (detail)

Prvá malebná horáreň je situovaná na Starhradskej ulici (číslo 5) a neoficiálne nesie názov Chalúpka Gejzu Dražďáka. Architektonicky skvostný objekt – poľovnícky dom tzv. Jagdhaus upúta vašu pozornosť už z diaľky. Napriek tomu, že je verejnosti neprístupný a od cesty ho oddeľuje plot, pohľad naň stojí zato. Ešte nedávno bola celá stavba obrastená kríkmi či stromami, no vyčistením sa opätovne ukázala jej krása. Hneď vedľa poľovníckeho domu sa nachádza murovaný dom s umiestneným nápisom CISP a rokom 1779, ktorý len potvrdzuje historickú hodnotu objektov.

Horáreň Gejzu Dražďáka

Táto hájovňa bola domovom lesníka Gejzu Dražďáka, po ktorom sú pomenované aj dve priľahlé jazerá – Veľký a Malý Draždiak. Gejza patril do starej lesníckej rodiny a hájovňa nebola len jeho domovom, ale aj akýmsi miestom stretávania ľudí. Nikdy tu nebola núdza o vrúcne rozhovory či výborné občerstvenie. V súčasnosti ju využívajú Bratislavské mestské lesy, a tak aj po vyše 240 rokoch slúži svojmu pôvodnému účelu.   

 Kokešova horáreň

Druhú horáreň by ste našli o pár stoviek metrov ďalej, na Starohájskej ceste (taktiež číslo 5). Orientačným bodom by vám mala byť dostihová dráha nachádzajúca sa v obklopení Starého hája. Tento zelený ostrov uprostred sídliska skrýva murovaný domček z 19. storočia. V minulosti nazývaný Hostinec u Huberta alebo Kokešova horáreň bola kedysi vychýreným miestom stretnutí „dobrých“ ľudí vychutnávajúcich si nielen výborné jedlo, ale aj príjemnú obsluhu.  

 Kokešova horáreň

Na fasáde Kokešovej horárne uvidíte výklenok s obrazom Panny Márie, kde v minulosti stála jej socha, ktorá dohliadala na pocestných. Pod ním je tabuľka v nemčine pripomínajúca tragickú povodeň z roku 1809 (obnovená v roku 1852), a tiež je tu vyznačená ryska dokumentujúca stav vody z ďalšej povodne z roku 1850. Mementom týchto udalosti je aj kúsok od horárne vzdialená kaplnka. O tomto pietnom mieste si viac môžete prečítať TU.

Kaplnka

Petržalské hájovne sú zaujímavými čriepkami minulosti zasadenými do prostredia socialistickej výstavby. Zároveň sú akýmsi vstupnými bránami do turisticky atraktívnych lesoparkov, preto ich návštevu vrelo odporúčame.

 

GPS: 48°06'31.6"N 17°07'00.9"E (Hájovňa Gejzu Dražďáka)

GPS: 48°07'10.3"N 17°07'23.6"E (Kokešova horáreň)

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Bratislava – petržalský ostrov Starý háj
Publikované: 8.4.2020
Najväčšie sídlisko Slovenska – bratislavská Petržalka skrýva mnoho prírodných zákutí. Jednou z nich je aj prírodná rezervácia Starý háj, ktorá sa nachádza vo východnej časti Petržalky, neďaleko Dolnozemskej cesty resp. Dunajskej cyklocesty (Eurovelo 6).

SR, Bratislava: Veľký a Malý Draždiak – petržalské jazerá I.
Publikované: 29.11.2020
Po minulotýždňovom predstavení petržalských hájovní, sa dnes vydáme k azda najobľúbenejším jazerám Bratislavy, kde si môžete užívať nielen relax v podobe kúpania, rybolovu či nenáročných turistických prechádzok, ale aj vychutnávať si krásne prírodné scenérie.

SR, Bratislava: Veľký a Malý Draždiak – petržalské jazerá II.
Publikované: 6.12.2020
Ubehol už týždeň čo sme vás pozvali na prechádzku okolo petržalských jazier. Navštívili sme Veľký Draždiak, ktorý sa hlavne počas letného obdobia mení na obľúbenú rekreačnú lokalitu s možnosťou kúpania, občerstvenia aj športových aktivít.

SR, Výlet do starobylej Bratislavy
Publikované: 18.4.2021
Viete, ako vyzerali ulice a námestia Bratislavy pred 300 rokmi? Viete si predstaviť, čím sa živili jej obyvatelia a ako vyzeral v tej dobe život v uliciach a domoch bohatých a menej bohatých občanov? Nová knižná publikácia Bratislava známa-neznáma nám ukáže, ako a čím žilo mesto v 18. storočí a zároveň nám umožní doslova nakuknúť do jeho jednotlivých zákutí.

SR, Bratislava – s aplikáciou za oddychom
Publikované: 5.5.2021
Milovníci prechádzok po prírode či turistickí nadšenci sa môžu tešiť na úplne novú a zároveň unikátnu mobilnú aplikáciu, ktorá vás pomocou interaktívnej mapy zavedie na mnohé nepoznané miesta bratislavského lesoparku.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M. R. Štefánika I.
Publikované: 26.8.2015
Aj tento rok sme počas letných dní vyhľadali príjemné osvieženie v sedle nášho dvojkolesového tátoša. Keďže bývame v Petržalke, tak aj naším východiskovým miestom pre cyklovýlety je toto najväčšie slovenské sídlisko.

SR, sídlisko Petržalka – dostihová dráha a jej okolie
Publikované: 24.4.2014
Jedna z najhustejšie obývaných oblastí na Slovensku a dokonca aj celej strednej Európy ponúka hneď niekoľko nevšedných prírodných zákutí. Jedným z nich je lužný les Starý háj, ktorý je vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť . A práve do tohto lesa sa dnes vydáme.

SR: Bratislava - Prírodné zákutia a zaujímavosti Petržalky
Publikované: 8.8.2013
Petržalka je najväčšou a najhustejšie obývanou mestskou časťou Bratislavy, zároveň je najväčším sídliskom v strednej Európe. Mnohí ju často v minulosti označovali prívlastkom “betónová džungľa“. V súčasnosti sa však táto mestská časť môže pýšiť nielen bohatou zeleňou, ale i viacerými zaujímavými prírodnými zákutiami rozprestierajúcimi sa priamo medzi zástavbou, ale i v jej blízkom okolí.

SR, Bratislava – nový Starý most
Publikované: 10.8.2016
Po vskutku malebnej prechádzke mestskými hradbami sme sa vydali historickým centrom Bratislavy k ďalšej pamätihodnosti, ktorej dejiny siahajú viac ako 120 rokov dozadu, no napriek tomu je úplne nová.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Bratislava: Veľký a Malý Draždiak a ich okolie
Pozývame vás na výlet k petržalským jazerám, ktoré sú situované na okraji pomerne hustej sídlisko...

SR, Petržalka: Cyklopotulka Starohájskym ostrovom
Dnes vás zavedieme na najväčšie sídlisko Slovenska – do bratislavskej Petržalky. Avšak pokiaľ si ...

SR, Bratislava – ostrov zelene
Možno sa niekto bude čudovať, no aj Bratislava ponúka množstvo prírodných zákutí. Navštívte spolu...

SR, Bratislava – zelený Starý háj
Starý háj v Petržalke je oázou zelene uprostred najväčšieho slovenského sídliska. Les, kde na kon...

SR: Bratislava - fauna a flóra Chorvátskeho ramena
Chorvátske rameno je kanál, ktorý vedie bratislavskou mestskou časťou Petržalka. Je vybudovaný v ...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

21.7.2021
Všetci milovníci slovenskej prírody a kvalitného prázdninového čítania by mali siahnuť po novom čísle Krás Slovenska, ktoré prináša mnoho zaujímavých článkov, ako aj rozhovorov či informácií.
20.7.2021
Medvedie dni, najobľúbenejší rodinný festival vo Vysokých Tatrách, potešia po ročnej prestávke opäť všetkých malých i veľkých návštevníkov. Na Hrebienku čakajú v dňoch 31. 7. a 1. 8. 2021 na účastníkov zábavno-vzdelávacie hry, súťaže a zaujímaví hostia.
17.7.2021
Až do 31. augusta 2021 sa môžete pozrieť na východočeské mesto Litomyšl a okolie z veže zámku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Poľsku:

TOP 5 MIEST v Poľsku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Poznaň – prechádzky aj kultúra

Osvienčim – spomienka na holokaust

Krakov – mesto kráľov a jedného draka

Varšava – zabudnuté mesto

Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 7. 2021
sviatok:Vladimír
dnes:
sobota 24.7.
29 °C
zajtra:
nedeľa 25.7.
28 °C